IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ел-преносни мрежи с голям дял на ВЕИ

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    И какво толкова е станало, пуснахте ли го? А да не му е била това максималната мощност?
    И ти сега ходиш по телевизиите и тръбиш за този случай за да видят хората колко си умен? В подобни глупави ситуации се изпада често, дори и от инженери. Но на запад на такава селска реакция не се гледа с добро око нито от колегите, нито от началниците. Ако началника не може да те изхвърли за ден, ще ти намери причина за седмица. Просто се сяда и се мисли над процедура, в компютър ли ще е, на хартия ли ще е това да не се повтаря.

    Кога се е случило това? Да не е в предкомпютърната ера? Защото вече почти навсякъде параметрите на блока са в компютъра, дори и тези дето ти не ги помниш наизуст, че се виждат и на картинки и почти всичко се контролира автоматично, а телефона на диспечера му служи да си уговаря срещи за кафе или ако поради някаква авария мине в ръчен режим.
    Тъййй. Един вирус „като хората” - и всички на тъмно? Ако не знаеш още, защо в самолети, влакове, автобуси и т.н. още работят хора, ппяснявам: За сигурност и непосредствена отговорност.
    Разбрах ти, най-сетне, Замисъла. Обаче, една верига е толкова здрава, колкото най-слабото ѝ звено. Ако България търси да се прави на „екзотична дестинация” в бананова република, определено, такъв сценарий е част от екзотиката. Аз не искам, обаче, такава „държава” (макар, натам да я тласкат). Затова - разбира се, автоматизацията е хубаво нещо - чак дотам, бих се въздържал да я докарвам. Помисли:
    1.Комуникационен проблем - ШАШ.
    2.Вируси - ШАШ.
    3.Хакерска атака - ШАШ.
    4.Форсмажор - ШАШ С КИСЕЛО ЗЕЛЕ.
    Така мисля.
    Last edited by Pyramid; 30.05.2019, 19:54.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
      Ти да не си от онея галфони дет караха диспечерите да пускат термични блокове на 25 мегавата че толко му трябвали...
      И какво толкова е станало, пуснахте ли го? А да не му е била това максималната мощност?
      И ти сега ходиш по телевизиите и тръбиш за този случай за да видят хората колко си умен? В подобни глупави ситуации се изпада често, дори и от инженери. Но на запад на такава селска реакция не се гледа с добро око нито от колегите, нито от началниците. Ако началника не може да те изхвърли за ден, ще ти намери причина за седмица. Просто се сяда и се мисли над процедура, в компютър ли ще е, на хартия ли ще е това да не се повтаря.

      Кога се е случило това? Да не е в предкомпютърната ера? Защото вече почти навсякъде параметрите на блока са в компютъра, дори и тези дето ти не ги помниш наизуст, че се виждат и на картинки и почти всичко се контролира автоматично, а телефона на диспечера му служи да си уговаря срещи за кафе или ако поради някаква авария мине в ръчен режим.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение
        Бе тая тъпня смешна Българската енергийна борса ни я натресе ЕСПълен смях и ташак.При разполагаеми мощности около 7500МВ и товар над 8000МВ за какъв пазар говорим че ми е смешно...
        Ти явно си предпочиташ ДКВЕР. Въпросът е много сложен и ако го дялкаме по този начин с години няма да стигнем до консенсус. Може би най-силния аргумент в полза на борсите в едно изречение е, че се наложиха твърдо в САЩ, ЕС, Япония и Австралия. За латинска америка не съм сигурен, но мисля, че и там ги има защото някои колеги бяха ходили там и се бъзикаха "кильо, кильо..". Първо ги въведодоха в изостаналите САЩ. В началото много сложни системи дават плачевни резултати, но после се оправят.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
          Не знам защо намеси сделките на борсата? Те нямат много общо с проблема с преноса на енергията, добиването и използването и.
          Обясних ти каква е връзката но си пропуснал. На база на сключени договори ЕСО ще направи прогноза за ден напред за всеки час. Тези прогнози се оказват изключително точни и често ни трябва твърде малко за да отстраним грешката. Между борсата и ЕСО се осигурява обмен на много данни чрез закон, ако ще и частни да са, защото е в полза на обществото.
          Днес четвъртък ли е? Е, за утре в петък се знае между 14:00 и 15:00 много точно какъв ще е товара, кои фотоволтаици, перки и други централи ще го покрият и ако има грешка в прогнозата как да се обработи. На борсата сме завили това и ЕСО ще го обработи с компютри по заложени алгоритми в прогноза. ДКЕВР няма как да ти го прави.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

            Бе тая тъпня смешна ............................Тогава Фончо ше оправи работата....или ше Фърга кюмюр у н екой тец или ще отрива великите веита от снега...Видяла жабата че коват коня и вдигнала и тя краката
            Е това в червеното е най-важния Български проблем според мен. Да перефразирам на гол тумбак чифте пищови.............


            Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
              Не съм от позитано, ами ти давам пример. Същия е и с вятъра и с какъвто искаш микс от ВЕИ. И за твой ужас, най-добрите системи за прогнозиране на времето са изградени върху модели със случайни процеси.
              Не знам защо намеси сделките на борсата? Те нямат много общо с проблема с преноса на енергията, добиването и използването и. Това което обясняваш са прости дериватни сделки. Прехвърлят си разни хора риска един на друг, но проблема "откъде ще взема ток за бойлера и как ще го донеса до него" остава. Със същия успех, може да сложим по една измервателна станция на няколко места в България, и да залагаме на показанията и. За какво ни е да строим гигавати ВЕИ-та и инфраструктура, само и само да си играем на борсичка?
              Да не би това да е ключа към тази безсмислена тема - че едни чички само с намигане могат да пратят цената на майната си? Ами така е в България, и на БФБ е така...
              Бе тая тъпня смешна Българската енергийна борса ни я натресе ЕСПълен смях и ташак.При разполагаеми мощности около 7500МВ и товар над 8000МВ за какъв пазар говорим че ми е смешно...Резерв някакъв има ли?Ако не дай си Боже аварира някой блок или се случи по дълга и студена зима какво правим?Да не говорим че и комшиите са същите посерковци като нас...Тогава Фончо ше оправи работата....или ше Фърга кюмюр у н екой тец или ще отрива великите веита от снега...Видяла жабата че коват коня и вдигнала и тя краката

              Коментар


              • Не съм от позитано, ами ти давам пример. Същия е и с вятъра и с какъвто искаш микс от ВЕИ. И за твой ужас, най-добрите системи за прогнозиране на времето са изградени върху модели със случайни процеси.
                Не знам защо намеси сделките на борсата? Те нямат много общо с проблема с преноса на енергията, добиването и използването и. Това което обясняваш са прости дериватни сделки. Прехвърлят си разни хора риска един на друг, но проблема "откъде ще взема ток за бойлера и как ще го донеса до него" остава. Със същия успех, може да сложим по една измервателна станция на няколко места в България, и да залагаме на показанията и. За какво ни е да строим гигавати ВЕИ-та и инфраструктура, само и само да си играем на борсичка?
                Да не би това да е ключа към тази безсмислена тема - че едни чички само с намигане могат да пратят цената на майната си? Ами така е в България, и на БФБ е така...

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                  Няма никакви случайни процеси в природата при обекти които имат маса, но съвсем се отклонихме..

                  Стига с това нощно слънце. Като работил в изостаналата енергетика на САЩ, ще си позволя да повторя пак и пак два принципа.
                  1.Разглеждането на хипотеза 100% ток от слънце е глупаво, идиотско и губене на време в безсмислици тъй като това не е никаква реална хипотеза и за друго освен за пропаганда в централите на Позитано 20 и Атака не става.
                  2.Нощният ток не е важен. Важен е ако ДКЕВР ти го плаща изгодно. Ако поседиш само два дена на енергийната борса ще го усетиш с очите си и кожата си. Аз мога да сканирам тази тема, да преброя примерите за ден и нощ и който ги е дал в съотношение не 5:1 ами 1:1 компютъра може да изпише "специалист със стаж по въпроса или не". Нощният ток е евтин и в достатъчно количество, никой не се ръга да прави пари там и да го обсъжда нашироко. В Белгия лампите светят нощем не за да осветяват пътя ами за да си харчат тока от АЕЦ-овете.

                  Токът от ВЕИ е напълно предвидим. Тук ако слушаш техникумаджиите ще си помислиш че някой седи до ВЕИ-та, прави молитви и си вика "ах и днес имам слънце в 2 часа". Няма такива глупости никъде. На пазара има 3 вида сделки за ток - за ден напред, за час напред и "long deals". Слагам ги по важност. ВЕИ-та си разпродават тока и за ден напред. Сега ако имам 20 перки и съм продал на Марков 50МВч по $50 и стане гаф - примерно прогнозата за времето се е оцапала или трансформатора ми отива аварийно в ремонт аз трябва да му доставя този ток. Мога още като му продавам тока да си купя "capacity deal" по $5 ама не от някой като Ковачки, ами от такъв дето ще плати всичко. Мога и да си купя ток от часовата борса. Може да го купя и за $30 ако имам късмет да има излишък, но ако няма казвам на този с газовата турбина "дай ток". И той казва "ще пусна турбината, ама ще ми го платиш по $150". Всъщност повече сделки са с отметка "финансови" и на практика ако трансформатора и се повреди, гледаме цената с Марков и казвам "продал съм ти го по $50, но сега е $70. Ето ти пари по $70, на пазара има ток колкото си искаш ток сега по $70. Върви и си купи, пък аз отивам да си оправя трансформатора". Много сделки са не "физически" а "финансови", ако не и над 70%. Примерно ако Марков е наел 2 души и си е направил сметка, че $50 го устройват за 3 години напред за да не фалира и да ги уволни и няма пари кеш да купи физически ток може да си купи Опция, Суап или подобни и да си гарантира цена $50 - дори опциите са така, че ако тока е $40 той ще плати не $50, а $40. Естествено Марков може да не ползва и един атом от моя ток, но този договор се изстрелва със скоростта на интернет в ЕСО и ЕСО прави план за ден напред. Сега да не си помислиш, че някой като Пирамидата седи там с калкулатор и телефон в ръка, и смята и крепи мрежата върху плещите си, докато някой прост като мене би я скапал. Всичките алгоритми са предварително въведени в компютри и ние ги захранваме само с необходимите параметри по процедури които се повтарят всеки ден до втръстване. А от проблемите на двамата техникумаджии тук никой не се интерсува. Те се приемат за даденост. Все едно по тази тема да дискутираме може ли да се направи перка с дължината на стадион. Ами хората които са много по-напред от строителството на АЕЦ успяват, аз не знам точно как и го приемаме за даденост.
                  Ха ха ха работилия в енергетиката на САЩ почна нещо като Домусчиев тока скъп ама не внася евтин отвънка.Да ти пикая на смешната енергийна борса.Ти да не си от онея галфони дет караха диспечерите да пускат термични блокове на 25 мегавата че толко му трябвали...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Той даде ясен сигнал, че не е разбрал, за какво го информирам, когато писах за тайминга от 1 фо 5 мин.
                    Инженерите определят тайминга на преходния процес като правят "идентификация на обекта", а не по техникумаджиийски като тебе. Това, че си гледал какво са направили инженерите не значи, че го разбираш достатъчно. То и аз мога да гледам 30г как се играе покер, но с това няма да се науча какви вероятности премятат играчите през главите си.
                    Last edited by fon; 30.05.2019, 14:56.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                      Брауновото движение не е случаен процес? Не че има много общо с електропреносните мрежи.
                      Май за различни неща говорим. Ясно е, че за един фотоволтаик не ти трябва 1кХц и нагоре, обаче за ВЕИ, ще ти трябват честоти от порядъка на 30*10^-6 - 30*10-2 Хц (периоди от 1час до 1год). Там се проявяват и случайностите. И там окапва регулацията - не можеш да накараш слънцето да свети нощем, или вятъра да духа насила. Можеш да клатиш (и сигурно клатят) така някое алтернативно производство, но до някаква степен. Дори и в графиката на могъщата Германия се вижда същото колебание в износа.
                      Няма никакви случайни процеси в природата при обекти които имат маса, но съвсем се отклонихме..

                      Стига с това нощно слънце. Като работил в изостаналата енергетика на САЩ, ще си позволя да повторя пак и пак два принципа.
                      1.Разглеждането на хипотеза 100% ток от слънце е глупаво, идиотско и губене на време в безсмислици тъй като това не е никаква реална хипотеза и за друго освен за пропаганда в централите на Позитано 20 и Атака не става.
                      2.Нощният ток не е важен. Важен е ако ДКЕВР ти го плаща изгодно. Ако поседиш само два дена на енергийната борса ще го усетиш с очите си и кожата си. Аз мога да сканирам тази тема, да преброя примерите за ден и нощ и който ги е дал в съотношение не 5:1 ами 1:1 компютъра може да изпише "специалист със стаж по въпроса или не". Нощният ток е евтин и в достатъчно количество, никой не се ръга да прави пари там и да го обсъжда нашироко. В Белгия лампите светят нощем не за да осветяват пътя ами за да си харчат тока от АЕЦ-овете.

                      Токът от ВЕИ е напълно предвидим. Тук ако слушаш техникумаджиите ще си помислиш че някой седи до ВЕИ-та, прави молитви и си вика "ах и днес имам слънце в 2 часа". Няма такива глупости никъде. На пазара има 3 вида сделки за ток - за ден напред, за час напред и "long deals". Слагам ги по важност. ВЕИ-та си разпродават тока и за ден напред. Сега ако имам 20 перки и съм продал на Марков 50МВч по $50 и стане гаф - примерно прогнозата за времето се е оцапала или трансформатора ми отива аварийно в ремонт аз трябва да му доставя този ток. Мога още като му продавам тока да си купя "capacity deal" по $5 ама не от някой като Ковачки, ами от такъв дето ще плати всичко. Мога и да си купя ток от часовата борса. Може да го купя и за $30 ако имам късмет да има излишък, но ако няма казвам на този с газовата турбина "дай ток". И той казва "ще пусна турбината, ама ще ми го платиш по $150". Всъщност повече сделки са с отметка "финансови" и на практика ако трансформатора и се повреди, гледаме цената с Марков и казвам "продал съм ти го по $50, но сега е $70. Ето ти пари по $70, на пазара има ток колкото си искаш ток сега по $70. Върви и си купи, пък аз отивам да си оправя трансформатора". Много сделки са не "физически" а "финансови", ако не и над 70%. Примерно ако Марков е наел 2 души и си е направил сметка, че $50 го устройват за 3 години напред за да не фалира и да ги уволни и няма пари кеш да купи физически ток може да си купи Опция, Суап или подобни и да си гарантира цена $50 - дори опциите са така, че ако тока е $40 той ще плати не $50, а $40. Естествено Марков може да не ползва и един атом от моя ток, но този договор се изстрелва със скоростта на интернет в ЕСО и ЕСО прави план за ден напред. Сега да не си помислиш, че някой като Пирамидата седи там с калкулатор и телефон в ръка, и смята и крепи мрежата върху плещите си, докато някой прост като мене би я скапал. Всичките алгоритми са предварително въведени в компютри и ние ги захранваме само с необходимите параметри по процедури които се повтарят всеки ден до втръстване. А от проблемите на двамата техникумаджии тук никой не се интерсува. Те се приемат за даденост. Все едно по тази тема да дискутираме може ли да се направи перка с дължината на стадион. Ами хората които са много по-напред от строителството на АЕЦ успяват, аз не знам точно как и го приемаме за даденост.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                        Брауновото движение не е случаен процес? Не че има много общо с електропреносните мрежи.
                        Май за различни неща говорим. Ясно е, че за един фотоволтаик не ти трябва 1кХц и нагоре, обаче за ВЕИ, ще ти трябват честоти от порядъка на 30*10^-6 - 30*10-2 Хц (периоди от 1час до 1год). Там се проявяват и случайностите. И там окапва регулацията - не можеш да накараш слънцето да свети нощем, или вятъра да духа насила. Можеш да клатиш (и сигурно клатят) така някое алтернативно производство, но до някаква степен. Дори и в графиката на могъщата Германия се вижда същото колебание в износа.
                        Той даде ясен сигнал, че не е разбрал, за какво го информирам, когато писах за тайминга от 1 фо 5 мин. А още не сме отваряли дума за реактивните мощности и регулирането на напреженията на АГ -тата.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
                          Случайни процеси в природата няма, тъй като това би означавало наличие на безкрайна мощност.
                          Брауновото движение не е случаен процес? Не че има много общо с електропреносните мрежи.
                          Май за различни неща говорим. Ясно е, че за един фотоволтаик не ти трябва 1кХц и нагоре, обаче за ВЕИ, ще ти трябват честоти от порядъка на 30*10^-6 - 30*10-2 Хц (периоди от 1час до 1год). Там се проявяват и случайностите. И там окапва регулацията - не можеш да накараш слънцето да свети нощем, или вятъра да духа насила. Можеш да клатиш (и сигурно клатят) така някое алтернативно производство, но до някаква степен. Дори и в графиката на могъщата Германия се вижда същото колебание в износа.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            power grid - те внасят много малко ток и количеството няма как да е достатъчно да си изглаждат тока в мрежата. Друго има там, веитата им не са никакви веита а турбини на гориво и могат да минат и на 101 процента веита. Същото е като с дизелите които покриват стандарт евро 6 и се оказа че тоя стандарт е непокриваем. Той наистина се връзва но и вие сте далеч от истината, просто веита които не са веита.
                            И малките „внесени” потоци, поддържат честотата, напрежението и синхронната работа на генераторите. Нищо общо с „дизелите” ѝ „ВЕИ, които не били ВЕИ”.
                            А той си „регулира ВЕИ-тата”.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                              Бате Пешо, много си изписал бре...докато изчета, и забравям какво ме попита...пък по-нагоре си го обяснил без чертеж Ако консумацията е Х, производството от АЕЦ е У, колкото и да се напъва човек, не може да изкара дял на ВЕИ >(Х-У)/Х без да направи простотия в системата...

                              фон, нали ти пратих линк от твоя сайт, точно с тази твоя хипотеза - няма достатъчно ток вечерта в час пик, хубаво е че има внос, щото иначе щяха да седят на тъмно. Алтернативата е да се преоразмериш с мощностите, ама това е чиста загуба на пари ако нямаш клиент за излишъка.
                              А ако назидаме България с фотоволтаици - примерно 5х пиковата консумация, какво ще правим нощно време? Ще разчитаме на луната да ги осветява ли?


                              едит: фон, аз си мислех че във ВЕИ-тата всичко е случайни процеси, пък ти сега ме изненада с тия ОДУ...то дори и идеалния теоретичен модел е с ЧДУ, ама айде...
                              Mани не му чети простотиите.Човека хабер няма какво е ЕЕС и как се управлява ма пише тука и то като последна истанция мани ми и изостанали ни изкарва.В енергетиката САЩ не са пример за никога дори напротив изостанали са много.Остави го аеца на мира.Фончо дърдори глупости за 76% ВЕИ.Мани ми и за устойчивост на системата...най лошото е че си вярва.
                              Last edited by power grid; 30.05.2019, 06:35.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Тъпо парче Разгледай мнение
                                едит: фон, аз си мислех че във ВЕИ-тата всичко е случайни процеси, пък ти сега ме изненада с тия ОДУ...то дори и идеалния теоретичен модел е с ЧДУ, ама айде...
                                Разбрах къде ти е грешката. Случайни процеси в природата няма, тъй като това би означавало наличие на безкрайна мощност. Белият шум е една абстракция. Точно затова когато разложим една функция, описваща я генератор, я перка в ред на Фурие, допускаме че по-високите хармоници са просто шумове и ги махаме. Най-удобно е да описваш подобни процеси с ред на Фурие. Може да ги опишеш и по друг начин но е желателно да приложиш и някакъв високочестотен филтър. Та това беше класиката преди 30 години. Приемаш ред на Фурие. С Бързо Преобразование на Фурие идентифицираш константите на първите хармоници и после следва добрият стар ПИД регулатор за да постигнеш въпросната устойчивост на процеса. Не вярвам нещата да са се променили много за 30 години въпреки, че компютрите станаха хиляди пъти по-бързи.

                                При това нито слънцето мига примерно с честота 1kHz, нито вятъра духа на пресекулки. И двете се инсталират на много внимателно подбрани места. Да не говорим, че на всяка енергийна борса основния монитор е този с прогнозата за времето. За дни напред. В ДКЕВР не се интересуват от времето, там цените са абсолютно независими от него, но по света времето, цените и генерацията се следят най-изкъсо.

                                Коментар

                                Working...
                                X