Windp,намерих данните и за Германия,ако имаш желание можеш да ги видиш на http://www.wind-energie.de/, но са си доста траги4ни мен ако питаш.За 2005 имат от 18 428 мВт инсталирана мощност произведени 26.1 млрд кВтч, т.е капацитетния фактор излиза средно някъде около 17 %.Направо си пилеят времето и парите там мен ако питаш.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Цени на ветрогенератори
Collapse
X
-
BigBoss,както ти каза и Pyramid,100 МВт е номиналната мощност на генераторите.Тъй като на това място се очаква да работят с 35% средногодишно натоварване,реалното е 35 МВт.
Годишното потребление вБългария е около 33 млрд кВтч годишно,т.е ако горепосочения ветропарк произведе при 35% натоварване 300 милиона квтч годишно,то тогава наистина може да покрие около 1 % от потреблението.Не съм сигурен доколко си струва и дали в България вместо да се плаща скъпия ток от ветрогенераторите не е по разумно да се вкарат повече пари в енергийна ефективност-ако благодарение на повичената ефективност се спестят годишно само 10% например от потреблението-нещо което е съвсем реалистично,впредвид голямото разхищение на енергия у нас то това ще доведе до 3,3 милиарда кВтч годишно по малко!!!Т.е 10 пъти повече от евентуалното производство на този ветропарк,след построяването на който планината Мургаш вече няма да е същата
Коментар
-
Здравейте отново.
Към темата:
Big Boss, според това, което съм учил в техникума, специалност ел. мрежи и централи, вип.1985, в България към 1984-та ИНСТАЛИРАНИТЕ ГЕНЕРАТОРНИ МОЩНОСТИ бяха около 9600MW, към момента едва ли са повече, броейки изведените от експлоатация 1. и 2- блокове на АЕЦ "Козлодуй", общо 880 MW. Освен това, тези 100 MW са сумарната инсталирана мощност на парка която, умножена по ефективния коефициент на натоварване, нямо да дава и половината. За какво говорим тогава?
Иначе сметката става 156 млн/ 50 000 kW =3120 лв/kW инсталирана мощност. При изкупна цена /дано се повиши по-скоро!/ от 12,8 ст/kWh, за да се изплати напълно, трябва всеки kW инсталиран да произведе по 3120/0,128 = 24375 kWh, или да работи в продължение на 2,78 години непрекъснато. Реално : 3-4 години, но наистина бива.
Мда....не е лошо.
/чеше си брадата и хъмка/
Коментар
-
windp,щях да се радвам да греша,но не би-проверих пак за всеки случай.Данните които ти цитирах са от официален източник-организацията Wind Service Holland.Отвори ето това: http://home.planet.nl/~windsh/statistiek.html
и там ше видиш тези данни-средния капацитетен фактор в Холандия е 24 % за 2005 година и частта от потреблението покрита от вятърна енергия е 2.3% от общото.От страните които си цитирал само Дания е над 10%,но там вече не се инвестира във вятърна енергия,поради прекалено голямото насищане и множеството проблеми,които създава за системата.В Германия не е повече от 6% в никакъв случай,но сега не ми се търси точния сайт,където я има тази информация.
Желая ти и на тебе попътен вятър и всичко хубаво
Коментар
-
rumburak,грешиш греши и тоя от който си го преписал. В Германия,Дания и Холандия кпд на тия машини е над 30%,осигуряват над 10% от потреблението,в Аржентина кпд е 41%. В България е възможно около 20% кпд,вярно е 4е тук нищо не е както трябва,но топлата вода е открита преди нас.Факт.Поздрави,успех и пове4е попътен вятър-посоката няма зна4ение.
Коментар
-
Ако някой си мисли 4е с вятърни генератори ще си оправим енергийното състояние,страшно се лъже-вземете за пример Холандия ,където в момента работят над 1700 вятърни турбини с обща мощност над 1200 МВт,цялата страна е булвално осеяна и обезобразена от гигантски индустриални структури и срещу цялата тази патардия има насреща 2.5 млрд кВтч произведена електроенергия-това е 2.2% от общата потребявана в страната.В България дори и толкова не можем да постигнем-все пак Холандия е с доста по благоприятен ветрови режим от нас.От цялата работа полза ще имат само една шепа богаташи-ето сега ще обезобразят Стара планина и връх Мургаш без по4ти никаква практическа полза.В Германия ситуацията е подобна-там работещите турбини са над 20 000,общата им мощност е над 18 000 мВт,и тва всичко едва покрива около 5 % от потреблението в страната.Те затова германците много бързо забравиха плановете си да затворят атомните си централи
Коментар
-
Ето това се казва инвестиция.
Първият у нас ветрогенераторен парк - на връх Мургаш
08 февруари 2006
Източник: Радио България
В района на връх Мургаш започва изграждането на първия в България ветрогенераторен парк.
В изграждането на единствения в България ветрогенераторен парк българската компания ”Екосорс Енерджи” ще инвестира 156 милиона лева. Това съобщи Владимир Николов, управляващ мениджър на фирмата, който представи проекта пред журналисти. Компанията преговаря с няколко финансови институции за отпускане на кредити, като е в състояние да осигури 50 процента от необходимите средства.
Паркът ще бъде построен върху билото на Стара планина, в района на връх Мургаш върху площ от 2 400 дка, собственост на ”Екосорс Енерджи”. Проектът предвижда монтиране на 44 ветрогенератора от ново поколение, отговарящи на европейските изисквания за безопасност на околната среда. Всеки от тях ще бъде с единична мощност от 2.3 мегавата, а сумарната мощност на генераторите в парка ще е 100 мегавата. На по-късен етап в парка ще бъде изградена и соларна система.
Проектът ще бъде изпълнен на два етапа - първият ще приключи да края на 2006 г., когато ще бъдат монтирани 20 генератори. Вече е започнало проектирането и изграждането на инфраструктура към обекта, като подходите и вътрешната инфраструктура ”Екосорс Енерджи” ще изгради със собствени средства. По план вторият етап - монтиране на останалите съоръжения ще приключи до края на 2008 г.
Очакваната възвращаемост на инвестцията е след 8 - 9 години, каза Николов. Изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Павел Езекиев връчи на компанията сертификат за ”Първи клас” инвеститор по Закона за насърчаване на инвестициите. Той посочи, че за до момента агенцията е издала 11 сертификата на инвеститори ”Първи клас”, но за първи път на инвеститор-предприемач за въвеждане на нова за България технология.
Коментар
-
Колеги, накъде мислите ще тръгнат изкупните цени на еленергията произведена от ВЕИ, вкл. и от ветрогенератори след като и министър Овцаров потвърди-след като затворим 3 и 4 блок,продажните цени се вдигат с около 100%.Не е ли време да се инвестират ПАРИ в тоя бранш.Съотношението 12:15 отива на 24:30 погледнато математи4ески.
Коментар
-
Blinky,не съм сигурен какво имаш предвид под това че няма свободни мощности,но действително проблем има в една насока-места за турбини има много,но турбината трябва да се присъедини към мрежата и точно там изниква проблем,защото повечето далекопроводи в района,ако изобщо ги има са стари и слаби-т.е.ако даден далекопровод имат общ капацитет да пренася 3 мегавата, то тогава е ясно че не могат кой знае колко перки да се включат към него.
Коментар
-
BigBoss,не знам кой ти го предлага това,но се опитва много яко да те изкълбу4и.Те ти го предлагат почти на цена като за нов.Подобни генератори,марка Bonus MK IV 450 kWt, производство 1994 година, скоро ми предлагаха за 85000 евро в Германия.Цифово управление имат абсолютно всички турбини,това не е екстра.Доставката на подобна машина до България излиза около20 000 евро,после ти трябва фундамент-от 25000 до 50000 лева според терена и машината,поне 30000 лева за монтажа,като в това включвам и наемането на много голям автокран,които в България са малко и много скъпи,трябва да предвидиш и суми за построяване на далекопроводно отклонение,измервателна група-само тя е поне 10 000 лева.Със сигурност ще имаш и доста други разходи-например за стартирането специалистите от Германия примерно вземат по 600 евро на ден и ти трябват поне 3 дни.Бе общо взето около 150 000 лева допълнително трябва да предвиди6.
Що се отнася до производството-в България 450 кВт Бонус за който ти говоря на едно добро място теоретично ще произведе някъде около 650 000 кВтч.Но при всички случаи ще имаш загуби,причинени от спирания и аварии-казвам ти го от опит.Някъде от 5% до 10% спокойно можеш да ги смяташ за сигурни загуби,така че най вероятно около 600 000 кВтч ще останат.Разбира се това зависи от мястото но в Бъ;гария трудно ще намериш място с по-добър вятър от това което ти посочих. За да изкараш 100 000 лева, ще ти трябва наистина много добро място-поне с 6.5-7 м/с средна скорост
Коментар
-
И от там прибавяш 10000евро за доставка ако е в Германия примерно, за проектиране още около 7-8000 лв, за монтаж на обурудването около 75000 лв, значи приготви още 110 000 лв приблизително в най-добрия вариант и отиде на 450 000 лв. А това колко ще прави може да ти каже по-точно някой от колегите във форума, който имат инсталирана такава, на мен са ми казвали че около 100 000 на година може да си докарваш от една такава.
Коментар
Коментар