Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Казахстан е побликувал проектозакон "Използване алтернативни източници на енергия". В него се разглежда възможноста за построяване на атомна централа на цена $10-12 милиарда./предполагам само един реактор./ Като потенциални изпълнители са посочени китайската CNNC, южнокорейската KHNP, френската EDF и руската Росатом.
Това по въпроса колко трябва да струва построяването на един атомен реактор.Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Pyramid, енергетиците трябва да кажат, но в момента нито фотоволтаици още трябват, и атомен реактор няма смисъл да се строи. Реиндустриализация не се задава, не може да се предвиди какво предстои.Last edited by supertrader; 07.06.2024, 09:50.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнениеДа вярвам или не, но оценката ми за която тръбя отдавна, че двата нови реактора в Козлодуй ще струват към 80 милиарда лева, бе подкрепена от две лица, които традиционно не мога да понасям - Румен Овчаров и Явор Куюмджиев.
https://www.bgonair.bg/a/172-oporni-...traboprovodite
https://www.bgonair.bg/a/28-denqt-on...-aets-kozloduy
Надявам се това да стигне до ушите и на всички старшинки и пенсионерски клубове у нас, преди да е твърде късно.
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеsosi, в момента и един реактор да се построи е излишен, при положение че страната е електрозахранена при спрян един реактор в Козлодуй . Какъв е смисъла да се строи ? 3.2 гитавата фолнаици имало инсталирани 2023 година прочетох. И с тях вече трябва да се спре, ще има ли нужда от още ?
https://transparency.entsoe.eu/gener...ype.values=B19
Нека спрем тази лудост! Веднага!
- 1 like
Коментар
-
sosi, в момента и един реактор да се построи е излишен, при положение че страната е електрозахранена при спрян един реактор в Козлодуй . Какъв е смисъла да се строи ? 3.2 гитавата фолнаици имало инсталирани 2023 година прочетох. И с тях вече трябва да се спре, ще има ли нужда от още ?Last edited by supertrader; 06.06.2024, 21:04.D.Y.F-091066
Коментар
-
Да вярвам или не, но оценката ми за която тръбя отдавна, че двата нови реактора в Козлодуй ще струват към 80 милиарда лева, бе подкрепена от две лица, които традиционно не мога да понасям - Румен Овчаров и Явор Куюмджиев.
https://www.bgonair.bg/a/172-oporni-...traboprovodite
https://www.bgonair.bg/a/28-denqt-on...-aets-kozloduy
Надявам се това да стигне до ушите и на всички старшинки и пенсионерски клубове у нас, преди да е твърде късно.
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от sosi Разгледай мнение
Стига с тази Франция, бе. Над 50% от ядрения ток в ЕС се произвежда във Франция. Има хора, които освен Франция друга държава не могат да видят и по някаква аксиома ние трябва да сме точно като Франция. А колко тук знаят, че французите са масово против АЕЦ. Нека видим кога Франция е построила своите АЕЦ?
Отиваме тук и сортираме таблицата по дата.
https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=FR
Последният реактор е пуснат 1999г, започнат на 1 април 1991г
Значи тия псевдоексперти с "Франция" ни предлагат 2025 година да следваме примера на Франция от 80-те и 70-те години от миналия век.
Коментар
-
Първоначално изпратено от Моабет да става Разгледай мнениеНикой не може само на АЕЦ, но виж французите повече от половината генерация е атомна.
Отиваме тук и сортираме таблицата по дата.
https://pris.iaea.org/PRIS/CountrySt...spx?current=FR
Последният реактор е пуснат 1999г, започнат на 1 април 1991г
Значи тия псевдоексперти с "Франция" ни предлагат 2025 година да следваме примера на Франция от 80-те и 70-те години от миналия век.
Коментар
-
При 4ГВ натоварване ФЕЦ дават в момента 56% генерация.
https://www.eso.bg/?did=32#%D0%A0%D0...95%D0%95%D0%A1
А има още инженери у нас, един от Ямбол ми заяви, че сме давали сума пари за ФЕЦ, а те генерирали под 1% от тока. Инженер бил, завършил в Пловдив.
Коментар
-
Pyramid, трябва и централизация а в момента са в кондиция да я отричат, не е сложно да се направи такава система, тя всъщност ще е най бързо възвръщащата се инвестиция. Има и нещо друго - водорода няма да навлезе с голяма скорост, но всяка рафинерия може да поема едно солидно производство на водород и да го инжектира в горивата които произвежда, хидрокрекинг с водород, сега го правят с метан ако има. Горивото подложено на хидрокрекинг е екологично, няма пушеци при изгарянето му, изгаря значително по добре и неизгорели въглеводороди няма и за машините е по добро защото ресурса им се повишава, една рафинерия би поела доста излишен ток и ще се произвежда само когато има излишен ток. Ти си прав, собствениците на тези инсталации са инвестирали средства и биха искали да си връщат инвестицията и печелят, а не да продават ток за който да плащат някой да го вземе и това за тях е трагично образно казано.D.Y.F-091066
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеPyramid, като се изключат после няма да им подадат товар, те изглежда пресмятат загубата си, ако платят да останат в мрежата ще е по малко отколкото ще загубят от това че могат да произвеждат, но не ги включват в мрежата. Нали има мощности които трябва да са в резерв и това нещо се разпределя, резерва печели много малко или въобще не печели докато си в резерв. Предполагам пътя да ги включват в мрежата е първо да си бил в резерва, и си с приоритет пред тези които са били изключени. Разбира се отрицателната цена е загуба за инвеститорите, но ще ги подтиква да изграждат мощности за акумулиране.
И...се сетих нещо: Да си представим че, НА ВСЕКИ потребител се присвои индекс, в който са включени дори позиционни потребление на мощност (при стандартизирани условия) то, компютър, управляващ генерацията (такава една обратна връзка, доста сложна но, все пак) изключва дистанционно и частично генериращи мощности. Задачата е, да се разработи комплексната стандартизирана процедура, софтуер и хардуер след което, номерът би могъл дори и да мине.
Обаче, къде ги координираните усилия в тази насока, че бе хи виждам? И мислите ли че, ако и за да се въведе подобно чудо, ТОВА ще стане и ще остане безплатно? В нашия, капиталистически свят, където парица е царица?
Нереално ми се чини, що тъй?
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеЗа отрицателните цени в България факти за осмисляне.
Турция е добавила 1.3 гигавата солари само през април, а Аккую още не е пусната, макар че Росатом има интерес да работи.
Делът на въглищната енергия в Гърция пада до нула през първата десетдневка на май.
Конкуренцията прави това
https://pv-magazine-usa.com/2024/03/...age-expanding/
И това е само един от начините за съхранение на енергия...
- 1 like
Коментар
-
Pyramid, като се изключат после няма да им подадат товар, те изглежда пресмятат загубата си, ако платят да останат в мрежата ще е по малко отколкото ще загубят от това че могат да произвеждат, но не ги включват в мрежата. Нали има мощности които трябва да са в резерв и това нещо се разпределя, резерва печели много малко или въобще не печели докато си в резерв. Предполагам пътя да ги включват в мрежата е първо да си бил в резерва, и си с приоритет пред тези които са били изключени. Разбира се отрицателната цена е загуба за инвеститорите, но ще ги подтиква да изграждат мощности за акумулиране.D.Y.F-091066
- 1 like
Коментар
Коментар