Първоначално изпратено от noko6
Разгледай мнение
Прави впечатление с каква бързина КФН одобриха коригираните търгови предложения.
Явно всичко е предварително съгласувано и се гонят определени срокове
Решението на КФН по първото търгово беше перфектно !
Разгледано в детайли и направени нужните забележки професионално.
Но с експресното си решение по коригираното търгово заличиха всички добри впечатления и оставигха горчив привкус за договорки под масата.
Ключа за бараката беше как структурирани методите за оценка.
Бяха използвани само 2 от трите възможни метода с тежести по преценка на Еврохолд.
Най - голяма тежест беше даден на метода с дисконтираните парични потоци - 70 % ,а на нетната стойност на активите - само 30 %.
При дисконтираните потоци вижте какво са написали КФН при първото предложение ,про което акцията по този метод е оценена на 274,0259 лева - ............. От одитирания индивидуален годишен финансов отчет на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) за 2021 г. (стр. 48), както и от Приложението с пояснителни бележки (стр. 3) към консолидираната финансова справка към 31.12.2021 г. по чл. 15, ал. 1 от Наредба № 2, е видно, че за посочения период разпределеното количество електроенергия без отчитане на технологичните разходи е в размер на 9 824 Квт. Същевременно, на няколко места в таблиците на стр. 28-29 от търговото предложение за 2021 г. е посочено, че разпределеното количество електроенергия без отчитане на технологичните разходи е 9 506 Квт. Предвид гореизложеното, следва да се коригира посочената стойност за 2021 г. и доколкото данните за историческата 2021 г. имат отношение към прогнозните стойности, е необходимо стойностите за периода 2022г-2026г да бъдат преразгледани и съответно завишени.
- В третата таблица на стр. 28 от търговото предложение по статия „Тарифа“ за всяка от последните три прогнозни години (2024Г-2026Г) е заложено намаление, като не са налице пазарни и регулаторни причини, които да обективират такава промяна в цените на електроенергията. Нещо повече - актуалните тенденции на енергийните пазари са в обратна посока, тъй като се наблюдава увеличаване на цените на електроенергията. В допълнение следва да се отбележи, че за целия исторически период (2018 г. - 2021 г.) се наблюдава тенденция към нарастване на тарифите на електроенергия.
- Предвид направените по-горе бележки по отношение на разпределеното количество електроенергия и тарифите, следва да бъдат направени съответните преизчисления и корекции на прогнозните приходи на дружеството, както и да бъде представена съответната обосновка.
- Доколкото 2021 г. е част от историческия период следва да се актуализира направеното изявление на стр. 29 от търговото предложение, гласящо „Предвижда се технологичните загуби да спаднат до 7,4% през периода 2021 - 2023 г.“, включително е необходимо да бъдат отразени съответните промени в прогнозните стойности на технологичните загуби.
- Необходимо е да се представи по-подробна обосновка на прогнозните стойности на позиция „себестойност на продажбите“ в таблицата на стр. 29 от търговото предложение, предвид заложеното голямо изменение в прогнозните данни, например заложеният ръст от 76% за 2023 г. спрямо 2022 г. и съответно намалението с 36% на данните за 2024 г. спрямо 2023 г.
- По отношение на представената обосновка на нетния оборотен капитал на дружеството, следва да бъдат направени аргументирани пояснения на разликите между заложените стойности по статии „Материални запаси“, „Вземания“ и „Задължения“ за 2021Р в първата таблица на стр. 31 и в таблицата на стр. 32 от търговото предложение, като при необходимост следва да бъдат извършени съответни корекции и преизчисления.
- Видно от представените данни в първата таблица на стр. 31 от търговото предложение през първата прогнозна година (2022г) се наблюдава съществено изменение на стойностите на материалните запаси и текущите задължения, спрямо историческите нива. Предвид горепосоченото е некоректно направеното изявление на стр. 30-31 от търговото предложение, гласящо че „В прогнозния период оборотните стойности за материалните запаси, вземанията и задълженията не се отклоняват значително от историческите данни“. Посоченото несъответствие следва да бъде отстранено, като е необходимо да бъде представена допълнителна обосновка на заложените прогнозни стойности на материалните запаси и на текущите задължения на дружеството.
- Необходимо е да бъде представена подробна обосновка на заложените стойности на капиталовите разходи, включени в прогнозата на нетните парични потоци на дружеството.
- На базата на нетния паричен поток в последната прогнозна година (2026 г.), нормата на дисконтиране (7,23%) и растежа в следпрогнозния период (2,4%), неправилно е определена терминалната стойност на дружеството (308,33 млн. лв.). В тази връзка следва да бъде представена допълнителна обосновка по отношение начина на формиране на терминалната стойност на дружеството и при необходимост да бъдат направени съответните корекции.
- Също така следва да бъде пояснена ролята на представените стойности в последната колона във втората таблица на стр. 36, озаглавена „Терминална стойност“ и при необходимост същата да бъде премахната.
- Необходимо е да бъде представено пояснение на причините, поради които при определяне на дисконтовите фактори за прогнозните периоди в таблицата на стр. 35-36 от търговото предложение, са използвани дните от датата на обосновката до края на полугодието на 2022 г., а не до края на 2022 г.
- Следва да се има предвид, че стойността, представена на ред „Брой дни между датата на оценка и нетния паричен поток“ за първия прогнозен период (2022г) би следвало да бъде 92 дни, а не както е посочено - 93 дни. Посоченото налага необходимост да бъдат коригирани стойностите на ред „Брой дни между датата на оценка и нетния паричен поток“ и за останалите прогнозни години (2023Г - 2026Гг).
- Допълнително, оповестените стойности на ред „Дисконтиращ фактор“ в таблицата на стр. 36 от търговото предложение следва да бъдат представени поне до петия знак след десетичната запетая.
- Стойността на нетния дълг на дружеството (разликата между лихвоносния дълг и паричните средства) следва да бъде определена на база данните от консолидираната финансова справка на „Електроразпределителни мрежи Запад“ АД (с предходно наименование „ЧЕЗ Разпределение България“ АД) към 31.12.2021 г. по чл. 15, ал. 1 от Наредба № 2, която е част от тримесечно уведомление за финансовото състояние по чл. 100о1, ал. 2 от ЗППЦК. Също така, представената обосновка на стр. 35 от търговото предложение следва да бъде преразгледана, като с оглед разпоредбата на чл. 7 от Наредба № 41 е необходимо да бъде направена подробна разбивка на лихвоносните задължения на дружеството, които участват при формирането на нетния дълг, включително посочване на техните стойности.....
- И това са само част от съществените забележки и препоръки към отхвърленото оърво предложение.
Не знам дали успяха за 2-3 дена да проверят дали са спазени всички изисквания и данни в коригираното търгово ,но по вероятно сами са си плюли в лицето ,след като не са успели да отговорят още на жалбите по първото търгово ?
Коментар