IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И друго нещо има тук, нали има една комисия ДКВЕР. На мен ми изглежда, че тук печалбата се определя от тази комисия. Ако кажат, че е по-важно да има евтин ток за бедните слоеве, така и става. Така, че тук има и много политика.
    Bulls on BSE

    Коментар


    • Чета голям интерес за мажоритарния дял, а цената не скача? Как си го обяснявате?
      Най-вероятно ще има нов бърлгарски собственик, и щом се чака новото правителство, сете се дали ще е висока цената на придобиване?
      А да го кажем по друг начин, каквато и да е цената, какво ще си правиет парите, ако и го отпишат от борсата?
      Пак МЦХ, Планината, Спийди, които са горе долу скъпи колкото тук
      Bulls on BSE

      Коментар


      • Първоначално изпратено от BSEtrader Разгледай мнение

        ......Само за последните 6 години по моите сметки дружеството е инветирало в ДМА 386млн лв (капитализацията в момента 462млн)....

        ..... Искрено се надявам че все пак Чез няма да напуснат страната, а просто ще започнат да разпределят голяма част от печалбата си като дивидент....
        ДМА - това са кухи цифри и нямат нищо общо с действителността, откъдето и да си намирал официално информация (няма да изпадам в обяснения за част от схемите)

        дивидент - не веднъж съм го казвал - докато ЧЕЗ е мажоритар няма да има дивидент. Реалната печалба заминава през безброй договори към майката ЧЕЗ. Доколкото си спомням, даже последния договор за финансиране на инвестиционната програма е сключен със свързано с ЧЕЗ дружество. Последно декларираните огромни увеличения на печалбите са само заради търсената продажба.

        ФИНАЛ - какво е реалното финансово състояние на ЧЕЗ Разпределение знаят малцина и ние не сме сред тях. ПОВЯРВАЙТЕ ми ..........
        Написаното по-горе е единствено и само лично мнение.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
          Абе пичове, разглеждам я тая акция и виждам че я търгувате на доста високо Р/Е. 18,30 ми излиза.
          А не знам дали евентуални очаквания за бърз ръст на печалбата в следващите години са оправдани, при положение че пластовете в енергетиката се понаместиха и вече втора година компанията вади печалба в този диапазон... т.е. може би реалната рентабилност на бизнеса е някъде толкова..
          Батя, мисля че тук хич не си прав да се опитваш да оцениш компанията през P/E. Това е компания представляваща естествен монопол, която притежава много стратегически важни активи с много дълъг жизнен цикъл (30-40 и повече години). Печалбата за 2016 г. е 26.6млн лв, но заради много големите амортизационни отчисления по-добър измерител определено е EBITDA което е 102млн лв. Мисля че няма друга компания в Бг с толкова високо EBITDA!

          Само за последните 6 години по моите сметки дружеството е инветирало в ДМА 386млн лв (капитализацията в момента 462млн), а далеч не са това всички активи на Чез рзпределение, говорим за много стратегически обекти далекопроводи, десетки хиляди километри кабелни мрежи, подстанции, трафове, милиони елетромери и т.н.

          Ако гледаш дружеството през EV/EBITDA е под 4.60, в бг не можеш да намериш повече от 2-3 компании с по-атрактивни нива. А топ дружествата в Бг (убеден съм че мястото на Чез е измежду тях) са на нива в пъти над тези на Чез Разпределение. Искрено се надявам че все пак Чез няма да напуснат страната, а просто ще започнат да разпределят голяма част от печалбата си като дивидент както правят другите компании от тяхната група, както правят и Енерго про след като се делистнаха. Важно е за всички според мен да имаме класен чужд инвеститор, а не съмнителен нашенец за собственик (макар че и при продажба пак виждам дивидент като нещо логично преди сделка).

          Това са само мои размисли, времето ще покаже. Ако имаме сделка ще можем и часовниците да си сверим. Но е хубаво че декларират че сделка ще има само ако се удоветворяват техните очаквания.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Батя Разгледай мнение
            Абе пичове, разглеждам я тая акция и виждам че я търгувате на доста високо Р/Е. 18,30 ми излиза.
            А не знам дали евентуални очаквания за бърз ръст на печалбата в следващите години са оправдани, при положение че пластовете в енергетиката се понаместиха и вече втора година компанията вади печалба в този диапазон... т.е. може би реалната рентабилност на бизнеса е някъде толкова..
            Тук очакванията са други. Надеждата е продажба на мажоритарните дялове на доста по-висока цена от пазарната в момента, а оттам търгово. А относно печалбата, въобще не се знае дали тя е реалната, при положение, че дружеството е монопол в сектора и каква част от реалната печалба се прелива под една или друга форма към мама и не се вижда в отчетите

            ПС: нямам и не съветвам нищо, просто си говоря на глас

            Коментар


            • Абе пичове, разглеждам я тая акция и виждам че я търгувате на доста високо Р/Е. 18,30 ми излиза.
              А не знам дали евентуални очаквания за бърз ръст на печалбата в следващите години са оправдани, при положение че пластовете в енергетиката се понаместиха и вече втора година компанията вади печалба в този диапазон... т.е. може би реалната рентабилност на бизнеса е някъде толкова..

              Коментар


              • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение

                зад кой от осемте се крие собственика на този форум?
                Иначе за Бобокови Браво!
                В интерес на истината и аз се питам това .
                Само първия кандидат ми се вписва донякъде.
                Дано не са гадовете от Енерго Про ,защото зад тях май прозира модела " КОЙ " .

                Коментар


                • Първоначално изпратено от vale1 Разгледай мнение
                  Осем искат бизнеса на ЧЕЗ в България
                  зад кой от осемте се крие собственика на този форум?
                  Иначе за Бобокови Браво!

                  Коментар


                  • Осем искат бизнеса на ЧЕЗ в България

                    Коментар


                    • Ройтерс: ЧЕЗ продава целия си бизнес в България
                      Да се търси за купувач друг външен инвеститор с ноу хау за ефективно управление на този сложен бизнес, призовават експерти

                      Коментар


                      • Че ще има сделка (и впоследствие търгово) е ясно. Че цената ще е над сегашната пазарна също. Въпроса е времевия диапазон!!!

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Пухче$ Разгледай мнение

                          Еми освен да кажа Честито, друго не ми остава, имаме поредното гледайте си работата , ние си правим каквото си искаме и никой не ни интересува... Примери много- БТК, и прочее
                          Господа няма БТК и прочее, нама натиск и гонене, просто "еврейте на Европа" си бяха нагласили нещата с едни хубави договори, сключени през 2011 г., с които целият бизнес на едното Чез/приходи за над милиярд всяка година/ и част от бизнеса на другото Чез, бяха прехвърлени на друга тяхна компания, изцяло тяхна собственост. Договорите са били сключени за 6 години и изтичат в края на 2017г. Опитаха отново, но двата Чеза вече са публични дружества и КФН ги спря. Не им е кеф да делят огромната баница, щото и по - малките парченца от нея, пак са огромни. Да си взимат кеша и да бегат, нещата ще станат по добре. А ако за своите 67% от двете дружества получат в най-песимистичният вариaнт толкова колкото са платили/около 560 000 000 лева/ то цените на акциите на двете дружества трябва да са с 30 - 40 % нагоре. А ако продадат на реални цени, щом за куриерска фирма е приемливо 8хEDIDTA, то за 98% монопол, колко ли е приемливо. Хайде стига, че стана банкетно време.
                          Last edited by balarev; 21.04.2017, 16:45.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от adventuretime Разгледай мнение
                            Еми освен да кажа Честито, друго не ми остава, имаме поредното гледайте си работата , ние си правим каквото си искаме и никой не ни интересува... Примери много- БТК, и прочее

                            Коментар


                            • http://dnes.dir.bg/news/chez-temenuj...-25638263?nt=4
                              Истината е някъде там (The truth is out there)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение
                                Ако купувача е местен не очаквам да са много 'щедри'. В този сектор са само едни играчи .................... По добре беше ЧЕЗ да си останат но явно ги натискат
                                Не вярвам някой с реален поглед върху сектора да се е надявал на интерес от страна на чужд инвеститор.
                                Още като излезе инфо-то преди месеци, би трябвало да е станало ясно, че кандидати са предимно местни играчи. Причините са ясни, мисля:
                                Първо, поради факта, че ЧЕЗ изневиделица решават да организират (поне на думи) нещо като широк закрит аукцион, за мен означава, че вероятно са получили добра оферта от един кандидат-купувач, накарала ги да тестват "пазара" дали някой ще се излъже да даде дори повече.
                                Второ, няма нормален чужд инвеститори, който да даде и пет стотинки за бизнес,който се използва, според случая, за политическа бухалка или близалка.
                                И, трето, изтичането на информация или разпространяването на доста правдоподобни слухове за нещо подобно (справка - движението в цената на акциите) се случва почти винаги, когато са замесени тукашни субекти.

                                Естествено, горното е лично мнение, базирано на мои предположения и не представлява съвет или препоръка за вземането на инвестиционни решения.

                                Коментар

                                Working...
                                X