Pyramid, трябва и централизация а в момента са в кондиция да я отричат, не е сложно да се направи такава система, тя всъщност ще е най бързо възвръщащата се инвестиция. Има и нещо друго - водорода няма да навлезе с голяма скорост, но всяка рафинерия може да поема едно солидно производство на водород и да го инжектира в горивата които произвежда, хидрокрекинг с водород, сега го правят с метан ако има. Горивото подложено на хидрокрекинг е екологично, няма пушеци при изгарянето му, изгаря значително по добре и неизгорели въглеводороди няма и за машините е по добро защото ресурса им се повишава, една рафинерия би поела доста излишен ток и ще се произвежда само когато има излишен ток. Ти си прав, собствениците на тези инсталации са инвестирали средства и биха искали да си връщат инвестицията и печелят, а не да продават ток за който да плащат някой да го вземе и това за тях е трагично образно казано.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Скъп ли е наистина ядрения ток
Collapse
X
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеPyramid, като се изключат после няма да им подадат товар, те изглежда пресмятат загубата си, ако платят да останат в мрежата ще е по малко отколкото ще загубят от това че могат да произвеждат, но не ги включват в мрежата. Нали има мощности които трябва да са в резерв и това нещо се разпределя, резерва печели много малко или въобще не печели докато си в резерв. Предполагам пътя да ги включват в мрежата е първо да си бил в резерва, и си с приоритет пред тези които са били изключени. Разбира се отрицателната цена е загуба за инвеститорите, но ще ги подтиква да изграждат мощности за акумулиране.
И...се сетих нещо: Да си представим че, НА ВСЕКИ потребител се присвои индекс, в който са включени дори позиционни потребление на мощност (при стандартизирани условия) то, компютър, управляващ генерацията (такава една обратна връзка, доста сложна но, все пак) изключва дистанционно и частично генериращи мощности. Задачата е, да се разработи комплексната стандартизирана процедура, софтуер и хардуер след което, номерът би могъл дори и да мине.
Обаче, къде ги координираните усилия в тази насока, че бе хи виждам? И мислите ли че, ако и за да се въведе подобно чудо, ТОВА ще стане и ще остане безплатно? В нашия, капиталистически свят, където парица е царица?
Нереално ми се чини, що тъй?
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеЗа отрицателните цени в България факти за осмисляне.
Турция е добавила 1.3 гигавата солари само през април, а Аккую още не е пусната, макар че Росатом има интерес да работи.
Делът на въглищната енергия в Гърция пада до нула през първата десетдневка на май.
Конкуренцията прави това
https://pv-magazine-usa.com/2024/03/...age-expanding/
И това е само един от начините за съхранение на енергия...
- 1 like
Коментар
-
Pyramid, като се изключат после няма да им подадат товар, те изглежда пресмятат загубата си, ако платят да останат в мрежата ще е по малко отколкото ще загубят от това че могат да произвеждат, но не ги включват в мрежата. Нали има мощности които трябва да са в резерв и това нещо се разпределя, резерва печели много малко или въобще не печели докато си в резерв. Предполагам пътя да ги включват в мрежата е първо да си бил в резерва, и си с приоритет пред тези които са били изключени. Разбира се отрицателната цена е загуба за инвеститорите, но ще ги подтиква да изграждат мощности за акумулиране.D.Y.F-091066
- 1 like
Коментар
-
Първоначално изпратено от satz Разгледай мнениеЗа отрицателните цени в България факти за осмисляне.
"От 2022 г. насам броят интервали с отрицателни цени нараства и в двата сегмента на търговия. На пазара "Ден напред" те са се повишили от 42 интервала на 374 през 2023 г., а само в първите пет месеца на настоящата година вече са 255. В рамките на деня преди две години интервалите са били 130, година по-късно вече са 2305, а от началото на 2024 г. до 21 май - 1696 интервала, сочат данните на БНЕБ"
Коментар
-
За отрицателните цени в България факти за осмисляне.
"От 2022 г. насам броят интервали с отрицателни цени нараства и в двата сегмента на търговия. На пазара "Ден напред" те са се повишили от 42 интервала на 374 през 2023 г., а само в първите пет месеца на настоящата година вече са 255. В рамките на деня преди две години интервалите са били 130, година по-късно вече са 2305, а от началото на 2024 г. до 21 май - 1696 интервала, сочат данните на БНЕБ"
Коментар
-
Моабет да става, за водорода трябва да се ориентират само към безмембранни електролизери с дълъг живот, мембранните имат живот колкото батериите и няма да е изгодно, освен това са и скъпи. Просто в погрешна посока разработват. Също машината трябва да е една - и да преобразува тока в газ и от този газ да произвежда ток обратно.Last edited by supertrader; 02.06.2024, 23:11.D.Y.F-091066
Коментар
-
Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнениеНие също не можем само с ток от ядрени реактори, Русия има затворена енергийна система и вижте колко процента атомни централи са си позволили, а те могат да си направят много и дори както се казва да минат на ток от атомни централи, но това нещо не е възможно. Честно не виждам как ще строим още реактори при тази индустрия която имаме, нямаме производства които да се запускат когато тока от реакторите ни е излишен, а със соларен ток атомните реактори не си говорят лесно въобще да се съгласуват. Две думи - лоша и безотговорна работа. Варианта е Русия да взриви централата - взривения реактор с изотопна бомба и така да изгори радиоктивния прах, така може да се спасят хората от радиационно замърсяване което е за над 3000 години. За части от секундата ще се разпаднат тези елементи, вещества. Те имат тази технология.
ВЕИ имат също проблем с балансирането и с предвидимоста. Реално трябва да има ГЕЦ и ВЕЦ които на покриват нужната генерация през нощта и безветрие. Идеално решение за всички проблеми няма. Всички разчитат на водорода, но на практика няма още проверено решение което да енергийно ефективно и да работи достаъчно дълго време. Ще дойде и това време когато ще има водородни балансиращи мощтности.
Няма такова нещо като изотопна бомба която да може да изгори радиоактивният прах/отпадък. Ако това беше възможно досега руснаците да са събрали всичките си радиоактивни отпадъци и да са ги изгоряли на Нова земя или друг ненаселен район.
Има надежда в реакторите с бързи неутрони тип БРЕСТ наричат ги още ПРОРИВ = Пробив. При тях разчитат да поставят заедно с горивото и радиоактивни отпадъци които да "изгарят". На практика в реактора нищо не изгаря, а се разпада на други елементи които не са радиоактивни или с кратък период на разпадане.
И тази технология е все още не е проверена. Реактора се изгражда, но не е пуснат в промишлена експлоатация. Трябва да мине време да се докаже, измисленото на теория работи и на практика. Проработи ли ще има облекчение проблема с радиоактивните отпадъци.
Ако знаех какво да препоръчам щях да съм по-богат
Коментар
-
Украинците ако хване студ на зима ще напънат реакторите си и ще се мъчат с тях да си балансират мрежата, а мрежа само с ядрени реактори не може да се балансира и пак ще гръмнат някоя централа. Нищо добро не ни чака.
Ние също не можем само с ток от ядрени реактори, Русия има затворена енергийна система и вижте колко процента атомни централи са си позволили, а те могат да си направят много и дори както се казва да минат на ток от атомни централи, но това нещо не е възможно. Честно не виждам как ще строим още реактори при тази индустрия която имаме, нямаме производства които да се запускат когато тока от реакторите ни е излишен, а със соларен ток атомните реактори не си говорят лесно въобще да се съгласуват. Две думи - лоша и безотговорна работа. Варианта е Русия да взриви централата - взривения реактор с изотопна бомба и така да изгори радиоктивния прах, така може да се спасят хората от радиационно замърсяване което е за над 3000 години. За части от секундата ще се разпаднат тези елементи, вещества. Те имат тази технология.Last edited by supertrader; 27.05.2024, 22:01.D.Y.F-091066
Коментар
-
Атомната енергетика и провалът на „Зеления нов курс“
26.05.2024, 12:34 Дмитрий Ростов 6076Свят
/Поглед.инфо/ Защо Вашингтон внезапно и спешно се нуждае от ренесанс на „мирния атом“?
Съединените щати бяха сред страните, които приеха международна декларация след резултатите от конференцията на ООН за климатичните промени COP28 в Дубай (Обединени арабски емирства). Той е подписан от 22 държави, участващи в Конференцията за климата: България, Великобритания, Унгария, Гана, Канада, Мароко, Молдова, Монголия, Холандия, ОАЕ, Полша, Румъния, Словакия, Словения, САЩ, Украйна, Финландия, Франция, Чехия, Швеция, Южна Корея и Япония. Всички те са се ангажирали „с цел борба с глобалното затопляне“ да утроят съществуващия капацитет на атомните електроцентрали (АЕЦ) до 2050 г.
Възниква въпросът: защо Вашингтон толкова внезапно и спешно се нуждае от ренесанс на ядрената енергетика? В края на краищата съвсем наскоро, през 2021 г., администрацията на президента на САЩ Джо Байдън, с голям пропаганден шум и патос, наля няколко трилиона долара в икономиката за „зеленото преструктуриране на Америка“.
Тогава либералната администрация на Белия дом нарече това почти повторение на широкомащабните реформи на Рузвелт и New Deal 2.0, намеквайки, че по време на това „озеленяване“ всичко, което не попада под определението за зелени енергийни технологии, включително използването на атомни енергия, така да се каже, сама ще потъне в екологична забрава.
И изведнъж, само след три години, всичко се променя толкова радикално, че същите тези, зелени отвсякъде хора, ревностно започнаха да увеличават капацитета на американските атомни електроцентрали, утроявайки ги наведнъж.
Въпросът очевидно е, че през 2024 г. ефектът от „Зелената сделка“ на администрацията на Байдън вече е усетен от почти всички американци. Необезпечените с нищо финансови инжекции доведоха до най-силния инфлационен шок от почти половин век. Цените на горивата направо се удвоиха.
Но с постиженията, както отбелязват експертите, всичко е много по-сложно. Само 17% от отпуснатите колосални суми бяха поне по някакъв начин изразходвани. Останалите продължават да се мотаят между федералните агенции и фирмите - изпълнители. Но няма смисъл да бързаме със заключението, че зелената революция е удавена във финансовата бюрокрация и корупцията на Вашингтонските чиновници.
Значителна роля изигра и геополитическият фактор. В края на краищата в самите Съединени щати бяха отпуснати безвъзмездни средства и субсидии за създаването на вятърни турбини, панели/батерии и т.н. Днес обаче Китай вече контролира около 90% от пазара на зелените технологии.
През 2023 г. Китай представляваше 88% от глобалните продажби на слънчеви панели. Пекин си осигури пазарен дял от световната търговия от 11% за батерии и 28% за електрически превозни средства. Политиците в САЩ и Европа вече стигнаха дотам, че все по-често говорят (за да се оправдаят някак си и да не изглеждат пълни идиоти), че всъщност зелените движения в техните страни са тайно финансирани... от Китайската комунистическа партия!
Логиката на оправданието е следната: много зелени лидери имат история на присъствие в левите движения през 70-те години (например в Германия и скандинавските страни). Е, левите (особено в Европа) са, разбира се, маоисти, а маоистите какво са, ако не същите като Китайската комунистическа партия...
На този фон опитите на американците да заместят глобално вноса и да „преместят” Китай „ в кюшето“,не се увенчаха с успех. Както и създаването на фабрики за производство на чипове - поради липсата на опит и технологии, времето за пускането им се измества към мъгливите 2030-те.
В самите Съединени щати някои от демократите, които се крият зад Байдън, не са обезсърчени - много от тях без колебание са готови да похарчат не трилиони, а десетки трилиони долари през следващия мандат. Дори и само за да се доведе зеленото преструктуриране на Америка до логичния му завършек.
Междувременно Тръмп на този фон вече открито иска 1 милиард долара дарения от американски петролни гиганти в замяна на ограничаване на зелената програма, за която вече са отписани трилиони. А другата, по-трезвата част от демократите бързо търси изход в ренесанса на ядрената енергетика.
Европейците, следвайки стар колониален навик, се опитват „невидимо да заметат цялата мръсотия под килима“ - да решат проблема със създаването на „зелено и екологично пространство“ в ЕС за сметка на икономически по-слабо развитите страни.
Например през 2022 г. Европейският съюз е изнесъл 32,1 милиона тона отпадъци за страни извън ЕС (през 2021 г. бяха 33 милиона тона). Основната държава „изтривалка“ за измитане на европейски отпадъци (12,4 милиона тона) е Турция.
Ако някой внезапно има въпрос защо, тогава отговорът е готов веднага: развитите страни от Европейския съюз (като Норвегия), като правило, преработват по-голямата част от отпадъците, докато развиващите се страни ги погребват. В същото време въпросът защо развиващите се страни трябва да погребват отпадъците на развитите страни, разбира се, не се повдига.
Всички тези опити обаче като цяло не решават проблема и не са изход от ситуацията. Ето защо американците и дори администрацията на Байдън толкова внезапно признаха необходимостта от утрояване на капацитета на ядрената енергия за постигане на „глобални нулеви емисии на парникови газове/въглеродна неутралност до средата на века“ и подписаха съответната министерска декларация след Конференцията на ООН за климата в Дубай.
И колективният Запад обяви след резултатите от нея чрез думите на Сама Билбао и Леон, генерален директор на Световната ядрена асоциация: „Държавите, които подкрепиха тази декларация, поемат силни ангажименти да поставят ядрената енергия в центъра на своите стратегии за смекчаване на ефектите от изменението на климата. Тяхната визия е тази, която се стреми към устойчив, рентабилен, безопасен и справедлив енергиен микс в целия свят...”
Коментар
-
Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнениеДа, ама нашите предатели, държат това да стане. И после, токът бил щял да е скъп. Ами какъв друг да е?Last edited by supertrader; 19.05.2024, 11:35.D.Y.F-091066
Коментар
-
Информацията на "Гласове" се потвърди. Американци са идвали в Белене по покана на България
Свързан текст: Американците ни натискат да дадем на Украйна безплатно двата реактора от АЕЦ "Белене"?
По искане на правителството на България и правителството на Украйна технически екип на САЩ е пристигнал на 10 май в София за срещи с български правителствени служители, за да подготви инспекцията на ядреното оборудване на терена на АЕЦ “Белене”, стана ясно от съобщение на посолството на САЩ у нас, цитирано от "Труд".
От 13 до 16 май американски, български и украински експерти извършиха на място техническа оценка на избрано оборудване за атомни реактори от типа ВВЕР/В-466, което се съхранява в продължение на няколко години в Белене, се казва в информацията на посолството на САЩ.
Целта на инспекцията е да се предостави оценка от трета страна за състоянието и мерките за консервация, използвани за поддръжка на оборудването. Американският правителствен екип включваше технически експерти от Държавния департамент на САЩ, Министерството на енергетиката на САЩ, Националната лаборатория в Оук Ридж и Националната лаборатория в Аргон, които работеха заедно с представители на правителството на България, Националната електрическа компания на България (НЕК) и техническа делегация от Националната компания за производство на ядрена енергия на Украйна “Енергоатом”, посочват още от дипломатическата мисия.
Ето каква информация публикува "Гласове" преди седмица:
Според информация на "Гласове" в понеделник Белене ще посетят американски и украински официални лица. Целите на визитите са няколко. Според нашата информация служител на Държавния департамент на САЩ и представител на "Уестингхаус" ще огледат площадката на АЕЦ "Белене", заедно с представители на украинската енергийна компания "Енергоатом".
Преди година Народното събрание задължи тогавашния министър на енергетиката Румен Радев да започне преговори с Украйна за продажбата на оборудването за АЕЦ "Белене". Според тогавашните сметки България трябваше да получи за него 1, 2 млрд. лева. Нашите източници твърдят, че американският държавен чиновник е тук, за да окаже натиск на България да дари безвъзмездно двата реактора и оборудването, което украинците си харесат. Именно затова е и посещението на служителите на "Енергоатом", които ще направят оглед. Те са тук по покана на правителството на Николай Денков. Представителят на "Уестингхаус" пък щял да преценява дали изградената инфраструктура е подходяща за американските интереси в енергетиката тук.
- 1 like
Коментар
Коментар