IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Спящите акции от Масовата Приватизация

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

    Продължаваш да бъдеш много нагъл без да имаш знания !

    30. Акции – понятие, видове и сделки с тях.

    1. Терминът акции има 3 значения:
    1.1. От една страна акцията е част от капитала – някаква номинална сума (число), на което се дели капитала. Сумата от акциите прави капитала, но акциите имат различна стойност и тук се има предвид сумата от номиналната стойност на акциите. За разлика от ООД номиналът на всички акции трябва да е еднакъв. Минималният номинал в момента е 1 лв. (до сега е бил 0.10 лв.) Когато номиналната стойност на акциите е по-голяма от 1 лв. тя трябва да е определена в цели лева. В чужди правни системи съществуват и акции без номинал (квотни), но у нас такива не са уредени.
    1.2. Акцията е ЦК – документ, който материализира права по начин, че упражняването на правата и прехвърлянето им е невъзможно без наличие на фактическа власт върху документа.
    1.2.1. Акцията е ЦК от вида легитимиращо-разпоредителни ЦК. Правата, които акциите материализират могат да бъдат придобити и преди да са издадени документите, но веднъж издадени документите правата могат да се упражняват само ако се упражнява фактическа власт върху документа. ЦК освен че материализира членствените правата на акционера, тя ги и доказва, т.е. има удостоверително значение. Разглеждани като ЦК акциите имат реквизити (задължителни елементи), посочени в чл. 183: 1. означението "акция" за единична и съответния брой "акции" за купюра с повече акции; 2. вида на акциите; 3. номер на купюрата и поредни номера на включените в нея акции; 4. фирмата и седалището на акционерното дружество; 5. размера на капитала; 6. общия брой на акциите, единичната им номинална стойност и купюрния строеж; 7. купоните и техния падеж; 8. подписите на две лица, които могат да задължават дружеството, и датата на емисията.
    1.2.2. Това общо положение (че акциите са ЦК) търпи корекции, защото търговското право дава възможност да се издават и безналични акции, а те не са ЦК, защото няма документ, който да материализира правата. Безналичните акции са само права и задължения. Има документ, който ги доказва, но той не е ЦК.Безналични ЦК са всички акции издадени в процес на масовата приватизация.

    Това в червеното да ти избоде очите !
    Здравко, мерси за текста. Ти малко като гербаджия разсъждаваш. Аз попитах къде пише, че са безналични и ти пействаш някакъв анонимен текст. Може би трябва още веднъж да те питам, за да ми разбереш елементарния въпрос - къде го пише това, кой е източника, кой закон, кой член?
    ​​​​​

    Коментар


    • Здравко, само да вметна, че имаше 7- 8 ЦПТ.....

      Коментар


      • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение


        отзад - напред: не ми се търси в ТЗ, там са фиксирани всички условия и срокове, за да е едно ТД законно съществуващо... На ОСА се приемат реквизити, които не трябва да са в противоречие с ТЗ, иначе - акционерът може да се обърне към компетентния Съд.... Чети давностните срокове в Устава на д.вото, не могат да откажат да ти го дадат и сравни срока в ТЗ, за да знаеш какъв дивидент не си пропуснал.
        То няма голям смисъл да търся дивидент за 12 акции.
        Щом не си участвал в увеличението на капитала - нямаш вече шанс и си оставаш с 12-те броя, за съжаление... Преди много д,ва увеличавага капитала ПОД условие и така прецакаха масата акционери... После нещо промениха закона и ограничиха това...
        Няма такава крадлива държава, закривай !!!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

          И аз това питах, ама казаха разбирачите, че нямало такива, ама не се знае защо нямало, просто трябва да им вярвам, че няма. Сдръвко каза - вервайте ми.
          Колегата безминетен, каза, че отговора е в търговския закон или да питам дядо ми, който навремето купи акции от тухларната с боновете и после джироса временното удостоверение на новия собственик без да използва посредник. Всичко е ясно.
          Там е въпроса, че нищо не ти е ясно ! Но по лошото е, че не искаш и да разбереш !

          Коментар


          • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

            И аз това питах, ама казаха разбирачите, че нямало такива, ама не се знае защо нямало, просто трябва да им вярвам, че няма. Сдръвко каза - вервайте ми.
            Колегата безминетен, каза, че отговора е в търговския закон или да питам дядо ми, който навремето купи акции от тухларната с боновете и после джироса временното удостоверение на новия собственик без да използва посредник. Всичко е ясно.
            Така е: чичо пита, затова ще получи отговор, НО ти обиждаш и ЩЕ
            МОЖЕ да получиш отговора си, след като се ИЗВИНИШ и се ПОМОЛИШ!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

              Еми как да ти повярвам, като ти прегледам няколко мнения и виждам колко си заблуден.
              Продължаваш да бъдеш много нагъл без да имаш знания !

              30. Акции – понятие, видове и сделки с тях.

              1. Терминът акции има 3 значения:
              1.1. От една страна акцията е част от капитала – някаква номинална сума (число), на което се дели капитала. Сумата от акциите прави капитала, но акциите имат различна стойност и тук се има предвид сумата от номиналната стойност на акциите. За разлика от ООД номиналът на всички акции трябва да е еднакъв. Минималният номинал в момента е 1 лв. (до сега е бил 0.10 лв.) Когато номиналната стойност на акциите е по-голяма от 1 лв. тя трябва да е определена в цели лева. В чужди правни системи съществуват и акции без номинал (квотни), но у нас такива не са уредени.
              1.2. Акцията е ЦК – документ, който материализира права по начин, че упражняването на правата и прехвърлянето им е невъзможно без наличие на фактическа власт върху документа.
              1.2.1. Акцията е ЦК от вида легитимиращо-разпоредителни ЦК. Правата, които акциите материализират могат да бъдат придобити и преди да са издадени документите, но веднъж издадени документите правата могат да се упражняват само ако се упражнява фактическа власт върху документа. ЦК освен че материализира членствените правата на акционера, тя ги и доказва, т.е. има удостоверително значение. Разглеждани като ЦК акциите имат реквизити (задължителни елементи), посочени в чл. 183: 1. означението "акция" за единична и съответния брой "акции" за купюра с повече акции; 2. вида на акциите; 3. номер на купюрата и поредни номера на включените в нея акции; 4. фирмата и седалището на акционерното дружество; 5. размера на капитала; 6. общия брой на акциите, единичната им номинална стойност и купюрния строеж; 7. купоните и техния падеж; 8. подписите на две лица, които могат да задължават дружеството, и датата на емисията.
              1.2.2. Това общо положение (че акциите са ЦК) търпи корекции, защото търговското право дава възможност да се издават и безналични акции, а те не са ЦК, защото няма документ, който да материализира правата. Безналичните акции са само права и задължения. Има документ, който ги доказва, но той не е ЦК.Безналични ЦК са всички акции издадени в процес на масовата приватизация.

              Това в червеното да ти избоде очите !

              Коментар


              • Първоначално изпратено от распутин Разгледай мнение
                [ATTACH=CONFIG]n3614594[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]n3614593[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]n3614592[/ATTACH]

                Юндолата е фалирала отдавна.
                Розата се търгува на БФБ (4BH), цената е 1.72 лв/акция
                Имам депозитарни разписки за тях.
                Имаше някакво увеличение на капитала преди врез 2015 и моите 12 акции са се равнявали на 240,
                ама аз не съм се записал за новите тогава.
                Какво се случва сега, не ми е ясно и със броя на акциите.
                Ако ще остана само със 12 акции е жалко.
                И със пропуснатия дивидент (той не се ли акумулираше).

                отзад - напред: не ми се търси в ТЗ, там са фиксирани всички условия и срокове, за да е едно ТД законно съществуващо... На ОСА се приемат реквизити, които не трябва да са в противоречие с ТЗ, иначе - акционерът може да се обърне към компетентния Съд.... Чети давностните срокове в Устава на д.вото, не могат да откажат да ти го дадат и сравни срока в ТЗ, за да знаеш какъв дивидент не си пропуснал.

                Щом не си участвал в увеличението на капитала - нямаш вече шанс и си оставаш с 12-те броя, за съжаление... Преди много д,ва увеличавага капитала ПОД условие и така прецакаха масата акционери... После нещо промениха закона и ограничиха това...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение

                  Само символично питам - ами ако акциите са налични...?
                  И аз това питах, ама казаха разбирачите, че нямало такива, ама не се знае защо нямало, просто трябва да им вярвам, че няма. Сдръвко каза - вервайте ми.
                  Колегата безминетен, каза, че отговора е в търговския закон или да питам дядо ми, който навремето купи акции от тухларната с боновете и после джироса временното удостоверение на новия собственик без да използва посредник. Всичко е ясно.

                  Коментар


                  • Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	1
Size:	6.6 КБ
ID:	3614596

                    Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	7.4 КБ
ID:	3614597

                    Click image for larger version

Name:	IMG_20200616_123620.jpg
Views:	1
Size:	6.4 КБ
ID:	3614598



                    Юндола-91 АД е фалирала отдавна.
                    Българска Роза АД се търгува на БФБ (4BH), цената е 1.72 лв/акция
                    Имам депозитарни разписки за тях.
                    Имаше някакво увеличение на капитала преди врез 2015 и моите 12 акции са се равнявали на 240,
                    ама аз не съм се записал за новите тогава.
                    Какво се случва сега, не ми е ясно и със броя на акциите.
                    Ако ще остана само със 12 акции е жалко.
                    И със пропуснатия дивидент (той не се ли акумулираше).

                    Бългapcĸa poзa AД-Kapлoвo (4ВН) щe yвeличи ĸaпитaлa cи зa coбcтвeнa cмeтĸa. Toвa cтaвa яcнo oт пpoтoĸoлa нa пpoвeдeнoтo нa 12.06.2015 гoд. гoдишнo Oбщo cъбpaниe нa aĸциoнepитe нa дpyжecтвaтo. Kaпитaлът щe бъдe yвeличeн cъc coбcтвeни cpeдcтвa нa дpyжecтвoтo, зa cмeтĸa нa нaтpyпaни peзepви oт минaли гoдини oт 267 549 лв. нa 5 350 980 лв., вĸлючaя "Hepaзпpeдeлeнa пeчaлбa" и "Дpyги peзepви", чpeз издaвaнe нa 5 083 431 бpoя oбиĸнoвeни, бeзнaлични, пoимeнни aĸции c пpaвo нa глac.
                    Bceĸи aĸциoнep пpидoбивa чacт oт нoвитe aĸции, cъpaзмepнa нa yчacтиeтo мy в ĸaпитaлa дo yвeличeниeтo, a имeннo ĸъм 1 cтapa aĸция ce дoбaвят 19 нoви aĸции.
                    Ocвeн тoвa aĸциoнepитe peшиxa дa бъдe paзпpeдeлeн дивидeнт зa 2014 г. зa cyмaтa oт 267 549 лв., или бpyтeн дивидeнт в paзмep нa 1.00 лв. нa aĸция. Дивидeнтът e мaĸcимaлeн зa ĸялaтa иcтopия нa дpyжecтвoтo ĸaтo пyбличнo, пoĸaзвa cпpaвĸa в mоnеу.bg.

                    535 098 лв. щe бъдaт зaдeлeни зa фoнд "Peзepвeн", a ocтaтъĸът oт пeчaлбaтa зa 2014 г. ocтaвa ĸaтo "Hepaзпpeдeлeнa пeчaлбa";
                    Πpaвoтo дa пoлyчaт дивидeнт и нoви aĸции имaт лицaтa, впиcaни в peгиcтpитe нa Цeнтpaлeн дeпoзитap ĸaтo aĸциoнepи нa 14-ят дeн cлeд дeня нa OCA, или ĸъм 26.06.2015 гoдинa.

                    Πocлeднaтa дaтa зa cĸлючвaнe нa cдeлĸи c aĸции, в peзyлтaт нa ĸoитo пpиoбpeтaтeлят имa пpaвo нa дивидeнт и пpaвoтo дa пoлyчи aĸции oт yвeличeниeтo, e 24.06.2015 гoдинa.
                    Last edited by распутин; 16.06.2020, 15:27.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от 4i40 Разгледай мнение

                      Само символично питам - ами ако акциите са налични...?
                      Ще ти отговоря с лично съобщение, когато се прибера.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

                        Аз казвам, че мога и да греша, но питам за четвърти път, къде го пише това, което казваш?
                        разбра ли ми вече въпроса или да ти го задам още три пъти?
                        Защо не попиташ дядо си? Човека ще ти обясни всичко, което не знаеш! С примери!

                        И е толкова елементарно! Чете ли Търговският закон? Още не си! Е, пограчи още малко тук! Дано някой ти отговори!

                        ............

                        Има и друга опция: ще се извиниш тук на всички, които обиждаш и ще ни помолиш да ти обясним нещата, които не знаеш.

                        Не е трудно да си извиниш и да помолиш!


                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение

                          На изуст говориш ти.

                          Внимавай: СЛЕД като си придобил акциите си на Централизиран търг - можеш да ги продадеш чрез ИП.

                          Схвана ли какво ти казвам?

                          САМО чрез ИП можеш да ги продадеш! (НЕ самолично - както ти пишеш!)
                          Само символично питам - ами ако акциите са налични...?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от безимeн Разгледай мнение
                            И още един факт: при придобиване на акциите от Масовата приватизация, прехвърлянето на собствеността (търгуването) на придобитите дялове - ставаше с Депоз.разписки,
                            с нареждане от Инвестиционните посредници.

                            Ц.Депозитар все още нямаше!
                            Ок, само един последен въпрос, че не съм запознат добре, но след като тогава все още не е имало депозитар, а акциите са били безналични, кой точно е водил книгата на акционерите?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Zdravko Разгледай мнение

                              Ставаш нагъл ! Сто пъти ти се отговори ! Намери си отговорите сам, след като не вярваш !
                              Еми как да ти повярвам, като ти прегледам няколко мнения и виждам колко си заблуден.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от top Разгледай мнение

                                Отварям закона от това време и там в глава 8 пише "гражданите могат да участват в централизираните търгове самолично или чрез инвест. посредници".
                                т.е. не е точно така, както говориш наизуст.
                                На изуст говориш ти.

                                Внимавай: СЛЕД като си придобил акциите си на Централизиран търг - можеш да ги продадеш чрез ИП.

                                Схвана ли какво ти казвам?

                                САМО чрез ИП можеш да ги продадеш! (НЕ самолично - както ти пишеш!)

                                Коментар

                                Working...
                                X