IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Yavor Dachkov

    2 ч. ·
    Министърът на енергетиката Александър Николов е известен в енергийните среди като Сашо Кеша. Всички добри специалисти в този бранш го описват като особено некомпетентен. Преди да се завърти в изпълнителната власт е работил за Цветелина Бориславова. Един от мотивите за атаките срещу предишното ръководство на "Булгаргаз" е да се върнат посредниците и да се сложи ръка върху азерския поток, но това е друга тема. По БНТ преди малко министър Николов защити идеята за батерии, които ще се поръчват на частни фирми с парите от Плана за възстановяване на ЕК. За тази нова, все още експериментална и прекалено скъпа технология са заложени 1 млрд. и 200 млн.лева в Плана. Батериите са със срок на експлоатация от пет години и няма да имат никакъв дългосрочен ефект върху енергийния баланс на България. Бившият служебен министър Атанас Пеканов е имал сериозен сблсък с Кирил и Асен когато бяха колеги в служебното правителство, защото са го натискали да върши безобразия с Плана за възстановяване и да вкара лобистки проекти. Той им е дал сериозен отпор и поради тази причина не намери място в редовния кабинет. Атанас Пеканов е млад и необременен от политиката човек, който няма политически и иконочически зависимости. Изглежда почтен. Би било добре да освети публично тази история. А и да каже дали наистина е съгласен България да сложи батерии за 1 млрд. и 200 млн. лв., в полза на частен интерес и без никаква полза за обществения интерес. Не заради клюката, а заради принципа. Колкото по-рано се разобиличи една пирамида, толкова по-малко хора ще пострадат.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
      Някой с ток на отрицателни цени- демек да ми го подари, че и да ми плати отгоре- галфоню, зазчо или другия дето като видел тока на монитора знаел че е ядрен и не го купувал- той май беше някакъв дилър, ама не на ток
      На онова, бЕлото.

      Коментар


      • Проф. Янев: В енергетиката не става днес с батерии, утре с вятър и мъгла

        Нужни са ни нови ядрени мощности, категоричен е екпертът
        20 Февр. 2022
        1 197

        Всички анализи на българската енергийна система в последните десетилетия започват с едно и също изречение. България е страна, бедна на енергийни ресурси. По щастливо стечение на обстоятелствата сме полъчили достъп до ядрени технологии и имаме капацитет да развиваме ядрена енергетика. За мен тя е без алтернатива.

        Това коментира в ерифа на БНР проф. Янко Янев по повод възобновения дебат за бъдещето на проекта АЕЦ Белене и енергийната стратегия на България в контекста на декарбонизацията. Изказване на премиера Кирил Петков, че България няма да налива повече средства в „локвата“ АЕЦ Белене доведе до трусове в коалицията и разграничаване от тази позиция от страна на БСП.

        „Всичко онова - да търсим геотермална енергия, или да правим батерии, няма лошо в тези иновации, но ние сме една от малкото страни, които могат да развиват ядрена енергетика. За мен въпрос за нуждата от нея не стои“, коментира Янев. Той изтъкна, че площадката на АЕЦ „Белене“, определяна като локва, се изучава от българската наука от поне 40 години, проучена е, коментирана е с ЕС, има готовност за работа по нея. „Считам, че ще бъде по-изгодно изграждането на нови мощности там, което не означава да не се работи по нови мощности в Козлоду“, коментира Янев, който е директор на Института за изследване на ядрените знания във Виена.

        "Глупаво е да се твърди, че Русия ще ни бие по главата заради обвързването с нея при ядрените проекти. Какво означава – че тя ще постъпва така с всички свои клиенти зад граница ли? Това са примитивни политически разговори. САЩ са велика ядрена държава, но в последните 30 години нищо не построиха, влязоха в задъдена улица с големите блокове. Проектът в Джорджия поскъпна много, отказаха се от два други блока. В момента експортът на големи ядрени блокове от Америка за мен е под въпрос“, коментира Янев. Според него към проектите трябва да се подходжда прагматично и да се извадят от оста на противопоставянето Русия-САЩ. Янев препоръча на сектора да се гледа дългосрочно и стратегически. "Не може постоянно да променяме. Днес батерии, утре вятър и мъгла“, допълни Янев. Според него обаче отпадането на парогазовата централа в комплекса "Марица изток" не е грешка, защото ще има пробломени по линия на зеления преход и с този вид гориво.

        Коментар


        • Някой с ток на отрицателни цени- демек да ми го подари, че и да ми плати отгоре- галфоню, зазчо или другия дето като видел тока на монитора знаел че е ядрен и не го купувал- той май беше някакъв дилър, ама не на ток

          Коментар


          • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
            Какато много пъти съм казвал идиоти ще има и след свършека на света
            Именно.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fbr65 Разгледай мнение
              Не ми било бaтериии, мила моя майнольо, най ми било каскади.
              Какато много пъти съм казвал идиоти ще има и след свършека на света

              Коментар


              • Не ми било бaтериии, мила моя майнольо, най ми било каскади.
                Част от каскадите на НЕК ще станат големи водни батерии за производство на ток в пикови моменти, стана ясно от думите на вицепремиера и финансов министър Асен Василев по време на парламентарния
                Last edited by fbr65; 19.02.2022, 07:38.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                  Кой факт ти трябва точно? Че в ЕС няма как да се изгради вече АЕЦ с цена на тока под 120 евро/МВч, а лъжците се опитват да ни зарибят с това, че Белене щяло да е със себестойност 70? С това, че Белене щяло да роботи 60 години до 2090г.? А бе какви са тези идиоти дето считат, че до 2090г някой ще остави подобно нещо да работи в ЕС?
                  Бе знам че едни лъжци ни зарибяваха с ток с отрицателни цени.Ако от мен зависи и стотинка няма да ви дам на крадците.Стройте си колко си искате панели и си търсете пазар на каквито цени намерите.Ще си платите и като попове за присъединяването и задължително телемеханична система при диспечерите.Кога реши диспечера бам шалтера без никакви обяснения.
                  Last edited by keep_calm; 20.02.2022, 09:17.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                    Тоя за какви производители говори?! Искат се директно пари от бюджет 2022г. защото АЕЦ-а "бил изгоден"? Като е изгоден защо няма и един частен инвеститор? АЕЦ-а е наистина изгоден, но за кого? За тези които са свикнали да крадат от бюджета ни, в случая и за руската кочина.
                    Добре де, вече съм узрял да НЕ на настоявам непременно за Белене. Ала нова мощност, е наложителна. Отделно ч еее, много пъти напомням, ама все пропускате инфлацията. Тя, така или иначе, снижава тежестта на тези много пари.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от ГАД Разгледай мнение

                      А, бихте ли ни разкрили фактите такива, каквито са?
                      Кой факт ти трябва точно? Че в ЕС няма как да се изгради вече АЕЦ с цена на тока под 120 евро/МВч, а лъжците се опитват да ни зарибят с това, че Белене щяло да е със себестойност 70? С това, че Белене щяло да роботи 60 години до 2090г.? А бе какви са тези идиоти дето считат, че до 2090г някой ще остави подобно нещо да работи в ЕС?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                        Обзалагам се, ще чуем тирадата за отрицателните цени...ОТНОВО.
                        И не би имало лошо...Само дето наш Фончо, забравя че, на пазара, важи простичкият факт: Производителите произвеждат, ЗА ДА ПЕЧЕЛЯТ ТЕ, а не потребителите. Т.е., в дълговременно претеглена перспектива, или ще продават ОСРЕДНЕНО ПОЛОЖИТЕЛНО, или ще затворят.
                        Тоя за какви производители говори?! Искат се директно пари от бюджет 2022г. защото АЕЦ-а "бил изгоден"? Като е изгоден защо няма и един частен инвеститор? АЕЦ-а е наистина изгоден, но за кого? За тези които са свикнали да крадат от бюджета ни, в случая и за руската кочина.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от ГАД Разгледай мнение

                          А, бихте ли ни разкрили фактите такива, каквито са?
                          Обзалагам се, ще чуем тирадата за отрицателните цени...ОТНОВО.
                          И не би имало лошо...Само дето наш Фончо, забравя че, на пазара, важи простичкият факт: Производителите произвеждат, ЗА ДА ПЕЧЕЛЯТ ТЕ, а не потребителите. Т.е., в дълговременно претеглена перспектива, или ще продават ОСРЕДНЕНО ПОЛОЖИТЕЛНО, или ще затворят.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
                            Маса русофили се намърдаха във властта и пропагандата за нов АЕЦ се засили неимоверно. Направо си искат пари от бюджета за 2022г за този финансов трап. САЩ не ни давали нов АЕЦ, за Белене щяло да бъде много добре, всякакви селяни и пазачи от там са включени да ни убеждават в "евтиния ядрен и базов ток". Явно 3 милиарда лева не бяха достатъчни, че ги подарихме на руската кочина.
                            А, бихте ли ни разкрили фактите такива, каквито са?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение
                              Маса русофили се намърдаха във властта и пропагандата за нов АЕЦ се засили неимоверно. Направо си искат пари от бюджета за 2022г за този финансов трап. САЩ не ни давали нов АЕЦ, за Белене щяло да бъде много добре, всякакви селяни и пазачи от там са включени да ни убеждават в "евтиния ядрен и базов ток". Явно 3 милиарда лева не бяха достатъчни, че ги подарихме на руската кочина.
                              Когато патологичната Русофобия ти е изпилила всички мозъчни клетки се раждат подобни писания.....
                              Не спори с простак.... Ще те свали на неговото ниво и ще те бие с опит

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                                Opredeleno. Какво общо има тока от аец с това къде ще бъда, не ми стана ясно. Но галфоню си знае
                                Не знае но, и нехае. ТОЛКОВА глупости да изтръска и са не го е срам, може само пълен дебил

                                Коментар

                                Working...
                                X