IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Добиване на Енергия от Слънцето - АИЕ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • ALFA написа
    Първоначално изпратено от ALFA
    Pyramid, реакторите на АЕЦ-а ги охлаждат с вода, няма как да не се стопли охлаждащата течност - същото като при ДВГ. Ако не се охлажда става навярно знаеш много лошо. Така че няма как да не се топли рибата. Може нов вид да излезе Но не ми се иска да вярвам че няма как да се сдобие човек със "Стирлинг" engine. Четох някъде за някакъв малък двигател (няколко kW), че струвал 800 USD и сега не мога да си спомня къде го четох, колкото и да се напъвам. Дори и от Щатите да е - цената ми се стори доста добра. Ако някой знае някой вносител моля да напише
    Интересна е темата, но доколкото ми е известно тези двигатели са разпространени само в англо-саксонските страни. Чесно да си призная бих желал и аз да направя нещо такова в България. Пояснявам: В Англия една енергийна компания е възложила на фирма, занимаваща се с разравотка на такива двигатели за бита, производство на 80 000 бр. за инсталиране в домакинствата - комбинирани котли, които се захранват с всякакви отпадъци и горива(газ, въглища, дърва, стърготини и др.). Те имат и вградени Стирлинг двигатели и така домакинствата стават частично независими откъм ел. енергия(предполагам достатъчно електричество за ел. крушка и телевизор- не бяха пояснили точно колко енергия произвежда), като служи и за отопляване на вода за домакинските нужди и цялостно отопление на дома.
    Не знам дали тези термо помпи могат да имат бъдеще засега у нас, но знам че българинът ще е по възприемчив към нещо, което като го запалиш гори, топли и дава и ток едновременно
    Извинявайте за по грубия ми изказ Но интересното е, че в същите тези държави са наблегнали(основно в САЩ), на употребата на Стирлинговия цикъл за охлаждане - при приложена мощност 100W получават 40 - 60W охлаждаща мощност.
    Ето ви няколко сайта за повече информация: www.sunpower.com ; www.wispergen.com ; www.globalcooling.com.
    Ако има и други заинтересовани в тази област пишете няколко реда по тази тема и може да намерим решение и да си подобрим живота и у нас - имайте в предвид, че това е технология, която може да се насочи към масовия потребител, а не само към най - пларежоспособните.

    Коментар


    • "електрическото кпд" , ако имате предвид отношението произведена ел. енергия към влязла химическа - да, прави сте. Иначе, ако гледаме електрическа към механична на вала на турбината, ще ме прощавате. Той е по-висок от 85-те % топлинен кпд на котела, не на ТЕЦ като цяло.
      Това, че топлоенергия се пренася по тръби и с по-голяма дължина, подтвърждава моята теза. За имането на начин - ами виж там дължината на тези тръби, както Макиавели каза, в София...А "вкарването на още 30% загуби" е погрешен прочит на написаното. Тях, след като ги вкараш, не ги губиш, те се отделят при потребителя. Купуваш, значи, например, 100 MW, с тях изпомпваш ОТ ОТПАДНАТА още 300MW, пращаш ги, напр., на 100 км, като губиш, все пак, около 10-15%, т.е., (100+300)*0.85=340MW при потребителя.
      При положение, че си купувал на /окръглявам!/ 0.2 лв/kWh, т.е. 20000 лв/час, продаваш по 0.15 лв/kWh, ще бъдеш на нетно превишение от 3.4*0.15/ (1*0.2)=0.51/0.2=2.55 пъти на прихода над разхода. Е, натовари с режийни дотам, че да стане само 50% - и това, ама никак, не е лошо. Ако са по 10 kW/потребител, това са 34000 жилища. Цял един среден град, около 120 000 души. А ако помпиш с 1000...
      Цифрите са примерни, но защо възвръщането да става за 20 години?
      Колко струва 1 kWh ел. енергия, колко-получена от въглища? А от газ?
      При това, тук се черпи от отпадната, без преки загуби за пренос на тока, т.к. може да е съвсем близо до реакторното този ТПА? На пръв поглед, и 1-2 стотинки чиста печалба на 1kWh никак не звучи зле, като си спомним, че енергията е чиста, екологично се връщаме по-близо до първоначалния топлинен режим на Дунава, преди построяването на АЕЦ, в допълнение, подовнето на топлина няма да спира, ако Топлофикация не си получи газта, мазута и т.н. , а може и да съкрати осезаемо вредните емисии в столицата.
      Мислили ли сте за това, "Макиавели" и "Неграмотен"?
      Е, първоначалната инвестиция е яка, но кой каза, че по сами трябва да я правите? Ей го де е просторът за частната енергетика у нас.

      Коментар


      • Sofia Echo: Россия готова установить новые атомные реакторы в Болгарии

        Российская компания предлагает реакторы для болгарской электростанции в Белене

        Источник:
        Агентство Sofia Echo (Болгария) от 12 января 2005 г., статья: Russian Company Offers Reactors For Bulgarian’s Belene Power Plant, автор: Sofia Echo

        Российская компания «Атомстройэкспорт» предложила поставить для болгарской АЭС «Белене» два новых реактора. Это одна из операций, с которыми компания выступила в рамках плана достройки электростанции. Речь идет о реакторах, рассчитанных на эксплуатацию в течение 60 лет.



        Стройплощадка в Белене
        На данный момент АЭС «Белене» располагает только одним реактором чешского производства, эксплуатационный срок которого составляет 40 лет. В этой связи «Атомстройэкспорт» предлагает также достроить и модернизировать имеющийся реактор, после чего построить еще один новый. Кроме того, российская компания выражает готовность установить на электростанции специальную систему безопасности, которая включается автоматически при возникновении технических неполадок.



        Крайний срок ответа болгарской стороны на предложения «Атомстройэкспорта» - 1 февраля. Принять участие в проекте стремится и чешский консорциум Skoda Allianz. Но даже если он выиграет тендер, чехам все равно придется работать с русскими, т.к. сам проект АЭС «Белене» и большая часть поставленного оборудования - российские.



        Перевод Ивана Грошкова/KM.RU
        http://georgipiskov.blogspot.com

        Коментар


        • Neg. поздравления. Много точно им го каза. Наистина топлиното к.п.д. е многог по голямо отколкото електирческотот. Всички идеи да се ползва ел. енергия за отопление са иконмически несъстоятелни и екологически престъпни.
          Освен това пренасянето на топлина на 100 км разстояние не е чак толкоз немислимо. Тецовете в София имат мрежа с дължина над 800 км (виж тук http://www.toplo.bg/general.htm).

          Коментар


          • Нито Варна се отоплява, въпреки че ТЕЦ Варна е много близо. Нито Стара Загора, въпреки че има доста Марици изток наблизо. Електрическото КПД на една ТЕЦ или АЕЦ е около 30% топлинното около 90%, така че ако имаше начин да замъкнеш топлината по тръби без да я загубиш и до 20 години да си върнеш инвестицията, то отдавна да е направено. А ти дори искаш да вкараш още 30% загуби за да "изпомпваш" топлината и над 100% по-големи инвестиции за закупуването на термопомпи. Просто няма никаква логика. По-добре се договори с ТЕЦ-а или АЕЦ-а вместо да изхвърлят тези 60% да ти продадът/подарят. Възможно е да ти ги подарят, защото, ако се енергията се използва комбинаторно /топлина+ел.енергия/, то според договора на Киото се плаща повече заради енегийната ефективност, защото ползваш част от тези 60% вместо да ги изхвърляш в атмосферата, обогатявайки ентропията на планетата

            На тях им се налага да изхвърлят топлина, за да кондензира парата, за да има цикъл на Ренкин и да се произвежда ток. Ако има кой да я вземе (вместо Дунава при АЕЦ козлодуй), то на драго сърце биха го направили но за момента единствения вариант е Козлодуй да стане милионен град.

            Коментар


            • Правено е много отдавна, прави се и днес - по тръби. И няма нужда чак Видин в Козлодуй да ходи. Когато иде реч да се отоплява цял един град, нещата могат да бъдат и много читави, да знаеш. А точно ТПА е това, което ще даде на нивестицията най-важното: ефективност. Щото в момента виждаш колко много направо се изхвърля...Лошо.
              Не си ме разбрал грешно, споко.:-)
              И... няма "няма". Има "не знам как". :-)

              Коментар


              • Пирамид, АЕЦ-Козлодуй може да отопли много повече от Видин и Враца, като за това не му трябва ТПА. Единственото което трябва е градовете да се преместят при него. Например ТЕЦ Варна (доста се говори в последно време за него) не отоплява Варна! А е един от най-големите ни ТЕЦ-ове. Просто няма как да се пренесе топлината до там. Няма как да стане и с ТПА.

                Това което си написал невиждам как може да стане, освен ако не съм те разбрал правилно. Ти искаш да изпомпваш топлината от АЕЦ Козлодуй и да я транспортираш до Видин и Враца, нали?

                Коментар


                • В предния си пост, "неграмотен", си улучил десятката.
                  Помпане неправо от АЕЦ-а след топлообменниците, дето изливат в Дунава. Ей ти го там сигурния градиент, и ще има, докато работят реакторите. Ако, обаче, в Козлодуй ползваха ТПА, възможно още по-евтино би им излязло, че и за износ по тръби към други градове, Видин, Враца и т.н. Нали ви казах, маса мангизи има там...
                  За ефективността на термопомпите - ами идва от това, че с вкараната отвън енергия /тук карам отгоре-отгоре/само се извършва пренос на такава от по-ниска към по-висока температура, ама на изхода си е /теоретично, на практика-малко по-зле/ сумата от вкарана плюс прехвърлена.
                  За вкопаните тръби - то и аз така съм се чудил, далаверата е, когато те се обмиват от поток подземна вода, или от подземна вода се изпомпва, тя се охлажда /изпомпва и се топлинката/, и се излива я в река, я кой знай...но при работа в ограничен обем наистина съществува рискът да се преохлади. Зимата. Лятото, обаче, може да се помпи наобратно, сиреч да се затопля същия...който му се занимава.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Georgi
                    Първоначално изпратено от Negramoten

                    Най-простото обяснение е, че термопомпите са по-икономични от климатиците, защото зимата почвата е по-топла от въздуха, а лятото е обратното.
                    Освен това имаме геотермален градиент. Т.е. на всеки 33 метра в дълбочина температурата се повишава с един градус. Това е усреднен параметър. На места той е по-висок или по-нисък. Но за момента е прекалено скъпо като инвестиция, на 300 м. дълбочина да строиш съоръжение и чрез него да черпиш топлинна енергия. Но при положение че впоследствие не харчиш никакви ресурси, а само черпиш, сигурно си струва. Трябва по-широк кръг специалисти.
                    Интересно ми е от къде идва енергията? От земните недра до повърхността на земята достига под 1 mW/м2, а от Слънцето около 1 KW/м2. Т.е. ако подпочвените води са по ниско от 33 метра и ние изпомпваме топлината от там, то когато изпомпаме достатъчно, за да заледим тръбите, дали ще се стоплят? И ако се стоплят от къде ще са взели енергията?

                    Коментар


                    • SFA Stirling Engine Project

                      По скоро прилича на майтап, ама работи
                      http://www.physics.sfasu.edu/astro/c.../stirling.html

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Negramoten

                        Най-простото обяснение е, че термопомпите са по-икономични от климатиците, защото зимата почвата е по-топла от въздуха, а лятото е обратното.
                        Освен това имаме геотермален градиент. Т.е. на всеки 33 метра в дълбочина температурата се повишава с един градус. Това е усреднен параметър. На места той е по-висок или по-нисък. Но за момента е прекалено скъпо като инвестиция, на 300 м. дълбочина да строиш съоръжение и чрез него да черпиш топлинна енергия. Но при положение че впоследствие не харчиш никакви ресурси, а само черпиш, сигурно си струва. Трябва по-широк кръг специалисти.
                        http://georgipiskov.blogspot.com

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid
                          Единствено на третия ти въпрос, Владо, мога да отговоря със сигурност положително. Познавам човек с наработки и контролиращ потенциал за производство на слънчеви колектори.
                          Пояснение:
                          Нито съм аз, нито мой роднина. Просто познат. Тук, в БГ.
                          А на PV-системите към момента не залагайте свъхочаквания.
                          Към момента.
                          Най-голям е, при това, без значителни допълнителни разходи, по мое скромно мнение, потенциалът на ТПА - само от АЕЦ колко "отпадна" енергия може да се хване и употреби без замърсяване, ДОРИ И СЛЕД изключването на блокове 3. и 4. Да, повече, отколкото АЕЦ "произвежда" и експортира по жицата... но май са ни слаби коловозите.
                          Щото ще се иска сериозно договаряне с НЕК, мисля.
                          Който го направи, обаче, чини ми се, в кинти ще се къпе.
                          Нещо не разбрах, те от АЕЦ-а се охлаждат, а ти ще помпаш от Дунава... помпай си направо от АЕЦ-а Целия Козлодуй (града) пара вдига зимата, по-евтина топлинна енергия от тяхната няма (те могат София 2 пъти да е отоплят).

                          Коментар


                          • Мунчо 1, геотермалните термопомпи са точно хладилни машини. Работят обратно на цикъла на Карно (чрез този цикъл, по-точно на Ренкин, се получава ел. енергия в ТЕЦ и АЕЦ) като "изпомпват" топлината от по-студената почва към по-топлия въздух, което без компресирането на фреона е невъзможно. Не се различават от климатиците като изключим, това че топлообмена е вода-фреон-вода, като печалбата е от, това че вместо фреона да се изпарява на -20 градуса (което е доста енергоемко) се изпарява при 7-8 градуса (колкото е температурата на почвата януари/февруари) Също дълбочината не е 2 метра, а е 1,3-1,5 метра, за да може лятото Слънцето да я стопли. Ако се ползва достатъчно дълго за охлаждане, то толината се отдава към почвата и е възможно тръбите да се закопаят по-дълбоко.

                            Най-простото обяснение е, че термопомпите са по-икономични от климатиците, защото зимата почвата е по-топла от въздуха, а лятото е обратното.

                            Използват се с лъчисто или подово отопление, защото работи при по-ниски температури (35-40 градуса). Може и с конвектори. По-интересна е темата с пасивните къщи, където благодарение на изолацията и вентилацията, отопление не се изисква.

                            Коментар


                            • Pyramid nе съм съвсем съгласна за тези параметри които споменаваш. В момента NASA ползва такива двигатели в някои от последните космически апарати, погледни ги някъде по техните сайтове бяха. Конструкцията е значително усъвършенствана и такова двигателче осигурява 300W мощност при разлика в температурите дори около градус. С КПД дори по-добро от фотоволтиците. Използването на стирлинг за лодки е едно от най-първобитните им приложения, но дори и там нямат отказ, палиш горелката и "стирлинга" заработва на момента, много по-сигурни са от другите (защото и много по-малко елементи има в тях грубо казано). Затова и северняците са ги забелязали. Не гледай във вятъра, няма толкова хляб там, а и ние като държава отдавна сме дали предпочитание на водениците а не на вятърните мелници, има защо, просто най-приятелски ми се иска да не си хабиш труда напразно, а някъде където може би наистина ще има полза.

                              Коментар


                              • Хай,

                                Знаете ли ТПА на какъв принцип работи? Обратния на хладилника.
                                Най добре е ако има толи минерални извори в Исландия се отопляват без пари.При нас трябва да направиш тръбна мрежа /тръбите са медни и много скъпи с ПВЦ покритие /хоризонтална около 300 кв.метра на дълбочина около 2 м говорим за еднофамилна къща 2 ет 200 кв.м.Също така може да се използват и кладенци за вода и други начини на разположение целта е да се отнеме топлината .Там Т "С е 12-14 градуса фреон минавайки по тръбите извлича тази толина за да я отдаде чрез ТПА на другата инсталация която обикновенно е лъчиста подово разположена.Верно вложената енергия е с пъти по-малка 3-4-5 отколкото да използваш ел.енергия.Тази система е и по-евтина от приподна газ ,въглища и т.н.
                                НАЙ - ВАЖНОТО ТАЗИ СИСТЕМА ЛЯТОТО ТИ РАБОТИ НА ОХЛАЖДАНЕ .
                                /като климатик/Инвестицията за една еднофамилна къща е от порядъка на 30-40 хиляди и се възвръща за 15-20 години/зависи от много неща/.Трябва да преустрой човек цялато къща че и отвън.
                                Има фирми по енргийна ефективност които санират сградата и поставят такива ТПА.Който има пари може да си го позволи.Потърси термопомпи или енергийна ефективност.

                                Коментар

                                Working...
                                X