IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПФ Доверие как управляват парите ни

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Преди малко изчислих, че за последните 3,5 години чистата ми доходност от ПФ /след такси/ е 2,76% годишно. От справката им не видях годишната такса за управление от 1%!!!! Ако сложа и нея от 1% годишно върху активите, излиза 1,82% годишна доходност. Долу горе делим по равно с тях, риска обаче е в мен.
    Трябва да се има предвид, че периода от есента на 2010г до сега е май само с ръстове на пазарите. Ако има и спадове???
    Много ли е? Малко ли е?

    Коментар


    • Офффф, знаете ли какво момчета?
      Предлагам ви да сложим една голяма запетайка на тази интересна иначе тема. Не казвам "точка", само защото към настоящия момент всички фондове на ПОК "Доверие" си съществуват, както и много други като тях. Фондовете на НОИ, НЗОК и пр. също са си налице, държавата България също не е фалирала съвсем, събира си вноските, плаща си пенсиите, плаща си борчовете и т.н.... Предполага се, че всички до тук изброени ще продължат и в бъдеще (за добро или лошо) да правят едно и също - да събират, бюджетират, харчат, преразпределят, инвестират нашите пари, но каква е равносметката до момента:

      1. На въпроса "Как ПОК Доверие управляват(аха) парите ни?" моят отговор е "Недобре", клонящо към "Зле". Това е лично мнение и не искам да ангажирам никой с него;
      2. На въпроса "Има ли шанс да минем без пенсионно осигуряване, независимо от неговия характер?", отговорът е категоричен "НЕ, не можем! Нямаме избор!";
      3. На въпроса "Някога ще имаме ли избор дали и как да се осигуряваме?", отговорът ми отново е категорично "НЕ, няма да ни го позволят!";
      4. На последния и най-сложен въпрос "Има ли и кои са, аджеба, "прецаканите" от сегашната пенсионна система - ние родените след 1959 г. или тия преди нас?" отговорът ми засега е по-предпазлив... "Всички... може би?". По-категоричен отговор бих могъл, живот и здраве, да ви дам някъде след около 11-12 години. Едва тогава ще започнат да излизат масово в пенсия първите "клиенти" на частните пенсионни компании, ако междувременно някой не реши да вдигне възрастта за пенсиониране разбира се. И когато започнат частните фондове реално да изплащат пенсии много бързо ще стане ясно кой от нас е бил крив и кой прав. Ще могат да се сравняват реални числа. До тогава не му мислете много, гледайте си живота, здравето, семейството, бизнеса и прочее, но... внимавайте все пак на кого поверявате тази част от нашите пари, която така или иначе законът ни задължава да им "осигуряваме", за да ни осигуряват. Напълно доброЗОРно...
      Last edited by Чичо Манчо; 19.02.2014, 21:59.
      Vanitas vanitatum...

      Коментар


      • Груйчи не мога да разбера защо спориш с хора които явно имат далавера с тези фондове.Каква доходност какви пет лева?Влизам в сайта на Алианц и там си пише ясно натрупана сума до момента хххх кинта.Вноските са ми уууу кинта.И ууууу<хххх.Няма какво да им изчислявам доходност.Сумата на вноските ми е по малко от наличната сума.Това е след управлението на имащите се за професионалисти.И тука разни ще ме убеждават да си купувам акции.В УНСС не учат математика и не могат да смятат а за логика изобщо не става дума.Та меринджей да обяснява на инженер математиката е меко казано наглост и простотия

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nicknja Разгледай мнение
          Съгласен съм с подчертаното, но какви са им последствията. на приказки и по закон имат доста отговорност, но напрактика започват да плачат че държавата им е длъжна, и закапак на всичко се поява и някоя групичка от хора да ги защитава и да се възползва по всевъзможни начини. и накря какво излиза терикатите си терикатеият а кервана си върви.
          Преди да се натикат в миши дупки терикатите, каквото и да се прави ще е обречно на провал.
          Вчера национализираха лични сметки, днес пропускат но утре пак може да си ги вземат. Личната партида е временно решение ( аз съм за подобен подход) когато дъжата се управлява по закони приети утре сутрин.
          Те ако не бяха национализирали личните сметки осигурените щяха да получават по 25 кинта пенсия.Аз имам голям мерак да не се национализират повече вноски и държавата да не дава и стотинка за тези които искат частни фондове.Да си търсят после парите от частниците.

          Коментар


          • Малко встрани от темата за ПОК "Доверие", но затова пък директно по темата за "Доверието ни към държавната пенсионна и здравна системи изобщо..."


            Vanitas vanitatum...

            Коментар


            • Само да допълня изречението на хер Кайзер и ще разберете колко е прав...

              Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
              ...НЕ КОМЕНТИРАМ размера на доходността, че е брутално ниска и тук си прав, че ако беше ги държал в банка щеше да посигнеш много по-голяма доходност...
              ако "някой" друг (политик, премиер, мин.фин. или друго подобно) преди това ти ги беше оставил в ръцете/джоба/портфейла/буркана/банката...
              Vanitas vanitatum...

              Коментар


              • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
                Грую сметай на калкулатора бате. Прост пример за онагледяване.
                1. Доходност за целия период - 50% върху нетното вложение (т.е. като извадим 5% такса на входа).
                2. 10 години вноски по 50 лева на месец.
                3. 5% такса на входа.

                Резултати:
                1. Брутни преводи към фонда = 10 години * 12 месеца * 50 лева = 6 хил. лева
                2. Комисионни (такса на входа) = 6,000 лева * 5% = 300 лева.
                3. Нетно вложение = 6,000 лева - 300 лева = 5,700 лева.
                4. Доходност за периода върху нетното вложение = 5,700 * 50% = 2,850 лева.

                Извод:
                2,850 лева са 9.5 пъти повече от таксите платени за целия период. Т.е. има положителна доходност.

                НЕ КОМЕНТИРАМ размера на доходността, че е брутално ниска и тук си прав, че ако беше ги държал в банка щеше да посигнеш много по-голяма доходност.
                Тук вече и ти ставаш НЕправ
                Доходността от 50% е постигната равномерно за целия период, а ти я прилагаш върху натрупванията към неговия край

                Коментар


                • Първоначално изпратено от keizer Разгледай мнение
                  Грую сметай на калкулатора бате. Прост пример за онагледяване.
                  1. Доходност за целия период - 50% върху нетното вложение (т.е. като извадим 5% такса на входа).
                  2. 10 години вноски по 50 лева на месец.
                  3. 5% такса на входа.

                  Резултати:
                  1. Брутни преводи към фонда = 10 години * 12 месеца * 50 лева = 6 хил. лева
                  2. Комисионни (такса на входа) = 6,000 лева * 5% = 300 лева.
                  3. Нетно вложение = 6,000 лева - 300 лева = 5,700 лева.
                  4. Доходност за периода върху нетното вложение = 5,700 * 50% = 2,850 лева.

                  Извод:
                  2,850 лева са 9.5 пъти повече от таксите платени за целия период. Т.е. има положителна доходност.

                  НЕ КОМЕНТИРАМ размера на доходността, че е брутално ниска и тук си прав, че ако беше ги държал в банка щеше да посигнеш много по-голяма доходност.
                  Кайзер в малка, но съществена грешка си...

                  50% доходност сметната през стойността на дяловете важи грубо усреднено върху половината пари - защото си почнал с 0 лева и внасял постепенно до 6000 лева. Т.е. не е 50% върху 5700 лева, а 50% върху 2850 лева и доходността ти е 1425 лева. Това са 1425 лева върху 6000 лева буртни вноски или 23.4% в този хипотетичен пример. Айде сега сметни, че това е за 12 години осигуряване - какво излиза - 1.9% на година

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                    e, как откъде накъде, чичо Бива ли да ми задаваш подобен въпрос

                    Давам нагледен пример:
                    Внасям 100 лв във фонд Х и на входа те ми удържат 5 кинта, т.е. вече имам 95 лв при тях, т.е. дотук съм с 5% чиста загуба, нали или греша? След това ми реализират 5 процента доходност - т.е. приблизително 5 лева (цефрите са на ангро) или в края на годината имам точно.... пак 100 лева, а те са ми "реализирали" доходност от 5% (на хартия) та как става сега, че хем съм внесъл 100 лева, хем на края на годината пак имам 100 лева, хем имам и доходност от 5% Тъп ли съм, какво съм, като според мен не са ми донесли никаква реална доходност

                    Затова ти казвам, че, ако съм си държал парите под дюшека за последните 12 години, пак щях да имам повече отколкото след реализираната 50% доходност от съответния фонд Това е една от най-големите кражби и измами на нашето време - по-малко, но от сърце и от всекиго и хоп едни стотици милиони изчезнали за такси....

                    Поправи ме където съм сгрешил - ще ми е интересно да прочета

                    П.С. Предполагам, че си имал предви как всъшност аз еднократно съм вкарал тези пари и еднократно имам 5% такса на входа, само дето аз внасям всеки месец и всеки месец имам такса на входа от 5%. Мога да ти направя и много по-точна сметка, вместо съвсем бакалското вадене на 5-те% от средногодишната, но крайният резултат няма да е по-различен
                    Грую сметай на калкулатора бате. Прост пример за онагледяване.
                    1. Доходност за целия период - 50% върху нетното вложение (т.е. като извадим 5% такса на входа).
                    2. 10 години вноски по 50 лева на месец.
                    3. 5% такса на входа.

                    Резултати:
                    1. Брутни преводи към фонда = 10 години * 12 месеца * 50 лева = 6 хил. лева
                    2. Комисионни (такса на входа) = 6,000 лева * 5% = 300 лева.
                    3. Нетно вложение = 6,000 лева - 300 лева = 5,700 лева.
                    4. Доходност за периода върху нетното вложение = 5,700 * 50% = 2,850 лева.

                    Извод:
                    2,850 лева са 9.5 пъти повече от таксите платени за целия период. Т.е. има положителна доходност.

                    НЕ КОМЕНТИРАМ размера на доходността, че е брутално ниска и тук си прав, че ако беше ги държал в банка щеше да посигнеш много по-голяма доходност.
                    Мнението ми не представлява съвет за покупко-продажба на акции, облигации и други видове ценни книжа

                    Коментар


                    • ок, принципно си прав, сметката ми е пресилена и до голяма степен невярна
                      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Чичо Уорън Разгледай мнение
                        Съжалявам, но съм крайно несъгласен с това ти мнение ...
                        С цел по-лесни сметки нека направим следните уточнения:
                        - фонда постига 5% доходност всяка година
                        - таксата на входа е 5%
                        - внасяш всяка година 100 лв
                        - разлеждаме период от 10 години

                        Простата калкулация в Excel показва, че в края на периода ще имаш 1255 лева при внесени брутно 1000 лева (реално инвестирани 950 лева след приспадане на таксата). Разликата с твоите сметки е, че ти прилагаш доходността само върху последната вноска, а не и върху предишните.
                        Абсолютно подвеждащо и неправилно е да се вади таксата на входа от средногодишната доходност!
                        Това също е грешно: "внесени брутно 1000 лева (реално инвестирани 950 лева след приспадане на таксата)."

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                          e, как откъде накъде, чичо Бива ли да ми задаваш подобен въпрос

                          Давам нагледен пример:
                          Внасям 100 лв във фонд Х и на входа те ми удържат 5 кинта, т.е. вече имам 95 лв при тях, т.е. дотук съм с 5% чиста загуба, нали или греша? След това ми реализират 5 процента доходност - т.е. приблизително 5 лева (цефрите са на ангро) или в края на годината имам точно.... пак 100 лева, а те са ми "реализирали" доходност от 5% (на хартия) та как става сега, че хем съм внесъл 100 лева, хем на края на годината пак имам 100 лева, хем имам и доходност от 5% Тъп ли съм, какво съм, като според мен не са ми донесли никаква реална доходност

                          Затова ти казвам, че, ако съм си държал парите под дюшека за последните 12 години, пак щях да имам повече отколкото след реализираната 50% доходност от съответния фонд Това е една от най-големите кражби и измами на нашето време - по-малко, но от сърце и от всекиго и хоп едни стотици милиони изчезнали за такси....

                          Поправи ме където съм сгрешил - ще ми е интересно да прочета

                          П.С. Предполагам, че си имал предви как всъшност аз еднократно съм вкарал тези пари и еднократно имам 5% такса на входа, само дето аз внасям всеки месец и всеки месец имам такса на входа от 5%. Мога да ти направя и много по-точна сметка, вместо съвсем бакалското вадене на 5-те% от средногодишната, но крайният резултат няма да е по-различен
                          Съжалявам, но съм крайно несъгласен с това ти мнение ...
                          С цел по-лесни сметки нека направим следните уточнения:
                          - фонда постига 5% доходност всяка година
                          - таксата на входа е 5%
                          - внасяш всяка година 100 лв
                          - разлеждаме период от 10 години

                          Простата калкулация в Excel показва, че в края на периода ще имаш 1255 лева при внесени брутно 1000 лева (реално инвестирани 950 лева след приспадане на таксата). Разликата с твоите сметки е, че ти прилагаш доходността само върху последната вноска, а не и върху предишните.
                          Абсолютно подвеждащо и неправилно е да се вади таксата на входа от средногодишната доходност!

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Чичо Уорън Разгледай мнение
                            От къде на къде от средно годишната доходност вадиш еднократната такса на входа?
                            Сериозен човек си и имам добро мнение за теб така, че предполагам си го написал от недоглеждане и не го мислиш сериозно ...
                            e, как откъде накъде, чичо Бива ли да ми задаваш подобен въпрос

                            Давам нагледен пример:
                            Внасям 100 лв във фонд Х и на входа те ми удържат 5 кинта, т.е. вече имам 95 лв при тях, т.е. дотук съм с 5% чиста загуба, нали или греша? След това ми реализират 5 процента доходност - т.е. приблизително 5 лева (цефрите са на ангро) или в края на годината имам точно.... пак 100 лева, а те са ми "реализирали" доходност от 5% (на хартия) та как става сега, че хем съм внесъл 100 лева, хем на края на годината пак имам 100 лева, хем имам и доходност от 5% Тъп ли съм, какво съм, като според мен не са ми донесли никаква реална доходност

                            Затова ти казвам, че, ако съм си държал парите под дюшека за последните 12 години, пак щях да имам повече отколкото след реализираната 50% доходност от съответния фонд Това е една от най-големите кражби и измами на нашето време - по-малко, но от сърце и от всекиго и хоп едни стотици милиони изчезнали за такси....

                            Поправи ме където съм сгрешил - ще ми е интересно да прочета

                            П.С. Предполагам, че си имал предви как всъшност аз еднократно съм вкарал тези пари и еднократно имам 5% такса на входа, само дето аз внасям всеки месец и всеки месец имам такса на входа от 5%. Мога да ти направя и много по-точна сметка, вместо съвсем бакалското вадене на 5-те% от средногодишната, но крайният резултат няма да е по-различен
                            Last edited by Грую Груев; 19.02.2014, 15:51.
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                              кайзерче, понеже съм в същия фонд, дай да те питам - за колко години е тази обща доходност? Сметни си я сега на годишна база (даже не със сложната лихва, директно дели на годините), извади от тях 5-те%, дето ти ги вземат на входа на всяка вноска и пак ми кажи колко ти е "доходността" и дали няма да използваме за пореден път толкова модерно-витиеватото "отрицателна доходност", за да прикрием думичката загуба? Или иначе казано - аз тези пари, дето съм ги дал на фонда, не на банков депозит, дето всеки селски мунчо може да си направи, вкъщи под дюшека да ги бях държал, пак щях да имам повече, отколкото сега като ми ги управляват "професионалисти". И забележи - щяха да са кеш пара, а не хартийки, дето ако тръгнат всички да си ги вадят и ще се окаже, че нямат и половината от това, което им обявяват, че имат, щото пазарът ще се е сринал жестоко.
                              П.С. А пък ако си бях сложил паричките в депозит, то сега щях да имам двойно на това, което имам с уж 50-те% "доходност - двойно, барабар с твоята и моята "доходностШ
                              От къде на къде от средно годишната доходност вадиш еднократната такса на входа?
                              Сериозен човек си и имам добро мнение за теб така, че предполагам си го написал от недоглеждане и не го мислиш сериозно ...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Наивник Разгледай мнение
                                И друг път съм казвал. Решението е лесно. Индивидуални пенсионни сметки и толкова.
                                Всички, да имат право да избират между пенсионен фонд и индивидуална пенсионна сметка. Индивидуалните пенсионни сметки да не се облагат с данъци и да има възможност да се усвояват само при настъпване на осигурително събитие.
                                Аз ще избера активно управление на сметката си, бате Пешо може да избере цялата да бъде депозит и така.
                                Нема таков филм брачед, готови парици има ли някъде без данъци, все се измисля нещо където да се бръкне в медеца, я да ги дадем на заем на едно наше момче ше развърти страшна далавера и от там ше има и да ги върнем и за нас .... и други такива мачове ...

                                Коментар

                                Working...
                                X