IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За т.н.възобновяеми източници на енергия, колко са полезни?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Всъщност нека направим един бърз анализ на акциите в АЕЦ. Нека използваме индекса NLR, който включва доста фирми от цял свят. За съжаление те се занимават не само с АЕЦ и често дотират АЕЦове си и с пари от други дейности. Та отиваме на MSN money
    https://www.msn.com/en-us/money/markets/charts

    Избираме при "период" - All, а при Compare добавяме NLR. Вижда се, че за 10 години те не могат да покрият и инфлацията, а с най-простата покупка дори на акции в индекс като NASDAQ, S&P500 и т.н ще сте в пъти по -добре. Те затова преди 4-5 години в големите банки им направиха инструктаж като видят някой желаещ да инвестира в АЕЦ, дори да е с милиони като Богомил Манчев веднага да му показват вратата обратно. Ето как развитата борса без много шум и по най-ефективен начин решава кои фирми да останат на пазара. А у нас подобни решения се взимат още като по соца - някакъв като дедо Пешо крещи от сутрин до вечер, че иска "евтин ядрен ток" от Белене, 2.2 милиона пенсионери към които се присъединяват и по-млади полубезработни инженери правят същото, ТВ Алфа, БСП и подобни "помагат". Дори и на Бойко и на Теменужка изобщо не им е ясно, колко трагично е да се пънеш да инвестираш в нов АЕЦ. Икономиката ни се крепи на магия.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение

      Са ти с кво си съгласен няма никакво значение.Светът си функционира без да се съобразява с кво си съгласен и с кво не.Ако ти е интересно виж програмата на ЕФ на ТУ и се ограмоти не плещи смешки по форумите.Разбирам че в твоето съзнание функционира друг свят това засега е безопастно щото касае само тебе продължавай да ни веселиш забавен си
      То е ясно, че тук си най-умния и нямаш нужда от моите съвети. Но не може ли да спазваш същия принцип и при парите, та си тръгнал да правиш Белене с моите пари. Колко струва къщата ти на село? Продай я и инвестирай всичко в ядрена енергетика.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

        Голям проблем е, че с изрази които се повтарят по 100 пъти на ден като "ядрения ток е евтин..." и подобни се внушава на хората, че цената на тока от всеки АЕЦ е еднаква. Е то, и куче да е ще разбере, че това са две различни сгради, а човек с основно трябва да разбере поне, че и между един изплатен Козлодуй и неизплатено Белене разликата е от земята до небето.

        С това, че АЕЦ вече са реликва и то не само от соца, а по цял свят съм абсолютно съгласен. Щяха да ми паднат очите да гледам как Красимир Каракачанов обясняваше по телевизията, че САЩ ни мразели и не искали да си имаме нов високотехнологичен руски АЕЦ. А това е не само висшист, макар и по история, ами и министър!

        Иначе АЕЦ Козлодуй си е изплатен и добър. Може би хората си го обичат и защото като АЕЦ никой не посмя да го окрадне изцяло, въпреки че някои като моралиста Кадиев окрадоха много от тока му - жена му с туристическо образование взе лиценз и ток от Р.Овч и направи милиони от продажбата му в Гърция. Тъй като съм виждал истински търговци на ток на запад мога да ти кажа нещо интересно. За да си такъв там не е достатъчно да си много образован, с добър опит и да си супер. Искат ти да си и до 40 години! След 40 може да се радваш на парите си или да станеш административен шеф, можеш да уволняваш трейдъри защото са закъсняли за работа, но не може да им се бъркаш изобщо в сделките. Та това са много по-високи изисквания от това да си инженер в АЕЦ.

        Козлодуй е и един от най-новите АЕЦ - с реактори 89-та и 91-та година. В САЩ ако има стотина реактора, а в Европа към 130, само два да са по-нови от него, а може и два да няма. Просто в САЩ и ЕС са спрели да правят нови реактори още преди 30-40 години, като първата и най- важна причина е, че ЯДРЕНИЯТ ТОК Е СКЪП! Тук се внушава на хората, че там са някакви откачени еколози, че инженерите им са тъпи и с Белене ще ги попилеем икономически и какви ли не политически невероятни приказки.
        Са ти с кво си съгласен няма никакво значение.Светът си функционира без да се съобразява с кво си съгласен и с кво не.Ако ти е интересно виж програмата на ЕФ на ТУ и се ограмоти не плещи смешки по форумите.Разбирам че в твоето съзнание функционира друг свят това засега е безопастно щото касае само тебе продължавай да ни веселиш забавен си

        Коментар


        • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение

          Хаха, верно техникумаджиите се смятаха за големите специалисти в соца, и то има резон, инженерите бяха умишлено потискани и им плащаха по-малко, щото нали уж работническата класа господства един вид.
          Дедо Пешо обаче е инженерче, просто е имал късмета да дойдат промените и да почнат да му плащат по-добре и то в АЕЦ-а, една типична реликва от соца, като манталитет. Оттогава явно яко му е пораснала работата и смята останалите за недостойни за неговото уважение, той е най-големият специалист и вероятно и най-богатия в плевенското село в което само мангалите са останали.
          Бобчо понякога имаш проблясъци.Като цяло сте забавни особено Фончо скача като петле..Чудя се откъде тая увереност да коментирате нещо което не разбирате...Имайте уважение към хората благодарение на които имате ток че както сте я подкарали май наистина ще разчитате на перкопанелите.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от BobyB Разгледай мнение
            Дедо Пешо обаче е инженерче, просто е имал късмета да дойдат промените и да почнат да му плащат по-добре и то в АЕЦ-а, една типична реликва от соца, като манталитет.
            Голям проблем е, че с изрази които се повтарят по 100 пъти на ден като "ядрения ток е евтин..." и подобни се внушава на хората, че цената на тока от всеки АЕЦ е еднаква. Е то, и куче да е ще разбере, че това са две различни сгради, а човек с основно трябва да разбере поне, че и между един изплатен Козлодуй и неизплатено Белене разликата е от земята до небето.

            С това, че АЕЦ вече са реликва и то не само от соца, а по цял свят съм абсолютно съгласен. Щяха да ми паднат очите да гледам как Красимир Каракачанов обясняваше по телевизията, че САЩ ни мразели и не искали да си имаме нов високотехнологичен руски АЕЦ. А това е не само висшист, макар и по история, ами и министър!

            Иначе АЕЦ Козлодуй си е изплатен и добър. Може би хората си го обичат и защото като АЕЦ никой не посмя да го окрадне изцяло, въпреки че някои като моралиста Кадиев окрадоха много от тока му - жена му с туристическо образование взе лиценз и ток от Р.Овч и направи милиони от продажбата му в Гърция. Тъй като съм виждал истински търговци на ток на запад мога да ти кажа нещо интересно. За да си такъв там не е достатъчно да си много образован, с добър опит и да си супер. Искат ти да си и до 40 години! След 40 може да се радваш на парите си или да станеш административен шеф, можеш да уволняваш трейдъри защото са закъсняли за работа, но не може да им се бъркаш изобщо в сделките. Та това са много по-високи изисквания от това да си инженер в АЕЦ.

            Козлодуй е и един от най-новите АЕЦ - с реактори 89-та и 91-та година. В САЩ ако има стотина реактора, а в Европа към 130, само два да са по-нови от него, а може и два да няма. Просто в САЩ и ЕС са спрели да правят нови реактори още преди 30-40 години, като първата и най- важна причина е, че ЯДРЕНИЯТ ТОК Е СКЪП! Тук се внушава на хората, че там са някакви откачени еколози, че инженерите им са тъпи и с Белене ще ги попилеем икономически и какви ли не политически невероятни приказки.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

              Щом не ми отговори, допускам че си с образование от техникум. А всеизвестно е още от соца, че тия с техникумите знаят повече от инженерите. Аз може да не съм в ТЕЦ-а но тия работи дето съм ги смятал и внедрявал преди десетки години знам от приятели, че още са там и може и да ги гледаш всяка смяна непрекъснато пред себе си. Ако не ги гледаш, нали знаеш че началниците имат камери да гледат пък тебе и затова може да са те изгонили.

              Най-важното което казах тук е не това обаче, а това, че ако се занимаваш в енергетиката с техническа част и цял живот, изобщо не те прави знаещ по икономическата част. И това за съжаление е проблем на най-високо ниво в държавата. Ето ги хората тук
              https://www.bulenergyforum.org/bg

              Значи доц.Хиновски сам призна, че в България те не разбират от това, но не ми се търси изказването му. Добрите експерти по въпроса на запад струват милиони, пък и най-малкото трябва да имаш желание да им платиш. Може по линия на ENTSOE и Световната банка да получим безплатна експертиза, но първо дали спецовете от соца ще го искат и допуснат, и второ развитието на енергетиката у нас често се определя на съвсем неподходящи места като в "ТВ Алфа". Не знам какви са точните причини, но този важен документ за България е супер катастрофален, примитивен от пръв поглед и е подхотящ за действителност от 70-те години на миналия век, а не за 2019-та година. Говорим за управление на десетки милиарди.
              http://www.eso.bg/fileObj.php?oid=2022

              Хаха, верно техникумаджиите се смятаха за големите специалисти в соца, и то има резон, инженерите бяха умишлено потискани и им плащаха по-малко, щото нали уж работническата класа господства един вид.
              Дедо Пешо обаче е инженерче, просто е имал късмета да дойдат промените и да почнат да му плащат по-добре и то в АЕЦ-а, една типична реликва от соца, като манталитет. Оттогава явно яко му е пораснала работата и смята останалите за недостойни за неговото уважение, той е най-големият специалист и вероятно и най-богатия в плевенското село в което само мангалите са останали.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                Щом не ми отговори, допускам че си с образование от техникум. А всеизвестно е още от соца, че тия с техникумите знаят повече от инженерите. Аз може да не съм в ТЕЦ-а но тия работи дето съм ги смятал и внедрявал преди десетки години знам от приятели, че още са там и може и да ги гледаш всяка смяна непрекъснато пред себе си. Ако не ги гледаш, нали знаеш че началниците имат камери да гледат пък тебе и затова може да са те изгонили.

                Най-важното което казах тук е не това обаче, а това, че ако се занимаваш в енергетиката с техническа част и цял живот, изобщо не те прави знаещ по икономическата част. И това за съжаление е проблем на най-високо ниво в държавата. Ето ги хората тук
                https://www.bulenergyforum.org/bg

                Значи доц.Хиновски сам призна, че в България те не разбират от това, но не ми се търси изказването му. Добрите експерти по въпроса на запад струват милиони, пък и най-малкото трябва да имаш желание да им платиш. Може по линия на ENTSOE и Световната банка да получим безплатна експертиза, но първо дали спецовете от соца ще го искат и допуснат, и второ развитието на енергетиката у нас често се определя на съвсем неподходящи места като в "ТВ Алфа". Не знам какви са точните причини, но този важен документ за България е супер катастрофален, примитивен от пръв поглед и е подхотящ за действителност от 70-те години на миналия век, а не за 2019-та година. Говорим за управление на десетки милиарди.
                http://www.eso.bg/fileObj.php?oid=2022

                Фончо що не кандидатстваш за Сатиричния театър ще имаш успех.Изобщо хабер си нямаш какво работя ти и хабер нямаш че това съществува както си нямаш никакъв хабер как функционира една ЕЕС.Ще оговориш ли поне на един от въпросите които ти зададох?

                Коментар


                • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
                  Не крещя казвам ти.Пак питам искаш ли един ден да дойдеш с мен на работа и тогава да говориш кой какъв е.Това чв си ходил в тец като турист не те прави специалист както и интернета
                  Щом не ми отговори, допускам че си с образование от техникум. А всеизвестно е още от соца, че тия с техникумите знаят повече от инженерите. Аз може да не съм в ТЕЦ-а но тия работи дето съм ги смятал и внедрявал преди десетки години знам от приятели, че още са там и може и да ги гледаш всяка смяна непрекъснато пред себе си. Ако не ги гледаш, нали знаеш че началниците имат камери да гледат пък тебе и затова може да са те изгонили.

                  Най-важното което казах тук е не това обаче, а това, че ако се занимаваш в енергетиката с техническа част и цял живот, изобщо не те прави знаещ по икономическата част. И това за съжаление е проблем на най-високо ниво в държавата. Ето ги хората тук
                  https://www.bulenergyforum.org/bg

                  Значи доц.Хиновски сам призна, че в България те не разбират от това, но не ми се търси изказването му. Добрите експерти по въпроса на запад струват милиони, пък и най-малкото трябва да имаш желание да им платиш. Може по линия на ENTSOE и Световната банка да получим безплатна експертиза, но първо дали спецовете от соца ще го искат и допуснат, и второ развитието на енергетиката у нас често се определя на съвсем неподходящи места като в "ТВ Алфа". Не знам какви са точните причини, но този важен документ за България е супер катастрофален, примитивен от пръв поглед и е подхотящ за действителност от 70-те години на миналия век, а не за 2019-та година. Говорим за управление на десетки милиарди.
                  http://www.eso.bg/fileObj.php?oid=2022


                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                    Дедо Пешо, разбирам, че си регулирал честотите на някакъв ТЕЦ и съм сигурен, че го можеш. Защо обаче считаш, че разбираш и от икономика на АЕЦ? Аз имам колеги и колежки в Козлодуй и като си говорим ми казват "Ти разбираш ли, че това дето ни го говориш, не ни е изобщо работа и изобщо не знаем за какво говориш?" На тебе още не ти е ясно колко е скъп ядрения ток, значи по този въпрос си на нулата, ако не и под нея. С какво ще изплатиш 20 милиарда за Белене, чиито ток е пък и ненужен? Проблем в България е, че са се събрали примерно в някакъв Енергиен форум, с научни титли най-големите ни светила по енергетика и там няма също хора на които повечето неща да са им ясни - ами нормално е, нямали сме пазар на ток, нямали сме дори и икономика със свободен пазар, по ВУЗ-овете се учеше техническата част, но никаква икономика на енергетиката.
                    Малкия не се перчи като петле ами слушай какво ти говоря ако искаш да научиш нещо.И чвти внимателно какво ти пиша не бързай да се изхвърляш като чекия на мокър пясък

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                      Нямам. Превъплащаваш се постоянно ту като земледелец ту като работещ в енергетиката, ту като живещ в някакво село с циганки женени за германци, ту като работещ в ТЕЦ на смени. В ТЕЦ-а инженер ли си та ти е толкова тежко? ВУЗ ли си завършил или техникум? Не, че много ме интересува, ама дай да го уточним накрая. Иначе е важно какви мисли изразяваш, а не кой си. Това постоянно да крещиш "знаеш ли кой съм аз?" е нещо което няма как да вдигне мнението ми за тебе. Мойта работа не е да седя в ТЕЦ на смени. Ходил съм по ТЕЦ-ове само да внедрявам системи.
                      Не крещя казвам ти.Пак питам искаш ли един ден да дойдеш с мен на работа и тогава да говориш кой какъв е.Това чв си ходил в тец като турист не те прави специалист както и интернета

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
                        Фончо пак питам ти некакъв абер какво работя имаш ли?
                        Нямам. Превъплащаваш се постоянно ту като земледелец ту като работещ в енергетиката, ту като живещ в някакво село с циганки женени за германци, ту като работещ в ТЕЦ на смени. В ТЕЦ-а инженер ли си та ти е толкова тежко? ВУЗ ли си завършил или техникум? Не, че много ме интересува, ама дай да го уточним накрая. Иначе е важно какви мисли изразяваш, а не кой си. Това постоянно да крещиш "знаеш ли кой съм аз?" е нещо което няма как да вдигне мнението ми за тебе. Мойта работа не е да седя в ТЕЦ на смени. Ходил съм по ТЕЦ-ове само да внедрявам системи.
                        Last edited by fon; 30.04.2019, 20:57.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от national power Разгледай мнение
                          На тебе нищо не ти е ясно по добре пиши в тема политика за тука немаш знания.Размахваш едни други портрети още по безумни
                          Дедо Пешо, разбирам, че си регулирал честотите на някакъв ТЕЦ и съм сигурен, че го можеш. Защо обаче считаш, че разбираш и от икономика на АЕЦ? Аз имам колеги и колежки в Козлодуй и като си говорим ми казват "Ти разбираш ли, че това дето ни го говориш, не ни е изобщо работа и изобщо не знаем за какво говориш?" На тебе още не ти е ясно колко е скъп ядрения ток, значи по този въпрос си на нулата, ако не и под нея. С какво ще изплатиш 20 милиарда за Белене, чиито ток е пък и ненужен? Проблем в България е, че са се събрали примерно в някакъв Енергиен форум, с научни титли най-големите ни светила по енергетика и там няма също хора на които повечето неща да са им ясни - ами нормално е, нямали сме пазар на ток, нямали сме дори и икономика със свободен пазар, по ВУЗ-овете се учеше техническата част, но никаква икономика на енергетиката.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от fon Разгледай мнение

                            Хайде да направя още една стъпка. Добре е да се знае и следното:
                            Ядреният ток в момента е най-скъп по себестойност, но най-евтин на пазара! Говорим често за над 2 пъти по-евтин от конкурентните източници.

                            Това нещо не се знае в повечето случаи от енергетиците ни и на най-високи позиции в България дето ги гледаш по телевизията. Защо? Защото пазар на ток у нас не е имало и те е нямало къде да го видят. Това се знае от всеки специалист на запад. Да не говорим, в какъв бурен смях може да избухне земледелец, като чуе че ток от различни източници може да има различна цена. При ДКЕВР не може, но на пазара може. Обяснението е много просто. Отива производител на пазара и казва "искам ток от понеделник до петък от 9 до 17". Тоя с АЕЦ му вика "имам, но трябва да купиш и тока ми в неделя и нощем, че няма какво да го правя". Другия с газа му казва "А бе и до 17:15 да ти трябва, само дай да го запишем. Давам каквото искаш".

                            Та в САЩ се стигна до парадокса да се затварят масово и АЕЦ чиято начална инвестиция е напълно изплатена и приходите на пазара не могат да им покрият разходите само за уран и специалисти. Въпреки, че и там не толкова просто обяснението - в повечето случаи старите (ама наистина стари, не като Козлодуй на под 30 години) АЕЦ се затварят защото не могат да отговорят на новите изисквания за безопасност и нямат файда да правят скъп ремонт. Но и заради ниската цена на ядрения ток на пазара.

                            Та забележи как само с две стъпки доказахме колко безумно е Белене, щото има още доста по въпроса. И погледни какви безумия се бълват по медиите ни. Краде се много в енергетиката ни. Ами народът пък съвсем като не може да се ориентира и в най-елементарното как да не се краде.

                            Фончо бе искаш ли земеделеца да те заведе на мястото където работи да изкараш една смяна с него.Понеже си дървен философ и да те видим после какви ше ги дрънкаш у форумо.А искаш ли?И поне на един въпрос юе ми отговориш ли?Пазар не ме разсмивай че като зафука зимъска ше видиш пазар.България се напълни с агресивни всезнайковци и Гугъл дървени професори.Фончо пак питам ти некакъв абер какво работя имаш ли?Като се изказваш неподготвен?Да не се покриеш пак както се криеш от въпросите

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение
                              виж ся, аз кат краен потребител не ме интересуват никви таблици и сметки на Белене, АЕЦ, Марици и алабализми, а ме интересува кво давам накрая и също ме интересува да не виждам такива заглавия с разни думички кат "увеличение на тока".
                              Богомил Манчев, не знам знаеш ли кой е - той първият мафиот по АЕЦ у нас и шеф на БУЛАТОМ с която организация е забранил на всеки ядрен специалист да каже и дума против АЕЦ - прокуратурата го задържа, но го пусна набързо тъй като има към 200 милиона, та го питаха как ще се изплаща Белене при скъпия му ток и той каза: "Аз знам, че цената на тока ще расте, защото тя винаги расте". Изпусна да добави, че със сигурност ще расте, ако се разчита на ток само от АЕЦ както му се иска. За ВЕИ-та не е ясно, може и да намалява, ама инфлация, кражби, грешни решения и т.н.

                              За съжаление никой няма да те пита в случая какво искаш. Модераторът ми каза "Много политизираш темата, ще те трием". По цял свят енергетиката се политизира по какви ли не начини, но това да се пита мнозинство което си мисли още, че тока е евтин е нещо уникално за България. Вярно, казали са едни добри условия сега пред всички, ама ти виждал ли си политици да спазват условията си?

                              Та аз няма как да ти осигуря евтин ток, но ми се иска всички тук да занаят че ядрения ток е безумно скъп по две причини:
                              1.Обидно е през 2019г да живееш в държава в която мнозинството още си мисли, че "ядрения ток е евтин"
                              2.Използвайки тази неграмотност, някои засилиха проекта Белене по политическа линия. Ако хората масово знаят твърдо, че ядреният ток е скъп, много по-трудно биха били лъгани, крадени и мамени по елементарен начин
                              Last edited by fon; 30.04.2019, 20:32.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от michaelis12 Разгледай мнение
                                Шоковото повишаване на тока - неизбежно. Чака ли ни 20% увеличение?
                                Не можело да се прави социална политика с цената му, смята (експерт)
                                Прочети още на: https://www.dnes.bg/stranata/2019/04...ichenie.407009

                                Енергодружествата поискаха поскъпване на тока от 1 юли
                                И трите ЕРП-та внесоха искане за нови по-високи цени в КЕВР
                                http://kanal3.bg/news/95210-Energodr...toka-ot-1-yuli

                                айде къде ви ги вентилаторите и слънчаците, че нешо не виждам намаление, начи са полезни = 0 ако зарад тях е увеличението начи са вредни .....
                                Мишо бе у Виената колко е токо?

                                Коментар

                                Working...
                                X