Първоначално изпратено от fearlessss8
Разгледай мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Търся си бизнес инвеститор за сериозна идея
Collapse
Заключена.
X
X
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Е да де, ама писа тогава, че си на 23. Кога не каза точно истината? Сега или тогава?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
Ми ти какъв риск поемаш?
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
Може бе. Ама той се гъбарка с публиката тук.
Коментар
-
Първоначално изпратено от fearlessss8 Разгледай мнение
2015 година съм бил на 20, не на 23 години. Сега съм на 25,почти 26.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Всичко може да се направи, стига разбира се двамата съдружници да се договорят предварително за всеки един аспект от бъдещето. Има си Учредителен договор, както и Устав, и когато те се регистрират в търговския регистър, вече няма да има шикалкавене и трябва да се спазват.
Проблемът е, че при учредяването на фирмата всички съдружници трябва ефективно да си внесат своя дял в капитала, и това се контролира от проверяващите. Няма как една идея да се внесе като дялова вноска - трябват си живи пари. Тоест вторият съдружник трябва да даде пари на нашия юнак хей така само за сините му очи, което според мене едва ли има някакъв шанс да се случи.
Много по разумен подход е нашият юнак сам да си създаде фирма със 100% собствено участие, и после да се опита да продава дялове от нея. Тогава обаче възниква проблемът с оценката на тези дялове. Обикновено западняците искат направата на Дю Дилижанс, който представлява подробен доклад за фирмата във всеки един аспект, включително и във финансов такъв. Този доклад е няколко стотин листа хартия и се прави от независима оценителна фирма. Това естествено струва луди пари.
Другият проблем при продажбата на дялове е това, че цената на фирмата обикновено се определя като 5 до 7 пъти годишната печалба. Евентуалните купувачи не се интересуват какво имущество има фирмата, какви машини, какви съоръжения или какви имоти. Те разсъждават така - каквото и имущество да има, то е необходима част за постигането на тази печалба, така че въобще не ги интересува дали то е много или малко и въобще не влизат в процедура по неговата оценка. Гледат се само счетоводните отчети поне 5 години назад, гледа се средната печалба, умножава се по 5 до 7, и това е цената на фирмата. По тази цена се смята процента, който западняка иска да закупи, и това са парите, които той плаща на собственика на капитала. Върху тези пари собственика на капитала заплаща 10% данък и останалото си остава негова лична собственост.
Забележете - при тази покупко-продажба във фирмата не влизат никакви пари. За да влязат пари и във фирмата, обикновено се взема решение за увеличаване на капитала, и тогава новите съдружниците пропорционално на новия си дял внасят полагащите им се дялови вноски. Тоест парите, които нашият юнак ще получи, ще трябва да ги върне във фирмата, но вече ще е загубил от тях 10% за платения данък.
Като се тегли чертата - нашият юнак пак ще остане без пукната пара в джоба, но за сметка на това вече ще си има съдружник, с който трябва да се съобразява, и на който трябва да се подчинява, ако е останал с по-малко от 50% от акциите.Last edited by fearlessss8; 24.04.2021, 20:37.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеmikomikov, то няма как да стане ако риска за загуба на капитал не се носи от този който го е внесъл, нали нищо или почти нищо не е получил другия за идеята, ако няма договорени някакви разумни заплати които да си изплащат от фирмата. Защо тогава другия да избяга на Карибите, там го чака безработица и заплатата му спира. Този който внася капитала също е наясно с риска, той може да си направи сметката с колко да участва така че да може да понесе загубата на тези пари и това да не е трагедия за него. Също така парите могат да се вложат поетапно, риска може да се управлява и така и трябва да бъде.
Защо се пренебрегва варианта съдружника с парите да е публична компания, тогава нещата с парите се развиват светкавично. Идеята бива оценена от инвеститорите в публичната компания и тогава те решават да увеличат ли участието си с още капитал, дефакто те ще финансират реализацията на идеята и риска ще се разпредели между много участници които имат задължението да си управляват риска и да мислят с главите си какво правят.
Коментар
-
Първоначално изпратено от fearlessss8 Разгледай мнение
Ами инвеститора ще си поема риска да си изгуби парите ,макар и риска да е минимален!
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение
Остана да ни открехнеш и как се "поделя" загубата?
как се гарантира, че единият от съдружниците няма да изчезне, примерно на Карибите, защото вариантът да си тегли куршума го изключваме по презумция, нали?
Е, кой от двамата "съдружници" остава да плаща задълженията на "съдружието"?
Май има и други, които трябва да посещават 5-ти клас?
Абе, вие много лесно почнахте да влизате в тона на хората, които не предлагат пари, но имат идеи! Така е с хората, които притежават идеи.
Добре е, че хората с пари мислят различно.
Справка: фалитите на едри индустриалци от началото на миналия век с останала едра градска собственост в центъра на много градове. Разбира се, че има и такива, които са си теглили куршума.
Нищо ново не е научено, а старото е "забравено".
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
По просто ще бъде да метне мангите през терасата, поне няма да има бумащина и напразни надежди. И в двата случая парите са вег
Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.
Коментар
-
Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнениеХайде бе безстрашен, намери ли абдала с мангите
Погледнах си кореспонденцията с теб от преди 5 години- тогава си бил на 23 работеше в фирма за продажба на недвижими имоти и търсеше 15-20000 , сега си на 25 и имаш гениални идеи да гепиш милион.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнениеМежду другото забравих да кажа, че най-голямата недомислица на нашия младеж е желанието му да създаде фирма с дялово участие 50 на 50%. Това е много тъпо и такава една фирма обикновено се проваля още в първите 2-3 месеца от своето съществуване. Причината е НЕВЪЗМОЖНОСТТА ДА СЕ ВЗЕМАТ РЕШЕНИЯ, ако двамата съдружници са на противоположни мнения.
За да не се случва това, трябва единия от двамата да има малко по-голям дял от другия. Може да е само с 1 акция в повече, но това е достатъчно при ситуации с конфликт да се знае кой от двамата има окончателната дума.
И тука възниква проблемът с нашия юнак. Никой инвеститор няма да се съгласи да даде луди пари, и в същото време да има по-малко от 50%. Тоест юнака ще е принуден да даде повече от 50%, ако иска да помирише парите, но с това автоматично ще загуби контрола над фирмата и ще се остави на благоразположението на човека с парите. Той обаче няма никакъв интерес да раздава дивидент поне до момента, до който фирмата не излезе на печалба, а този момент може да се отложи далече в бъдещето, или по-вероятното може никога да не настъпи.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
Най-трудното нещо в една фирма са взаимоотношенията между съдружниците. Няма как човек да го знае това, ако никога не е бил съдружник във фирма с други хова. И понеже този проблем съществува в абсолютно всички фирми със съдружници или акционери, за разрешаването му отдавна е измислен един единствен възможен начин - всеки гласува с такъв процент, каквото е дяловото му участие. А дяловото участие е в пари, в живи пари, внесени като начален капитал при учредяването на фирмата.
Коментар
-
Първоначално изпратено от fearlessss8 Разгледай мнение
Сървъри,реклама,наем на приличен офис, треа се пътува до офиса с нещо(не върви с метро или градски транспорт при такава яка идея), на програмисти да се плати, може би на професионален счетоводител, пари за регистрация на фирма. Пък и винаги изскачат непланирани разходи.
Коментар
-
Първоначално изпратено от troika Разгледай мнение
Тя тази тема е безкрайна като глупостта и Вселената, дай да си говорим в цифри, колко пари трябват за валидация на идеята и колко трябват за пълната и реализация? И за какво ще отидат тези разходи?
Коментар
Коментар