IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Топ 10 български компании за 2024 на форума

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Най-накрая успях да вляза...Пускам пробен пост и първите две анкети

    Пазарен ветропоказател 4Q 2022

    Очаквания за основните български акции 4Q 2022


    Мненията ми не са препоръка за покупко продажба на акции.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
      Аз ще си участвам по приетите от години правила с десет компании, било то и изсмукани от пръстите както винаги + също обичайните лакардии покрай всеки сток пик

      1. Неохим – по тази позиция има още много бъдеща некалкулирана печалба. Малко е коварно, че голяма част от нея се раздава под формата на дивидент, а нашата вътрешна надпревара отчита само капиталовата доходност, но... след като според мен това е най-фундаментално подценената акция на БФБ, нека тя да ми е номер 1 и тук.
      ...........................
      Да те поправя - отчита се и дивидента доходност в играта, не само капиталовата
      До колкото знам комисионните за БФБ не зависят от цената на тока/енергията

      Коментар


      • Аз ще си участвам по приетите от години правила с десет компании, било то и изсмукани от пръстите както винаги + също обичайните лакардии покрай всеки сток пик

        1. Неохим – по тази позиция има още много бъдеща некалкулирана печалба. Малко е коварно, че голяма част от нея се раздава под формата на дивидент, а нашата вътрешна надпревара отчита само капиталовата доходност, но... след като според мен това е най-фундаментално подценената акция на БФБ, нека тя да ми е номер 1 и тук.

        2. Доверие ОХ – всичко зависи от проклетата Русия. Огъне ли се фронта срещу путлерското мракобесие, Молдова е улетяла за дни. Обратното – подвият ли опашки ватниците, холдингът ще бъде преоценен без политически риск и само на базата на представянето на активите, което е повече от прилично.

        3. Химимпорт – тръгва от нищожна база, което създава възможност за голям капиталов ръст. Портфейлът им си е портфейл и от него най-продуктивни очаквам да са ЦКБ и компаниите от морския транспорт дори и без разрешаване на украинската криза в обозримо бъдеще. Румъния няма капацитет сама да извозва по вода земеделската продукция, има място и за България.

        4. Монбат – още една свръхниска изходна база за 2023 г. Продажбите на нови коли се връща към ръст, при старите пък няма спад. Няма проблем с цената и доставките на основната суровина, остава да няма проблем и с ликвидацията на непроизводителните активи.

        5. БРЕФ – намираме са на брейк-ивън пойнта между работодатели и работници. Всеки момент силата ще се върне у работодателите, което означава работа от офис. АДСИЦ-ът намира ежегодно своето място сред любимците и редовно разочарова с мижав или никакъв ръст, но минали събития не са определящи за бъдещи такива.

        6. Софарма Трейдинг – след преструктурирането на управлението компанията би трябвало да се върне във фокуса на вниманието. Нецикличен бизнес, пред който съществени рискове няма освен некроектните към миноритарите финансово-инженерингови практики.

        7. БФБ – високи цени на тока, високи комисиони, контролируеми оперативни разходи. Сегментът International се прие много добре на борсата, да видим и как ще се отрази на печалбата в обозримото бъдеще.

        И оттук ми почват смукането и авангардните залози:

        8. Еврохолд – със своя портфейл трябваше да е бижуто на капиталовия пазар. Защо пък да не блесне 2023. Електрохолд е машина за печатане на пари и майката дава възможност за експозиция към ютилитис на родния пазар.

        9. Импулс I – Вододелна година, неслучайно е задължително да се подчертава винаги „единицата“ в името на фонда. Защото непубличните фондове може и да носят доходност, но публичният е под нулата като сентимент, а и като фундамент в баланса. Имат да си спазят обещанието и за дивидент, съответно ще трябва да понатиснат тук и там за кеш от дружествата от портфейла, например Дискордиа. Ниска изходна база, по-голям потенциал за капиталова доходност.

        10. Индустриален Холдинг България – като при Хим, ако съм прав, че има попътен вятър за българските пристанища и корабни оператори, пчалби ще се появят и тук. Цените на горивата могат да ми прецакат прогнозата, а могат и да я сложат на силен допинг.

        *

        Играта е за чест и забавление, но и имам в 8 от 10 споменати компании. Да не си помисли някой, че е препоръка
        Last edited by unsworth; 20.12.2022, 16:36.

        Коментар


        • Тази година, предвид интересните отчети по някои места, при мен се вместват доста ексцентрични участници в топ 10.
          1. Агрия 2. Българско речно плаване 3. Неохим 4. БГ Агро 5. КРЗ Одесос 6.Телематик 7. Софарма Трейдинг 8. Синергон 9. Захарни заводи 10. Черноморски холдинг

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
            Нещо не можем да се разберем. Никой не казва да не се прави класацията с 10 акции. Идеята е да не се задължават всички да посочват точно 10. Мисля, че трябва да се даде свобода всеки да посочва акции които смята че ще поскъпнат без значение дали са 2 или 10. Какво толкова ще стане ако да речем от 50 участници 40 са посочили по 10 акции а 10 участници са посочили по 5 акции? Накрая голямата мечка казва кои са първите десет в класацията и готово
            Точно Поне на мен ми се губят повечето акции, няма какво да посоча.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

              Нищо чудно участниците в двете анкети да се препокриват до голяма степен
              Навремето доста брокери и инв. консултатни пишеха.Сега не знам как е.
              Life won't wait for you.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от petyob Разгледай мнение

                щом целта е била съревнование с брокерите - добре. Аз си мислех за друго

                ПП. и излиза, че аматьорите печелят пред профитата?
                Нищо чудно участниците в двете анкети да се препокриват до голяма степен

                Коментар


                • Не е точно така. Класацията е и състезание между форумците

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                    Класацията до сега винаги е била, като отговор на топ10 предложения на брокерите в Капитал - така по- лесно всеки може да изчисли успеха на форума и брокерите в прогнозите
                    щом целта е била съревнование с брокерите - добре. Аз си мислех за друго

                    ПП. и излиза, че аматьорите печелят пред профитата?

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Спекулант79 Разгледай мнение
                      Нещо не можем да се разберем. Никой не казва да не се прави класацията с 10 акции. Идеята е да не се задължават всички да посочват точно 10. Мисля, че трябва да се даде свобода всеки да посочва акции които смята че ще поскъпнат без значение дали са 2 или 10. Какво толкова ще стане ако да речем от 50 участници 40 са посочили по 10 акции а 10 участници са посочили по 5 акции? Накрая голямата мечка казва кои са първите десет в класацията и готово
                      Това Топ 10 всеки си го чете както му се иска и му отърва ! Аз си мислех, че е достатъчно ясно какво значи Топ 10 !

                      Коментар


                      • Нещо не можем да се разберем. Никой не казва да не се прави класацията с 10 акции. Идеята е да не се задължават всички да посочват точно 10. Мисля, че трябва да се даде свобода всеки да посочва акции които смята че ще поскъпнат без значение дали са 2 или 10. Какво толкова ще стане ако да речем от 50 участници 40 са посочили по 10 акции а 10 участници са посочили по 5 акции? Накрая голямата мечка казва кои са първите десет в класацията и готово

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от tony1975 Разгледай мнение
                          Класацията до сега винаги е била, като отговор на топ10 предложения на брокерите в Капитал - така по- лесно всеки може да изчисли успеха на форума и брокерите в прогнозите
                          Но се сравняват десетте най-предпочитани а не всичките посочени.А и на тях това им е работата.В повечето ИП-та има цели екипи, които са разпределни по сектори. Големите следят целия пазар. Никой от тук не го прави. Всеки може да посочва колкото си прецени и накрая ще се видят кои са 10-те най предпочитани. Аз няма да посочвам нищо защото не искам да изсмуквам от пръстите си 4-5 компании само и само да се получат 10.
                          Last edited by B.Graham; 20.12.2022, 11:42.
                          Life won't wait for you.

                          Коментар


                          • Като ви гледам мненията май правенето на класацията почва да се обезсмисля ! Един иска 4,5 компании, друг 7, трети дава определени сектори ! От години доколкото помня класацията е с 10 компании и доколкото знам я сравняваме с класацията топ 10 на брокерите, така, че правенето на друга класация с различен брой компании няма смисъл !

                            Коментар


                            • Класацията до сега винаги е била, като отговор на топ10 предложения на брокерите в Капитал - така по- лесно всеки може да изчисли успеха на форума и брокерите в прогнозите

                              Коментар


                              • Big bear,

                                мисля че трябва да се допитате до форума дали 10 акции не са прекалено много. Почти никой не държи толкова много акции, даже и с евентуалната watch list-а е трудно да се съберат. Много съфорумци споделят, че последните позиции си ги изсмукват от пръстите, за да допълнят до 10 бройката. Аз самият държа средно 5 акции и наблюдавам още 2-3 за евентуално влизане. Топ 7 примерно ще е по-реална оценка за нагласите на инвеститорите тук според мен.

                                Коментар

                                Working...
                                X