Първоначално изпратено от adventuretime
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
ЧЕЗ Разпределение България АД (CEZD)
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнениеАко купувача е местен не очаквам да са много 'щедри'. В този сектор са само едни играчи .................... По добре беше ЧЕЗ да си останат но явно ги натискат
Още като излезе инфо-то преди месеци, би трябвало да е станало ясно, че кандидати са предимно местни играчи. Причините са ясни, мисля:
Първо, поради факта, че ЧЕЗ изневиделица решават да организират (поне на думи) нещо като широк закрит аукцион, за мен означава, че вероятно са получили добра оферта от един кандидат-купувач, накарала ги да тестват "пазара" дали някой ще се излъже да даде дори повече.
Второ, няма нормален чужд инвеститори, който да даде и пет стотинки за бизнес,който се използва, според случая, за политическа бухалка или близалка.
И, трето, изтичането на информация или разпространяването на доста правдоподобни слухове за нещо подобно (справка - движението в цената на акциите) се случва почти винаги, когато са замесени тукашни субекти.
Естествено, горното е лично мнение, базирано на мои предположения и не представлява съвет или препоръка за вземането на инвестиционни решения.
- 2 Харесвания
Коментар
-
Първоначално изпратено от margen Разгледай мнение
Същият, който има 25% в Чез Електро ли? И аз си мислих за него, но никъде не се е спрягал досега.
Коментар
-
Първоначално изпратено от balarev Разгледай мнение
Скромното ми лично мнение е, че е много вероятно да са Бобокови с турци и руснаци, но си мисля и за един български холдинг, който не се споменава, но ако се обедини с някой от голямите в бизнеса, както направиха с едни летища, ще стане интересно...Мненията ми не са препоръка за търговия.
Коментар
-
Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнениеКои ли са мераклиите ?
http://www.investor.bg/energetika/47...-u-nas-237841/
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от Монти Разгледай мнение
Няма ли преди продажбата да си приберат кеша с дивидент.....?
Обаче вземи ли ги българин на 100% сме прекарани под масата хахаха
Коментар
-
-
Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнениеКои ли са мераклиите ?
http://www.investor.bg/energetika/47...-u-nas-237841/
Коментар
-
Първоначално изпратено от lobos Разгледай мнениеКои ли са мераклиите ?
http://www.investor.bg/energetika/47...-u-nas-237841/
Първоначално изпратено от КапиталКой иска да купи
Като кандидат- купувачи източници, запознати с подготовката на процедурата, цитират четири имена. Първият е собственикът на "Минстрой" Николай Вълканов, чийто бизнес основно е в енергетиката и тежката металургия не само в България, но и в региона.
Вълканов отказа да разговаря по темата с "Капитал". Липсва и неофициална информация да е подал оферта.
Другият местен играч, който е проявил силен интерес към бизнеса на CEZ тук, е "Приста ойл" на братята Атанас и Пламен Бобокови. За целта е влязла в партньорство с турската STFA Yatirim. Макар да не са стратегически играчи в енергийния сектор, двамата братя са известни с амбициите си предприемачи, чийто основен бизнес е в енергоемки производства като акумулаторните батерии за автомобили и рафинирането на моторни масла. Приходите на групата им са около 400 млн. лв., т.е. в пъти под бизнеса на CEZ, а и наскоро взеха заем от 50 млн. евро, за да изкупят обратно дял от компанията си. Пламен Бобоков има и лична вендета спрямо ЧЕЗ - преди две години той стана причина КЗК да глоби компанията с 1.25 млн. лв., тъй като бавела изкупуването на съоръжение за присъединяване към мрежата, изградено с негови средства, като така му блокирала производството. Турският партньор в консорциума е инженерингов холдинг, който изгражда и поддържа енергийна инфраструктура, включително газова и хидроенергийна. Има изпълнени проекти в Либия, Саудитска Арабия, Иран, Тунис, Пакистан, Оман, Катар. Собственици са двама турски бизнесмени, а от 2014 г. миноритарен дял от 30% има и базираният в Швейцария фонд Partners Group. Бобокови не бяха открити за потвърждение на информацията, получена от два източника, близки до процедурата. Според тях братята вече работят и по осигуряването на финансиране за покупката, като банката, с която са в преговори, е ВТБ. Оттам отказаха коментар.
Кандидат да купи бизнеса на ЧЕЗ в България е и енергийният търговец "Фючър енерджи" на предприемача Валентин Христов, който доставя електроенергия за България, Македония, Сърбия и Албания. Дружеството е сред добре представящите се търговци на електроенергия. В отчета му за 2015 г. са отразени приходи от 57.4 млн. лв. и нетна печалба от 726 хил. лв. Зад интереса му да придобие активи на ЧЕЗ освен бизнес логика би могло да има в нуждата бързо да разшири присъствието си - макар пазарът на ток в България да е отворен, достъп до данни за консумацията на потребителите имат само в електроразпределителните компании. Информацията дава предимство на техните търговци, в случая "ЧЕЗ трейд". За да влезе в надпреварата обаче, му трябва доста сериозно финансиране, като според един източник компанията е намерила централноевропейски партньор. Самият Христов до миналата година имаше друг основен бизнес - хладилни инсталации главно за вериги магазини и бензиностанции. Бизнесът беше с приходи от 18 млн. лв., но от година 80% от него бяха продадени на австрийската Hauser. "Хладилните" му клиенти са и първите при дебюта му в търговията с ток през 2012 г., постепенно се разраства и в Сърбия, Албания и Македония и така консолидираните продажби на "Фючър енерджи" достигали 100 млн. лв. Христов не коментира информацията за интерес към бизнеса на CEZ.
Четвъртият кандидат за активите е стратегически играч в енергийния сектор. Това е румънската Electrica, която притежава генерационни мощности и преносна инфраструктура в северната ни съседка. Тя обслужва над 3.6 млн. потребители и доставя 40% от електроенергията, продавана на румънския пазар. Приходите й за 2015 г. са 1.2 млрд. евро, т.е. повече от българския бизнес на CEZ, а нетната печалба - 106 млн. евро. Правителството на Румъния притежава 48.8% от компанията, която бе приватизирана, а дялове в нея имат институционални инвеститори като Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Black Rock Investment Management, HSBC Global Asset Management, NN Investment Partners и други. През 2014 г. Electrica направи двойно листване на борсите в Букурещ и Лондон, на което привлече 443 млн. евро капитал. Възможно е акционерите да я притискат да инвестира набрания ресурс и това да е една от причините за сериозния интерес към активите на ЧЕЗ в България. Според източник от пазара Electrica има конкурентно предимство, защото може да договаря пакетно бизнеса на CEZ в България и Румъния, където също се обмисляла продажба.Мненията ми не са препоръка за търговия.
Коментар
-
Първоначално изпратено от the prophet Разгледай мнениеНакратко : Dumb money продават, някой инсайдър купува. За разлика от чужбина, в БГ DM са пенсиите. За справка Алианц и ЕЛАРГ и др. Скоро ще стане ясно...
Коментар
Коментар