IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Скъп ли е наистина ядрения ток

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В САЩ демонтират панели, разглобяват някои фотоволтаични централи. Причината е че компаниите които доставят ток по мрежата не им подавали товар, дефакто панелите стоят като резерв, но за резерв се плаща а на тях никой не им плаща. Не е масово да ги махат, но вече показват че разглобяват някои.
    Трябва да се направи натоварване да произвеждат нещо с тока от който в дадения момент няма нужда.
    За Германия съм попадал на един герой който е рускоезичен, може и украинец да е но много централи е монтирал по покриви на къщи. Последните клипове които пусна казва че започва да се крие, собствениците на инсталациите му звънят че не произвеждали ток, нямат отчетен подаден ток в мрежата, имат но незначително спрямо монтираните мощности. Това че може за 6 месеца да продаде ток само за 400 евро с 30 киловата пикова мощност монтирана е вярно. Този последно каза в клипа който беше пуснал - казвам им фирмата пари не връща, значи му се обаждат да си прибере централите и да върне парите .
    D.Y.F-091066

    Коментар


    • Първоначално изпратено от barovec
      не ти ли писна да ни казваш колко плащаш и на кой му пука?
      ако не си разбрал тук не сме се събрали да ти обсъждаме сметки по двеста евро на месец

      факк, на кой тук му пука колко ток плаща вкъщи????
      Що се пениш? Аз през последните години, без да съм клошар, повече от €40/месец не съм плащал, а ти нападаш човека за €200. Той просто ни сподели, за целите на сравнението, а ти бръмчиш. КрОтвай се де, никой не те закача.
      Last edited by Pyramid; 26.10.2024, 13:23.

      Коментар


      • barovec, защо го нападаш, той не е на червено поне. От 2008 - ма всеки голям бизнес, ако не е субсидиран копае яко на червено, всички правят дългове които излитат. Другия вариант е ако откраднеш пари.
        D.Y.F-091066

        Коментар


        • v_tin, и с кола няма да я изплати, цялата работа е че китайците ги продават на безумно ниски цени, има цена 5-6 цента за ват при панелите, да кажем че е 10 и това е поредната измама в сайта с цената. При всички положения панели 30 киловата струват 3000 долара, но с транспорт и други разходи до монтаж, а има и инвертор макар че ако погледнеш цените в Китай и той не е чак толкова скъп..цялата работа е за да се печели от търговия на Запад. Яма за пари е това и инвестиции в работни места където са фабриките, понеже където се монтира производителноста е ниска, това е работа на ръка а не с промишлени роботи които по цял ден и нощ правят панели. Ще видите че ще се стигне до електроуреди със стабилизатори на напрежението, защото мрежата ще почне да става много нестабилна, още не е но като станат много защото хората ще си наслагат и от това чудо. Забрави да ми продаваш соларен ток, сега направили панели които ги пльосваш вертикално и никой няма да купи соларен ток защото ще си го има, така ще си поевтенят тока хората и ще почнат да исмучат и повече ток от мрежата, но няма лесен начин тези неща да заработят в синхрон и стандарта за тока в мрежата ще падне и за честота ще се променят толерансите и за напрежение. После ще се появят следващо поколение технологии, както и с батериите на електромобили сега е лудост да се правят по този начин. Една батерия като я пуснеш да работи не може да я ремонтираш и да сменяш отделни елементи, за да смениш някои трябва да са със същите параметри като на другите, а те вече са стари и променени. Старите батерии са в някакъв жесток разнобой и няма никакви BMS, които реално да ги изравняват клетките, те трябва да са от друг вид с кондензатори, по големи кондензатори и това нещо в момента струва луди пари, тези които са закачени на батериите са евтини и това което правят при голям разнобой е да изключат батерията, някои са от вида - зъл би ем ес, направо си изтрива чипа памет, прекъсва и захранването и тя забравя алгоритъма. Това е защото производителя иска да се застрахова че някой няма да го съди за гърмящи батерии, и после по този начин клиента ще трябва и нова батерия да си купи. Такова нещо са тези технологии, хубаво ще ги ползваш но плащаш много да ги подържаш. В момента още не се е усетило освен в Китай.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Моабет да става Разгледай мнение
            Тези 37 ГВ които ги смяташ от 220 ГВ /приемам го без проверка/ са 37 ГВ когато имаш с какво да ги балансираш.
            По желание на четящите само последния пост, публикувам за кой ли път данните за Китай. Ето за 2023г инсталираната мощност е 217ГВ
            https://taiyangnews.info/markets/chi...lar-pv-in-2023
            Тази година се движим с 25% нарастък
            https://taiyangnews.info/markets/chi...during-9m-2024
            (в края на всяка година инсталациите се ускоряват по счетоводни и психолически причини, нарастнали мощности за производство и т.н. дори и само на хартия). Та сметни от двете - очакваме 271ГВ инсталиране за 2024г.
            Делим на 6 (прочети си сам за Load factor), това ще генерира ток колкото 45 ядрени реактора като тези в Козлодуй. Фотоволтаици изградени само за една година.

            Китай за към 40 години е изградил всичко 54 ГВ мощности АЕЦ, каквато еквивалентна мощност от фотоволтаици сигурно ще изградят само са 2025 година
            https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=CN
            В средите на АЕЦ ще ти кажат, че в момента само в Киатй се изграждат реално някакви ядрени мощности. "Ядреният ренесанс" който нагли ядрени лобисти (най-известни са едни в Лондон такива) обявиха към 2000-та година, се изразява в постоянно намаляване на дела на АЕЦ, сега до 9% и АЕЦ не са умрели все още само защото работят по 60 години, а има много стари.

            Фотоволтаици не се балансират. Балансира се недостига на ток в мрежата. Може да ти се наложи и да изхвърлиш ток, което при фотоволтаиците става много лесно. При АЕЦ не можеш да намалиш мощността за дни, пускаш примерно осветлението денем и съвестни граждани ти звънят, че харчиш ценен ток. Или предлагаш ток на отрицателни цени, някой да ти помогне. И при ТЕЦ е същото, но там е най-често между 6 и 7 сутринта, за да си развъртиш генераторите. Тук държавата определяше цените за цяла година и по всяко време, не бяха виждали пазар на ток и като го казах, започнаха някакви дебелашки шеги, дори започнаха да ми викат "оня с отрицателните цени". По чисто добронамерени причини, всяка държава в света е приела да помага на ВЕИ и написала закони, токът от ВЕИ да се продава на първо място. Поради което мисля, че точно на ВЕИ мощностите трябва да се вика "базови". Но ние сме държавата на Богомил Манчев и мутрите, на БСП пенсионерите, русофилите и какви ли не тъпаци. Та ще спрем най-вероятно новите блокове на Козлодуй при източени милиарди, като няма пари. Преди 2 седмици някои нашенци се разходиха до САЩ да подпишат договор с американска адвокатска фирма да ни пази интересите в случая. Дето вземат хиляди на час. А бе как ще ти пази американска фирма интересите в ущърб на САЩ? И го обявиха за голям успех по медиите. Идиотизма и наглата корупция у нас нямат граници.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
              При 8 цента една централа от 30 киловатчаса пикова днес при слънчево време ще произведе ток 60 киловатчаса да кажем или 5 евро да закръглим, за година ще произведе за 1600 евро. Тя струва с монтажа 30 000 евро, ще трябва да се изплаща 18 години..пак е добре щом не са 180. Единственно ако потребяваш повечето от този ток има смисъл, защото ако правиш сметка по 200 евро на месец и със соларните панели махнеш цялата сметка ще заработя панелите 2400 на година, но ти трябва 10 киловатча пикова мощност. Пускат се в инсталацията на къщата, като инвертора подава тока с поне 5 волта по високо напрежение от това на мрежата, друг начин няма и като се навържат в ниското напрежение много такива инвертори става какафония на напреженията, луда работа. Ако не знаете така са направени щепселните електроцентрали.
              Направил е моят колега централата януари, от февруари е в експлоатация- изплатени 400 евро до средата на септември. Използува повече за в къщи- има нисан лийф- 40 киловата. Ако не е колата няма изплащане

              Коментар


              • При 8 цента една централа от 30 киловатчаса пикова днес при слънчево време ще произведе ток 60 киловатчаса да кажем или 5 евро да закръглим, за година ще произведе за 1600 евро. Тя струва с монтажа 30 000 евро, ще трябва да се изплаща 18 години..пак е добре щом не са 180. Единственно ако потребяваш повечето от този ток има смисъл, защото ако правиш сметка по 200 евро на месец и със соларните панели махнеш цялата сметка ще заработя панелите 2400 на година, но ти трябва 10 киловатча пикова мощност. Пускат се в инсталацията на къщата, като инвертора подава тока с поне 5 волта по високо напрежение от това на мрежата, друг начин няма и като се навържат в ниското напрежение много такива инвертори става какафония на напреженията, луда работа. Ако не знаете така са направени щепселните електроцентрали.
                Last edited by supertrader; 26.10.2024, 00:10.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                  А по колко го продават после този ток от по 8 цента ?
                  Аз плащам 35-36 цента, ако много те интересува check23.de или verovoks. de, избираш ток или газ и любимия си град, избираш колко човека е твоето семейство и си готов

                  Коментар


                  • А бе при карбовски гледа жената и той/копейкин обяснява че чорбаджиите на марица изток 3 - говедарите, искали да нарежат централата. Нек имали 30% , но са се съгласили

                    Някой дали е чул нещо по въпроса
                    Last edited by mibova; 26.10.2024, 11:57.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение

                      Попитай барби колко му е тока- по спомен 6 цента му беше ядрения ток. В германия на 8 цента изкупуват тока от волтаиците
                      А по колко го продават после този ток от по 8 цента ?
                      D.Y.F-091066

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                        Да бе, нека Бабалата каже наистина по колко им продават тока. Да не се ние объркаме нещо.
                        ТОй си беше пуснал фактурата- по спомен 6,2 цента

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от v_tin Разгледай мнение
                          Попитай барби колко му е тока- по спомен 6 цента му беше ядрения ток. В германия на 8 цента изкупуват тока от волтаиците
                          Да бе, нека Бабалата каже наистина по колко им продават тока. Да не се ние объркаме нещо.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение

                            Аз си мислех, че се пренасят във Франция, при "евтиния ядрен ток", те пък се объркали да ходят в US. Сигурно не са разбрали къде има най-много "евтин ядрен ток", а той под носа им.
                            .
                            Попитай барби колко му е тока- по спомен 6 цента му беше ядрения ток. В германия на 8 цента изкупуват тока от волтаиците

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от 1984- Разгледай мнение

                              Колко водород има в метанола, амоняка, които са удобни за съхранение и пренос на големи разстояния.
                              За добив на водород, зависи от цената на електроенергията - в благоприятните места соларният и вятърен ток са 3 до 5 цента.
                              За килограм водород са нужни под 50 киловатчаса.
                              Килограм водород е с оперативни разходи около 2 долара.
                              Същият килограм водород, добит по традиционен начин - парен реформинг на метан, е около 2 долара при цена на природен газ 65 - 70 лв.
                              Не споря. Важното е, да може да се акумулира и съхранява лесно, евтино и безопасно.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
                                Вярно е, че в Китай се строят и нови ТЕЦ и АЕЦ, но това е твърде художествено произведение. Имаме достатъчно числа да кажем колко.
                                В Китай 2024г ще будат инсталирани най-мало 220ГВ панели, да делнем на 6, примерно това са 37ГВ АЕЦ.
                                В цял свят, в 60 годишната история на АЕЦ за цяла година никога не са инсталирани и 37ГВ АЕЦ!

                                А я да видим АЕЦ в Китай за 2023г - ами един реактор 1ГВ
                                https://pris.iaea.org/PRIS/home.aspx
                                Поглеждаме в твоя источник и какво виждаме:
                                2019 Два реактора пуснати в експлоатация и два стартирано строителство.
                                2020 Два реактора пуснати в експлоатация и три стартирано строителство.
                                2021 Три в експлоатация и пет стартирано строителство.
                                2022 Два в експоатация и пет стартирано строителство.
                                2023 Един пуснат и 5 стартирано строителство
                                2024 Един пуснат и 6 стартирано строителство.

                                Вярно има по един пуснат последните две години вероятно има някаква причина за забавянето я ковид я нещо други. Но започнатите реактори след няколко години ще тръгнат и те. Как мислиш дали се забавя строителството на реактори или се увеличава от година на година? С колко процента? Все пак реактор се строи доста по-дълги и е по скъпо и трябва да се огледа проекта от много страни и да се получат много разрешения. Всеки вид си има технологични срокове и особенности.

                                После нищо не казваш за ТЕЦ. Освен че се строят нови има и много стари които се дълбоко морденизират. Сменя се цялата инсталация за генериране на енергия. Работят с нови материали и по-високи температури и като краен резултат с фиксирано количество въглища получават два пъти повече електрическа енергия. /КПД се почти удвоява/ Такова модернизиране обаче не минава за нов ТЕЦ и не се отчита.
                                Строят и газови електроцентрали за да обират пиковете на потреблението. Строи се във всички посоки не само панели защото им е ясно само с панели не могат да си решат енергийните нужди.

                                Тези 37 ГВ които ги смяташ от 220 ГВ /приемам го без проверка/ са 37 ГВ когато имаш с какво да ги балансираш. Китайската енергийна система е огромна и предимно ТЕЦ така че могат да ги балансират. Но ако през следващите години не строят и други мощности и не вземат допълнителни мерки ще стигнат Германия с отрицателни стойности на тока по няколко пъти в месеца. Това което някой смятат за намаление в цената е всъшност индикация за големи проблеми с балансирането. С отрицателната цена на тока принуждават производителите да се изключат в определени моменти.

                                Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат

                                Коментар

                                Working...
                                X