IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
    Майко мила! Какво имаш в това жилище, колко човека живеете там?
    Средното за страната е малко над 250кВч на месец, аз влизам под 200, като не съм се зорил да пестя.
    Вярно Гигов яко цоца точец.
    Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

    Коментар


    • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
      Или [B][SIZE="3"]
      Лично на мен минималното ми потребление на месец е над 600 киловатчаса и то без отопление. Зимата минавам 1500 на месец.
      .
      Майко мила! Какво имаш в това жилище, колко човека живеете там?
      Средното за страната е малко над 250кВч на месец, аз влизам под 200, като не съм се зорил да пестя.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
        Не знам защо точно 38% те интересуват, ама ще ти дам малко изчисления.

        От един квадратен метър фотоволтаичен панел се получава мощност около 110 до 130 ватпика. По различни данни за различни типове панели. От друга страна на нашите географски ширини е оптимално панелите да се разполагат под ъгъл около 25-30 градуса спрямо хоризонтала. Така разположеният панел от един кв.метър иска площ за разполагане повече от 1,2 кв,метра. Това е заради сянката, която хвърля. За да не засенчва съседните панели. Тоест с достатъчна точност може да се приеме, че 1 кв.метър панел дава мощност около 100 ватпика.

        Да приемем стандартен панелен апартамент от 60 кв,метра. Ако блокът е стандартните 8 етажа на всеки апартамент ще се падне по 7.5 кв. метра покрив. Тоест на всеки апартамент ще се падне по 750 ватпика инсталирана мощност. При средна производителност за година от 1kWp се получават 1100 kWh ел енергия. За 750 ватпика произведената енергия ще бъде около 825 kWh.
        Или на месец ще имаш под 70 киловатчаса. Сам прецени тези 70 киловатчаса какъв процент са от твоето потребление.
        Лично на мен минималното ми потребление на месец е над 600 киловатчаса и то без отопление. Зимата минавам 1500 на месец. Тоест панела ще ми осигури от 4 до 12%.

        За инсталиране на един ватпик мощност сега се искат от 1 до 1,2 евро. Тоест 750 ватпика на апартамент ще струва около 1500-1700 лева.


        http://alemasolar.com/ceni-i-efektivnost.html

        p.s. Забравих да включа стълбището в разценката.
        Може да добавиш още малко инсталирана мощност. Смятай го по 8 до 9 кв.м. площ на апартамент. Ще се получи по 80 киловатчаса на месец на апартамент.
        Ми турих 38% като напримерно число. А може ли да натуряме от тия черни плочки тук-там и по фасадата? Те не ного тежки. Имаме слепи стени и откъм юг, и откъм запад и откъм изток. Ами ако навирим по покривът и перчици, да се връткат от вятърът? Може пък до 20% да се съберат...
        Разсъждавам просто - ама май няма да се мине без цигани, заключени в мазето на минус втори етаж - да въртят колелото срещу 300 грама хляб на ден

        От друга страна в един блок не сичкото хора ще се навият да извадят пари за черни снънчеви плочи - тоест ако в нашият блок се съюзим към 18 семейства, можем да покажем среден пръст (макар и малко плахо) на Енергото, срещу малко по-сосна инвестиция.
        Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Minavast Разгледай мнение
          Много добре изглеждат сметките ти.Така се намалява хаоса,внасян от лобисти,или запалянковци.Квадратен метър фотосолар дава 100 вата ток,но поглъща още 600-700 вата слънчево лъчение и се напича до температури,лимитиращи живота му до 5-10 години. Важен детайл-в домакинствата подгряване на вода и отопление не е нужно да минава през "ток".Прости и ефтини колектори за топла вода са оптималното решение.В Германия над 4000 изделия за топла вода бяха сертифицирани и потребителите ползваха данъчни отстъпки.В БГ закона обслужва "тайнствените динозаври",и за колектори за топла вода няма никаква политика.А те са най рентабилни и достъпни за производство с минимален капитал.А хранят и местен personal
          И аз мисля, че ще е по-ефективно слънцето да се използва директно за затопляне на вода. Дали за отопление, дали за БГВ... За отопление няма да стигне до никъде, тъй като отоплението е нужно през зимата, а тогава слънчевото греене е минимално. Наистина ще има полза да се затопля вода през лятото в обект с голяма консумация на топла вода, например хотел или промишлена пералня. Колкото по-голяма е консумацията на топла вода, толкова ефективността ще е по-висока.
          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
            Не знам защо точно 38% те интересуват, ама ще ти дам малко изчисления.

            От един квадратен метър фотоволтаичен панел се получава мощност около 110 до 130 ватпика. По различни данни за различни типове панели. От друга страна на нашите географски ширини е оптимално панелите да се разполагат под ъгъл около 25-30 градуса спрямо хоризонтала. Така разположеният панел от един кв.метър иска площ за разполагане повече от 1,2 кв,метра. Това е заради сянката, която хвърля. За да не засенчва съседните панели. Тоест с достатъчна точност може да се приеме, че 1 кв.метър панел дава мощност около 100 ватпика.

            Да приемем стандартен панелен апартамент от 60 кв,метра. Ако блокът е стандартните 8 етажа на всеки апартамент ще се падне по 7.5 кв. метра покрив. Тоест на всеки апартамент ще се падне по 750 ватпика инсталирана мощност. При средна производителност за година от 1kWp се получават 1100 kWh ел енергия. За 750 ватпика произведената енергия ще бъде около 825 kWh.
            Или на месец ще имаш под 70 киловатчаса. Сам прецени тези 70 киловатчаса какъв процент са от твоето потребление.
            Лично на мен минималното ми потребление на месец е над 600 киловатчаса и то без отопление. Зимата минавам 1500 на месец. Тоест панела ще ми осигури от 4 до 12%.

            За инсталиране на един ватпик мощност сега се искат от 1 до 1,2 евро. Тоест 750 ватпика на апартамент ще струва около 1500-1700 лева.


            http://alemasolar.com/ceni-i-efektivnost.html

            p.s. Забравих да включа стълбището в разценката.
            Може да добавиш още малко инсталирана мощност. Смятай го по 8 до 9 кв.м. площ на апартамент. Ще се получи по 80 киловатчаса на месец на апартамент.
            Много добре изглеждат сметките ти.Така се намалява хаоса,внасян от лобисти,или запалянковци.Квадратен метър фотосолар дава 100 вата ток,но поглъща още 600-700 вата слънчево лъчение и се напича до температури,лимитиращи живота му до 5-10 години. Важен детайл-в домакинствата подгряване на вода и отопление не е нужно да минава през "ток".Прости и ефтини колектори за топла вода са оптималното решение.В Германия над 4000 изделия за топла вода бяха сертифицирани и потребителите ползваха данъчни отстъпки.В БГ закона обслужва "тайнствените динозаври",и за колектори за топла вода няма никаква политика.А те са най рентабилни и достъпни за производство с минимален капитал.А хранят и местен personal

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
              Хора - разсъждавам си - ако по покривите на сичкото блокове в София (напримерно) се наредят фотоволтаически черни плочи, дали те ще могат да поемат да речем 38% от битовото потребление на електроенергия?
              Не знам защо точно 38% те интересуват, ама ще ти дам малко изчисления.

              От един квадратен метър фотоволтаичен панел се получава мощност около 110 до 130 ватпика. По различни данни за различни типове панели. От друга страна на нашите географски ширини е оптимално панелите да се разполагат под ъгъл около 25-30 градуса спрямо хоризонтала. Така разположеният панел от един кв.метър иска площ за разполагане повече от 1,2 кв,метра. Това е заради сянката, която хвърля. За да не засенчва съседните панели. Тоест с достатъчна точност може да се приеме, че 1 кв.метър панел дава мощност около 100 ватпика.

              Да приемем стандартен панелен апартамент от 60 кв,метра. Ако блокът е стандартните 8 етажа на всеки апартамент ще се падне по 7.5 кв. метра покрив. Тоест на всеки апартамент ще се падне по 750 ватпика инсталирана мощност. При средна производителност за година от 1kWp се получават 1100 kWh ел енергия. За 750 ватпика произведената енергия ще бъде около 825 kWh.
              Или на месец ще имаш под 70 киловатчаса. Сам прецени тези 70 киловатчаса какъв процент са от твоето потребление.
              Лично на мен минималното ми потребление на месец е над 600 киловатчаса и то без отопление. Зимата минавам 1500 на месец. Тоест панела ще ми осигури от 4 до 12%.

              За инсталиране на един ватпик мощност сега се искат от 1 до 1,2 евро. Тоест 750 ватпика на апартамент ще струва около 1500-1700 лева.

              ВЕИ. Производство на енергия от фотоволтаици

              Преди да решите дали да инвестирате в изграждането на фотоволтаична централа, ето някои базови данни относно размера на инвестиционните разходи, произведената електроенергия и очакваните приходи

              Големината на една фотоволтаична система се измерва в kWp (киловат пик). Средно произведената енергия на 1 kWp е 1100 kWh/Година. 1 kWp се изгражда на площ от около 10 м2.
              http://alemasolar.com/ceni-i-efektivnost.html

              p.s. Забравих да включа стълбището в разценката.
              Може да добавиш още малко инсталирана мощност. Смятай го по 8 до 9 кв.м. площ на апартамент. Ще се получи по 80 киловатчаса на месец на апартамент.
              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                Хора - разсъждавам си - ако по покривите на сичкото блокове в София (напримерно) се наредят фотоволтаически черни плочи, дали те ще могат да поемат да речем 38% от битовото потребление на електроенергия?
                Може и да стане, само че, за колко време и как ще я насочиш да ти свърши работа там, където ти трябва и във вида, в който да ти е най-удобна?

                Коментар


                • Хора - разсъждавам си - ако по покривите на сичкото блокове в София (напримерно) се наредят фотоволтаически черни плочи, дали те ще могат да поемат да речем 38% от битовото потребление на електроенергия?
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                    Не си познал изобщо, никога не съм се опитвал да редя ФЕЦ. Всичките ти изводи са на база на пещерния ти манталитет. Не приемам изобщо твърдения като "плюеш по крадльовците" от завист, че и ти не можеш да крадеш. Това съм го чувал и от депутати, сигурно съдят по себе си. Виж се само до какви психопатски изводи си стигнал да обясняваш защо цената у нас е 485лв а в Европа е 220лв.
                    Понеже почти всичко вече е окрадено, масата хора у нас живеят с по няколко стотака на месец ( да не ти обяснявам как се чувствам сред тях със заплата от САЩ и че нямам основание за завист, по-скоро се крия какви пари имам), намерили са начин да окрадат бъдещето за 20 години напред. В България завистта и злобата наистина са много, сто човека няма да се съберат под една кауза за да се противопоставят на това. Жалко е, да. Защо се чудим, че другите държави ни подиграват и не ни уважават обаче?
                    И в Испания казаха, че няма да има един сложен панел, а вече се строят няколко огромни ФЕЦ-а без всякакви дотации. Там слънцето е 25% повече обаче, но пък токът е по-скъп. При по-скромната дотация 236 лв/МВтч ще е достатъчна за ФЕЦ и у нас. Или трябва да ти обяснявам, че счетоводителите могат да изкарат ФЕЦ на загуба и при 2000лв/МВтч. Е няма да ги правят дипломати, депутати и политици.
                    Не съм дребнав но, би ли ми показал ЕДИН ПОНЕ извод на тема "защо цената у нас е 485 лв а в Европа е 220 лв" и после, измежду тях, "психопатския"? Много съм любопитен. Последно, когато аз се интересувах са строя ФЕЦ /не можах да се набутам, обаче/ цената беше към 720 лв - къде изобщо коментирам въпроса "защо"?
                    Относно "окрадването" - беше си чисто субсидиране, иначе при онези цени нямаше да се активизира толкоз мамун да строи ФЕЦ-и. А количествата, които /изобщо/ ще се произведат дори при онези цени от онези ФЕЦ, я вдигнат, я-не, с половин стотинка.

                    Изобщо, дай ако правим изявления, да са коректни, това твоето на нищо не прилича.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
                      При 236лв изкупна цена няма да видим нито един нов проект поне 2-3 години. В следствие на което още другата година ще почнат санкции от ЕС, защото освен крайна цел за ВЕИ имаме и междинни цели, към които сме се ангажирали
                      Хайде стига с тия глупости, имаме ангажимент до 2020 16% ВЕИ по директива на ЕС - четох документа на сайта на ДКЕВР в оригинал. Има междинни цели, но те са подписани от нашия министър. И как ЕС ще съди България, защото не сме изпълнили цели написани от нашия министър? Може ли да ми обясниш.

                      Можеше спокойно всички ФЕЦ да си ги направим 2019-та, а дори и 2022-ра да ги направим - купуваме си емисии две години и като ги направим спираме да купуваме, пак може да е по-евтино. И защо се направиха ФЕЦ, а не вятърни, дето са по-евтини. Хайде направо изчезвай с тия яки лъжи, сигурно знаеш кое как е, щом се пишеш специалист и използваш, че много българи няма да си прочетат нещата в оригинал, ами вярват на преразкази от "надеждни източници" като тебе или някой който ти го е казал.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                        Кражба от нищото",казваш. Е, няма такова животно. "Откраднали" са, понеже е имало. Нямам ФЕЦ и, наистина, не се изкупува евтино енергията от тях, поне не досега. Но, завистта към тези, които са успели да договорят такива условия, не прави чест никому. Защото ти не успя. Нали така, Незаети? Има едно явление, нарича се "заварено положение". Който докопал-докопал. Това,със сигурност, оскъпява и моето потребление но, договорите се пишат, за да се спазват. Иначе, как да ни имат за правова държава, как да вярват, че нещата у нас са предвидими, как да ценят високо бизнес-климата в България? Реторичен въпрос, предполагам.
                        Не си познал изобщо, никога не съм се опитвал да редя ФЕЦ. Всичките ти изводи са на база на пещерния ти манталитет. Не приемам изобщо твърдения като "плюеш по крадльовците" от завист, че и ти не можеш да крадеш. Това съм го чувал и от депутати, сигурно съдят по себе си. Виж се само до какви психопатски изводи си стигнал да обясняваш защо цената у нас е 485лв а в Европа е 220лв.
                        Понеже почти всичко вече е окрадено, масата хора у нас живеят с по няколко стотака на месец ( да не ти обяснявам как се чувствам сред тях със заплата от САЩ и че нямам основание за завист, по-скоро се крия какви пари имам), намерили са начин да окрадат бъдещето за 20 години напред. В България завистта и злобата наистина са много, сто човека няма да се съберат под една кауза за да се противопоставят на това. Жалко е, да. Защо се чудим, че другите държави ни подиграват и не ни уважават обаче?
                        И в Испания казаха, че няма да има един сложен панел, а вече се строят няколко огромни ФЕЦ-а без всякакви дотации. Там слънцето е 25% повече обаче, но пък токът е по-скъп. При по-скромната дотация 236 лв/МВтч ще е достатъчна за ФЕЦ и у нас. Или трябва да ти обяснявам, че счетоводителите могат да изкарат ФЕЦ на загуба и при 2000лв/МВтч. Е няма да ги правят дипломати, депутати и политици.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                          dddd, фотоволтаиците са нещо прекрасно и перспективно, но кражбите около тях у нас са безгранични. За тези 600МВ фотоволтаици, които дават скромен ток колкото 82МВ ТЕЦ и които пуснаха само за последните 6 месеца на цена по 485 лв/МВтч докато в Европа цената беше за същото 220лв/МВтч, ще плащаме по 360 милиона лева на годинa, което за 20 години е 7.2 милиарда лева. Говорим за милиарди, откраднати от нищото!

                          Mr-crash, благодаря за връзката. Живо се интересувам от въпроса и съм пропуснал твойта новина "Със снаряд от гранатомет бе взривен модул за управление на огромен фотофолтаичен парк близо до с. Победа. "

                          Станало е в понеделник и не се чу. Питам се в каква държава, с какви продажни медии живеем. Направо невероятно. Браво на този с гранатомета. Дано събуди някого.
                          Както всичко другов тази държава енергийната и ВЕИ политика е абсолютен хаос. От едната крайност в другата, шаш, паника и лъжи от всички страни, а накрая и потребители и бизнес са пре*бани.
                          При 236лв изкупна цена няма да видим нито един нов проект поне 2-3 години. В следствие на което още другата година ще почнат санкции от ЕС, защото освен крайна цел за ВЕИ имаме и междинни цели, към които сме се ангажирали, Така, освен скъпия ток, ще ни вкарат в цената и тези глоби. Грешката е още в началото. Не е заложена идеята че панелите променят цената си всеки месец, съответно и изкупните цени е редно да се променят всеки месец. И какво стана?
                          -Спекулантите хванаха промоцията и си направиха изгодни паркове, а ние ще плащаме за забавянето. Ако цената се актуализираше всеки месец, можеше да имаме далеч по-добра средна цена. Всичко това се случи последните 2 години.
                          -Успяхме да изгоним истински големи инвеститори като Шарп, преди да са направили дори един проект. Това е загуба на работни места и капитал.
                          -Едва тази година облекчиха процедурата по монтиране на панел на покрив за лични нужди. Все още няма политика по тях, а те трябва да са изключително приоритетни, защото няма толкова загуби по жицата и няма ен-броя прекупвачи. За отделния гражданин, дори на днешните цени при елементарни стимула - 0% ДДС за панела и конструкцията и без данък сгради за 5 години.
                          Така хем щяхме да си изпълняваме ангажиментите, хем за хората щеше да има ползи.
                          В Германия след като направиха рекордни мощности комерсиални фотоволтаици, сега намалиха изкупната цена и се съсредоточават върху покривните. В Берлин гражданска организация е кандидат да купи цялата еектропреносна мрежда и при 20% от всички покриви използвани за панели и перки да е напълно независим в енергийно отношение.
                          И за малко да забравя най-важното - енергийна ефективност. На последно място сме в ЕС и нищо не е направено. Два пъти по-евтино е да спестиш 1киловат, отколкото да създадеш нов такъв дори от най-евтината технология. Тези 13% можем да ги икономисаме няколко пъти.
                          Last edited by Тялото; 07.07.2012, 13:59.

                          Коментар


                          • Тъкмо правих едно сметка - можем ли ний - живеещите в нашият блок да съюзим - да наредим по покривът черни плочи, черни решетки от тръби и перки - и да платим Енергото при Любо Пенев - да минем на собствени мощности един вид.

                            Оказа се, че е възможно, ама ще е доста нагъчкано - ще трябва да ковем черни плочи и по южната, западната и източната фасада и за всеки случай да затворим в мазето на минус втория етаж 10-20 цигани, които да въртят педалите, да произвеждат ток механически един вид - домоуправителката ще има за задача да ги бие с камшик, ако се офлянкват. Ще въртят основно през часовете на върхово натоварване, за да компенсират нарастналото потребление, нощем ще си почиват.
                            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                              dddd, фотоволтаиците са нещо прекрасно и перспективно, но кражбите около тях у нас са безгранични. За тези 600МВ фотоволтаици, които дават скромен ток колкото 82МВ ТЕЦ и които пуснаха само за последните 6 месеца на цена по 485 лв/МВтч докато в Европа цената беше за същото 220лв/МВтч, ще плащаме по 360 милиона лева на годинa, което за 20 години е 7.2 милиарда лева. Говорим за милиарди, откраднати от нищото!

                              Mr-crash, благодаря за връзката. Живо се интересувам от въпроса и съм пропуснал твойта новина "Със снаряд от гранатомет бе взривен модул за управление на огромен фотофолтаичен парк близо до с. Победа. "

                              Станало е в понеделник и не се чу. Питам се в каква държава, с какви продажни медии живеем. Направо невероятно. Браво на този с гранатомета. Дано събуди някого.
                              Кражба от нищото",казваш. Е, няма такова животно. "Откраднали" са, понеже е имало. Нямам ФЕЦ и, наистина, не се изкупува евтино енергията от тях, поне не досега. Но, завистта към тези, които са успели да договорят такива условия, не прави чест никому. Защото ти не успя. Нали така, Незаети? Има едно явление, нарича се "заварено положение". Който докопал-докопал. Това,със сигурност, оскъпява и моето потребление но, договорите се пишат, за да се спазват. Иначе, как да ни имат за правова държава, как да вярват, че нещата у нас са предвидими, как да ценят високо бизнес-климата в България? Реторичен въпрос, предполагам.
                              Last edited by Pyramid; 07.07.2012, 13:20.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Xman1 Разгледай мнение
                                Фотоволтаиците и вятърните перки са неизгодни поради друга причина......... не е заради мощноста или заради цената........ а защото зад тях трябва да стоят други мощности....... т.е. ако имаш 22 гигавата фотоволтаици, от другата страна трябва да имаш 22 гигавата други мощности........ при това резервните мощности трябва да могат да реагират бързо и без график...... т.е. когато е нужно. Това е много трудно постижимо както при големите ТЕЦ-ове така и при АЕЦ-ите.


                                Истинските проблеми пред ВЕИ тепърва предстоят. Аз подозирам, че големите ВЕИ проекти ще останат като паметници на човешката глупост.

                                По принцип най важното нещо при енергиините ресурси е постоянството, при ВЕИ то липсва. Една развита икономика не може да работи от дъжд на вятър и да зависи от това дали грее слънце или не.

                                Според мен усилията за ВЕИ трябва да бъдат при геотермалната енергия. За съжаление там няма далавера, защото законите са така ситуирани, че се изкупува преференциално само вятър и слънце. Геотермалната енергия е истинската алтернатива на ТЕЦ-овете........ и само тя може в един по общ план да се конкурира с ядрената.

                                Днешните технологии с малко доразвиване ще позволят използването на този огромен източник на енергия, който има всички предимства и нито един от недостатъците на традиционните източници на енергия.

                                Който първи развие масово геотермалната енергия, той ще бъде новата световна сила.
                                С уточнението, че напълно подкрепям почти всичко казано тук,
                                Исландия. Тя би трябвало да е новата световна сила.
                                - Несправедливо разпределение на останалите ресурси, обаче, се противопоставя. Както и да е.
                                Иначе, геотермална енергия може да се извлича и с помощта на /по слуховете/ уж договорените доставки за закопаване /напомпване под земята/ на въгледвуокисни емисии. Правиш сондажите, пускаш надолу газа под 80 атмосфери, и, малко по-отстрани, го пускаш да излиза и да върти едни турбини, като при това се охлажда и пак го напомпваш надолу. тоест, отвън да ни доставят работно тяло за детандерите...Абе, варианти всякакви. Друг въпрос, че хората бързаме да обявим почти всичко, неизлязло от нас самите, за негодно и до го оплюем. особено в България, сме срамни роби на Завистта.
                                А тя ни проваля. Нека се замислим, па да я овладеем. Според някои, тя можеше да замени даже АЕЦ...

                                Коментар

                                Working...
                                X