Първоначално изпратено от Мачу Пикчър
Разгледай мнение
По план на реактора е трабвало да му се направят някакви тестове, за да получи някакъв сертификат, че е безопасен. Такива тестове са се правили много пъти на всички други реатори в Русия, и винаги са били успешни. Тестовете изисквали да се намали мощноста, да се изключат част от защитите на реактора, и след това отново да се вдигне. За тези тестове е имало подробна писмена инструкция и точен план-график. Знаело се е и коя смяна ще прави тестовете, и нейните оператори са били допълнително обучавани и инструктирани за всички аспекти.
Тестовете обаче не са били направени на насрочената дата от тази смяна, защото енергийната система е била натоварена, и от Киев са се разпоредили реактора да не му се намалява мощноста. Така тестовете са били отложени за нощната смяна, която не е била компетентна и не е била обучавана за тези тестове. Просто дошлия на работа персонал е бил изненадан без предупреждение. Връчили са на всеки един човек някакви папки с инструкции, но едва ли са имали времето подробно да изчетат целите папки от по 50-60 листа хартия.
Следва началото на експериментите, но нещо се обърква. Тука трябва да се разгледа хронологията минута по минута, която обаче не е много ясно дали наистина е била такава или не. Важното е, че се появява се ксеноново (йодно) отравяне на реактора, което се почиства само посредством много бавно вдигане на мощноста в продължение на 1-2 денонощия. Оператора е запонал да вади прътите, но вместо повишаване на мощноста тя е продължила да намалява.
И тука е ключовото решение на шефа на смяната Дятлов. Той заповядва прътите да продължават да се вадят далече над нормалното им работно положение. Това е довело до развиването на някакъв лавинообразен процес, който се е развивал с голяма скорост и който е вдигнал мощноста на реактора далече над това, което могат да отчетат уредите. Тогава вече оперативния персонал се е уплашил и е задействал защитата, която е трябвало с огромна скорост да спусни всички пръти вътре в реактора.
Да, ама точно тука е била най-голямата им грешка, защото именно спускащите се пръти допълнително са увеличили мощноста на реактора 100 или 1000 пъти. Събитията са се развивали за милисекунди. На върха на тези пръти е имало графитови накрайници, които вместо да забавят са ускорили реакцията и са довели до взрива на реактора.
Защо реактора се е държал по този начин не мога да обясня, защото не съм специалист, но всичко е свързано с това ксеноново отравяне, което е първопричината за това странно поведение на реактора. Разбира се виновна е и конструкцията на реактора, която е позволила това да се случи, както и липсата на аварийни сигнали, които навреме да предупредят оперативния персонал.
Ако не беше гръмнал реактора в Чернобил, щеше да гръмне някъде другаде. Просто тези реактори са имали конструктивни недостатъци, и е било въпрос на време някой от тях да гръмне.
Между другото и американците са имали реактор с конструктивни недостатъци, който е гръмнал на една арктична станция. При него е имало 5 пръта, но се е оказало, че крайните 4 въобще не влияят на реакцията вътре в ядрото. Достатъчно е било да се извади само централния прът, и един работник го е направил без да иска. Пръта е трябвало да се повдигне само с няколко сантиметра, но нещо е заяждал, работника се понапънал, и пръта се изважда целия. В следващата милисекунда реактора се взривява и убива 3-ма човека.
Така гръмва и реактора на една съветска атомна подводница. Пак конструктивна грешка - при вдигане на капака за подмяна на горивото поради разклащане и наклон на въжетата на крана капака със себе си изважда и прътите. И пак взрив с 10-15 убити човека.
Коментар