IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Интелектуалната собственост - краде ли се у нас?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение


    Дай да се разберем с теб, тук предлагаме ИДЕИ, за които НЕ искаме да влагаме СВОИ пари! Какъв експеримент те гони? Ограничена серия... Това струва пари! А парите, в дългосрочен план - ще са изгубени за подобна ИДЕЯ. Не е необходимо да има статистическа информация, дори...

    Има едно изключение, разбира се! Лично към теб!

    Статистическата информация би била наистина ЦЕННА при едно условие. И то е?
    Ми, така де: финансирай проекта и ще се сдобиеш с ЦЕННА статистическа информация. Дори да не се привлече вниманието на пазара, ЦЕННАТА информация си остава: за неприложимост на всички идеи, за да завладеем пазара.

    Матеев, ти ще бъдеш в ролята на буфера, вместо носителя на "идеи". Поемаш риска. Бълха те ухапала!

    Споко, той има и други идеи, които трудно ще те демотивират...
    Безименен, НИКОЙ не държи Матеев да се напряга. Ти не можеш нищо - ОК. Приели сме го. Само да вземеш, пък да обясниш, как се правят 5%/100 км.специфичнинзагуби за пренос на ВН, че (както и да ги смяташ), и 0,8% не стигат.
    (Прочее, радвам се, че ковидът не успя да те тръшне, и ще има с кого пак да се смеем.)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

      Според мене трябва да се направи експеримент с ограничено производство на например стотина чифта и даване на консигнация за продажба в някой обувен магазин. При такава ограничена серия, направена на ръка, ще се наложи обувките да се продават под цената на себестойноста, но не това е важното, а факта, че ще се натрупа ценна статистическа информация за пазарните настроения. Тази информация няма как да се получи по друг начин, освен с именно такъв експеримент.
      Сигурно си прав но, проектът свърши още 2015-та. А аз, вече нямам сили за това. Заложих апартамента си, за да опитам. И разработих нещо, което работи номинално. Ако искаш, ще ти изпратя няколко екземпляра, да се позабавляваш. Нищо не искам в замяна, дори пощенските разходи са за моя сметка. После, ако вече сам не си се сетил, ще подскажа аз своя път към удвояване на мощността (става и по-гъвкаво, и т.н.). А безименният "МикоМиков" - взе много да му личи, върна се към стария си стил на писане - вместо да бръмчи, да иде да свърши нещо полезно.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

        Според мене трябва да се направи експеримент с ограничено производство на например стотина чифта и даване на консигнация за продажба в някой обувен магазин. При такава ограничена серия, направена на ръка, ще се наложи обувките да се продават под цената на себестойноста, но не това е важното, а факта, че ще се натрупа ценна статистическа информация за пазарните настроения. Тази информация няма как да се получи по друг начин, освен с именно такъв експеримент.

        Дай да се разберем с теб, тук предлагаме ИДЕИ, за които НЕ искаме да влагаме СВОИ пари! Какъв експеримент те гони? Ограничена серия... Това струва пари! А парите, в дългосрочен план - ще са изгубени за подобна ИДЕЯ. Не е необходимо да има статистическа информация, дори...

        Има едно изключение, разбира се! Лично към теб!

        Статистическата информация би била наистина ЦЕННА при едно условие. И то е?
        Ми, така де: финансирай проекта и ще се сдобиеш с ЦЕННА статистическа информация. Дори да не се привлече вниманието на пазара, ЦЕННАТА информация си остава: за неприложимост на всички идеи, за да завладеем пазара.

        Матеев, ти ще бъдеш в ролята на буфера, вместо носителя на "идеи". Поемаш риска. Бълха те ухапала!

        Споко, той има и други идеи, които трудно ще те демотивират...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
          Що са идиотски внушения? Собственост върху идея няма . Регистриран полезен модел значи че, ако някой го ползва, за да получи някаква изгода, следва да се споразумее да плати на този, който го е регистрирал, някакво справедливо заплащане, задето, онзи му е свършил черната работа да мисли, пробва, греши и т.н. СЛЕД отпадане на регистрацията (поради изтекъл срок или неплатени държавни такси), всеки може да ползва, без нищичко да плаща. Сега, ако някой е откровено тъп, там и Господ не може да помогне.Някои, още се промъкват между капките, като теб, но и то е до време.

          Ако някой НЕ е откровено тъп, би трябвало вече да е отчел, че "изтекъл срок", в който няма производство, реализация и ПОСТОЯННО търсене на пазара - всичко това води до невъзможност да привлечеш вниманието на пазара. Не можеш да привлечеш и парите за доставчици и заплати на работещите...

          Ако някой НЕ е откровено тъп, би съобразил, че търсенето на продукт или услуга на пазара - би ти дало прекрасната възможност да не "изтича никой срок за неплатени такси).

          Ако някой, обаче е откровено тъп - не може да не бъде оптимист по отношение на това, че може да "подари" онова, за което няма търсене на пазара и да губи време, за да опровергава пазарната логика!

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

            За космическите цени не знам но, за много други неща, си приблизително прав. Единствено, относно потребителската стойност, отговорът е дуален, доколкото, в една верига, има много звена (както и в процесите) и, в зависимост от избора на СУБЕКТ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ И КРАЙНА ЦЕЛЕВА ФУНКЦИЯ, потребителска стойност може да се появи в на пръв поглед, неочаквани места, за на пръв поглед, несвързани субекти. Например, за мен, такава стойност се появи и се реализира, визирам конкретния проект. Иначе, наистина, никой не може да те застави нещо да харесаш, това е факт.
            Според мене трябва да се направи експеримент с ограничено производство на например стотина чифта и даване на консигнация за продажба в някой обувен магазин. При такава ограничена серия, направена на ръка, ще се наложи обувките да се продават под цената на себестойноста, но не това е важното, а факта, че ще се натрупа ценна статистическа информация за пазарните настроения. Тази информация няма как да се получи по друг начин, освен с именно такъв експеримент.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение

              Тука според мене не си прав, че всички клиенти ще тръгнат да търсят и да си купуват обувки с генератори в тях. Първо цената на такива обувки ще е космическа, но не това ще спре хората да ги купуват. Проблемът според мене е на друго място - проблемът е в липсата на потребителска стойност от гледна точка на потенциалните потребители. Техният проблем със студените крака вече е решен от съществуващите обувки, и няма нужда някой да го решава отново.

              Ако на човек не му е студено на краката с обувки от 40 лева, защо ще си купува обувки за например 400 лева?

              Освен всичко друго те визуално изглеждат с много дебела подметка, а това е грозно от гледна точка на потребителя. За теглото на обувките пък въобще няма да говорим, но то също е фактор, който би отблъснал потребителя.

              Друг проблем около тези обувки е липсата на оборудване в съществуващите обувни заводи, щото да могат да произвеждат такива обувки. Тоест усвояване на едно такова производство ще е свързано с големи инвестиции в една индустрия, която по начало изнемогва финансово и едвам свързва двата края.

              Като цяло може би едни такива обувки биха били интересни в северните държави, но не и в България, в която просто няма нужда от такъв тип изделие.

              Ще кажа и в личен план какви са моите предпочитания, като потенциален клиент. Ами аз предпочитам ЛЕКИ, МЕКИ и КОМПАКТНИ зимни обувки. Никога не съм си купувал бумбалници или твърди обувки с дебели подметки. Носил съм такива само в казармата, защото там нямах избор.
              За космическите цени не знам но, за много други неща, си приблизително прав. Единствено, относно потребителската стойност, отговорът е дуален, доколкото, в една верига, има много звена (както и в процесите) и, в зависимост от избора на СУБЕКТ НА ПОТРЕБИТЕЛЯ И КРАЙНА ЦЕЛЕВА ФУНКЦИЯ, потребителска стойност може да се появи в на пръв поглед, неочаквани места, за на пръв поглед, несвързани субекти. Например, за мен, такава стойност се появи и се реализира, визирам конкретния проект. Иначе, наистина, никой не може да те застави нещо да харесаш, това е факт.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от mikomikov Разгледай мнение

                Сложно ще ти е да разбереш.
                Патент е едно, а съвсем друго - идея.
                Ако имаш идея и тя не е продаваема - все едно нямаш нищо.
                Остава ти вариант - да привлечеш хора с пари, с идеята "подарявам".
                Ако привлечеш хора с пари - закачаш се към тях и така... (ако стане)

                Сложно е да разбереш и друго.
                Идеята НЕ продава.
                Реализацията на идеята СЪЩО НЕ продава.
                Кое продава, ли?
                Хайде, помисли!
                "Подарявам" и да намериш човек с пари - НЕ са достатъчни условия за успешни продажби.

                Най-много, човекът с париТЕ да остане без тях... Защо, ли? Не казвам.

                Но, ние ще поставим коня пред каруцата! Един човек бил "собственик на идея"... Смех!
                Що са идиотски внушения? Собственост върху идея няма . Регистриран полезен модел значи че, ако някой го ползва, за да получи някаква изгода, следва да се споразумее да плати на този, който го е регистрирал, някакво справедливо заплащане, задето, онзи му е свършил черната работа да мисли, пробва, греши и т.н. СЛЕД отпадане на регистрацията (поради изтекъл срок или неплатени държавни такси), всеки може да ползва, без нищичко да плаща. Сега, ако някой е откровено тъп, там и Господ не може да помогне.Някои, още се промъкват между капките, като теб, но и то е до време.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                  mikomikov, защото пазара е 99.99% психология, защото марката - бранда продава. И нещо друго, ако популярен бранд за обувки сложи такива генераторчета на топлина в подметките на някои свои обувки, ВСИЧКИ ще тръгнат да ги слагат и всеки като отиде в магазина ще търси дали на подметката пише че има генераторчета в нея. Ще казват, като нямат генераторчета не ги искам. Много трудно се пробива ако не сте го разбрали, защото всичко е на принципа на стадото..пазара.
                  Тука според мене не си прав, че всички клиенти ще тръгнат да търсят и да си купуват обувки с генератори в тях. Първо цената на такива обувки ще е космическа, но не това ще спре хората да ги купуват. Проблемът според мене е на друго място - проблемът е в липсата на потребителска стойност от гледна точка на потенциалните потребители. Техният проблем със студените крака вече е решен от съществуващите обувки, и няма нужда някой да го решава отново.

                  Ако на човек не му е студено на краката с обувки от 40 лева, защо ще си купува обувки за например 400 лева?

                  Освен всичко друго те визуално изглеждат с много дебела подметка, а това е грозно от гледна точка на потребителя. За теглото на обувките пък въобще няма да говорим, но то също е фактор, който би отблъснал потребителя.

                  Друг проблем около тези обувки е липсата на оборудване в съществуващите обувни заводи, щото да могат да произвеждат такива обувки. Тоест усвояване на едно такова производство ще е свързано с големи инвестиции в една индустрия, която по начало изнемогва финансово и едвам свързва двата края.

                  Като цяло може би едни такива обувки биха били интересни в северните държави, но не и в България, в която просто няма нужда от такъв тип изделие.

                  Ще кажа и в личен план какви са моите предпочитания, като потенциален клиент. Ами аз предпочитам ЛЕКИ, МЕКИ и КОМПАКТНИ зимни обувки. Никога не съм си купувал бумбалници или твърди обувки с дебели подметки. Носил съм такива само в казармата, защото там нямах избор.

                  ПП: Не го възприемайте това като критика. Просто лично мнение. Едно време подобна грешка направихме и ние с една многоцветна паста за зъби, направена по технология и с конструкция, каквато в целия свят се измисля и прави за първи път. За съжаление обаче пазара не възприе нашата паста за зъби, въпреки че вложихме в рекламна кампания над 700 000 лева. От тогава си знам за мене си, че пазарът не се впечатлява от високи технологии, а си следва само и единствено собствената си потребителска логика, която понякога няма как да бъде обяснена защо е именно такава.
                  Last edited by Mateev; 27.07.2021, 10:25.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    mikomikov, патентите имат давност, тези казуси които си представяш не са възможни. Особенно както Тодор е бил собственика на патент и го пуска фрии, какъв ти е проблема. Той го прави за да има някакво разбирателство, да не спорим като луди.
                    Сложно ще ти е да разбереш.
                    Патент е едно, а съвсем друго - идея.
                    Ако имаш идея и тя не е продаваема - все едно нямаш нищо.
                    Остава ти вариант - да привлечеш хора с пари, с идеята "подарявам".
                    Ако привлечеш хора с пари - закачаш се към тях и така... (ако стане)

                    Сложно е да разбереш и друго.
                    Идеята НЕ продава.
                    Реализацията на идеята СЪЩО НЕ продава.
                    Кое продава, ли?
                    Хайде, помисли!
                    "Подарявам" и да намериш човек с пари - НЕ са достатъчни условия за успешни продажби.

                    Най-много, човекът с париТЕ да остане без тях... Защо, ли? Не казвам.

                    Но, ние ще поставим коня пред каруцата! Един човек бил "собственик на идея"... Смех!

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                      mikomikov, защото пазара е 99.99% психология, защото марката - бранда продава. И нещо друго, ако популярен бранд за обувки сложи такива генераторчета на топлина в подметките на някои свои обувки, ВСИЧКИ ще тръгнат да ги слагат и всеки като отиде в магазина ще търси дали на подметката пише че има генераторчета в нея. Ще казват, като нямат генераторчета не ги искам. Много трудно се пробива ако не сте го разбрали, защото всичко е на принципа на стадото..пазара.
                      Наясно е, Дани.
                      Last edited by X_Y; 27.07.2021, 08:31.

                      Коментар


                      • mikomikov, защото пазара е 99.99% психология, защото марката - бранда продава. И нещо друго, ако популярен бранд за обувки сложи такива генераторчета на топлина в подметките на някои свои обувки, ВСИЧКИ ще тръгнат да ги слагат и всеки като отиде в магазина ще търси дали на подметката пише че има генераторчета в нея. Ще казват, като нямат генераторчета не ги искам. Много трудно се пробива ако не сте го разбрали, защото всичко е на принципа на стадото..пазара.
                        D.Y.F-091066

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение

                          Отзад напред:
                          1.Опитни образци имам още десетина в една кутийка след изложението в Букурещ, 2015, където една баба си пооткрадна (Видях я, докато пипаше. Беше трогателна, не ми даде сърце да я спра или хокам, питаше за ишиас и лумбаго и, докато пита, с едната ръка, тихо и полека... Носех достатъчно, викам си, дано я сгрее, и се направих на кьорав).
                          2.Не се регулира. На по-топло, носиш по-леки обувки.
                          3.Не прегрява. Изпитанията показаха подгряване между 2,7 и 5 градуса при нормален темп на ходене.
                          4.Предназначението е да позатопля КРАКАТА, т.к.на обувките, им е все едно.
                          5.Имам математически модел, прави ми го доктор на науките, ама е на CD ROM, заедно с отчета по проекта. Имам и много скрийншоти от SCADA-та но, поради изтичане на разни срокове по лицензи и т.н., а също, понеже върнах комплекса с контролерите, не мога просто така, да възпроизведа. Ако някой пожелае, ще му дам копие от анализите и модела. Което направих две-три години СЛЕД проекта, беше да доразвия модела (с всички основания, да генерира доста повече) но, нямаше време за допълнително прототипиране, нито тестове, нито повече финансиране а и освободихме помещение и оборудване. Обещава да е доста по-комфортно, т.к. гъвкавостта се осигурява другояче. Който иска, да пита ще съдействам.

                          Така и не стана ясно, ОТНОВО, защо не поемеш РИСКА на предприемача, за да произвеждаш и хвърляш бройки, и да правиш продажби и ПРОДАЖБИ?

                          Парииии, не дават ли банките кредити? Имат своите основания, нали вече си обмислял този казус... ))

                          Значи: проучи пазара за това-онова и видя, че търсене НЯМА! Опааа, чакай сега да "подаряваме" по една ... схема... (за безплатния обяд)...

                          "Каквото повикало - това се е и обадило!" (народно умотворение)

                          Коментар


                          • Целта ми е да предпазя хората във форума от залитания за евентуални бързи "печалби".

                            Иначе - има и елемент, за който вече сме говорили. Мъдрият българин го формулира така: "Каквото повикало - това се и обадило!"

                            Коментар


                            • Нещо, което не се продава и за което - вече сме доказали, че не може да изплати във времето направената инвестиция, за това ли говорим?

                              Добре дошли в темата, която вече сме дискутирали многократно: някой организира производство и търси доставчици и ПАЗАР - за непродаваем продукт?

                              Горко на "българските производители"...

                              Да оставим обидите и каруцарския жаргон на "изобретателя". Мен ме трият на секундата и не бях дори предупреден за наложеният ми бан...

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                mikomikov, патентите имат давност, тези казуси които си представяш не са възможни. Особенно както Тодор е бил собственика на патент и го пуска фрии, какъв ти е проблема. Той го прави за да има някакво разбирателство, да не спорим като луди.
                                Остави го този. Той е оформен трол и целта му е да всява омраза. Заеби.

                                Коментар

                                Working...
                                X