Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Първият индексен фонд в БГ
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от kalika... Портфейлът на фонда следва структурата на индекса Дневник 15, в който са включени 15 водещи дружества, търгувани на Българска фондова борса-София. ..
Коментар
-
Алфа индекс топ 15 започва обратно изкупуване на дялове
10.01.2007 12:33
Алфа индекс топ 15 започва от днес обратно изкупуване на своите дялове. Това стана възможно, след като фондът премина законовата граница от половин милион лева, съобщиха от дружеството.
Публичното предлагане на Алфа индекс топ 15 стартира на 16 август 2006 г. при цена от 1.00 лв. за дял. Към 10 януари 2007 г. дяловете на фонда се продават по 1.3115 лв. за брой, а обратното изкупуване е на цена 1.3017 лв. Разходите за емитиране и обратно изкупуване са 0.25% и са включени в цената.
Алфа индекс топ 15 е първият и засега единствен взаимен фонд в България, базиран върху индекс. Портфейлът на фонда следва структурата на индекса Дневник 15, в който са включени 15 водещи дружества, търгувани на Българска фондова борса-София. Разходите за управление на Алфа индекс топ 15 са 1% от средногодишната стойност на активите.
За периода от началото на публичното предлагане на Алфа индекс топ 15 до 9 януари 2007 г. Дневник 15 е нараснал с 36%
Коментар
-
ОК
Ако не набере 500 000 лева в рамките на първата година, фонда се ликвидира.
Коментар
-
Гледам го този фонд от известно време. Само че не обйавяват обратно изкупуване. Може би трябва да се набере основния капитал от 500 000 лева. Ами ако не се набере. Какво става с тези които имат дялове. Чакат индекса да се вдигне до толкова, че общата стойност на дяловете да надхвърли 500 000 ли? Ами ако не се вдигне? Изобщо някой може ли да разкаже малко повече на един простосмъртен. Моля!
Коментар
-
Петър Василев: Индексите носят висока доходност в дългосрочен период
От: Иван Нончев
ivan@investor.bg
14.07.2006 11:02
В сряда Комисията за финансов надзор издаде разрешение на УД Алфа Асет Мениджмънт ЕАД да организира и управлява договорен фонд Алфа Индекс Топ 15. Портфейлът на Алфа Индекс Топ 15 ще следва структурата на представения преди няколко месеца индекс Дневник 15, в който влизат 15-те най-големи и най-ликвидни компании на българския капиталов пазар.
Инвестиционен консултант на компанията е Петър Василев. Той е роден през 1975 г., завършил е Стопанско управление и Счетоводство в УНСС (1998). Кариерата му започва като експерт в Държавната комисия по ценни книжа (1998 г. - 2000 г.), след което е икономически редактор на вестник “Дневник”. От 2005 е финансов анализатор в “Булброкърс” АД. Петър Василев е лицензиран инвестиционен консултант, притежаващ сертификат за придобито право за извършване на дейност като инвестиционен консултант 009-ИК/23.11.2001 г. и е бил инвестиционен консултант на множество инвестиционни посредници и дружества, сред които ИД “Надежда”, ИД “Индустриален фонд”, ИД “Златен лев”, ИП “Варчев Финанс” и др. Петър Василев е инвестиционен консултант - служител на УД Алфа Асет Мениджмънт ЕАД от неговото създаване.
Investor.bg разговаря с Петър Василев за възможностите на новата инвестиционна схема и останалите проекти на Алфа Асет Мениджмънт.
- Какви преимущества имат инвеститорите в индексни фондове?
Както знаете, индексните фондове се появяват на пазара през 70-те години на миналия век и се базират на така наречената теория за ефективния пазар. Според нея макар в краткосрочен аспект да има участници, които изкарват доходност над пазарната, в дългосрочен аспект никой не може да “бие” пазарната доходност, освен ако не разполага с вътрешна информация. Тази теория се доказва и от множество изследвания, сравняващи ръста на някои от широките пазарни индекси – S&P 500 в САЩ или FTSE-1000 във Великобритания, и средния ръст на активно управляваните инвестиционни фондове. Резултатите показват, че в дългосрочен период (15-20 години) ръстът на индексите изпреварва значително ръста на активно управляваните портфейли.
Тази теория, разбира се, има своите яростни критици, най-вече в лицето на портфолио-мениджърите и финансовите анализатори, които (и то с основание) чувстват в нея заплаха срещу своя статус и позиции. Защото кой би плащал високи такси за управление при доходност, по-ниска или равна на пазарната. Така стигаме и до основните предимства на един индексен фонд – ниски разходи за управление, ниски транзакционни разходи, лесно управление и лесна оценка на резултатите от инвестирането. Например възнаграждението за управление, което “Алфа Индекс Топ 15” ще събира, ще е само 0,75% от нетната стойност на активите, докато при повечето активно управлявани фондове този процент е около 2-3 на сто.
- Защо избрахте индексът Дневник 15 за бенчмарк на първия индексен фонд в България Алфа Индекс Топ 15?
Според мен причината досега на българския пазар да не се появи индексен фонд е в начина на изчисляване на досега съществуващите индекси в България – SOFIX и BG40. При SOFIX единият от проблемите е начинът на определяне на компаниите, които влизат в него, който е донякъде субективен. Освен това поради това, че се изчислява на база пазарна капитализация, поради липсата на достатъчно големи като капитализация компании, движението му се определя в основна степен от движението на 2-3 акции. Ако например борсата реши да вкара и БТК в SOFIX, то нейното тегло ще е над 50% от целия индекс.
При BG40 проблемът пък е в това, че включва прекалено много компании за нисколиквидния ни пазар, като част от тях се търгуват сравнително рядко и са лесно манипулируеми. Освен това, тъй като е ценово претеглен, по-голямо влияние върху движението му имат акциите с по-висока абсолютна цена.
Всички тези проблеми са избегнати при новия индекс Дневник-15, който включва 15-те най-ликвидни и с най-висока капитализация компании с равни тегла и изчислението му се базира на процентното, а не абсолютното изменение на цените им.
- Каква приблизителна доходност очаквате от индекса в едногодишен хоризонт?
За първите шест месеца “Дневник 15” нарасна с около 10%, което е доста добър резултат. Ако тази тенденция се запази, до края на 2006, нашите очаквания са за 15-20% на годишна база.
- Какви дружества са включени в портфейла на Алфа Индекс Имоти и планирате ли включването на нови такива?
Алфа Индекс Имоти е договорен фонд, който е специализиран в инвестиции в акции на дружества със специална инвестиционна цел (АДСИЦ). Инвестициите се правят по предварително заложена в правилата схема, на база дела на съответния АДСИЦ в общия капитал на всички подобни дружества. За да бъдат включени в портфейла на фонда, акциите на съответния АДСИЦ трябва да са били търгувани най-малко на 10 борсови сесии за последните 3 месеца. Към настоящия момент на тези изисквания отговарят 12 дружества, които са включени в нашия портфейл. Ако до края на годината и други акции покрият този критерий, те ще бъдат включени в портфейла на фонда.
- Каква е нетната стойност на активите на Алфа Индекс Имоти към момента и колко очаквате да достигнат в края на годината?
За по-малко от три месеца активите на “Алфа Индекс Имоти” достигнаха около 2,42 млн. лв., като очакваме до края на годината тази сума да нарасне до около 5 млн. лева.
- Какви са Вашите очаквания за развитието на пазара на недвижими имоти в България след присъединяването на страната към ЕС?
Не очаквам някакво сериозно отражение на самия акт на присъединяване към ЕС върху пазара на недвижими имоти, тъй като този факт отдавна е калкулиран в цената на имотите. По-скоро е възможно дори леко охлаждане на еуфорията на някои продавачи, които очакват на 2 януари цените да скочат с поне 20%. Пазарът на имоти ще се диференцира все повече по отношение на качеството на имотите, предлагането ще става все по-голямо и купувачите ще са в по-добро положение отколкото сега. Качествените и с добро местоположение имоти ще продължат да поскъпват, макар и по-бавно от досега, а при ниския сегмент имоти дори може да се наблюдава и спад. Презастрояването в някои зони също ще влияе негативно върху поскъпването.
- Планирате ли създаването на нови инвестиционни продукти в близко бъдеще или ще съсредоточите вниманието си върху двата съществуващи?
До края на 2006 г. възнамеряваме да предложим на инвеститорите и трети договорен фонд, който да им позволи да се възползват от възможността за инвестиции в деривати на стоковите пазари при приемливо ниво на риск. Считаме, че това е една инвестиционна възможност, която все още липсва на нашия пазар и ще бъде приета добре от инвеститорите, особено при рекордните нива на петрола и останалите стоки на световните борси. За да покрием целия спектър от инвестиции, най-вероятно ще пуснем за по-консервативните инвеститори и фонд за инвестиции в облигации.
Коментар
-
KФН издаде разрешение на УД Алфа Асет Мениджмънт ЕАД, град София, да организира и управлява договорен фонд Алфа Индекс Топ 15.
От надзора потвърждават и проспекта за публично предлагане на дялове на ДФ Алфа Индекс Топ 15, вписвайки емисията дялове в публичния регистър и ДФ Алфа Индекс Топ 15 като емитент.
Портфейлът на Алфа Индекс Топ 15 ще следва структурата на представения преди няколко месеца индекс Дневник 15, в който влизат 15-те най-големи и най-ликвидни компании на българския капиталов пазар. Общата капитализация на първите 15 дружества в индекса е 5,44 млрд. лева, което е повече от половината от тази на всички компании на Българска фондова борса.
Коментар
Коментар