IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търговия със зърно

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от ЛЕКС
    Може ли малко инфо къде в Министерство на земеделието се регистрират договорите за износ и въобще що за режим за износ има при пшеницата за тази година?
    Имай предвид, че когато говорим за износ, става въпрос, както за износ извън ЕС, така и за вътрешнообщностни доставки.

    Износа на зърно от ЕС е силно регулиран, всяка сделка е свързана с издаване на лиценз за износ (agrex). Данни за износа от ЕС могат да се открият на страницата на комисията, както и в специализирани издания.

    Вътрешната търговия в ЕС е по-сложна за отчитане и текуща информация се открива трудно.

    Коментар


    • Разплащателната агенция , вадиш агрекс и то, ако е износ за 3-ти страни, а не вътре-общностни доставки
      Лешояда е търпелива птица

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Vladislavvv
        Годината се очертава като изключително добра за сектора и най-вече за фермерите. Само като пример среден добив от рапица 200 кг/дка ( в добруджа и по 300) означава приход на декар от близо 150 лв, срещу 70-80 лв. разходи или близо 100% марж от дейността (не включвам финансовите разходи, субсидии и амортизации), по-скромни са печалбите от пшеница и ечемик (м/у 30-50% оперативен марж), а царевицата и слънчогледа са все още ?, но с оглед на последните дъждове и дългосрочната прогноза за нормални за сезона температури и валежи, потенциала е голям.
        Цените, на които се изкупуват културите, позволяват и прилични маржове за търговците - м/у 5 и 10%.
        Може ли малко инфо къде в Министерство на земеделието се регистрират договорите за износ и въобще що за режим за износ има при пшеницата за тази година?

        Коментар


        • за фермерите последните дъждове са от голямо значение, годишните печалби ще се определят от пролетниците
          засега перспективите пред тях са на средно равнище
          пшеницата дълго ще стои под 250 лева
          общата рентабилност в сектора за годината ще бъде около 30-35%
          тази година рапицата беше удара

          Коментар


          • Вече е ясно че цената на пшеницата в БГ ще бъде под 250 лв. тази година (аз очаквам и под 200лв.).

            Сега очакваме кога брашното ща стане 40ст. а защо не и 30ст.

            Аз мисля че в средата на август ще бъде около 40ст.
            СЕРАМА - Най-дребната кокошка в света!

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Lubopitko
              Еее, хубаво е да видиш, че има хора с реална представа за пазара и логистиката ни. Каквото и да си говорим годината е отличан за всички. Ясно ем че цените от миналата година няма да ги има, но ще има голям оборот и ще спечелят онези които го разберат по-навреме.
              наистина е добре че има вече хора който мислят..................поздрави на всички ще гледаме да видим ................
              Лешояда е търпелива птица

              Коментар


              • Еее, хубаво е да видиш, че има хора с реална представа за пазара и логистиката ни. Каквото и да си говорим годината е отличан за всички. Ясно ем че цените от миналата година няма да ги има, но ще има голям оборот и ще спечелят онези които го разберат по-навреме.

                Коментар


                • Годината се очертава като изключително добра за сектора и най-вече за фермерите. Само като пример среден добив от рапица 200 кг/дка ( в добруджа и по 300) означава приход на декар от близо 150 лв, срещу 70-80 лв. разходи или близо 100% марж от дейността (не включвам финансовите разходи, субсидии и амортизации), по-скромни са печалбите от пшеница и ечемик (м/у 30-50% оперативен марж), а царевицата и слънчогледа са все още ?, но с оглед на последните дъждове и дългосрочната прогноза за нормални за сезона температури и валежи, потенциала е голям.
                  Цените, на които се изкупуват културите, позволяват и прилични маржове за търговците - м/у 5 и 10%.

                  Коментар


                  • Владислав, явно си от бранша, за разлика от мен. Как го виждаш като цяло финансовия резултат за фермерите относно настоящата реколта.
                    Благодаря предварително!

                    Коментар


                    • Колеги, седмично близо 15 к. тона българско зърно и рапица се превозват към констанца (камиони и баржи) и около 5к за гърция. Дневния капацитета на варна изток е над 10 к, на балчик около 3к, на леспорт 5к, а бургас има капацитет от близо 15 к или общ седмичен потенциал за износ от 130к (ако работят средно на 50% от капацитета си). Проблемът в момента са камионите и натиска на жътвата.
                      Освен това сме свидетели и на логистичен натиск от Украйна и Русия. Според мен, пазара ще се успокои и ще започне да расте след края на юли. Фермерите най-вероятно ще продадат рапицата и ечемика, а по-голяма част от пшеницата ще приберат в очакване на по-добри цени.

                      Коментар


                      • В Констанца е едно от най-големите пристанища в Европа, а откъм география се вписва добре в Добруджа.
                        "Only when the dusk starts to fall does the owl of Minerva spread its wings and fly."

                        Коментар


                        • Капацитета на пристанищата наистина е голям проблем. Просто износа ще се проточи във времето, което може и да е за добро. Междудругото до Констанца не е далече. В най-лошия случай повече разходи за лихви и складови разходи. Все пак себестойността ще бъде доста ниска и тези разходи могат да се поемат. Междудругото зърнопроизводителите действително са притеснени, защото каквато и ниска цена да предложат, купувачите нарочно изчакват. Затова говорех за "мачкане" на цената. Затова, който е търпелив и обезпечил складов капацитет ще спечели. Но ще има и такива, които въпреки очакванията за добра реколта, не са си осигурили силозен капацитет и зърното ще им бъде изкупено със сериозен дисконт. Въпрос на професионализъм. Това е добре, ще спечелят по-умните. И последно, макар и спекулативно, международната цена на зърното и цената на петрола, май няма да падат през следващите 6 месеца.

                          Коментар


                          • пшенницата е повече от 4 млн.
                            и пак ти казвам виж капацитета на пристанищата
                            Лешояда е търпелива птица

                            Коментар


                            • Claviceps,
                              Извинявам се за тона, не беше това целта. Все пак те провокирах и получих смислено мнение. Проблемите, който очертаваш винаги са съществували и всеки професионалист ги отчита. Интересно като цифри как са при тебе. Добри реколта от 3.8 - 4 млн.т. пшеница България често я е имала в близкото минало. Вярно е, че се губи ефективност при решаването на посочените от теб проблеми, но това винаги е било така. Тези загуби са под формата на складови разходи. А силозен капацитет у нас колкото искаш, включително и ново изграден. Знам сериозни търговци, които приемат за съхранение зърно с ангажимент да го купят на пазарни цени след 2-3 месеца. Така, че които търси намира. Въпрос на професионализъм.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от daskal
                                Колега,
                                Би ли бил по-конкретен. За каква шега говориш или и ти си от онези големите, които сега "мачкат" цената. Сега силата е при купувачите - разбирай износители и мелници. Същите засега си траят и не си вдигат телефоните. Международните компании - износители обаче са много активни, нищо, че се правят на незаинтересовани. Държавните резерви са ниски и трябва да се пълнят. За каква лоша шега говориш? Във всеки бизнес разбира се има риск, но сега, в този бранш, рискът е най-нисък през последните 5 г. Това е според мен. Надявам се да чуя твоето КОНКРЕТНО мнение, защото иначе темата заприличва на оная с "ракетите" и "балоните", т.е. не си заслужава четенето, камо ли писането.
                                Приятелю,не ми харесва тона ти и никой нищо не мачка, такъв е пазара,но ще ти кажа какво КОНКРЕТНО имам предвид,направи следната груба сметка:

                                1.Какъв преходен запас има
                                2.Колко пшеница е засята като декари
                                3.Колко е средния добив от декар
                                4.Каква част ще се скрие като добив
                                5.Каква е консумацията на пшеница в България
                                6.Каква е консумацията за фураж (при положение че животните са изклани миналата година)
                                7.Какъв е капацитета на пристанищата за месец, а те работят около 10 месеца.
                                8.Експортни цени на Украина и Русия ( и при тях се очаква свръх реколта )
                                Тази година производителите просто няма къде да преберат реколтата на всички култури които са сяли,до сега всичко дава свръх добиви,ечемик, рапица, пшеница.
                                Ако продължава климатичния фактор да е такъв ще има и свръх реколта и от слънчоглед и царевица, а трябва всичко да се прибере.
                                Просто пристанищата не могат да поемат всичко,а с камиони да се изнася за Турция, Гърция, Румъния ще е трудно заради цените на горивото,но и да се изнася не могат да се постигнат обеми ( а тая година и камионите са кът )
                                ами ............. това е за сега, нямам време да пиша повече но помисли върху тези неща,и все пак това е просто едно мое разсъждение, дано не съм прав...........
                                Лешояда е търпелива птица

                                Коментар

                                Working...
                                X