IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

    Всичко - или почти всичко - е точно така, както си написал. Охлаждането на парата след турбините, за, да има ниско противоналягане, става с отдаване топлина в природата. В МОМЕНТА. Когато се прихване тази топлина, отвеждането ѝ до потребителите,
    1.Дава нов източник на приходи за самата АЕЦ и повишава НЕЙНАТА рентабилност.
    2.Дава нова енергия за потребителите на дългосрочно, високо птедвидими и стабилни ѝ конкурентни цени при нулев разход на въглеродсъдържащи горива,чист въздух и т.н.
    3.Убедено твърдя (защото,работя ѝ по този въпрос): Отопление с вода не само 25, ами и с15 °С не само Е възможно, ами е евтино, достъпно, ПРОСТО и носи сериозни плюсове, ако знаеш къде и как (Е, ТОВА е друга тема, развивайки която, се задават ред полезни патенти и инд.собственост, които, съм готов да,споделя с далновидни инвеститори, очаквам възвръщаемост поне 5-10:1).
    4.Влива едни пари в икономиката, а те са нейният въздух и гориво.

    Силно се надявам, в името на здравия смисъл, добрия тон, икономическата съобразност и взаимното уважение, такива като теб, който се умълча, реди и вместо да атакуват хората тук с нелепи обиди и квалидикации, дори решили се да спорят за едния принцип, да ялагат малко повече от времето си между изявите тук в по-задълбочено изучава е и разглеждане доводирчте и мотивите на отсрещната страна. Някак ми се ще да докажа, че тук има, освен побъркани от злоба още, и разумни хора и, ако си направи труда да прегледаш внимателно написаното и публикувано, да зададеш верните въпроси или да приведеш числа (колкото повече, толкова по-добре) то, и ти ще видиш още много и то, ценни възможности. Дано четеш и проверяваш с калкулатор в ръка, ще проследя новите ти доводи...ако овладееш простащината.
    То като е необразован човек какви ли не идиотии му се струват възможни.

    Ами ето, нешънъл пауа е описал процеса. Има го даже в уикипедия.
    Та въпросът към измамника е в кой точно момент от този процес ще отнемеш топлина или за по-лесно - къде точно си представяш че ще загрееш една вода до 80 градуса за да я изпратиш по тръби до София?
    Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

    Коментар


    • Хладката вода до и под 25С и дори много надолу, може да отоплява и поддържа чисти пътищата през зимата, пазари, полуоткрити и дори открити ОГРОМНИ площи и т.н, където, 20С на въздуха, изобщо дори, не са и нужни. Още, може да осъществява локална климатизация и ред други неща - все пак, водата носи огромни количества топлина, отнася кал, тиня, змърсявния, убива и отмива праха (което е добре дошло от санитарно-хигиенна гледна точка)...

      Коментар


      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

        Тецовете които работят днес работят по Цикъла на Ренкин.За него няма да говоря учили сте физика и сте го учили в раздел Термодинамика.Всички знаем че до 100 градуса Целзий водата е течност.При над 100 градуса водата се изпарява и става пара преминава в газообразно състояние..За да бъде водата течност при температура над 100 градуса трябва да се повиши налягането а за да бъде водата пара при температура под 100 градуса трябва ваккум.В парните турбини които в повечето случаи се въртят с 3000 оборота в минута е недопустимо да попадат вода или водни капки Получава се хидравличен удар и от турбината не остава нищо.Ако обаче парата не е прегрята и има макар и микроскопични водни частици това износва много бързо лопатките на турбината.Ваккума в кондензаторите на турбината се създава от ежектори.Охлаждаща вода която охлажда кондензаторите се взема от природата и постъпва с температура каквато Господ е определил според сезона.В зависимост от температурата на тази вода парата напуска последната стпен на турбина с температура между 25-35 градуса и постъпва като пара в кондензатора.Там се охлажда и преминава в течно състояние.Посредством кондензни помпи минава през подгреватели ниско налягане от първи до четвърти и отива в деаераторите.След това чрез питателни помпи се подава през подгреватели високо налягане пети шести и седми в парогенераторите.В парогенераторите постъпва вода от първи контур с по високи параметри и водата в парогенераторите става пара.Няма смесване на води от двата контура.От там отива в главни паропроводи и към турбината.Та в зависимост от температурата на водата за охлаждането на кондензаторите капедето варира в една малка граница.При по ниска температура на охлаждаща вода имаме по високо капеде а при при по висока температура по ниско капеде.В зависимост от температурата на тая охлаждаща вода се определя и температурата на парата на изход от турбината.С колкото по ниска температура тя напуска последната степен на турбината с толкова по голям температурен пад работим и съответно по високо капеде.По този начин природата е определила долната граница на процеса.От една страна ни трябва ваккум за да не се получи кондензация на пара вътре в турбината а от друга по ниска температура на охлаждащата вода за да се поддържа този процес.Това са природните дадености. Охлаждащата вода напуска кондензаторите на турбината с температура 25-35 градуса и отива в Дунава.Та няма как да ползваш за охлаждане вода с температура примерно 30 градуса и да охладиш това което искаш да охладиш примерно от 35 до 29 или до 20 или до 10градуса .Процес има докато двете температури се изравнят.Са идва другия момент как да олползотвориш тая вода с температура 25 градуса.За оранжерии определно не става освен за рибарници не ми идва друго на акъл.Пирамидата е по изобретенията.Парното на Козлодуй не е от тази вода.Парното Козлодуй е от бойлери които получават пара от нерегулируемо паротнемане на турбината подграват мрежовата вода и чрез мрежови помпи се подава до абонатните станции...
        Всичко - или почти всичко - е точно така, както си написал. Охлаждането на парата след турбините, за, да има ниско противоналягане, става с отдаване топлина в природата. В МОМЕНТА. Когато се прихване тази топлина, отвеждането ѝ до потребителите,
        1.Дава нов източник на приходи за самата АЕЦ и повишава НЕЙНАТА рентабилност.
        2.Дава нова енергия за потребителите на дългосрочно, високо птедвидими и стабилни ѝ конкурентни цени при нулев разход на въглеродсъдържащи горива,чист въздух и т.н.
        3.Убедено твърдя (защото,работя ѝ по този въпрос): Отопление с вода не само 25, ами и с15 °С не само Е възможно, ами е евтино, достъпно, ПРОСТО и носи сериозни плюсове, ако знаеш къде и как (Е, ТОВА е друга тема, развивайки която, се задават ред полезни патенти и инд.собственост, които, съм готов да,споделя с далновидни инвеститори, очаквам възвръщаемост поне 5-10:1).
        4.Влива едни пари в икономиката, а те са нейният въздух и гориво.

        Силно се надявам, в името на здравия смисъл, добрия тон, икономическата съобразност и взаимното уважение, такива като теб, който се умълча, преди и вместо да атакуват хората тук с нелепи обиди и квалидикации, дори решили се да спорят за едния принцип, да ялагат малко повече от времето си между изявите тук в по-задълбочено изучаване и разглеждане доводите и мотивите на отсрещната страна. Някак ми се ще да докажа, че тук има, освен побъркани от злоба още, и разумни хора и, ако си направиш труда да прегледаш внимателно написаното и публикувано, да зададеш верните въпроси или да приведеш числа (колкото повече, толкова по-добре) то, и ти ще видиш още много и то, ценни възможности. Дано четеш и проверяваш с калкулатор в ръка, ще проследя новите ти доводи...ако овладееш простащината.
        И цикъла на Ренкин не се спори. Хората отдавна работят по оползотворяване топлината на океанските води при много по-ниски дори температурни падове. Просто ТУК, темата е друга.
        Last edited by Pyramid; 04.10.2020, 15:05.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

          Наистина при работата на един ядрен реактор в Козлодуй за всеки един произведен мегаватчас елетроенергия се отделят приблизително още 2 мегаватчаса топлинна енергия, с по-голямата част от която в момента топлим река Дунав. И наистина ще е добре, ако се намери някакво приложение на тази изхвърлена на вятъра топлинна енергия.

          С една малка част от нея се отоплява парното на Козлодуй, но преобладаващото количество наистина се изхвърля. Аз съм си мислил за хиляди декари с парници в непосредствена близост до централата, но за отопляване на София или на някой друг далечен град си мисля, че ще е икономически неизгодно. Съоръженията ще са прекалено скъпи, надеждноста им - ниска, а разходите за поддръжка - огромни.

          Проекта на Pyramid може и да е технически правилен (не съм се задълбочавал в него), но от раз да се скочи от теория към практика крие огромни рискове. Има хиляди подводни камъни, които няма как да се открият на етап теоретична обосновка. Самият факт, че това никъде не е направено по целия свят (или поне аз не знам), означава само едно - подводните камъни са непреодолими.

          Не трябва обаче Pyramid да си мисли, че само той се е досетил единствен в целия свят. Точно обратното - хиляди инженери по целия свят са го мислили това как да се оползотвори излишната топлинна енергия на ядрените централи, и самият факт че никой не е измислил нищо ме навежда на мисълта, че има нещо, което Pyramid не го знае, и затова е толкова смел в измислиците си.

          Аз не се ангажирам да ставам съдия в този спор, защото и аз не съм достатъчно компетентен, и не знам какъв е целия дълъг списък от възможни проблеми, които Pyramid не ги е отчел. Също така съм склонен да поставя под съмнение неговия професионализъм, след като за тръбичката се опитва да ни убеди, че емпиричните му експерименти са по-добри от строгите топлинни изчисления, и освен това се излага с 2-3 термометъра, вместо да сложи топломери и да види голата истина в очите.

          Склонен съм да му призная, че като хоби в гаража се е справил добре, но е много далече от професионализма, който е необходим за конструирането на едно такова топлотехническо съоръжение (както тръбичката, така и трасето Козлодуй-София). Силата на Pyramid е в налудничавите идеи, което е една необходима, но недостатъчна част за направата на каквото и да било "откритие".

          Идеи имат всички хора, но по-знаещите от тях ги отхвърлят още на етап мисловен експеримент. Само незнаещите и невежите си мислят, че са измислили велосипеда, или още по-лошото - че са измислили вечния двигател. Склонен съм да причисля Pyramid към тях, защото много лесно можеше да даде доказателство с 2 топломера и един електромер, но не го прави това вече 10 години.

          national power е още по-зле. С Pyramid поне можем да водим технически диалог и от него се вижда, че той наистина има широк кръг от познания в много области, докато national power само се заяжда, само се надува и се бие в гърдите колко е велик, без досега да е написал нито един технически постинг. При това положение няма как да се прецени неговата техническа грамотност. Преценява се само неговата заядливост и самовъзвеличаване.
          Тецовете които работят днес работят по Цикъла на Ренкин.За него няма да говоря учили сте физика и сте го учили в раздел Термодинамика.Всички знаем че до 100 градуса Целзий водата е течност.При над 100 градуса водата се изпарява и става пара преминава в газообразно състояние..За да бъде водата течност при температура над 100 градуса трябва да се повиши налягането а за да бъде водата пара при температура под 100 градуса трябва ваккум.В парните турбини които в повечето случаи се въртят с 3000 оборота в минута е недопустимо да попадат вода или водни капки Получава се хидравличен удар и от турбината не остава нищо.Ако обаче парата не е прегрята и има макар и микроскопични водни частици това износва много бързо лопатките на турбината.Ваккума в кондензаторите на турбината се създава от ежектори.Охлаждаща вода която охлажда кондензаторите се взема от природата и постъпва с температура каквато Господ е определил според сезона.В зависимост от температурата на тази вода парата напуска последната стпен на турбина с температура между 25-35 градуса и постъпва като пара в кондензатора.Там се охлажда и преминава в течно състояние.Посредством кондензни помпи минава през подгреватели ниско налягане от първи до четвърти и отива в деаераторите.След това чрез питателни помпи се подава през подгреватели високо налягане пети шести и седми в парогенераторите.В парогенераторите постъпва вода от първи контур с по високи параметри и водата в парогенераторите става пара.Няма смесване на води от двата контура.От там отива в главни паропроводи и към турбината.Та в зависимост от температурата на водата за охлаждането на кондензаторите капедето варира в една малка граница.При по ниска температура на охлаждаща вода имаме по високо капеде а при при по висока температура по ниско капеде.В зависимост от температурата на тая охлаждаща вода се определя и температурата на парата на изход от турбината.С колкото по ниска температура тя напуска последната степен на турбината с толкова по голям температурен пад работим и съответно по високо капеде.По този начин природата е определила долната граница на процеса.От една страна ни трябва ваккум за да не се получи кондензация на пара вътре в турбината а от друга по ниска температура на охлаждащата вода за да се поддържа този процес.Това са природните дадености.Охлаждащата вода напуска кондензаторите на турбината с температура 25-35 градуса и отива в Дунава.Та няма как да ползваш за охлаждане вода с температура примерно 30 градуса и да охладиш това което искаш да охладиш примерно от 35 до 29 или до 20 или до 10градуса .Процес има докато двете температури се изравнят.Са идва другия момент как да олползотвориш тая вода с температура 25 градуса.За оранжерии определно не става освен за рибарници не ми идва друго на акъл.Пирамидата е по изобретенията.Парното на Козлодуй не е от тази вода.Парното Козлодуй е от бойлери които получават пара от нерегулируемо паротнемане на турбината подграват мрежовата вода и чрез мрежови помпи се подава до абонатните станции...

          Коментар


          • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
            Ама госТодине, сравненията вече са със СТАРИЯТ атомен ток...

            Дори в тази кратка тема, се вижда къде е падането на цените на генерациите.
            Само ТЕЦ и АЕЦ поскъпват - всички други (най-много ФЕЦ) поевтиняват с пъти.

            Забавно е да се сравнят цените на ФЕЦ дадени в темата от самите атомници
            Остава да забележат къде падат цените, при това за само под 2год. разлика
            Мисля че в германия фец дават около 40% от общият ток. Ще ми кажеш ли защо цените се покачват вместо да намаляват по твоята логика. От нова година ми вдигат цената с 3%

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
              Зац-ко, НОВИЯТ ядрен ток ще е скъп. .....
              Ама госТодине, сравненията вече са със СТАРИЯТ атомен ток...

              Дори в тази кратка тема, се вижда къде е падането на цените на генерациите.
              Само ТЕЦ и АЕЦ поскъпват - всички други (най-много ФЕЦ) поевтиняват с пъти.

              Забавно е да се сравнят цените на ФЕЦ дадени в темата от самите атомници
              Остава да забележат къде падат цените, при това за само под 2год. разлика

              Коментар


              • ма ти си гений

                Last edited by X_Y; 04.10.2020, 10:11.
                Не спори с идиот (мурзилка)! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Зац-ко, НОВИЯТ ядрен ток ще е скъп. До амортизация на ДНА. И, след това, и той е поевтинее с пъти. А газът, днес евтин, ОК. Утре, обаче, никакви гаранции. Защо ли? Скок на търсенето, наличностите -ограничени...

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                    А бе братчед, защо след като всичко е цветя и рози, на мен ми вдигат тока с 3% от нова година
                    Вероятно, защото си у Немачко.

                    Коментар


                    • А бе братчед, защо след като всичко е цветя и рози, на мен ми вдигат тока с 3% от нова година

                      Коментар


                      • Click image for larger version

Name:	08gazprice.jpg
Views:	1
Size:	27.0 КБ
ID:	3658378

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от satz Разгледай мнение
                          Така е, само да вмъкна един репер:
                          грубо при 14-15лв./мвтч, газта става топлинно равна на разходите на АЕЦКозлодуй...(700млн.лв.48Твтч/год топло)

                          при газова турбина с кпд 50% и цена газ - 21лв.мвтч
                          със 699млн.лв ще произведете повече от 17Твтч ток
                          (повече от на Козлодуй(който е с 800млн.лв/год разходи ))...
                          Колко е цената на газта за битови нужди и колко на промишлеността

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от vikhunter Разгледай мнение
                            .. За всички, които искат да работят и жевеят нормално тока ще е все по скъп и недостъпен. ...
                            Моя ток сега пада с 15%, комшуто е по пазарлъците, неговия падна с 33%....

                            Коментар


                            • Вшъщност тока ще е безплатан. Безплатен ще е за тия, които посрещаме с "доре дошли" и ги настаняваме в някакви бъдещи гета. За тях ще е безплатен и силно ограничен. За всички, които искат да работят и жевеят нормално тока ще е все по скъп и недостъпен. Така докато дигнат ръце и се присъединят към тези в гетата. Водят ни към тежък комунизъм и ние пак сме на неправилната страна. Няма нужда да си Оруел.

                              Коментар


                              • задачка

                                2Гвт ФЕЦ + 2Гвт газ с кпд 50% , колко Твтч ток ще дадът за 320 дни, ако сме дали за тях 1млр.лв и наливаме в тях по 699млн.лв./год при газ 21лв./мвтч (газта средногодишно ще работи 19ч. в денонощието)

                                конкурента е Козлодуй, той за 800млн.лв/год дава 16Твтч ток, а е струвал много над 5млр.лв.

                                2. Горната задачка, при наличие на 8Гвт ФЕЦ и 20Гвтч акумулатор
                                Last edited by satz; 03.10.2020, 13:37.

                                Коментар

                                Working...
                                X