IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • И ако има възможност за още помпени водни акумулаторни централи трябва да се проектират и да се построят.
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • sosi, какъв риск ще поемат спекулантите, то риск няма - машините са доставени и са платени от държавата. Риска е дали ще се монтират или няма да се монтират. Ти като отидеш да ти сменят гумите на колата спекулант ли търсиш да ти поеме риска ? Строителството го правят българи както са го правили и за старите блокове, само идват специалисти които да контролират. Българите строят 10 пъти по евтино пътища, това нещо ще го построят също 10 пъти по евтино, ще струва да кажем 100 - 150 милиона. И не е казано че като се построи трябва да се пусне да работи, нека си стоят нови блокове за децата да има после да им служат да си правят ток малко с тях. Защото необходимост от този ток сега нямаме. Чаира трябва да се препострои наново също, там с нови машини и всичко защото върши хубава работа. Другото е да направим съхранение във водород, от ЕС да ни платят 100 милиарда и ще го направим първи ние и после и производство на машини за другите - водорода е бъдещето, с това производство ще натоварят соларките и ветрогенераторите които наслагаха. Струвало 10 милиарда - проекта и по него се смята кое колко струва, ако се събере обща сума над 200 милиона ще е чудо, българите ще го строят и от тези милиони ще имат голяма печалба фирмите. И по принцип е време тези в ЕС да направят едно финансиране в рамките на 10 трилиона свежи пари с които икономиките да заработят както трябва. Смешни работи внасяме - климатици, електроуреди и после защо хората не си купували, защото са прецакани.
      D.Y.F-091066

      Коментар


      • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

        То, че хладилник на 32 години може да изглежда като нов, всеки го знае. Ама сетил ли си се да се замислиш колко харчи. Един учител по трудово ми викаше "хладилника харчи много малко" - забравил да помисли, че работи 24 часа, а печката примерно 30мин. Ако нямаме климатик, нормално най-големия консуматор на ток е хладилника. И ако заменим хладилник руски на 32 години с нов е съвсем нормално сметката на месец да падне примерно от 60 лева на 30 лева, или хайде да е поне 40лева, като сменим и крушките с ЛЕД и става 30лева. Но нищо чудно с твойта експертиза да ми се присмееш и ти като познатата ми на село. А съседката й пък ползва някакъв античен фризер, ползва го да сложи заклани пилета в него за да ги яде по-късно, защото може би замразени са й по-вкусни. Казах й да го изхвърли, къде ти ще й се откъсне от сърцето. Като мина инкасаторката едва не се сбиха, защото тя й била виновна за сметката на месец от 75 лева. Простотията е безгранична. Мойта сметка не скача в София над 30 лева за двама, а ползвам редовно и сушилня за дрехи, не вися гащите си по балкона, както повечето ми сънарадници които гледат на сушилните като на нещо ивънземно. По света се разнасят снимки от България с балкони и бельо по тях, хората ни се смеят, а българи като видят снимките и пишат до редакциите да не ги показават - ами това им прави впечатление веднага на много чужденци - бельото по балконите ни. А да ползваш сушилня е в пъти по-икономично от простор, най-малко запазваш скъпите си дрехи, пестиш труд, дрехата от сушилня е удовоствие да я облечеш, ама Ганьо и там е "изпреварил" света.
        1.Не говоря за изглеждане на хладилника (всъщност, фризер е) ами за ИЗПРАВНА работа, т.е. БЕЗ НИКАКВИ проблеми. Включва и изключва нормално и лятото, в жегите, харчи около 3,80-4,20 лв/месец. 210 литра. И е руски, и няма проблеми. Не съм като съседката ти, РАБОТЯ ТОВА и знам какво говоря.
        2.Разликата в месечната си електрическа консумация, всеки я плаща с нещо. Ако си я платил с цена на жилището (по-ново и модерно), ПАК СИ Я ПЛАТИЛ.
        3. Отделно, "простОР", това е ШИРИНА, ПРОСТРАНСТВО, СВОБОДА. Онова, на което хората простТИрат, именно затова, се нарича "простИР", ама това го знаят онези, за които, един документ, се казва "НОТАРИАЛЕН" акт. За едни други, е "натурален".
        4.Сушилня е вариант, да. Моден и компактен. Само той ми липсваше, и ставам европеец, да не ми се смеят "грамотните". Тези като теб. Дотогава, ще си простирам на простИРА, ама 80 милиарда вместо 10, не давам. Защото, ТАКА ми харесва.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
          Печалбите от спекула с енергия би трябвало да се облагат със 70 - 75% данък, потребителите като купуват тези неща плащат ддс, акциз и всякакви екстри такси. Вдигаш данъците на тези спекуланти до небето и няма да има войни. Дори 95% май ще е най добре направо.
          Спекулант и мошеник са две различни неща. Спекулант беше мръсна дума защото Ленин беше казал така, както и лихвар. А спекуланта е този който приема риска и прави пари от това. То би било добре, спекуланти да поемат строежа на новите ядрени реактори и риска да остане за тях, ама тъпунгери със соц мислене се уредиха с държавно гарантиран дълг, който ще нарстне до 80 милиарда лева. И народа като не ги разбира тези неща около спекулантите, капиталистите, управление на риска и т.н. ще си плати и ще гладува.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

            Това, за овцете, го разправяй у вас, дето живеят. Пък за хладилниците...Имам у дома си такъв, работи без проблеми 32 години.
            То, че хладилник на 32 години може да изглежда като нов, всеки го знае. Ама сетил ли си се да се замислиш колко харчи. Един учител по трудово ми викаше "хладилника харчи много малко" - забравил да помисли, че работи 24 часа, а печката примерно 30мин. Ако нямаме климатик, нормално най-големия консуматор на ток е хладилника. И ако заменим хладилник руски на 32 години с нов е съвсем нормално сметката на месец да падне примерно от 60 лева на 30 лева, или хайде да е поне 40лева, като сменим и крушките с ЛЕД и става 30лева. Но нищо чудно с твойта експертиза да ми се присмееш и ти като познатата ми на село. А съседката й пък ползва някакъв античен фризер, ползва го да сложи заклани пилета в него за да ги яде по-късно, защото може би замразени са й по-вкусни. Казах й да го изхвърли, къде ти ще й се откъсне от сърцето. Като мина инкасаторката едва не се сбиха, защото тя й била виновна за сметката на месец от 75 лева. Простотията е безгранична. Мойта сметка не скача в София над 30 лева за двама, а ползвам редовно и сушилня за дрехи, не вися гащите си по балкона, както повечето ми сънарадници които гледат на сушилните като на нещо ивънземно. По света се разнасят снимки от България с балкони и бельо по тях, хората ни се смеят, а българи като видят снимките и пишат до редакциите да не ги показават - ами това им прави впечатление веднага на много чужденци - бельото по балконите ни. А да ползваш сушилня е в пъти по-икономично от простор, най-малко запазваш скъпите си дрехи, пестиш труд, дрехата от сушилня е удовоствие да я облечеш, ама Ганьо и там е "изпреварил" света.
            Last edited by sosi; 16.02.2024, 02:44.

            Коментар


            • @ значи има едно нещо дето му казват hydro storage, ако искаш го наречи водна батерия, ако искаш батерия
              технологията нито е нова , нито е измислена вчера. просто новите технологии я правят по ефективна
              това може и трябва да развива България, щото просто за това има възможности. и като казвам, че България има възможност да го развива!
              каскадите са изградени, а релефа е даденост, даже няма и кво толкова да развива.
              тецовете отиват в киреча!

              останалото ще
              го свършат комшиите и всичкото дето набива в соларки, а държавата не е нужно да дава и два лева за зелен преход, нито за нови реактори по десет милиарда
              Last edited by barovec; 16.02.2024, 02:30.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от barovec Разгледай мнение
                нямало батерии?
                как ще няма батерии ве мегатрейдари
                водни батерии България има изградени над 1 гв още преди педесе години
                а гърците в последната 1 година изградиха 1 мегават…, при положение, че имаме поне десет пъти, повтарям ДЕСЕТ пъти по-добри условия за водни батерии от гърците…,
                ИмаШЕ 1 Гв. Прецакаха го.

                Коментар


                • barovec, един гигават или един гигаватчас ? Гледай филма - Боговете сигурно са полудели, как лебедката захранвана от един оловен акумулатор качва джипката на дървото, колко енергия има в един оловен акумулатор - за да я добиеш трябва да пуснеш тази джипка от два пъти по високо дърво - 0.7 киловатчас, ако си добър по физика може да пресметнеш точно. Да акумулатори трябват, но по добре водородни - 1кг водород - 140 акумулатора.
                  D.Y.F-091066

                  Коментар


                  • нямало батерии?
                    как ще няма батерии ве мегатрейдари
                    водни батерии България има изградени над 1 гв още преди педесе години
                    а гърците в последната 1 година изградиха 1 гв..,при положение, че имаме поне десет пъти, повтарям ДЕСЕТ пъти по-добри условия за водни батерии от гърците…,


                    Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    barovec, с батерии не може наистина, може но такива батерии още няма.
                    Last edited by barovec; 16.02.2024, 02:06.

                    Коментар


                    • Само соларните панели ще издържат 30 години и като пресметнеш че ще ти се изплатят и си ок.
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • bota156, тези не се развалят, платката струва колкото климатика и го сменяш. Колкото си спестил от тока че не си се топлил с маслен радиатор ги даваш за нов климатик.
                        D.Y.F-091066

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                          bota156, ти караш 20 годишна алфа, купи си с директно пръскване да видиш как се запушва като кюнец на локомотив. Те и фанелките се перяха по 40 пъти и не избеледнява едно време беше така. Сега уредите са да избутат гаранцията.
                          аааа алфата се разваля. И на пътя ме остави, ма пак си я обичам . И бойлерите се развалят от котления камък. В София се родих - не се развалят. На село имам омекотяване на водата и пак не се разваля срещу 10лв сол годишно
                          Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                          Коментар


                          • bota156, ти караш 20 годишна алфа, купи си с директно впръскване да видиш как се запушва като кюнец на локомотив. Те и фанелките се перяха по 40 пъти и не избеледнява едно време беше така. Сега уредите са да избутат гаранцията.
                            Last edited by supertrader; 15.02.2024, 22:22.
                            D.Y.F-091066

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                              Всичко е направено така и хладилниците и климатиците които също са машини които би трябвало да издържат по 50 години.Те издържат колкото е гаранцията и какъв е смисъла тогава щом са енергийно по неефективни от някакви машини произведени в зората на технологията. Тези метали, части с разход на енергия се произвеждат, ако за 30 години смениш 10 климатика това е една планина от материали и енергия изразходвана да се произведат.
                              как ги ползвате тез уреди. На мен НИКОГА НИЩО НЕ МИ СЕ Е РАЗВАЛЯЛО.
                              Климатик от 97г - така и продадоха нашите апартамента с него, 2003 и моя остана за новия собственик работещ перфектно.
                              А хладилник/пералня/печка дето работи чат пат как се разваля !?!?! Сега да смениш некъф термостат, лампичка не се брои
                              Нямам доверие в НИЩО и НИКОЙ

                              Коментар


                              • Всичко е направено така и хладилниците и климатиците които също са машини които би трябвало да издържат по 50 години.Те издържат колкото е гаранцията и какъв е смисъла тогава щом са енергийно по неефективни от някакви машини произведени в зората на технологията. Тези метали, части с разход на енергия се произвеждат, ако за 30 години смениш 10 климатика това е една планина от материали и енергия изразходвана да се произведат. Внасяха се японски климатици произведени преди 15 - 20 години и хората ги купуват на цената на един нов климатик от магазина, защото са направени да издържат 50 години и се захранват с по ниско напрежение понеже в Япония не са на 230 волта та трябва да им слагат трансформаторчета и от тях да ги захранват. Тези хора не са луди да купуват употребявана машина, те обикновенно са изхвърлили по няколко нови и им е писнало.
                                Last edited by supertrader; 15.02.2024, 21:57.
                                D.Y.F-091066

                                Коментар

                                Working...
                                X