IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Покупката на Акции, разход ли е за фирмата в края на годината

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение

    Върху преоценката не се дължи данък! Друг е въпроса дали ще има преоценка ако актива си се води по цена на придобиване. Бай
    И къде пише, че не се дължи?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение

      Върху преоценката не се дължи данък! Друг е въпроса дали ще има преоценка ако актива си се води по цена на придобиване. Бай
      Няма да има преоценка, всъщност ако актива се води по цена на придобиване!
      Last edited by 4f4; 18.01.2017, 13:30.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от ivantspetrov Разгледай мнение
        Здравейте, колеги!

        В спор съм със счетоводителя дали след като на 28.12.2016 си закупих акции със фирмата си от дадено дружество на БФБ. Трябва ли да платя данък печалба вурху инвестираната сума? Тоест тези пари щяха да ми се водят като печалба и за да не платя данък ги инвестирах.

        На мен ми се струва абсурдно, тъй като за мен акциите са Краткотраен Актив, а за закупуването на всеки актив ти правиш разход, за да го придобиеш.

        Какъв е вашият опит и ако съм прав как да и го обясня?
        Верно, недей да плащаш данък върху печалбата! Защо да го правиш, купи си кола и с разхода за нея намали печалбата преди облагане! Това пак е актив, за който правиш разход, за какво ти е да купуваш акции!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

          Колкото до описания тук "казус" - доста сте се объркали. Няма как да платите данък върху инвестираната сума, а само ако акциите са повишили цената си и не сте ги продали в края на годината. Данъкът ще е дължим само върху разликата в цената.
          А като си купите краткотраен актив, това не намалява печелбата ви и става разход едва когато този актив бъде вложен в дейността на фирмата и готовия продукт или стоката бъдат продадени. Дотогава нямат никакво място в Отчета за доходите. Това е най-простичко обяснено. Надявам се да е полезно.
          А, и за да съм още по-конкретен - покупката на акции не е разход и не намалява печалбата Ви.
          Върху преоценката не се дължи данък! Друг е въпроса дали ще има преоценка ако актива си се води по цена на придобиване. Бай

          Коментар


          • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

            Доколкото разбрах, човека има печалба примерно 10 000лв. и 5000лв. е инвестирал на БФБ. Въпроса му е дали печалбата му е 10 000лв. или 5000лв. за съотвената година.
            Да, видях каква хххххх е написал. Отговорих и на него. Моят постинг беше в отговор на друг форумец.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ivantspetrov Разгледай мнение
              Здравейте, колеги!

              В спор съм със счетоводителя дали след като на 28.12.2016 си закупих акции със фирмата си от дадено дружество на БФБ. Трябва ли да платя данък печалба вурху инвестираната сума? Тоест тези пари щяха да ми се водят като печалба и за да не платя данък ги инвестирах.

              На мен ми се струва абсурдно, тъй като за мен акциите са Краткотраен Актив, а за закупуването на всеки актив ти правиш разход, за да го придобиеш.

              Какъв е вашият опит и ако съм прав как да и го обясня?
              Колкото до описания тук "казус" - доста сте се объркали. Няма как да платите данък върху инвестираната сума, а само ако акциите са повишили цената си и не сте ги продали в края на годината. Данъкът ще е дължим само върху разликата в цената.
              А като си купите краткотраен актив, това не намалява печелбата ви и става разход едва когато този актив бъде вложен в дейността на фирмата и готовия продукт или стоката бъдат продадени. Дотогава нямат никакво място в Отчета за доходите. Това е най-простичко обяснено. Надявам се да е полезно.
              А, и за да съм още по-конкретен - покупката на акции не е разход и не намалява печалбата Ви.
              Last edited by fantasy_gt; 18.01.2017, 11:46.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение

                Доколкото разбрах, човека има печалба примерно 10 000лв. и 5000лв. е инвестирал на БФБ. Въпроса му е дали печалбата му е 10 000лв. или 5000лв. за съотвената година.
                точно това ми е въпроса

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                  Ами добре е всички да го прочетат.
                  Ако фирмата е продала акциите преди края на годината и е реализирала печалба, с нея ще се пребразува финансови резултат за данъчни цели, т.е. ще се намали печалбата и на практика няма да се дължи данък върху този доход.

                  ОБАЧЕ, ако акциите не са продадени, но в края на годината тяхната пазарна цена се е повишила над цената на придобиване, като се съставя годишния финансов отчет, разликата в цената трябва да бъде отчетена в Отчета да доходите като печалба от преоценка на финансови активи. Тук няма никакво значение дали тези активи се търгувата на БФБ или на луната. И, ако има печалба, с нея НЕ се пребразува финансовия резултат и, съответно, се ДЪЛЖИ данък.

                  С други думи, г-н Петров, счетоводителката Ви е права. Не спорете с нея.
                  @fantasy_gt Благодаря ви за отговора.

                  В интерес на истината към 31.12.2016 Акцията затвори на по-ниска цена от колкото я купих.

                  Но дори и да беше на по-висока, моята логика е при условие че не съм ги продал и парите не са ми налични по сметката в ИП не би трябвало да платя данък върху инвестирани пари.

                  Но въпросът ми не е за настоящата стойност на акциите, а дали дължа данък върху инвестираната сума, така както ако те просто биха си били печалба за фирмата в края на годината ако не ги бях инвестирал а си седяха в банковата ми сметка.

                  Дано ме разбрахте
                  Last edited by X_Y; 18.01.2017, 11:54.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                    Ами добре е всички да го прочетат.
                    Ако фирмата е продала акциите преди края на годината и е реализирала печалба, с нея ще се пребразува финансови резултат за данъчни цели, т.е. ще се намали печалбата и на практика няма да се дължи данък върху този доход.

                    ОБАЧЕ, ако акциите не са продадени, но в края на годината тяхната пазарна цена се е повишила над цената на придобиване, като се съставя годишния финансов отчет, разликата в цената трябва да бъде отчетена в Отчета да доходите като печалба от преоценка на финансови активи. Тук няма никакво значение дали тези активи се търгувата на БФБ или на луната. И, ако има печалба, с нея НЕ се пребразува финансовия резултат и, съответно, се ДЪЛЖИ данък.

                    С други думи, г-н Петров, счетоводителката Ви е права. Не спорете с нея.
                    Доколкото разбрах, човека има печалба примерно 10 000лв. и 5000лв. е инвестирал на БФБ. Въпроса му е дали печалбата му е 10 000лв. или 5000лв. за съотвената година.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от obafeme Разгледай мнение

                      седни си! Три минус!
                      Я пак?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от fantasy_gt Разгледай мнение

                        Ами добре е всички да го прочетат.
                        Ако фирмата е продала акциите преди края на годината и е реализирала печалба, с нея ще се пребразува финансови резултат за данъчни цели, т.е. ще се намали печалбата и на практика няма да се дължи данък върху този доход.

                        ОБАЧЕ, ако акциите не са продадени, но в края на годината тяхната пазарна цена се е повишила над цената на придобиване, като се съставя годишния финансов отчет, разликата в цената трябва да бъде отчетена в Отчета да доходите като печалба от преоценка на финансови активи. Тук няма никакво значение дали тези активи се търгувата на БФБ или на луната. И, ако има печалба, с нея НЕ се пребразува финансовия резултат и, съответно, се ДЪЛЖИ данък.

                        С други думи, г-н Петров, счетоводителката Ви е права. Не спорете с нея.
                        седни си! Три минус!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Manyface God" Разгледай мнение

                          Четете закона. Данък от печалба от акции от дружества на листнати на БФБ не се дължи, но някои счетоводители все "знаят" всичко.
                          Ами добре е всички да го прочетат.
                          Ако фирмата е продала акциите преди края на годината и е реализирала печалба, с нея ще се пребразува финансови резултат за данъчни цели, т.е. ще се намали печалбата и на практика няма да се дължи данък върху този доход.

                          ОБАЧЕ, ако акциите не са продадени, но в края на годината тяхната пазарна цена се е повишила над цената на придобиване, като се съставя годишния финансов отчет, разликата в цената трябва да бъде отчетена в Отчета да доходите като печалба от преоценка на финансови активи. Тук няма никакво значение дали тези активи се търгувата на БФБ или на луната. И, ако има печалба, с нея НЕ се пребразува финансовия резултат и, съответно, се ДЪЛЖИ данък.

                          С други думи, г-н Петров, счетоводителката Ви е права. Не спорете с нея.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение
                            а продаде ли?
                            Не, не съм ги продал. Към 31.12.2016 са в акции.

                            Тоест тези пари щяха да ми се водят като печалба и за да не платя данък ги инвестирах. Въпроса е дали ще се освободя от дакък печалба след като съм ги инвестирал и са под формата на краткотряйна инвестиция към 31.12.2016?
                            Last edited by X_Y; 18.01.2017, 11:54.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от ivantspetrov Разгледай мнение
                              Здравейте, колеги!

                              В спор съм със счетоводителя дали след като на 28.12.2016 си закупих акции със фирмата си от дадено дружество на БФБ. Трябва ли да платя данък печалба вурху инвестираната сума?

                              На мен ми се струва авсурдно, тъй като за мен акциите са Краткотраен Актив, а за закупуването на всеки актив ти правиш разход, за да го придобиеш.

                              Какъв е вашият опит и ако съм прав как да и го обясня?
                              Четете закона. Данък от печалба от акции от дружества на листнати на БФБ не се дължи, но някои счетоводители все "знаят" всичко.
                              The strongest stand last.

                              Коментар


                              • а продаде ли?
                                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                                Коментар

                                Working...
                                X