IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Къси продажби

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Късите продажби по принцип не са масови. Самото инвестиране в акции също не е масово, а идеята да продадеш акции които нямаш може да се възприеме едва след като си инвестирал известно време в ации и познаваш техните слабостти като инструмент или компания. Важно е че вече може да се направи доста по лесно от преди. Дава възможност на всички които смятат че нещо е твърде скъпо, за да го купят да участват в пазара като го продадат
    Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от cymru Разгледай мнение
      Впечатлението ми е че ИП още не са включили за какви промени иде реч. Като питах моя дали не трябва да сключим анекс към договора, за да мога да продавам на късо и да купувам на марджин ми отговориха просто, че не мога да го правя. Оказа се че всъщност такава услуга още не се предлага.
      Аз мисля, че без клирингова къща, тази работа няма да тръгне масово. Може някой ИП да предложат тази услуга, но за сега условията и таксите на ИП не са известни.

      Коментар


      • Вече няма пречки пред късите продажби на която и да е акция на БФБ-София

        http://www.investor.bg/za-nachinaesh...sofiia,145536/

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Protokol
          Да не си докаpаме КФН за арбитър
          Черен клиъринг и операция "Клирълите" в светлото бъдеще, аха преди 7 юли вероятно!

          Коментар


          • Адмирации към голямата мечка за полезната тема и за ината с който се бори за развитие на капиталовия ни пазар

            Хубаво е че се оправи норматива, но има още какво да се свърши. Подкрепям мнението на наивника че без институция която да отговаря за тези сделки трудно ще се получи на практика. И дори да се получи (при доста ентусиазъм от ИП), няма да може да придобие масовост.
            Надеждата ми е че приватизацията на БФБ и ЦД напредва и новия собственик ще се заеме с въпроса. За да печели от инвестицията си, ще има икономически интерес от по активен и ликвиден пазар.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Protokol Разгледай мнение
              Да не си докаpаме КФН за арбитър
              Да, бе, помислих си го. Не знам да е забранено. Можем да ги питаме с официално писмо

              Първоначално изпратено от Jekata Разгледай мнение
              Само не си уточнил дела на третата страна, все пак сиренето е с пари.
              Ами някаква минимална такса + таксата за превод на сумите.

              И данъците не съм наясно как ще се отчитат, ако някой е в час да каже.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Натрий Разгледай мнение
                То и без това е като да се хванеш на бас.
                Щом не е технически възможно да се правят сделки, какво пречи басовете да се сключват тук, в тази тема?

                Ще има Гаранционна сума от "купувача" и от "продавача", която ще стои в трета независима страна. Ще има срок и начин за пресмятане. Накрая който не е оценил правилно си губи Гаранционната сума, а насрещната страна печели.
                За членове на форума, с регистрация повече от 5 г. може и на честна дума

                Ето например: Казвам, че акция Х ще се качва, някой казва, че ще пада.
                Цена "продава" в момента е ~ 2,38 и предлагам бас за 100 акции със срок до 15.02. Т.е ако цената "продава" се качи другата страна ми дължи разликата, ако падне аз я дължа.
                Лимитът ми е 20 лв, значи ако падне по-надолу от 2,18 не дължа повече от 20 лв, както и ако се качи повече от 2,58 насрещната страна не дължи повече от 20 лв.
                За малки суми позналият печели "потупване по рамото" - няма какво да си разменяме по два - три лева.

                Ако има практика ще се изчистят подробностите.
                Да не си докаpаме КФН за арбитър
                За спекуланта е вредно да чете новини и още повече анализи .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Натрий Разгледай мнение
                  То и без това е като да се хванеш на бас.
                  Щом не е технически възможно да се правят сделки, какво пречи басовете да се сключват тук, в тази тема?

                  Ще има Гаранционна сума от "купувача" и от "продавача", която ще стои в трета независима страна. Ще има срок и начин за пресмятане. Накрая който не е оценил правилно си губи Гаранционната сума, а насрещната страна печели.
                  За членове на форума, с регистрация повече от 5 г. може и на честна дума

                  Ето например: Казвам, че акция Х ще се качва, някой казва, че ще пада.
                  Цена "продава" в момента е ~ 2,38 и предлагам бас за 100 акции със срок до 15.02. Т.е ако цената "продава" се качи другата страна ми дължи разликата, ако падне аз я дължа.
                  Лимитът ми е 20 лв, значи ако падне по-надолу от 2,18 не дължа повече от 20 лв, както и ако се качи повече от 2,58 насрещната страна не дължи повече от 20 лв.
                  За малки суми позналият печели "потупване по рамото" - няма какво да си разменяме по два - три лева.

                  Ако има практика ще се изчистят подробностите.
                  Само не си уточнил дела на третата страна, все пак сиренето е с пари.

                  Коментар


                  • То и без това е като да се хванеш на бас.
                    Щом не е технически възможно да се правят сделки, какво пречи басовете да се сключват тук, в тази тема?

                    Ще има Гаранционна сума от "купувача" и от "продавача", която ще стои в трета независима страна. Ще има срок и начин за пресмятане. Накрая който не е оценил правилно си губи Гаранционната сума, а насрещната страна печели.
                    За членове на форума, с регистрация повече от 5 г. може и на честна дума

                    Ето например: Казвам, че акция Х ще се качва, някой казва, че ще пада.
                    Цена "продава" в момента е ~ 2,38 и предлагам бас за 100 акции със срок до 15.02. Т.е ако цената "продава" се качи другата страна ми дължи разликата, ако падне аз я дължа.
                    Лимитът ми е 20 лв, значи ако падне по-надолу от 2,18 не дължа повече от 20 лв, както и ако се качи повече от 2,58 насрещната страна не дължи повече от 20 лв.
                    За малки суми позналият печели "потупване по рамото" - няма какво да си разменяме по два - три лева.

                    Ако има практика ще се изчистят подробностите.

                    Коментар


                    • На път сте да го измислите без Клирингова къща От сега ви казвам - няма как да стане!!!

                      ИП-тата да не се чудят какво да правят, ами барабар с ЦД-то да правят един свестен клиринг и да се мятаме.

                      Да се махнат ограниченията пред институционалните инвеститори за заемане на акции, като естествено тук също е необходима клирингова къща за гарантиране и за изчистване на проблемни сделки.

                      Коментар


                      • Със ЗППЦК са променили и Закона за държавния дълг. Разрешили са късите продажби по отношение на държавните ценни книжа и суапите за кредитно неизпълнение върху държавни ценни книжа. Интересно! Някой да даде малко знание, моля!

                        Коментар


                        • Впечатлението ми е че ИП още не са включили за какви промени иде реч. Като питах моя дали не трябва да сключим анекс към договора, за да мога да продавам на късо и да купувам на марджин ми отговориха просто, че не мога да го правя. Оказа се че всъщност такава услуга още не се предлага.
                          Не-заслужил инвеститор

                          Коментар


                          • Разбрах какво имаш предвид под нетиране.Редно е брокера преди да тръгне да търси ресурс(заем) за къса , по начините който съм писал по-долу, да погледне блокираните(заложените) активи под формата на обезпечения и маржин покупки , който имат другите му клиенти и да ги използва.Но както казва Ханку :
                            http://vbox7.com/play:ebd11f48ca

                            малко са!
                            Mind tricks do not work on me, only money

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от slim Разгледай мнение
                              Това ми се струва невъзможно - да намериш по едно и също време клиенти да искат да отворят насрещни позиции с един обем и време - утопично е.Без клирингова няма да стане.
                              Късите продажби са в десетки пъти по малко от вече закупените при брокера акции които са влезли в маржин сметки / когато търгуваш навън винаги те питат как искаш да търгуваш само дълго и реално без кредит или с маржин и късо/

                              Така че който иска да купува поваче от парите си с които реално разполага ще подписва догово за маржин покупки и къси продажби. От там всичките му акции придобити чрез този договор стават автоматично използваеми в системата на брокера за даване на кредит на други клиенти на брокера за къси продажби.
                              Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от slim Разгледай мнение
                                Доколкото знам посредника може да ти даде назаем собствени акции, или на свой клиент(с договор с него разбира се) или да ги вземе от друг посредник(той пък от свой клиент ако няма - по същата схема).Пенсионни и договорни нямат право да дават заеми мисля.
                                Не знам как става процедурно. Но все пак заемането на акции си е реално нещо като репо сделка. Давам ти назаем сега 500000 акции ти ще ми ги върнеш след 1 година освен ако не се договорим друго и срещу това ще ми платиш 3% на всяка акция която действително заемеш и 0,001% на акциите които можеш да заемеш, но не заемаш. Примерно. А договорните и пенсионните фондове могат да правят репо сделки. Поне мисля че могат, не съм съвсем убеден.

                                Коментар

                                Working...
                                X