IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

    Ти имаш ли понятие как се пренася постоянен ток?И какво сечение на проводниците е необходимо дори за малки разстояния?А каква загуба на напрежение се получава имаш ли дори елементарна представа?При къси съединения какви токове протичат и как се изключват?
    АВВ пращат много поздрави, на останалите в 60-те на миналия век....
    "Високоволтовите постояннотокови трансмисионни линии могат да пренасят електричество на дълги разстояния много по-ефективно от променливотоковите, които се използват в момента"
    Last edited by satz; 19.12.2019, 19:59.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

      Ако дългите години работа нещо и да са ти набили в дебелата глава (идея нямам как) то, доста неща са ти и избили. Или не са, що не са били вътре. Телевизията неслучайно беше (вероятно, за опростяване) с кадрова развивка 25Hz, и се синхронизираше с мрежовата честота. Редова честота 15625 Hz, и т.н. СТАРАТА , АНАЛОГОВА телевизия. Кинескопът ще свети каквато и да е честотата но, Трейдърко имаше предвид горното. И, говорейкиза за мрежата, която изисква синхронизма, също имаше предвид нотмалното и безаварийно съсъществуване ѝ на мрежата, ѝ на компонентите ѝ. Факт, обаче: Повечето днешни потребители са изключително толерантни към отклоненията на честотата, пък и маса АГ работят в паралел като, знаем, не се точно „синхронизират”.
      А ти -ти не си Съдникът на съдниците. Ти си измамник и кух фукльо - хвалипръцко.
      Айде стига да си на всяка манджа мерудия.Я ни напиши по времето на древен Египет какво са синхронизирали.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

        А ти мое си мислиш че щъркелите отлитат на Марс.Какво си мислиш ти въобще не ме интересува а дали ми харесва или не не зная ама определено ме разсмива.Може би след много години хората и това ще направят ама в нашият живот забрави.Така че не блей из облаците а се съсредоточи върху днешният ден. А това със старите кинескопи и честотата си е бисер от всякъде.Трябва повечко да четеш и да не пишеш бисери в този форум.Прочети Правилата за управление на ЕСС и виж какви са изискванията на ENTSO-е по отношение на честотата.
        Ако дългите години работа нещо и да са ти набили в дебелата глава (идея нямам как) то, доста неща са ти и избили. Или не са, що не са били вътре. Телевизията неслучайно беше (вероятно, за опростяване) с кадрова развивка 25Hz, и се синхронизираше с мрежовата честота. Редова честота 15625 Hz, и т.н. СТАРАТА , АНАЛОГОВА телевизия. Кинескопът ще свети каквато и да е честотата но, Трейдърко имаше предвид горното. И, говорейкиза за мрежата, която изисква синхронизма, също имаше предвид нотмалното и безаварийно съсъществуване ѝ на мрежата, ѝ на компонентите ѝ. Факт, обаче: Повечето днешни потребители са изключително толерантни към отклоненията на честотата, пък и маса АГ работят в паралел като, знаем, не се точно „синхронизират”.
        А ти -ти не си Съдникът на съдниците. Ти си измамник и кух фукльо - хвалипръцко.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
          national power , не ти харесва че мисля че мрежите за електричество ще отпаднат. Проводниците имат съпротивление и то превръща тока в топлина, колкото по високо е напрежението толкова по малки са загубите от съпротивлението, но това налага куп трансформации при които се губи ток. И накрая се налага фазово честотно синхронизиране на генераторите което се прави само и единственно заради мрежата и потребители и консуматори които да го ползват няма вече. СТарите телевизори ползваха честотата заради кинескопите и воденето на лъча но това отпадна, не знам друг уред или машина да са толкова зависими от 1 херц разлика условно.Сигурен съм че ще се наложат други технологи и то от недоимък на ресурси, защото въпросните загуби и тежки изисквания са си разсипия.И накрая няма нищо което да е неизменно, не може да няма по добро решение.
          А ти мое си мислиш че щъркелите отлитат на Марс.Какво си мислиш ти въобще не ме интересува а дали ми харесва или не не зная ама определено ме разсмива.Може би след много години хората и това ще направят ама в нашият живот забрави.Така че не блей из облаците а се съсредоточи върху днешният ден.А това със старите кинескопи и честотата си е бисер от всякъде.Трябва повечко да четеш и да не пишеш бисери в този форум.Прочети Правилата за управление на ЕСС и виж какви са изискванията на ENTSO-е по отношение на честотата.
          Last edited by national power; 19.12.2019, 16:34.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
            Сравни цената на акумулаторите и соларите преди 10год. и сега.
            Ще ти интересно и за мегаволтовите постояннотокови електропроводи как са били преди 10год.

            Течния метан преди 10год. също беше в зародиш....

            та променило ли се е нещо



            Има новости вече прилагани промишлено...
            Ти имаш ли понятие как се пренася постоянен ток?И какво сечение на проводниците е необходимо дори за малки разстояния?А каква загуба на напрежение се получава имаш ли дори елементарна представа?При къси съединения какви токове протичат и как се изключват?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
              78-10 - я прочети какво съм написал, пише ли че синхронизацията на генераторите я налага мрежата..много добре знам че несинхронизирани генератори не могат да се свържат в мрежа защото ще има късо съединение.
              НЕ Е АРСЕНИК А МИША ОТРОВА НЕВРОПАРАЛЕТИК И НЕ Е ДАНТЕЛИ А ПАНДЕЛИ. Не знаете какво правите защото това е нашия общ край.
              Трейдърко синхронизацията не я налага мрежата а паралелната работа на синхронните генератори.За да работят в паралел две синхронни машини е необходимо да имат еднакви честоти респективно обороти еднакви напрежения и ъгълът между векторите на двете фазни напрежения да е в определени граници.Малки генератори до 50 мегавата могат да се включват и по метода на самосинхронизацията.Машината се развърта до обороти които отговарят на 50 херца честота на мрежата включва се прекъсвача и се подава възбуждане.При големите машини това не се прави там специална автоматика следи процеса и паралела е автоматичен.Ако към група паралелно работещи машини се включи несинхронно машина става опасно за самата машина.Няма да ти описвам техническата страна на нещата но в крайна сметка се получават едни сили механични които разлюляват машината със фундамента и е възможно пълно унищожение.Електрическите поражения са отделни.Ти си прочети какво се случва с токовете и напреженията

              Коментар


              • Първоначално изпратено от pinoccio Разгледай мнение
                ... Преди десетина години бяха чел в Щерн - .....

                Сега, какво се е променило - не знам,...
                Сравни цената на акумулаторите и соларите преди 10год. и сега.
                Ще ти интересно и за мегаволтовите постояннотокови електропроводи как са били преди 10год.

                Течния метан преди 10год. също беше в зародиш....

                та променило ли се е нещо

                Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение
                .... А това става само с ток, ритмично променящ посоката си, както показа спорът на Тесла с Едисон.
                ..
                Има новости вече прилагани промишлено...
                Last edited by satz; 19.12.2019, 16:21.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от 78-10 Разгледай мнение

                  Да, фразата ти "И накрая се налага фазово честотно синхронизиране на генераторите което се прави само и единственно заради мрежата и потребители и консуматори които да го ползват няма вече." я разбрах по друг начин и поднасям своето извинение.

                  Но въпросът с омаловажаването ти на нуждата от енергопреносна мрежа остава, ако съм те разбрал правилно.

                  Нуждата от пренасяне на ток на далечни разстояния ще си остане и увеличи поради две причини. Едната е наличието на концентрирани на точки на потребление (градове, промишленост) и точки на производство на ток. За производството от вятърна и слънчева енергия просто не искам да говоря, нереално е да удовлетвори и в малка степен нуждите от еленергия, които, отгоре на това, следват експоненциалния ръст на човечеството. Но даже и целия ток да произвеждаш с тях, пак ти трябва пренос към точките на голяма консумация.
                  По евтин, удобен и ефективен начин за пренасяне на ток на далечни разстояния, отколкото по проводници, засега няма и надали скоро ще има. А това става само с ток, ритмично променящ посоката си, както показа спорът на Тесла с Едисон.
                  Втората причина е, че развитието на производство на ток ще следва начина "производство в големи електроцентрали", просто развитието на технологията, в частност бъдещото термоядрено генериране, го показва. Пак, за смешниците с производството от вятърна и слънчева енергия просто не искам да говоря.
                  Когато имаш предаване на ток на големи разстояния към многочислени потребители, създаване на мрежа е неизбежно.

                  С всичкото това горе казвам, че твърдението ти, че наличие на преносна мрежа сега е нужна само на старите телевизори и дантели, е много невярно.
                  Човекът е краен ентусиаст но, не е кон с капаци, като някои. Ето аз, например, не знам, кой им е давал квалификационните степени но, ако го е сторил дори, има сериозни основания да съжалява. Това, да квалифицираш някого като инженер само, защото добре е възпроизвел онова, което си му преподал, все едно, папагал „учен” да наречеш, щото говорел. И то виж, така и станало. СРАМ.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    78-10 - я прочети какво съм написал, пише ли че синхронизацията на генераторите я налага мрежата..много добре знам че несинхронизирани генератори не могат да се свържат в мрежа защото ще има късо съединение.
                    НЕ Е АРСЕНИК А МИША ОТРОВА НЕВРОПАРАЛЕТИК И НЕ Е ДАНТЕЛИ А ПАНДЕЛИ. Не знаете какво правите защото това е нашия общ край.
                    Да, фразата ти "И накрая се налага фазово честотно синхронизиране на генераторите което се прави само и единственно заради мрежата и потребители и консуматори които да го ползват няма вече." я разбрах по друг начин и поднасям своето извинение.

                    Но въпросът с омаловажаването ти на нуждата от енергопреносна мрежа остава, ако съм те разбрал правилно.

                    Нуждата от пренасяне на ток на далечни разстояния ще си остане и увеличи поради две причини. Едната е наличието на концентрирани на точки на потребление (градове, промишленост) и точки на производство на ток. За производството от вятърна и слънчева енергия просто не искам да говоря, нереално е да удовлетвори и в малка степен нуждите от еленергия, които, отгоре на това, следват експоненциалния ръст на човечеството. Но даже и целия ток да произвеждаш с тях, пак ти трябва пренос към точките на голяма консумация.
                    По евтин, удобен и ефективен начин за пренасяне на ток на далечни разстояния, отколкото по проводници, засега няма и надали скоро ще има. А това става само с ток, ритмично променящ посоката си, както показа спорът на Тесла с Едисон.
                    Втората причина е, че развитието на производство на ток ще следва начина "производство в големи електроцентрали", просто развитието на технологията, в частност бъдещото термоядрено генериране, го показва. Пак, за смешниците с производството от вятърна и слънчева енергия просто не искам да говоря.
                    Когато имаш предаване на ток на големи разстояния към многочислени потребители, създаване на мрежа е неизбежно.

                    С всичкото това горе казвам, че твърдението ти, че наличие на преносна мрежа сега е нужна само на старите телевизори и дантели, е много невярно.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                      78-10 - я прочети какво съм написал, пише ли че синхронизацията на генераторите я налага мрежата..много добре знам че несинхронизирани генератори не могат да се свържат в мрежа защото ще има късо съединение.
                      НЕ Е АРСЕНИК А МИША ОТРОВА НЕВРОПАРАЛЕТИК И НЕ Е ДАНТЕЛИ А ПАНДЕЛИ. Не знаете какво правите защото това е нашия общ край.
                      В променливотокова система, синхронизмът се изисква за паралелна работа на изтомниците на напрежение. Поради клонящото към нула съпротивление на свързващите проводници и практически неограничената мощност на системата, отклоненията от синхронизъм НА СИНХРОННИТЕ машини, носят драматични разрушителни последици. Реално, токовите контури на отделните фази, са затворени и „паралелността” е функция на дефазирането. Представете си какво следва (нарисувайте си еквивалентната схема на един контур и отклонете само едно напрежение) и ще ви светне. Системата работи за пренос до потребителите с минимални загуби и разсинхронизирането е гибелно. Затова, с цел физическо опазване елементите на Системата, те се изключват при силно разколебаване, за да,се включат отново след синхронизация. Да и друго искаше да каже, мисля. Ама усещам, как един „спец”, току приплюва, да го атакува.ЯДЕЦ, „инж.Пеше”. НЪЦКИ.
                      ​​​​​​

                      Коментар


                      • Много блъскане на глави пада тук, фокусът се измества върху технически подробности, върху които и компетентни да спорят помежду си, и некомпетентни да спорят помежду си - все няма да стигнат до разбирателство. Остава да се погледне на въпроса по-отгоре, по-цялостно, по-аналитично дори в някакъв технико-философски контекст, ако щете. Защото е ясно, че има нещо гнило в Дания, къде според Шекспир, къде буквално по темата - датчаните са най-напред във ВЕИ. Та, за какво ми е мисълта? Прави впечатление много резкият завой към ВЕИ в световен мащаб. Изведнъж цели многомилионни и милиардни корпорации са готови да се откажат от операции в полето на фосилните горива и изведнъж се насочват към ВЕИ и манипулират световния пазар в тази посока. А, реално погледнато - там все още нищо няма в сравнение с това, което все още предлага икономиката на фосилните горива. А знаем, че капиталът се интересува само и единствено от печалбата и нищо друго.От това следва, че този рязък завой не е продиктуван от някакво естествени пазарни сили - и това е много отчетливо за наблюдение. Значи пазарът е движен от други сили - непазарни. Движен е от геостратегически интереси. А този факт поставя много въпросителни. Впрегната бе и теорията за климатичните промени като следствие от дейността на човека. Бе впрегната по начин, по който и най-мощната пропаганда не бе действала досега. Стигна се дотам, че за икона използваха едно недоучило детенце на 16 години, удостоверено със заболяване от аутизъм и видимо със следи от синдром на Даун, който също е от аутистичния спектър - Грета Тунберг. За тези деца и хора е известна тяхната пословична привързаност към други хора и усърдност при изпълнение на определени дейности и идеи с оглед на занижената проява на егоизъм от тяхна страна. Виждаме как това момиченце се вози на катамарани, влакове и велосипеди, вместо да си учи уроците, прегърнало идеята за спасяване на климата. Но, да не отваряме още една тема с това, а да се съсредоточим към геостратегическите интереси. Нека не забравяме, че най-силната страна засега, а вероятно и за доста време напред - САЩ, във военната им доктрина още от времето на подривника Алън Дълес стои фундаментът за осъществяване на тази доктрина през призмата на борбата за ликвидирането на Русия. По понятни причини, заемайки своето географско местоположение, Русия е пречка в усвояването на вероятно половината земни ресурси. Сега, самите САЩ от кого са управлявани - това също е друга тема. Това предопределя развитието на Русия като суровинна икономика, което в контекста на по-горните разсъждения за резкия завой към ВЕИ се превръща в нейна ахилесова пета - промишленият Запад минава на слънце и вятър и няма нужда от нейното притежание на суровини. От една страна се стига до отказ от фосили, от друга научният капацитет на Запада започва да работи в посока на усъвършенстване и достигане на все по-високотехнологични начини за получаване на енергия. Това ще вкара Русия в една мощна научна надпревара плюс занижената възможност да развива икономиката си на суровинни начала. Което не означава, че фосилните горива ще бъдат заровени за вечни времена. Просто един ден пещерата на Али Баба ще бъде отворена отново, когато никой няма да пази на вратата й. Та това е по въпроса за ВЕИ - огромна пералня, която завъртя и засмука и ядрената енергетика. Доколко ядрените централи ще паднат в този двубой е доста въпросително. Преди десетина години бяха чел в Щерн - един много интелигентен седмичник, за възможностите за използване на вятъра по крайбрежието на Северно море в Германия. Който е бил по тия места, знае, че вятърът наистина е кошмарен и затова викингите са били такива диваци. Анализът показваше, че само по крайбрежието е ефективно използването на перки. Дания затова е първенец, но нейната промишленост не надхвърля и два прокатни стана. Та тези перки могат да обслужват единствено района на северното крайбрежие на Германия. По никакъв начин тази енергия не може да бъде извозена до южните части на страната - не може да бъде използвана съществуващата инфраструктура за пренос на електроенергия. Необходима е съвсем нова, което напълно обезсмисля нещата. Сега, какво се е променило - не знам, Меркел ще закрива АЕЦ-овете, сигурно някой я е тровил с плутоний. Но от техническа гледна точка едва ли има напредък. Да не говорим за соларите, с които слънчева Германия едва ли би могла да захрани и техническия панаир в Хановер. За домакински нужди става, което не е за пренебрегване и е голям дял от общото потребление. На мен, даже, всичко това ми прилича на доктрината на звездните войни на Рейгън - помните големия блъф - империята на злото, Дарт Вейдър и прочие щуротии. Но те хванаха дикиш, защото започна една безумна надпревара за нещо неосъщестъвимо, на което СССР се хвана и това изтощи икономиката му. Малко повече се разпростях, отколкото човек би имал нагласата да прочете, но мисля, че има върху какво да се замислим.

                        Коментар


                        • 78-10 - я прочети какво съм написал, пише ли че синхронизацията на генераторите я налага мрежата..много добре знам че несинхронизирани генератори не могат да се свържат в мрежа защото ще има късо съединение.
                          НЕ Е АРСЕНИК А МИША ОТРОВА НЕВРОПАРАЛЕТИК И НЕ Е ДАНТЕЛИ А ПАНДЕЛИ. Не знаете какво правите защото това е нашия общ край.
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            national power , не ти харесва че мисля че мрежите за електричество ще отпаднат. Проводниците имат съпротивление и то превръща тока в топлина, колкото по високо е напрежението толкова по малки са загубите от съпротивлението, но това налага куп трансформации при които се губи ток. И накрая се налага фазово честотно синхронизиране на генераторите което се прави само и единственно заради мрежата и потребители и консуматори които да го ползват няма вече.СТарите телевизори ползваха честотата заради кинескопите и воденето на лъча но това отпадна, не знам друг уред или машина да са толкова зависими от 1 херц разлика условно.Сигурен съм че ще се наложат други технологи и то от недоимък на ресурси, защото въпросните загуби и тежки изисквания са си разсипия.И накрая няма нищо което да е неизменно, не може да няма по добро решение.
                            Арсеник и стари дантели? Свободни съчинения?

                            Синхронизацията на генератори на променлив ток в обща мрежа е задължителна, иначе ще изгърмят един след друг като в новогодишната нощ, докато остане само един.

                            Образовай се, моля:
                            https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%...BA%D0%BE%D0%BF

                            "Само когато тази стойност е 0 е безопасно да се свържат заедно двете системи. Свързването на две несинхронизирани променливотокови системи заедно може да доведе до тежки поражения върху инсталациите, които не са защитени от прекъсвачи или предпазители.

                            Преди да се свържат два или повече различни генератори в обща мрежа първо трябва да се синхронизират със синхроноскоп, за да се избегнат аварии. Освен това е важно и напреженията на генераторите да са еднакви, защото при липса на синхронизация може да протекат в намотките на генераторите силни изравнителни токове, както и по електрическата мрежа."

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                              national power , не ти харесва че мисля че мрежите за електричество ще отпаднат. Проводниците имат съпротивление и то превръща тока в топлина, колкото по високо е напрежението толкова по малки са загубите от съпротивлението, но това налага куп трансформации при които се губи ток. И накрая се налага фазово честотно синхронизиране на генераторите което се прави само и единственно заради мрежата и потребители и консуматори които да го ползват няма вече. СТарите телевизори ползваха честотата заради кинескопите и воденето на лъча но това отпадна, не знам друг уред или машина да са толкова зависими от 1 херц разлика условно.Сигурен съм че ще се наложат други технологи и то от недоимък на ресурси, защото въпросните загуби и тежки изисквания са си разсипия.И накрая няма нищо което да е неизменно, не може да няма по добро решение.
                              На него, Дани, не му харесва някой от нас, да сгреши някакъв термин в нещо от онова, с което той се занимава, а ние -не. И се е надул до спукване.
                              ...Сякаш на нас ни.пука.
                              Last edited by X_Y; 19.12.2019, 08:50.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

                                Измамник ти правиш ли разлика между покупка на 400 киловолта и такава на 0,4 киловолта или пак плещеш без всякаква връзка с реалността?Как мое си толко прост не зная а и постоянно напиняш тука да си показваш простотията.
                                Така е образувана цялата история, че българите сме вечни донори на други икономики и на разни родни „частници” - прекупвачи, мними „инж.Пеше”, дето не се знае дали изобщо работиш нещо. ВСИЧКИ НОРМАЛНИ го виждаме. По сметките си. А качеството на ел.снабдяването е под всякаква критика.Но ти, мними „инж.Пеше”, си от „правилните”, нали. Некадърен папагал,, неспособен да види елементарни неща, лежали под носа му и то, от години. И въпроси не си е задавал, щото си мисли че, като е бил ходил на кръжок... То и аз ходих. Ракетомоделизъм. 4 години. Да си ме чул или видял да се барам едва ли не, „световен Гуру” на ракетостроенето? На автоматиката? На телеметрията? С.пец по ракетни горива?
                                Не. И ТИ мамиш всички нас тук, че си бил Голямата Работа в Енергетиката. Максимум, дежурен в някоя подстанция.
                                ​​​​​Не е лошо но, и Далай Лама не си. Не изпитвам нужда да ” разбирам какво точно работи” поредния роден нахлебник. Не е обявил, пък аз да се напиням за глупости... С такива „експерти”, България стига точно там, накъдето се е запътила от години: На бунището.

                                И паразитът също е отговорен за това.

                                СТРАХЛИВ. И НЕСПОСОБЕН. И ИЗМАМНИК.

                                Лирично отклонение:
                                В мобилния ти телефон, „инж.Пеше”, има едно нещо, СВЧ нискошумящ усилвател на входа, галиевоарсениден шотки полеви транзистор. Имах гъдела да го изобретя като студент. Межу другото. Не патентовах и ... не ме пише по книгите. Ама ти сега го ползваш.
                                Last edited by Pyramid; 19.12.2019, 01:35.

                                Коментар

                                Working...
                                X