IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

    Това както виждаш вече ми е ясно и на мене и на всекиго предполагам. Въпросът е дали от тяло 20 градуса (по-скоро ще е въздух или вода) човечеството ще съумее с PV панел да усвои част от енергията му, тъй като макар и много малко, това звучи изключително съблазнително. А от 20 градуса до абсолютната нула разликата не е много малка, макар и да не е 6000.

    Полупроводника е изключително просто нещо - материал, който има проводимост само в една посока. Човечеството само от това просто свойство успя да направи диоди, транзистори, тиристори, какви ли не чипове и процесори и памети, PV панели ... Добре, че Тодор Живков не успя да- направи от полупроводниците цели проводници. Гледам сега и другаря Радев като видял Големия колайдер, казал "хайде да си направим и малко колайдерче в България". А бе това цоциалист от всяко разумно нещо може да направи един голям боклук.
    ЛЕЛЕ БОЖКЕЕЕЕ ! ! !

    Коментар


    • Първоначално изпратено от R1a1 Разгледай мнение

      Човек, много НЕнаясно си.

      Виж просто колко излъчва тяло на 20 градуса, въздуха за твоя панел през нощта, и тяло при 6000 градуса, слънцето за панела през деня.
      Подсказка, зависимостта на излъчената енергия от температурата на тялото е в 4та степен.
      Можеш и сам да го усетиш, през деня слънцето те пече. Освен ако си прозрачен.

      Да оставим въпроса, че слънцето излъчва високоенергийни фотони, ултравиолет и сини, а твоят въздух на 20 гр. ще излъчва едни мижави инфрачервени, които не могат да го вдигнат даже и на 16 годишен, какъвто, струва ми се, си ти.
      Това както виждаш вече ми е ясно и на мене и на всекиго предполагам. Въпросът е дали от тяло 20 градуса (по-скоро ще е въздух или вода) човечеството ще съумее с PV панел да усвои част от енергията му, тъй като макар и много малко, това звучи изключително съблазнително. А от 20 градуса до абсолютната нула разликата не е много малка, макар и да не е 6000.

      Полупроводника е изключително просто нещо - материал, който има проводимост само в една посока. Човечеството само от това просто свойство успя да направи диоди, транзистори, тиристори, какви ли не чипове и процесори и памети, PV панели ... Добре, че Тодор Живков не успя да- направи от полупроводниците цели проводници. Гледам сега и другаря Радев като видял Големия колайдер, казал "хайде да си направим и малко колайдерче в България". А бе това цоциалист от всяко разумно нещо може да направи един голям боклук.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
        То===. Да не говорим за „Фурие”-манията ти. Щото да твърди, че „всяка” функция била можела да се разложи в ред на Фурие, миже само смешник.
        Човека каза "всяка непрекъсната функция"...
        Location: Terminal Island
        Institution: FBI Correctional Facility
        Jurisdiction: Unknown

        Коментар


        • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
          Ти пък откъде знаеш какво е било като никога не си бил инженер? Да, крадяхме и аз като работещ към тези организации съм крал. Това правеше всеки който е искал да работи в онези славни соц времена. Имаше едно българо-американско дружество Систематикс, за което бате Пешо няма как да е чувал от ТЕЦ-а и за него всичко е било Енергопроект, нашите си го покрадваха, но онези като се усетиха дори на българите в дружеството не искаха да казват неща.

          А иначе Парчето не знам с какво се е доказвало тук, но да твърдиш, че при движението си атомите ако избият електрон ще се забързат и температурата ще се повиши е меко казано липса на елементарна логика. И при забележка ми дава пример с два чука, които получават енергията си отвън и при които изобщо нямаме затворена система. Пък и да разлагам движение в ред на Фурие било глупост. Всяка НЕПРЕКЪСНАТА функция МОЖЕ да се разложи в ред на Фурие. Това казва математиката и не са необходими НИКАКВИ други условия. . И редът на Фурие съвсем не се използва вече само за да се смята динамиката на тежки генератори напоследък и да се управляват, или да се правя на интересен. Това музика, песни, електроника, платки, чипове - всичко се смята с ред на Фурие. Ползва се и при хаотично движение. Дифузията какво е? Нютон още я е описал с диференциални уравнения и вероятности.

          Това да оставим, може нещо да е недоразбрал. Но изказването му, че трябвало да направим Белене и да дадем още 20 милиарда защо му харесвало новичкото, си беше направо бисер. Сега дали това или твоят бисер, че трябвало да дадем милиардите, защото понякога като хвърлиш милиарди на загуба ти се връщат многократно, е по-голям. А бе, всички тук, знаят ли на първо място колко е бюджета на България, защото говорят като за 20 милиарда по изключително странен начин? Колко е е бюджетът за здравеопазване, например? Тия хора разбират ли, че това Белене може да ни върне директно в 90-те на миналия век и да предизвика нова национална катастрофа заради русофили, социалисти като Таско Ерменков дето щели веднага да подпишат гаранции и подобни?

          И просташкия му език и манталитет на Парчето не съм срещал НИКЪДЕ по света. А съм работил с хора откъде ли не. Учил съм географията от колеги, а хич не съм бил слаб по география.
          Толкова неграмотност накуп кърти мивки. А, какъв съм бил, съм и какъв ще бъда, не е твоя вмирисана работа. Да не говорим за „Фурие”-манията ти. Щото да твърди, че „всяка непрекъсната” функция била можела да се разложи в ред на Фурие, може само смешник.
          Last edited by Pyramid; 26.06.2019, 13:01.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
            Ей, ще ме накарате на стари години да ги разучавам тези неща.
            https://www.redsun.bg/infraredheatin...ed-heat-waves/

            - Инфрачервени (топлинни) лъчи – представлява електромагнитно излъчване, породено от отделянето на фотони от възбудени йони или атоми при промяната на енергетичните им нива от по-високи към по-ниски.



            И пак не става, защото и тук ти трябва енергия първо да нагряваш. Пък на мене ми се иска да сложа един панел и нощем при 20 градуса и да мога да се включа към него. То ако ставаше толкова просто вече да са го измислили, ама това не означава, че няма да го измислят, ако е възможно физически.
            Човек, много НЕнаясно си и направо говориш вицове.

            Виж просто колко излъчва тяло на 20 градуса, въздуха за твоя панел през нощта, и тяло при 6000 градуса, слънцето за панела през деня.
            Подсказка, зависимостта на излъчената енергия от температурата на тялото е в 4та степен.
            Можеш и сам да го усетиш, през деня слънцето те пече. Освен ако си прозрачен.

            Да оставим въпроса, че слънцето излъчва високоенергийни фотони, ултравиолет и сини, а твоят въздух на 20 гр. ще излъчва едни мижави инфрачервени, които не могат да го вдигнат даже и на 16 годишен, какъвто, струва ми се, си ти.
            Last edited by R1a1; 26.06.2019, 12:53.

            Коментар


            • Ей, ще ме накарате на стари години да ги разучавам тези неща.
              https://www.redsun.bg/infraredheatin...ed-heat-waves/

              - Инфрачервени (топлинни) лъчи – представлява електромагнитно излъчване, породено от отделянето на фотони от възбудени йони или атоми при промяната на енергетичните им нива от по-високи към по-ниски.
              - Всяко тяло (обект) с температура по-висока от абсолютната нула (-273,15 С), излъчва инфрачервени вълни.

              Въпросът е колко енергия носят. Защото аз мога да насоча един PV панел към GSM антена, ама като няма енергия много в лъчите й какво да хвана? Това изречение поражда все пак повече надежда у мен:
              "Поради силно изразеният топлинен ефект на инфрачервените лъчи, те успешно се използват за отопление. Набиращото все по-голяма популярност инфрачервено отопление е определяно като отоплението на новото хилядолетие. Инфрачервените лъчи преминават безпроблемно през въздуха с почти никакви загуби, достигат твърдите обекти, предмети и повърхности и ги затоплят лъчисто"

              И пак не става, защото и тук ти трябва енергия първо да нагряваш. Пък на мене ми се иска да сложа един панел и нощем при 20 градуса и да мога да се включа към него. То ако ставаше толкова просто вече да са го измислили, ама това не означава, че няма да го измислят, ако е възможно физически.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                Ти пък откъде знаеш какво е било като никога не си бил инженер? Да, крадяхме и аз като работещ към тези организации съм крал. Това правеше всеки който е искал да работи в онези славни соц времена. Имаше едно българо-американско дружество Систематикс, за което бате Пешо няма как да е чувал от ТЕЦ-а и за него всичко е било Енергопроект, нашите си го покрадваха, но онези като се усетиха дори на българите в дружеството не искаха да казват неща.

                А иначе Парчето не знам с какво се е доказвало тук, но да твърдиш, че при движението си атомите ако избият електрон ще се забързат и температурата ще се повиши е меко казано липса на елементарна логика. И при забележка ми дава пример с два чука, които получават енергията си отвън и при които изобщо нямаме затворена система. Пък и да разлагам движение в ред на Фурие било глупост. Всяка НЕПРЕКЪСНАТА функция МОЖЕ да се разложи в ред на Фурие. Това казва математиката и не са необходими НИКАКВИ други условия. . И редът на Фурие съвсем не се използва вече само за да се смята динамиката на тежки генератори напоследък и да се управляват, или да се правя на интересен. Това музика, песни, електроника, платки, чипове - всичко се смята с ред на Фурие. Ползва се и при хаотично движение. Дифузията какво е? Нютон още я е описал с диференциални уравнения и вероятности.

                Това да оставим, може нещо да е недоразбрал. Но изказването му, че трябвало да направим Белене и да дадем още 20 милиарда защо му харесвало новичкото, си беше направо бисер. Сега дали това или твоят бисер, че трябвало да дадем милиардите, защото понякога като хвърлиш милиарди на загуба ти се връщат многократно, е по-голям. А бе, всички тук, знаят ли на първо място колко е бюджета на България, защото говорят като за 20 милиарда по изключително странен начин? Колко е е бюджетът за здравеопазване, например? Тия хора разбират ли, че това Белене може да ни върне директно в 90-те на миналия век и да предизвика нова национална катастрофа заради русофили, социалисти като Таско Ерменков дето щели веднага да подпишат гаранции и подобни?

                И просташкия му език и манталитет на Парчето не съм срещал НИКЪДЕ по света. А съм работил с хора откъде ли не. Учил съм географията от колеги, а хич не съм бил слаб по география.
                И кво сега освен доносник се оказа че си и крадец..Не ми е ясно в качеството на какъв се изказваш за Белене.Нито някой те пита нито пък ще те пита.Джафкай си тука тамън да ни развеселяваш...То и инженер не си ама карай да върви

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                  Който казва „крадяхме”, значи, е крал и, съответно, е бил крадец.
                  Ти пък откъде знаеш какво е било като никога не си бил инженер? Да, крадяхме и аз като работещ към тези организации съм крал. Това правеше всеки който е искал да работи в онези славни соц времена. Имаше едно българо-американско дружество Систематикс, за което бате Пешо няма как да е чувал от ТЕЦ-а и за него всичко е било Енергопроект, нашите си го покрадваха, но онези като се усетиха дори на българите в дружеството не искаха да казват неща.

                  А иначе Парчето не знам с какво се е доказвало тук, но да твърдиш, че при движението си атомите ако избият електрон ще се забързат и температурата ще се повиши е меко казано липса на елементарна логика. И при забележка ми дава пример с два чука, които получават енергията си отвън и при които изобщо нямаме затворена система. Пък и да разлагам движение в ред на Фурие било глупост. Всяка НЕПРЕКЪСНАТА функция МОЖЕ да се разложи в ред на Фурие. Това казва математиката и не са необходими НИКАКВИ други условия. . И редът на Фурие съвсем не се използва вече само за да се смята динамиката на тежки генератори напоследък и да се управляват, или да се правя на интересен. Това музика, песни, електроника, платки, чипове - всичко се смята с ред на Фурие. Ползва се и при хаотично движение. Дифузията какво е? Нютон още я е описал с диференциални уравнения и вероятности.

                  Това да оставим, може нещо да е недоразбрал. Но изказването му, че трябвало да направим Белене и да дадем още 20 милиарда защо му харесвало новичкото, си беше направо бисер. Сега дали това или твоят бисер, че трябвало да дадем милиардите, защото понякога като хвърлиш милиарди на загуба ти се връщат многократно, е по-голям. А бе, всички тук, знаят ли на първо място колко е бюджета на България, защото говорят като за 20 милиарда по изключително странен начин? Колко е е бюджетът за здравеопазване, например? Тия хора разбират ли, че това Белене може да ни върне директно в 90-те на миналия век и да предизвика нова национална катастрофа заради русофили, социалисти като Таско Ерменков дето щели веднага да подпишат гаранции и подобни?

                  И просташкия му език и манталитет на Парчето не съм срещал НИКЪДЕ по света. А съм работил с хора откъде ли не. Учил съм географията от колеги, а хич не съм бил слаб по география.
                  Last edited by fon; 26.06.2019, 12:15.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
                    Аз останах с впечатление, че си икономист в САЩ и по-млад. Тия години и аз бях студент. Правец имаше процесор СМ600 краден от Моторола, май по-това време малко по-добър от Интел. Но Моторола минаха нещо към военните ли, Интел ги мина много. ДОС си е на Майкрософт. Всъщност беше на IBM но понеже IBM не предположили изобщо,че някой друг ще произвежда като техните компютри забравили да напишат в договора изключителни права за собственост и загинаха.

                    Крадяхме и компютри всякакви технологии, но имаше и ембарго ако си спомняш. А той фалита ни, което още не го признават за национална катастрофа си беше заради какво ли не, но най-общо заради социализъм натресен ни от Масква. Ние помним ама виж как другари като Марков вече почват да лъжат за това време и младите може и да му се хващат.
                    Който казва „крадяхме”, значи, е крал и, съответно, е бил крадец. Да ме поучават крадци може но...само по крадене. Оттам, не мога те разбра какво точно опитваш да ни „научиш”: Как се краде, или как...да не ни хванат. Щото, за другото, видяхме колко си „компетентен”. Парчето си беше баш добронамерен, ама ти не го оцени и, ето, още един ще те прави шашав до 101 и обратно. Тактът не ти е известен, да уважаваш опонента - съвсем. Както казва Импотеций, май не си интелектуално обременен.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                      Навсякъде си трябва охлаждане. Не се сещам за система дето не трябва. На едно ДВГ му спри охлаждането и за 15 сек е отишъл. На процесора в компютъра му спри перката и пак за 15 сек е отишъл. Всъщност проблем номер едно за развитието на процесорите е не логиката, а охлаждането. Въпросът е, че при PV панелите вълните направо избиват електроните, а при панели като на този от Варна вълните преминават в топлина което е доста различно.

                      Продават се infrared solar panels
                      https://www.alibaba.com/showroom/inf...lar-panel.html

                      Както и такива с много слоеве
                      https://www.extremetech.com/extreme/...solar-spectrum

                      Но тук става въпрос само за по-изместена дължина на вълната, не и на топлина както го виждам на пръв поглед. Може би в бъдеще като успеят да скъсят контролираните разстояния и да ги правят все по-тънки плюс разни други хитринки ще успеят да преобразуват и топлината направо в ток с полупроводници.
                      Лелееее, „експерт по полупроводниците”. Обзалагам се, не знаеш, за какво точно е мярка температурата и как се различава тя от топлината. Вярно, много си се гугълнал.
                      Last edited by Pyramid; 26.06.2019, 10:32.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Имхотеп Разгледай мнение
                        Между другото това с охлаждането е ин дженеръл, около 20% от слънчевата енергия се превръща в електричество. Локално обаче, за самия панел не е така. Той си се нагрява доста, и панела е тъмен на цвят и поема по-голямата част от падналата светлина. Но конвекцията все пак го държи в дадени рамки.
                        Също така колкото е по-нагрят - по добре, поради както споменах спецификата на полупроводниците. До определена температура разбира се, след това материала деградира.
                        Ти да си чувал за подвижност на токоносителите, скорост на рекомбинация, обратен ток на P/N прехода и тяхната температурна зависимост? От де да знаеш че лъжеш, примерно, за„колкото по-нагрят, толкова по-добре”. От де да знаеш че, при отдаване на ток в товара, ФЕЦ се охлаждат... От де да знаеш, че Фурие описва един случай, а сам твърдиш за приложимост на изводите му към съвършено друг. Накратко, измамника си ти и друг да ти се върже, празнуваш. Щото си навредил.
                        Паразит.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от power grid Разгледай мнение

                          Бреговата помпена станция на АЕЦ на Дунав също е свързана с ЕЕС.Мани го тоя плещи глупотевини.При профилактика на изводите собственост на АЕЦ или авария които захранват помпената станция тя минава на захранванел от ЕЕС тогава АЕЦ наистина купува.То тука е пълно с гугъл чекиджии чули нещо и хоп да блеснат....Кво да ги правиш освен да се забавляваш
                          и защо се предвижда тези покупки да се увеличават? Сега уж купуват 3Гвтч

                          Нещо за балансиращи мощности пишат, помпите са за гугъл чекиджиите
                          (по-рано такива покупки ги нямаше в баланса, демек са били под. 1000лв./год)

                          С покупките казват са спестили над 4млн./лв , как ти се виждат да са само за помпи? лека полека стигаме до въпроса за реалните себестойности на нещата.
                          Last edited by satz; 26.06.2019, 10:22. Причина: уж

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от markov Разгледай мнение

                            Те па с тая глупост ни проглуши ушите.

                            Критично важните агрегати за сигурността за захранени от 2, дори 3 независими източника. Това е така защото при авария ако спре захранването на критичните агрегати ще стане катастрофа. Тоест тези агрегати са захранени с ток от АЕЦ, с ток от дизелови генератори и ток от външен източник .....
                            Кое е толкова сложно? И що си мислиш че си открил голяма новина.......очевидно ако купят ток от външен източник ще им е по евтино отколкото да го произведат от дизелов генератор.....

                            Бахти ниското ниво на полит агитация дето водите....
                            Бреговата помпена станция на АЕЦ на Дунав също е свързана с ЕЕС.Мани го тоя плещи глупотевини.При профилактика на изводите собственост на АЕЦ или авария които захранват помпената станция тя минава на захранванел от ЕЕС тогава АЕЦ наистина купува.То тука е пълно с гугъл чекиджии чули нещо и хоп да блеснат....Кво да ги правиш освен да се забавляваш

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
                              Сигурно почти никой не забеляза в разговора ни с дедо Пешо, как той твърдеше, че много ВЕИ не може да има в една мрежа, питах го многократно точно какъв дял и намерих отговора в най-официалния документ на нашето ЕСО. При сегашния дял! Който е 8.9%!

                              Нали не сме специалисти както ни обясниха, че не разбираме от футбол и нямаме право да коментираме последните ни места във футбола, та и аз ще покажа само с табличка как за инж.Ганев от българското ЕСО това което правят 24 държави пред нас се оказва "физически невъзможно" без да го коментирам.
                              Country modern renewable %
                              DK 58.00
                              DE 36.12
                              Маринчо , условията са специфични в различните държави. Конкретно ВЕИ ел.енергията на Дания и Германия е основно от вятър. Там имат в океана вятърни полета ......там вятъра относително постоянен и достатъчно силен. В БГ такива постоянни и силни ветрове няма.

                              Друг е въпроса че ел.енергията в Дания и Германие е най скъпата в ЕС ....над 20 евроцента за КВтч......
                              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                                Купува АЕЦ-а в Козлодуй ток от борсата, че му пестяло пари, та скъп ли е атомния ток?
                                Те па с тая глупост ни проглуши ушите.

                                Критично важните агрегати за сигурността за захранени от 2, дори 3 независими източника. Това е така защото при авария ако спре захранването на критичните агрегати ще стане катастрофа. Тоест тези агрегати са захранени с ток от АЕЦ, с ток от дизелови генератори и ток от външен източник .....
                                Кое е толкова сложно? И що си мислиш че си открил голяма новина.......очевидно ако купят ток от външен източник ще им е по евтино отколкото да го произведат от дизелов генератор.....

                                Бахти ниското ниво на полит агитация дето водите....
                                Last edited by markov; 26.06.2019, 09:40.
                                Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                                Коментар

                                Working...
                                X