IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

КФН тихомълком забрани интра-дей продажбите!

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • http://evropa.dnevnik.bg/show/?storyid=387979

    MiFID - Капиталовите пазари на ЕС вече няма да са същите

    На 1 ноември директивата започва да действа едновременно в целия ЕС
    от Адв. Николай БЕБОВ* [417 прочитания]
    17 октомври, 15:46

    Директивата за пазарите на финансови инструменти (Директива 2004/39), известна като MiFID, беше приета от Европейския съвет и Европейския парламент през 2004 г. Тя е начало на една от най-съществените промени в правната и регулаторна уредба на пазара на инвестиционни услуги в Европа. През 2006 г. правилата на MiFID бяха детайлизирани чрез приемането от Европейската комисия на директива и регламент, известни като правила от "Второ ниво". България транспонира MiFID и документите от "Второ ниво" чрез Закона за пазарите на финансови инструменти (ЗПФИ), Наредба №38 на Комисията за финансов надзор (КФН), както и промените в Наредби №2 и 11 на КФН.

    Правилата, наложени от MiFID, влизат в сила във всички държави - членки на ЕС, от 1 ноември 2007 г. и са насочени основно към инвестиционните посредници (включително банките с универсален лиценз) и регулираните пазари на ценни книжа.

    Какво ще се случи

    MiFID преследва няколко амбиции - създаването на единен и ефективен пазар на инвестиционните услуги в Европа; защита на клиентите; повишаване на конкуренцията вътре в рамките на съюза, както и конкурентността на Европа в глобален план. Постигането на тези цели се свързва с няколко основни групи мерки:

    - Въвеждането на общи организационни изисквания и организационни принципи за всички инвестиционни посредници, осъществяващи дейност в съюза. Степента на тежест на организационните изисквания се съобразява обаче с огромните разлики между, да речем, една инвестиционна банка в Лондонското сити и един български инвестиционен посредник с минимален лиценз. Не всичко ще бъде изисквано от всички и няма почти никакви предварително зададени модели за това как трябва да изглежда организацията на инвестиционните посредници. Принципно MiFID изисква от всеки посредник въвеждането и спазването на системи и правила за: вътрешен организация и контрол, подготовка на персонала, информационна обезпеченост и отчетност; идентифициране, управление и разкриване на конфликтите на интереси, включително относно извършването на т.нар. лични сделки от мениджмънта; делегиране на изпълнението на важни функции от един инвестиционен посредник на трето лице; отделянето на клиентските от собствените активи; отчитане или проследяване на всяка сделка, извършена за клиент, и др.

    - Въвеждането на общоевропейски правила за извършването на дейност и за отношенията с клиенти. В това отношение MiFID установява важни принципни изисквания: всеки инвестиционен посредник трябва да класифицира клиентите си като непрофесионални, професионални и приемливи насрещни страни. За непрофесионалните законът предвижда най-силна защита, т.е. те имат право на най-голяма грижа за интересите им от страна на инвестиционните посредници. Клиентите обаче могат да искат да бъдат третирани като категория с право на по-висока степен на защита - във всеки аспект или за отделни сделки.

    Инвестиционните посредници трябва да оценяват дали услугите, които техните клиенти искат, са подходящи за клиентите. Те трябва и да познават клиентите си - популярното като KYC (know your customer) задължение.

    Специални правила уреждат как инвестиционните посредници могат да се рекламират, каква информация трябва да разкриват за себе си, как да се отчитат пред клиентите си, как и доколко могат да получават облаги от трети страни във връзка с оказването на услуги на свои клиенти (и как да разкриват информация за тези облаги).

    Може би едно от най-важните изисквания е това за постигане на "най-добро изпълнение" на клиентски нареждания (например за покупка на акции или облигации), както и при управлението на клиентски портфейли. Това изискване отдавна е предмет на сериозни професионални дискусии, тъй като неговото съдържание остава относително неясно. Сигурно е обаче, че посредниците трябва да приемат и прилагат вътрешни политики за постигане на "най-добро изпълнение", да получат съгласието на клиентите си с тези политики и да са в състояние да покажат при поискване как са се съобразили с политиките на практика.

    - Откриването на възможността за широка конкуренция на пазарите на финансови инструменти. Едно от основните нововъведения е премахването на т.нар. правило на концентрацията, важащо в момента и в България, по силата на което финансови инструменти могат да се търгуват само на борса или друг регулиран пазар. MiFID позволява търговията да се осъществява на ред други места на изпълнение: многостранни системи за търговия (т.е. пазар, организиран от инвестиционен посредник, за което той следва да е специално лицензиран), а дори и на двустранна основа чрез така наречените систематични участници, които (обаче само относно финансови инструменти, отговарящи на определени завишени изисквания) могат да изпълняват клиентски нареждания, като сами стават насрещна страна по сделката. Като добавим към това и различни OTC пазари и технологичното развитие, може скоро след 1 ноември структурата на капиталовите пазари да е вече значително по-разнообразна и конкурентна, а възможностите да се сключи сделка с избран финансов инструмент - повече от една.

    Всички тези места за изпълнение биха функционирали без връзка едни спрямо други, а конкуренцията би довела до хаос, ако не се разкрива информация и за котировки, и за сключени сделки - така че участниците на пазара да могат да правят сравнение на формираните на различни пазари цени на едни и същи инструменти. Затова MiFID въвежда строги изисквания в тази насока, целящи да обезпечат действителна конкуренция и да предпазят играчите от неравнопоставеност и от находчивостта на арбитражьорите.

    - Разширяване на приложното поле на регулацията и опростяване на правилата за извършване на дейност в друга държава членка. MiFID ще се прилага относно повече финансови продукти, отколкото по действащия режим (например инвестиционните посредници ще могат да извършват дейност във връзка със стокови деривати). Освен това правилата на т.нар. единен или Европейски паспорт се усъвършенстват в сравнение със сега действащата уредба, намалявайки до възможния минимум едновременната подотчетност на посредниците и пазарите на повече от един надзорен орган, съответно произтичащите от това разходи за поднадзорните лица и за регулаторните органи. Тази свобода на извършване на услуги и на установяване почива на една ключова предпоставка - че посредниците и регулираните пазари ще подлежат на един и същ по изисквания и провеждан с една и съща интензивност и сериозност надзор независимо от надзорния орган.

    - Принципи, а не детайлни правила. MiFID е ярък пример за регулация, основаваща се повече на принципи и в по-малка степен на детайлни правила (които едва ли биха били еднакво подходящи за всички посредници регулирани пазари от всяка от 27-те държави членки). Новият режим изисква постигането на определени резултати, но не дава задължителни предписания как те да бъдат постигнати.

    И още две особености. Един от имплицитните, но и оспорвани методи на регулация, въвеждани чрез MiFID, е този на сравнението с конкуренцията, на бенчмаркинга. Какви точно са задълженията на играчите на пазара често ще зависи от начина, по-който извършват дейността си най-добрите сред тях. Също така авторите на директивата са приели, че е нужна редовна координация между надзорните органи от 27-те държави - членки на ЕС, в рамките на Комитета на европейските регулатори по ценни книжа се създават общи практики и указания, т.нар. Трето ниво на регулация.

    Оптимистичен поглед към нашето законодателство

    Приемането на ЗПФИ в България, както и на подзаконовите нормативни актове по прилагането му, стана бързо и за съжаление без достатъчна консултация с представителите на финансовия бизнес. Но КФН (неформалният автор на закона и официалният на наредбите) практически не разполагаше с достатъчно време. Нито получи достатъчно внимание от онези, към които законът е адресиран: професионалните асоциации във финансовия сектор стават видимо все по-активни, но има още какво да се направи в насока саморегулация и диалог с регулатора.

    Предвид това е радващо, че освен с приличния превод на MiFID на български език новата уредба се отличава и с нелоша структура и връзки към други действащи нормативни актове. Тази уредба не страда от непреодолими дефекти (например това, че не се е стигнало до изменение на данъчните закони, за да се освободят от данък капиталовите печалби от сделки, извършени чрез многостранна система за търговия, или от систематичен участник, оставяйки тези "места за изпълнение" в неравнопоставено положение спрямо борсата, може лесно да се коригира от парламента). Всъщност резултатите от ЗПФИ ще зависят по-скоро от ефективността, с която ще се прилага.

    Играчите на пазара у нас неизбежно ще изпитат сериозни затруднения да приведат дейността си в пълно съответствие с MiFID към 1 ноември: трябва да се приемат ред вътрешни правила, отнасящи се до посочените принципни изисквания, да се проведе обучение на персонала, да се контактува с клиентите. Борсата и Централният депозитар също ще трябва да се адаптират бързо. Но 1 ноември не изчерпва смисъла на нормативната промяна: MiFID е правна уредба, която изисква постоянно приспособяване към променящите се условия на пазарите на инвестиционни услуги. Ако всички съпричастни към капиталовия пазар в България имат разбирането, амбицията и старанието да прилагат MiFID "по-качествено", резултатът ще ни постави по-близо до големите в Европа.

    *кантора "Цветкова, Бебов и съдружници" ("Ландуел България")

    http://www.capital.bg/show.php?storyid=338848

    Денят на страшния MiFID

    Революционна директива ще промени финансовите пазари в евросъюза през ноември

    Готовност
    13 процента от инвестиционните фирми в Европейския съюз считат, че подготовката им за въвеждането на MiFID на 1 ноември върви по план.
    Големите промени
    - Отпада напълно монополът на БФБ. Освен че вече от Нова година могат да се създават и други борси, вече сделки могат да се сключват и извънборсово, а също и чрез многостранни системи за търговия (МСТ).
    - Създава се възможност за посредниците да правят свои "микроборси" под формата на МСТ,?а също и да търгуват извънборсово като "систематични участници".
    - Отпада частично монополът на Централния депозитар.?Въпреки че проектозаконът дава възможност на регулирания пазар да избира система за сетълмент, се запазва задължителното регистриране на книжата и сделките в Централния депозитар.

    Всички трябва да спазват закона. Включително и държавите.

    България и още 23 страни - членки на Европейския съюз, обаче явно бяха позабравили това, поне що се отнася до задължението им да въведат в законодателството си европейската директива за пазарите на финансови инструменти (MiFID) до 31 януари 2007 г. Заканата на Европейската комисия за глоби като че ли пораздвижи нещата и едноименният законопроект бързо мина на първо четене в българския парламент. Санкцията обаче е малък проблем, сравнен с неподготвеността на участниците на пазара, които продължават да чакат неизвестно кой да им обясни какво да правят.

    С регулация към общ пазар MiFID е революция в инвестиционния свят, която в различна степен засяга всички участници на пазара. Основната цел на директивата е да се създаде един паневропейски пазар на финансови услуги, който действа при хармонизирани правила (виж графиката). Идеята е брокер от която и да било европейска страна да може безпрепятствено да сключва сделки в рамките на целия съюз и по този начин да се стигне до заветното "свободно движение на капитали". Анализ на Европейската комисия показва, че създаването на интегриран пазар само на акциите и облигациите (без да се включват всички други финансови инструменти) ще има значителен ефект и разходите за набиране на капитал ще намалеят с 0.5%.

    Повечето ефекти, които се очаква да произведе MiFID, са следствие от засилената конкуренция. На практика отпадат монополите на борсите, като вече сделки с книжа на публични компании ще могат да се сключват и извън регулиран пазар, а също така големите банки и финансови къщи ще имат възможност да създават един вид собствени микроборси под формата на многостранни системи за търговия, създадени от инвестиционни посредници. Самите брокери също ще се изправят пред засилена конкуренция от колегите си във всички други страни членки, пожелали да оперират на техния пазар. И досега това беше разрешено, но различните местни закони реално спъваха сделките в чужди държави.

    Всичко това може да поставя проблеми пред институциите на пазара, но се очаква да постигне реалната цел на директивата - положителен ефект за инвеститорите. Техният интерес е поставен в центъра на внимание на европейския законодател. MiFID предвижда ново, доста по-високо ниво на защита на инвеститора. На брокерите са вменени редица задължения, започващи от консултацията на техните клиенти и стигащи до грижата за изпълнението при най-добри условия на поръчките им.

    По света и у нас

    Отзивите във финансовите среди в Европа по въпроса са като цяло доста положителни, като опасенията на брокерите са свързани по-скоро с кратките срокове, пред които са изправени. Вече отлагана веднъж, директивата трябваше да бъде въведена в националните законодателства на страните членки до 31 януари 2007 г., но към тази дата единствено Великобритания и Румъния се справиха, а малко по-късно към тях се присъединиха и Ирландия, Белгия и Литва. Германия, Франция и Словакия обявиха, че ще са готови през май. Всички останали страни заявяват срокове до ноември, но няколко от тях вече дават да се разбере, че това не е реалистично и може въобще да не успеят да приемат нужните закони до влизането в сила на директивата.

    Еврокомисарят по вътрешния пазар Чарли Макрийви нееднократно призова държавите да изпълняват задълженията си. "Повечето страни ще закъснеят с въвеждането (на MiFID), което ще остави на фирмите малко време да въведат промените в дейността си. Изпратих писма на министрите на финансите, за да привлека вниманието им към сериозността на ситуацията. Освен това сме предприели наказателни мерки към страните, които закъсняват", подчертава той. Друг евентуален проблем според него е възможността националните регулатори да добавят елементи от себе си, което до голяма степен може да неутрализира ефекта от предлаганите единни правила.

    Сред закъсняващите е и България. Законът за пазарите на финансови инструменти, който трябва да въведе текстовете на директивата в българското законодателство, е внесен от Комисията за финансов надзор (КФН) в Министерството на финансите още в края на миналата година, но беше одобрен от Министерския съвет чак на 2 април, като през този период са водени интензивни дискусии между институциите и представители на Европейската комисия. "Законът вече е приет на първо четене от Народното събрание, като се надяваме до края на юни да бъде гласуван и на второ четене. Така до ноември, когато MiFID влиза в сила, остава няколкомесечен период, който смятаме, че е достатъчен, и се надяваме да бъде оползотворен максимално за подготовка", заяви за "Капитал" председателят на комисията Апостол Апостолов.

    От регулатора заявиха още, че е важно подзаконовата нормативна база (наредбите по закона и в частност новата регулация на изискванията към инвестиционните посредници) да бъде разработен и приет в кратки срокове след приемане на новия закон. Затова вече е започнала предварителната подготовка по изработването им, като те ще бъдат съгласувани със съответните заинтересувани организации, чието активно отношение ще е ключово. "Друга наша инициатива е организирането на серия семинари за посредниците, където ще бъдат обсъдени всички аспекти на новото законодателство", добави Апостолов.

    Адвокат Ивана Близнакова от адвокатско дружество "Точева и Мандажиева" счита, че българският проектозакон като цяло пресъздава директивите и регламента. "Те целят унификация на пазара на финансовите инструменти и затова е почти невъзможно да се съобразяват някакви особености на конкретен национален пазар. Не мисля, че след като отделните страни членки въведат в националното си законодателство директивите, ще се получи някаква дехармонизация", коментира тя.

    Дяволът е в детайлите

    Потенциалните проблеми обаче проличават не от общата картина, която вещае перфектно функциониращ общоевропейски пазар, а при поглед отблизо. MiFID поставя пред брокерите необходимостта да осигуряват на своите клиенти най-добро изпълнение на сделките, което означава сравняване на различни борсови и извънборсови котировки. "Концепцията като цяло е смислена и в интерес на всички, но не мисля, че трябва да се дефинира и налага чрез закон. Според мен тя трябва да бъде естествено следствие от добрата корпоративна политика и конкурентна среда. "Добрите" инвестиционни посредници така или иначе спазват тази концепция и се стремят към най-добрите резултати за клиента", коментира Близнакова. Освен това сериозно се завишават изискванията към съхранението на информация за сделките.

    Съобразяването с MiFID ще принуди брокерските фирми да направят сериозни инвестиции в технологии, и то в доста кратък период. Предварителните изчисления за евросъюза са за разход от порядъка 7.5-10 млрд. евро. Във Великобритания очакванията са тяхната сума да надмине 1 млрд. британски лири, като големите инвестиционни банки ще трябва да заделят по над 10 млн. британски лири. Естествено за малките играчи, каквито са и българските посредници, сумите ще са много по-скромни, но разходите пак може да се окажат непосилни за някои. Още повече че големите инвестиционни банки реално могат да се възползват от възможностите за трансгранична търговия, които директивата дава, докато за опериращите само на местния пазар брокерски фирми тази инвестиция трудно ще се изплати.
    Наред с финансовите и технологичните трудности на посредниците се вменяват още доста грижи за клиентите им, които включват категоризацията им и преценката им за това доколко даден инструмент е подходящ за тях. Сериозни изисквания има и за даваните от специалстите консултации, като според текста на директивата дори "селективното предоставяне на информация може да се третира като съвет".
    Повечето брокери признават, че не са готови за предизвикателствата, които поставя пред тях законът. Това обаче едва ли е изненада, след като проучвания показват, че дори в европейски мащаб едва 13% от компаниите в бранша се считат за подготвени.

    Някои от българските посредници изтъкват, че промените в законодателството вече толкова са зачестили и чакат да видят окончателния вариант, преди да предприемат нещо конкретно. "Каквито и инвестиции да се искат от нас, ще ги направим, защото искаме да останем в този бизнес", каза Николай Майстер, изпълнителен директор на "Интеркапитал маркетс". "Считам, че въвеждането на тези директиви ще доведе до консолидация на пазара, като смятам, че по-малките посредници няма да могат да се справят. Просто няма да бъде икономически изгодно за тях да поддържат лиценза си - да инвестират в софтуерни програми, да назначават персонал", прогнозира адвокат Близнакова.
    "В КФН сме наясно, че със закона се въвеждат нови концепции, нови изисквания и към дейността на посредниците и фондовия пазар очакваме активна позиция от страна на професионалната общност в процеса на въвеждането и прилагането на новите законови изисквания. Винаги сме били отворени за диалог, а и разчитаме на все по-ясното и осъзнато налагане на принципа на саморегулация в професионалната общност", счита Апостолов.

    Българска фондова борса също може да се окаже под натиск от закона, въпреки че тя не е в центъра на промените. С отпадането на нейния монопол може една голяма част от сделките да спре да минава през нея. Първите "заподозрени" са блоковите сделки, които така или иначе са предварително уговорени между страните и те нормално биха си спестили борсовите такси. Нищо обаче не пречи на посредниците да се възползват от възможностите, давани от директивата, и да направят собствени системи за търговия. От борсата коментираха, че се изчаква приемането на закона в окончателния му вариант, преди да се предприемат конкретни действия.

    Освен за санкциите от самата Европейска комисия Макрийви предупреди, че страните, забавили въвеждането на европейското законодателство, могат да бъдат съдени и от граждани. Според адвокат Близнакова такава възможност има, но случаите са трудно доказуеми и трябва да се позовават на конкретни причинени вреди. България може и да се размине с подобни дела, след като индикациите са, че директивата все пак ще бъде отразена в българското законодателство преди влизането й в сила. Остава обаче опасността за посредниците, които също могат да бъдат съдени от свои клиенти. Дори и да не искат да се възползват от възможностите на MiFID, брокерите ще трябва поне да се запознаят с него и юристите им да се постараят да създадат максимална защита.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Мариян Йорданов
      http://www.investor.bg/?cat=0&id=57477

      Главният директор на надзор на търговията в БФБ-София Иван Такев съобщи, че БФБ, ЦД и БАЛИП са внесли в КФН предложения за промени на Наредба 16, касаеща маржин покупките и късите продажби по отношение създаване на възможност за интрадей търговия на БФБ-София.
      Марияне, не можеш ли да вземеш интервю за разяснение и по-големи подробности?
      He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

      Коментар


      • http://www.investor.bg/?cat=0&id=57477

        Главният директор на надзор на търговията в БФБ-София Иван Такев съобщи, че БФБ, ЦД и БАЛИП са внесли в КФН предложения за промени на Наредба 16, касаеща маржин покупките и късите продажби по отношение създаване на възможност за интрадей търговия на БФБ-София.

        Коментар


        • Колеги, имам два въпроса:
          1. Много ми е любопитно колко точно наглост се изисква, за да се използват европейски директиви, за да се оправдае нещо, което няма общо с европейски тенденции. В цяла Европа хората си пазят дребните инвеститори, ние сме наопаки - айде да ги прецакаме.

          2. Какъв му е проблемът на А.А. със спекулантите? - нека да излезе и да ни каже колко точно могат де да манипулират пазара. Естествено е да има спекуланти - на пазар, който расте с такива темпове (което е нормално за млад пазар), винаги някой иска бързи пари. Ако А.А. си мисли, че ще възпитава инвеститори с административни мерки от тоя род, значи викам да му купуваме билетче за Китай и там да се вихри колкото си иска.

          3. Защо ние, индивидуалните инвеститори, трябва да стадаме заради законови проспуски или неспазени процедури? при случая Трейс беше позволено да се достигне такова презаписване заради административен идиотизъм, а не защото малките инвеститори са некви хулигани-печалбари.

          Приятна вечер от мен, колеги!
          Fabricati Diem, pvnc!

          Коментар


          • Njakoi znae li dali v komunisti4eski kitai e imalo nakazani sled rekordnoto IPO

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kif
              към Optic, и аз ще си позволя да го цитирам същия човек от същия форум - цитата е от 27.10. или с други думи последния връх преди корекцията:

              Първоначално изпратено от Official
              Такаааа!
              Добър ден уважаеми Дами и Господа, колкото и малко да сте тук!

              Обръщам се и към всички останали!
              Ха добър Ви ден и на Вас неграмотници! (колко имилително звучи само!)
              Някой ме търсеще вчера – ето тук съм! И съм избеснял на неграмотността, безхаберието и спрялото Ви в трети клас интелектуално развитие! Бях решил повече никога да не влизам повече в този форум, в които пишат само комплексари, неграмотници и нещастни ревльовци, които наричат себе си – инвестори, НО тоталната парвенющина и пиянска агресия и злоба на полуинтелигентни същства, която прочетох във форума за Трейс тази сутрин направо ме шокира и парализира. Един час не можах да проумея Вие хора как сте дръзнали изобщо да жертвате своите пари и тези на близките си и да навлезете в абсолютно непознатите дебри на такова рисково начинание наречено с нежното име „борсова търговия”!!! Та вази трябва насилствено да ви изгонят бе неграмотни аборигени такива! Та вие щом цяла нощ едно разпределение не можете да сметните при положение че са Ви дадени: брой акции за разпределение (200 000 бр.), приблизителното надзаписване (около 1 480 пъти), цената на акцията 110.50 лв. и Вие Дами и Господа не можете да сметнете поръчките с количеството акции над което ще бъдат удовлетворени (135 бр.), съответно съвкупните парични средства предложени от един инвестор (15 000 лв.) при ПРОПОРЬЦИОНАЛНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ, то Вас трябва с камене и дърве да Ви изгонят от този пазар!!! И по сто тояги на голу!!! При положение, че Сомони са ви го сметнали приблизително (сбърали са общото приблизително количество заявени акции 290 млн. вместо 296 млн., но тази грешка запазва порядъка и тя не променя по нататъшното изчисление, при положение че изчисленията на този етап са приблизителни)! Абе вие за пропорции и съотнощения да сте учили?! Май са Ви изгонили преди това от училището за дебили! Като ви гледа човек какви задачки си задавате и ка си ги решавате имам чувството, че вие накаква друга Ваша си математика сте изучавали. Какви ги говоря – на вас термините „порядък”, „приблизителни величини”, „пропорции”, „съотношения” и т.н. сигурно ви звучат като ястия от изтънчено меню в скъп за Вас ресторант!
              Та вие тези простички сметки като не можете да направите как четете финансовите отчети! Като телефонния указател! Нещо формулки това онова – няма нали! Има IPO кви отчети бе брато - юруш на маслините!
              За IPO-то няма да говоря сега, защото то е такова каквото е и за да не ме обвините в пристрастност или в тесни връзки с емитента или мениджъра! Правилата са едни за всички и бяха налице и ясни от много отдавна. Аз ви казах преди десетина дни – това IPO е замислено и ще бъде реализирано така, че да отидат малук брой акции в много на брой акционери! Стана ли? - стана! Доцента Михайлов и Мениджъра са избрали единствения правилен начин и го реализираха! Това, че на някой сиромах не му стигат 135 акции и алчноста го е заслепила до толкова, че му е циментирала и последната капка мозък си е негов проблем. Сега ще си ги набявя от пазара! Аз също не се класирах, защото не играх! Но пък си заформих такова друго богато портфейлче и сега от понеделник ще Ви чакам на пазара!
              По важното е умните да осъзнаят какво следва на вторичния пазар. Но тук няма да ви давам препоръки, а ще Ви оставя да грешите за да мога аз и моите приятели, които са посветени в тайните на търговията да спечелят някой и друг милион от Вас лузърчета! Оооо, добре че ви има тук в БГ! Иначе не знам - трябваше да се връщаме в таз омразна чужбина!

              И накрая приемете един съвет от мен! Искам всички вкупом да ми обещаете, че бързичко ще разпродадете жалките си портфейлчета и тихичко ще напуснете този форум завинаги! Идете и търгувайте на Женския! Ама о от там ще ви изгонят като крякате така неистово и пречите на търговията! На никого от хората с креативно мислене тук, влезли да обменят мисли за пазара няма да липсват жалките ви маймунски крясъци! Щото в противен случай ще ви вземем и последнат стотинка!

              Айде със здраве нещастници!
              Изпих си кафето вече, масажистката ме чака, замирисало на благовонни масла – абе с две думи, нямам време за Вас повече! А между другото може би това ми последното влизане в този форум, освен ако някой кретен не ме раздразни супер много! И като гледам всички които имаха нещо под шапката си се изнизаха тихомълком от тук.

              Всичко хубаво и приятен уикенд и на Вас уважаеми Дами и Господа!
              любопитен момент от едно арогантно изложение - наистина не са толкова много хората като него посветени в тайната на търговията както сам казва - надявам се че все пак е намерил Лузърчетатат да му купят цялото хубаво пакетче дето го е напазарувал по абсолютните върхове на повечето емисии!
              А никой ли наистина не забелязва, че сметките на ТОЯ "НЕ НЕЩАСТНИК" относно Трейса са грешни и са по-зле и тези на посочваните от него за "нещастници", кой е истинският НЕЩАСТНИК в случая, аз и тези, като мен дето са млади зелени и не са навътре в нещата, но могат да сметнат 2+2, а не да цитират или четат, като роботи, първоначално изнесената грешна сметка на сайта на Сомони или той дето, уж е врял и кипял в борсоват търговия, обаче, като послушно роботче цитира грешните сметки на Сомони, без изобщо да си направи труда да сметне, как и колко се получава. Ами честно казано не бих поверил парите си на такъв човек, надявам се да не попадна на такива, когато в след няколко седмици ще се наложи да реша, на кой и как да поверя парите си.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Optic
                Ignorantia legis non excusat.
                (Непознаването на закона не е извинение.)
                - основен принцип на правото
                Точно това имах предвид, Оптик - още от римско време огромното мнозинство от гражданите не е познавало правните норми, но това не им е пречело да ги спазват. Ако е трябвало задължително да познават всяка една разпоредба на закона, за да я спазват, то тогава всеки един от нас щеше първо да бъде изпращан да учи 5 години в Юридическия факултет и едва тогава щеше да му се търси отговорност за каквото и да било нарушение. Забележи, че принципът не е "Всеки задължително трябва да познава правото!"
                Посоченият от тебе принцип се въвежда, за да не може един крадец да каже "Ама аз не съм чел Закона за собствеността и не знаех, че нарушавам закона като взимам чужда вещ." На всички им е пределно ясно и без да са чели някакъв закон, че не трябва да се краде и не може да се позовават на непознаване на закона.

                Манипулацията в изказването на А. А. е повече от ясна - той се опитва да вмени някаква вина на индивидуалните инвеститори за хаоса при подаването на поръчки за Трейса.
                След като трябва задължително да познавам законите, защо са ми дали на мен Кобос без да ме питат какво и колко знам?
                Ами след като тези индивидуални участници са толкова мързеливи и не обичат да четат закони, защо тогава господинът и неговите приятели от БФБ не се опитат да променят правилата и Кобос сертификат да се издава от борсата едва след полагане на изпит за познаване на нормативната база, а свикват някакви пресконференции, на които да говорят с назидателен тон? Защото подобни глупости за четене на закони може да ги пробутва само на масовата аудитория, но нито един юрист няма да го вземе на сериозно и да се съгласи на подобна промяна. Нали ще му се смеят в цяла Европа.

                В. П. го каза много ясно - Правилата преди записването на Трейс бяха такива и инвеститорите действаха съвсем рационално. Сега вече променихме правилата, т. е. проблемът беше в правилата, а не в играчите на пазара.

                Всички останали приказки на А. А. са прехвърляне вината от болната глава на здравата.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от La Costa
                  Основен принцип в правото гласи, че не е необходимо човек да познава всички нормативни разпоредби, за да спазва правилата, а е достатъчно да е добросъвестен и да положи обичайните усилия да се осведоми за тях /примерно да попита брокера си/.
                  Ignorantia legis non excusat.
                  (Непознаването на закона не е извинение.)
                  - основен принцип на правото
                  "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                  Коментар


                  • схващам нещо един вид като заяждане като следя и оная тема там и немога да разбера какъв е повода - това че казах че смятам, че може да паднем още или това че ХИМКО е акция на седмицата - ако е ХИМКО ще се поправя ХИМКО е спекулация на седмицата, защото някой играчи направиха по 250% за 3 дни.
                    а защо смятам, че може да паднем още надолу - първо защото вярвам че има сценарии за това - фактори колкото щеш, второ защото навсякаде навън тече корекция и 3-то колкото и да е странно смятам, че зараждащите се 2 конфликта в региона (в Турция и в Косово) карат чужденците да разпродават и то не само тук ами и на всички борси на Балканите.

                    П.С. извинявам се на netware5, че един вид спамя по темата - ама по-добре така като отговарям тук да държа най-отгоре тази тема отколкото онази за Паниката!
                    Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от AfterDark
                      La Costa ...

                      Нещата са много прости ...

                      Цялата вина За Трейс лежи върку ИПтата и КФН ...

                      Да обвиняваш индивидуалните инвеститори ... е лицемерие и двуличие ...

                      Не са виновни ИПтата ) тях ги сложиха в небрано лозе )


                      ПП Не си ли спомняте, че в заяката имаше член, според който ако се заяви )) , а не може да плати ) .. няма право само да има да има претенции към емитента )
                      Умереният риск винаги печели ! ))))))

                      Коментар


                      • Колеги, отново призовавам да не спамим темата.... Работата е дебела.....
                        He was born poor, died rich, and never hurt anyone along the way.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от kif
                          понеже видях, че Nick e тук ще си позволя да му отговоря тук, че се зарекох да не пиша в една друга тема - да все още съм с 35% кеш

                          виж това е от ICQ-то

                          Kifi ‎(02.10.2007 г. 13:54):
                          moiata prognoza e che ot 15 do 29-30 ste ima mnogo iaka vulna nagore i v momenta v koito izlezait otchetite ste zapochne down-a
                          а това е SMS от Господ:

                          Борсата е нагоре long term

                          Коментар


                          • понеже видях, че Nick e тук ще си позволя да му отговоря тук, че се зарекох да не пиша в една друга тема - да все още съм с 35% кеш

                            виж това е от ICQ-то

                            Kifi ‎(02.10.2007 г. 13:54):
                            moiata prognoza e che ot 15 do 29-30 ste ima mnogo iaka vulna nagore i v momenta v koito izlezait otchetite ste zapochne down-a
                            Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата

                            Коментар


                            • La Costa ...

                              Нещата са много прости ...

                              Цялата вина За Трейс лежи върку ИПтата и КФН ...

                              Да обвиняваш индивидуалните инвеститори ... е лицемерие и двуличие ...

                              Коментар


                              • към Optic, и аз ще си позволя да го цитирам същия човек от същия форум - цитата е от 27.10. или с други думи последния връх преди корекцията:

                                Първоначално изпратено от Official
                                Такаааа!
                                Добър ден уважаеми Дами и Господа, колкото и малко да сте тук!

                                Обръщам се и към всички останали!
                                Ха добър Ви ден и на Вас неграмотници! (колко имилително звучи само!)
                                Някой ме търсеще вчера – ето тук съм! И съм избеснял на неграмотността, безхаберието и спрялото Ви в трети клас интелектуално развитие! Бях решил повече никога да не влизам повече в този форум, в които пишат само комплексари, неграмотници и нещастни ревльовци, които наричат себе си – инвестори, НО тоталната парвенющина и пиянска агресия и злоба на полуинтелигентни същства, която прочетох във форума за Трейс тази сутрин направо ме шокира и парализира. Един час не можах да проумея Вие хора как сте дръзнали изобщо да жертвате своите пари и тези на близките си и да навлезете в абсолютно непознатите дебри на такова рисково начинание наречено с нежното име „борсова търговия”!!! Та вази трябва насилствено да ви изгонят бе неграмотни аборигени такива! Та вие щом цяла нощ едно разпределение не можете да сметните при положение че са Ви дадени: брой акции за разпределение (200 000 бр.), приблизителното надзаписване (около 1 480 пъти), цената на акцията 110.50 лв. и Вие Дами и Господа не можете да сметнете поръчките с количеството акции над което ще бъдат удовлетворени (135 бр.), съответно съвкупните парични средства предложени от един инвестор (15 000 лв.) при ПРОПОРЬЦИОНАЛНО РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ, то Вас трябва с камене и дърве да Ви изгонят от този пазар!!! И по сто тояги на голу!!! При положение, че Сомони са ви го сметнали приблизително (сбърали са общото приблизително количество заявени акции 290 млн. вместо 296 млн., но тази грешка запазва порядъка и тя не променя по нататъшното изчисление, при положение че изчисленията на този етап са приблизителни)! Абе вие за пропорции и съотнощения да сте учили?! Май са Ви изгонили преди това от училището за дебили! Като ви гледа човек какви задачки си задавате и ка си ги решавате имам чувството, че вие накаква друга Ваша си математика сте изучавали. Какви ги говоря – на вас термините „порядък”, „приблизителни величини”, „пропорции”, „съотношения” и т.н. сигурно ви звучат като ястия от изтънчено меню в скъп за Вас ресторант!
                                Та вие тези простички сметки като не можете да направите как четете финансовите отчети! Като телефонния указател! Нещо формулки това онова – няма нали! Има IPO кви отчети бе брато - юруш на маслините!
                                За IPO-то няма да говоря сега, защото то е такова каквото е и за да не ме обвините в пристрастност или в тесни връзки с емитента или мениджъра! Правилата са едни за всички и бяха налице и ясни от много отдавна. Аз ви казах преди десетина дни – това IPO е замислено и ще бъде реализирано така, че да отидат малук брой акции в много на брой акционери! Стана ли? - стана! Доцента Михайлов и Мениджъра са избрали единствения правилен начин и го реализираха! Това, че на някой сиромах не му стигат 135 акции и алчноста го е заслепила до толкова, че му е циментирала и последната капка мозък си е негов проблем. Сега ще си ги набявя от пазара! Аз също не се класирах, защото не играх! Но пък си заформих такова друго богато портфейлче и сега от понеделник ще Ви чакам на пазара!
                                По важното е умните да осъзнаят какво следва на вторичния пазар. Но тук няма да ви давам препоръки, а ще Ви оставя да грешите за да мога аз и моите приятели, които са посветени в тайните на търговията да спечелят някой и друг милион от Вас лузърчета! Оооо, добре че ви има тук в БГ! Иначе не знам - трябваше да се връщаме в таз омразна чужбина!

                                И накрая приемете един съвет от мен! Искам всички вкупом да ми обещаете, че бързичко ще разпродадете жалките си портфейлчета и тихичко ще напуснете този форум завинаги! Идете и търгувайте на Женския! Ама о от там ще ви изгонят като крякате така неистово и пречите на търговията! На никого от хората с креативно мислене тук, влезли да обменят мисли за пазара няма да липсват жалките ви маймунски крясъци! Щото в противен случай ще ви вземем и последнат стотинка!

                                Айде със здраве нещастници!
                                Изпих си кафето вече, масажистката ме чака, замирисало на благовонни масла – абе с две думи, нямам време за Вас повече! А между другото може би това ми последното влизане в този форум, освен ако някой кретен не ме раздразни супер много! И като гледам всички които имаха нещо под шапката си се изнизаха тихомълком от тук.

                                Всичко хубаво и приятен уикенд и на Вас уважаеми Дами и Господа!
                                любопитен момент от едно арогантно изложение - наистина не са толкова много хората като него посветени в тайната на търговията както сам казва - надявам се че все пак е намерил Лузърчетатат да му купят цялото хубаво пакетче дето го е напазарувал по абсолютните върхове на повечето емисии!
                                Всеки може да спечели от борсата, но не всеки може да печели от борсата

                                Коментар

                                Working...
                                X