If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
Тъпов, не се притеснявай - след 18 месеца ще ти шитна половината от моите акции, на 11 кинта - обещавам.
Буров - прав си. А с нас ли си? Никола и ти ли? :-)
Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)
Коментар
Anton Chigurh
Pyramid идеята ти е страхотна. В Западна Европа вече отдавна хоарта са се ориентирали в тази област. Във Франция почтни няма селце без собствен ВЕЦ и Соларни батерии или ветрогенератори.
Az ste ti ja obesnja idejata na generatoritite, to i imeto "Piramid" govori za sebe si, no ako ne ste se usetili idejata e da drupnat parite na glupazite, a te kakto znaem za poveche i ot kitajzite! I apropo, oste edin "zajadliv" vupros - kolko kinta subrahte do sega momcheta ?
Може и малко тъп въпрос да е, но колко долу-горе уреда ще може да се захранват с подобен генератор? Понеже си мисля, че едва ли би стигнал за пълна доставка на ток през цялото денонощие за всичко в едно домакинство. По-скоро е възможно да служи като допълнителен източник и токът от него да ти излиза без пари (освен първоначалната сума за генератора)... Имаше по-долу една идея за лизинг, като вноските са спестените пари от сметката за тока. Не е лошо..
Още нещо.. Ясно ли е вече какво става в моментите когато няма вятър? В смисъл пускам си примерно PC-то да взема ток от генератора. И в един момент вятърът спира. Тогава? Или въобще не разбирам идеята на този генератор?...
Иначе ми харесва ентусиазмът ви и упоритостта. И на Pyramid подписа..
Ще опитам да отговоря по ред, дано успея да Ви удовлетворя.
1. Бих помолил първо да ми хвърлите линк за изискванията, за да видя доколко съответства. В случая голямата маса изобщо не е на височина, а на Земята. И още, "документи, доказващи безопасността" се издават от някого, като минимум институция, юридическо лице и т.н.. Тъй като не сме институция а, още повече, юридическото лице не е учредено "Де Юре", кой може да Ви издаде такъв документ? доколко Ви удовлетворява това, че височината не надхвърля 10 метра /поставено на равна земя, щото ако го качиш на някой връх, може и 2935 метра високо да стане, сложиш ли го на вр. Мусала /?
2.1 Кой Ви каза, че 10 kW генератор задължително трябва да е висок 30 метра? За един ЖР-стълб колко и какви строителни разрешения се искат и от кого? И нима ги иска заводът-производител, а не този, дето го монтира, та Нему работа да върши? Не преигравате ли?
2.2 Защита от мълнии - корпусът е токопроводящ, значи няма проблем - нека мълниите си удрят до 101 и обратно. При съвестно изпълнено заземление не би трябвало да възникне проблем.
3. До най-близките постройки най-добре е нулево разстояние. Т.е. - монтирано на покрива. Хем действа като гръмоотвод, хем на по-проветриво стои, хем не заема излишно полезна стопанска площ. Вие с тази тема "Документация" май лягате и ставате, лошо няма, каним Ви в нашия екип - само с нея ще затваряте устата на лошите и затъквате злите езици Виждам по името, жена сте. Децата също ли "съгласно документация" ги раждате, или съгласно природните закони, уважаема Надя?
4.1 Обслужването на генератора, казахме, ще е най-много на 10, а не на 30 метра височина, предполагаме, там става едно мазане на единичен лагер, но понеже става дума за грес, може да се прави веднъж на една-три години за 15-20 минути, раз-два с текаламита и - готово. Останалото обслужване се свежда до подмяна веднъж на няколко години на маслото в предавката на височина под 1 метър без разглобяване - това притеснява ли Ви?
4.2 Да, предвижда се гаранционен и следгаранционен сервиз, да, поемаме го ние или оторизирани от нас специалисти на място. Това предстои да се уточнява в Обите условия на договора м/у продавач и купувач.
5. Не ми е известно да има задължителна застраховка за гражданска отговорност за "тези неща", но да, предвиждаме създаване на такава в пакет с изделието, работата по нея обаче ще тръгне едва след създаването на юридическото лице - представете си, Вие сте застрахователна компания, идва някойси и Ви иска "задължителна застраховка отговорност за едно нещо" - как ще го изгледате? Сигурно недобросъвестен служител ще му прибири паричките, но тези неща така не стават. Повтарям: Да, такава застраховка се предвижда. /доколко задължителна не знам, но лично аз бих спал по-спокойно в такъв случай/. Застраховките ще ги поеме застрахователната компания, с която сключим договор.
6. Няма такова място в България, пък и по света, където през цялата година да духа вятър с 10 м/сек. При нас духа средно около 15-20% от цялото време. Разчетите са правени, изхождайки от ТАЗИ стойност.
7. Като се вгледате в "рекламираната цена на 10 -киловатов генератор на Запад без цената на земята, застраховки и обслужване" от 40000-50000 Долара - чудите ли се още защо нашенецът не си ги купува, при това масово? При нас предвижданията са за продажна цена ДО 1200-1400 ЛЕВА на киловат. Заедно със застраховката.
Годишното производство от такава система ЗАВИСИ ОТ ВЯТЪРА. 8760 часа по 1/3, по 3 киловата - приблизително, Вие смятайте.
Не се обиждам, не се тревожа. На по-голямата час от въпросите Ви съм отговорил по-рано на темата. Четете. И също не се засягайте, така реагирам на заядливите коментари. Иначе съм народно момче / и фараон да си, не е лошо, но времената са други/ ;-)
Благодаря.
Застрахователите едва ли ще се съгласят, че ветрогенераторите са нещо безобидно при падане.
Попаднах на статистиката за удари от мълнии на ветрогенератори в Германия от 1992-1995 година. Много интересни данни. 393 удара от мълнии по ветрогенераторите от които 124 по перката и останалите по електрическата част. От 1500 инсталирани ветрогенератора по онова време означава, че всеки 4-ти е бил удрян от мълния. След това няма статистика, сигурно се правят вече защити от мълнии, но колко ще струва индивидуална защита от мълнии ??????? Тук говорим все пак за инвестиции и ако такива неща се премълчават не е добре, криенето на такива работи води до лоши мисли.
1.Ветрогенераторите са съвсем безобидни и не могат да отлетят на някъде както някои си мислят , защото са здраво вързани , а при евантуално падане и то откъм подветрената страна най- много на една дължина разстояние да има риск от разрушения , а рискът във вятърен парк е сведен до минимум - заради означенията "НЕ МИНАВАЙ!"
А иначе то и повечето селски къщи са опасни ама никой още не ги е забранил а също и паянтовите построики ,каквато е генератора .
Както на никой не е забранено да копае дупки стига да са означени на картата.
2. Що се отнася до мълниите - те не трябва да плашат хората обитатели защото втората и неизтъкната досега полза от подобни съоръжения е събирането и провеждането на мълниите , които иначе могат да попаднат където не са желани.
Нямам за цел да обиждам никого, може и да запиша акции, но след отговори на някои въпроси. В противен случай ми мирише на древноегипетска история.
1. Ветрогенераторите са съоръжения с въртящи се части, електрическо напрежение, голяма маса на височина и прочие. Всичките тези неща са свързани със строги изисквания за безопасност. Съответствието с изискванията се доказва с доста документи. Има ли ги налични всички тези документи ? (Да или Не)
2. Ветрогенератор с мощност 10 киловата изисква конструкция с височина около 30 метра. Това е височината на 10-етажна сграда. Строителни разрешения, защита от мълнии.... Как седят въпросите с тези неща?
3. Има ли документация и съоръжения за обслужване на ветрогенераторите на височина 30 метра? Колко често е обслужването, кой го прави, колко струва? Колко са гаранционните срокове? Ще има ли гаранционен и извънгаранционен сервиз?
4. Има ли документация колко трябва да е отстоянието от ветрогенераторите до най-близките постройки?
5. Има ли задължителни застраховки за отговорност при тези съоръжения? Кой ги поема?
6. Колко места в България има където скоростта на вятъра през цялата година е 10 метра в секунда (36 км в час)? Живеят ли хора на такива места?
7. На запад рекламираната цена на цяла система с 10 киловатов ветрогенератор е 40000-50000 долара без цената на земята, застраховки, обслужване. Колко се очаква да е цената в България като най-общ диапазон?
8. Колко ще е годишното производство на ток за такава система? Измервано ли е някъде или е взето от рекламни брошури?
Има и още доста въпроси, но ще питам ако има разумни отговори на тези до тук .
Не приемайте въпросите за недоверие или обида. Пари не се вадят лесно само защото някой казва че ще прави компания.
Нас в България ни питай за такива грешки.
Нали преди три месеца според БНТ Луната беше на някакви си 389 километра, мощността се измерва в киловолти, а това киловати и мегавати направо е едно и също според някои вестници, да не посочвам и Интернет-издания.
Нулата нищо не значи. Е, другарите са поразменили местата на запетайките, но това са подробности.
++++++++++ в момента тича да регулира хиляди неща, явно случайно е изкопирал тяхната информация и в бързането не е проверил.
Или е ставало дума за такава цена , но за по десет киловатчаса, че някакси да плащаш десети от стотинката не върви. Направи си справка с тарифите на НЕК за индустриални потребители - веднага ще разбереш за какво иде реч
Коментар