IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
    Ного евтино инвестицията (1.25 еврота).
    Точно толкова е в момента, като приемем, че поръчката е по-голяма и купуваш от производител, а не от прекупвач.
    Есента ще има нови модели панелчета за покриви, с вградена рамка и микроинвертор. Идеята е само да хванеш с болтовете и си 90% готов с инсталацията.
    Цената се очаква да е под 1$/ВАТ на едро, което значи че има шанса да влезеш под 1 евро на ват на финала.


    А по темата - знае ли някой от всичките ни 600мВ ФЕЦ, колко са на покриви на фабрики и жилищни сгради за лична употреба?
    В Германия от 28ГВ над 20 са такива,

    Коментар


    • Първоначално изпратено от market Разгледай мнение
      800 Панела по 180 Wp около 140 KW - годишно около 170 МВтч или при 369 лв./МВтч , около 60-61 хилки в лв./годишно. Пък инвестицията /без наем на покрива/ е около 1,25 €/Wp или 350-360 хилки в левове. Верни са ти сметките Колега.
      Ного евтино инвестицията (1.25 еврота).
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
        Друго едно нещо не мога да разбера: Против ФЕЦ си. Против АЕЦ. Уж ЗА енергийната ефективност...а оперираш с други методи, далеч от техниката. Какво си ти? Какво целиш? Такива неща се питам, дано намеря отговори.
        Какво значи съм против ФЕЦ и АЕЦ ? Това като партийна клетва ли се дава. Не е ли много детинско. Аз съм и за ФЕЦ и за АЕЦ, но се вълнувам и от икономическите проблеми. Защо ще ги строим на двойни цени спрямо Европа? Тези 360 милиона са страшно много. Цената на тока няма да удари само сметките в къщи, ще повиши хляб, транспорт ... всичко. Може да дестабилизира финансите, да има политически смут. 360 милиона е малко спрямо 70 милиарда БВП, ама я си представи хванал си чаша с менгеме и го стиснеш само с още 1% какво става. Откъде да се вземат тези пари, 10 милиарда годишно отиват за пенсии, други милиарди за здравеопазване - може ли оттам да се изтискат.

        Да речем че съм за АЕЦ. Е като видя, че е станала много скъпа, как да я поддържам. АЕЦ-овете от години понасят само удари, дори в САЩ се заговори за няколко месеца дали да не пуснат нов АЕЦ след 1993г и разговорите бързо замряха
        Ето, какво казва ядрен експерт, че са на "смъртно легло"
        тук. Фукушима им нанесе нов удар с повече изисквания и ги оскъпи, дори сега и ФЕЦ им нанасят нов удар, защото стават реално конкурентноспособна енергия. Във Франция и Германия миналата година уволниха огромни отдели с ядрени специалисти за нови разработки. Оня муньо екс-министър Димитров каза за Белене 2007-ма имаше опашки инвеститори за Белене, сега 2012няма един. Ама го обясни, че ГЕРБ ги изгонили, а то АЕЦ-овете вървят все надолу и надолу, пък е и криза. Хайде да си обновяваме информацията всяка година, инженери сме и нещата бързо се менят. Да не скандираме като оная тълпа от Белене лозунги от 70-те "Ядрената енергия е най-евтината". Какво значи съм против АЕЦ в случая, ами като не става, не става. Търсят се други решения.

        Коментар


        • 800 Панела по 180 Wp около 140 KW - годишно около 170 МВтч или при 369 лв./МВтч , около 60-61 хилки в лв./годишно. Пък инвестицията /без наем на покрива/ е около 1,25 €/Wp или 350-360 хилки в левове. Верни са ти сметките Колега.
          Last edited by market; 08.07.2012, 15:39.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
            Фотоволтаични плочки да се лепят по фасадите не е никакъв проблем. Както и формата им. Проблемът е в цената и ефективността.
            Както и в плочкаджиите. Те ще трябва да са дипломирани техници за да свързват минипанелчетата в мрежа и да ги лепят на фасадата. И аз тогава мога да се преквалифицирам на плочкаджия. Имам ценз на техник по електроника от техникума. Знайш ли кви мангизи ще изкарвам?
            Не бе - те ще са си с нормални размери, но със зигзагообразен профил, за да не стръчат ного. Чудно, ако никой не се е сетил досега за туй.

            Разсъждавах си, панелката отсреща има покрив, достатъчен за нареждането на около 800 големи черни плочи (180W), цялата гъзария ще излезе около 580 бимберици най-много - с монтажи и сичко - за колко ли време ще се избие инвестицията? Дали ще могат да се изкарват поне по 8-9 Б средномесечно?

            Що не си направим едно Сити Енерджи АДСИЦ - ще редим черни соларни плочи по покриви на блокове и училища - Гигов ще го турим един технически директор.
            Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
              Да, много ни падна нивото, но извинявай аз си пиша нещо и изведнъж получавам обвинения, че пиша всичко от завист.

              Изглежда си пропуснал един факт който обсъждахме с инж.Гигов преди, за който той каза, че не може да се случи. За много кратко време, за под 3 години, цената на соларните панели в Китай падна 3 пъти. Може да си провериш, ако искаш или аз ще издиря пак източниците. Изглежда и Семерджиев и ДКЕВР са пропуснали този факт. Явно обаче маса политици и депутати не са го пропуснали. В Европа, в кризата реагираха адекватно и свалиха цените на 220лв, нашите ги задържаха до вчера на 485лв. Проста сметка, ако 485-220/485 е 55% и допуснем, че в европа правят също някаква печалба от 15%, то нашите инвеститори правят към 70% печалба. Такава норма на печалба в много развити държави е забранена със закон.

              Интересно се получи последните 6 месеца - докато Семерджиев се събудил веднъж и разбрал че са наредени 600МВ ФЕЦ. Поинтересувай се и посмятай какво са 600МВ ФЕЦ. Това са над 30 000 декара панели, площ на няколко села. Що кораби са идвали тук и що редене е паднало в най-лютия февруарски студ и що рушвети са хвърчали в милиони. Тук се изсипаха всякакви фалирали и мошенически фирми от цял свят да правят "бизнес" с политиците ни. Сега се оказа, че никой нищо не знае и е заел невинна физиономия. И как не се намери един соларен "специалист" да каже "спрете това разграбване"

              Какво ще ни струва? 1МВp произвежда 1250 МВч, * 600 * 485 са 360 милиона.
              По 20 години са 7.2 милиарда, като ще получим скромен ток срещу това.
              Да ти обяснявам ли колко пари са това за България и каква завист видя у мене, че се възмущавам. А твойто проектче за 2 милиарда ще трябва да поизчака. Май и развитието на икономирата ни ще поизчака, пари нема.
              В час съм /долу-горе/ със спада на цените на панелите. Долу-горе, защото вече не ме вълнува. А за завистта ... ами никой не е съвършен няма да се караме по тази тема.
              Друго едно нещо не мога да разбера: Против ФЕЦ си. Против АЕЦ. Уж ЗА енергийната ефективност...а оперираш с други методи, далеч от техниката. Какво си ти? Какво целиш? Такива неща се питам, дано намеря отговори.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                Ха-ха - като пъкнеш на запад - ще те напоя с бира

                А защо никой не е измислил фотоволтаически плочки за фасада - със зигзагообразен профил?
                Фотоволтаични плочки да се лепят по фасадите не е никакъв проблем. Както и формата им. Проблемът е в цената и ефективността.
                Както и в плочкаджиите. Те ще трябва да са дипломирани техници за да свързват минипанелчетата в мрежа и да ги лепят на фасадата. И аз тогава мога да се преквалифицирам на плочкаджия. Имам ценз на техник по електроника от техникума. Знайш ли кви мангизи ще изкарвам?
                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                  Човече, казвам ти като инженер. Панелът е почти легнал. И е ефективен най-вече лятото, при силното слънцегреене. Това означава, че не може да се наслага по цялата площ на фасадата. На един етаж ще може да има само един ред панели. Иначе, ако сложиш два реда, горният ще засенчва долния. и това е на ЮЖНА фасада. На западната до 1 часа няма да имаш слънце. А за ефективност да не говорим. Същото е на източна фасада. Там пък след 1 часа слънцето ще е НУЛА.

                  Обаче всеки има право да харчи парите си както иска, стига да не пречи на другите. Ама панели по ВСЯКАКВИ фасади не е харчене, ами прахосване.
                  Единственото, което може да бъде изгодно за един блок е инсталация за топла вода. Ама няма как да се разберете в блока. Понеже ще трябва да се монтира топломер за всеки ... И да се дели по някакви формули. Щото потребен един кубик вода с температура 50 градуса не е равен на един кубик с температура 30 градуса.

                  Абе Импе! Устата ми пресъхна да пиша и да смятам. Поне за една студена бира не заработих ли? Я да почерпиш!
                  Ха-ха - като пъкнеш на запад - ще те напоя с бира

                  А защо никой не е измислил фотоволтаически плочки за фасада - със зигзагообразен профил?
                  Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                    Не съм дребнав но, би ли ми показал ЕДИН ПОНЕ извод на тема "защо цената у нас е 485 лв а в Европа е 220 лв" и после, измежду тях, "психопатския"? Много съм любопитен. Последно, когато аз се интересувах са строя ФЕЦ /не можах да се набутам, обаче/ цената беше към 720 лв - къде изобщо коментирам въпроса "защо"?
                    Относно "окрадването" - беше си чисто субсидиране, иначе при онези цени нямаше да се активизира толкоз мамун да строи ФЕЦ-и. А количествата, които /изобщо/ ще се произведат дори при онези цени от онези ФЕЦ, я вдигнат, я-не, с половин стотинка.

                    Изобщо, дай ако правим изявления, да са коректни, това твоето на нищо не прилича.
                    Да, много ни падна нивото, но извинявай аз си пиша нещо и изведнъж получавам обвинения, че пиша всичко от завист.

                    Изглежда си пропуснал един факт който обсъждахме с инж.Гигов преди, за който той каза, че не може да се случи. За много кратко време, за под 3 години, цената на соларните панели в Китай падна 3 пъти. Може да си провериш, ако искаш или аз ще издиря пак източниците. Изглежда и Семерджиев и ДКЕВР са пропуснали този факт. Явно обаче маса политици и депутати не са го пропуснали. В Европа, в кризата реагираха адекватно и свалиха цените на 220лв, нашите ги задържаха до вчера на 485лв. Проста сметка, ако 485-220/485 е 55% и допуснем, че в европа правят също някаква печалба от 15%, то нашите инвеститори правят към 70% печалба. Такава норма на печалба в много развити държави е забранена със закон.

                    Интересно се получи последните 6 месеца - докато Семерджиев се събудил веднъж и разбрал че са наредени 600МВ ФЕЦ. Поинтересувай се и посмятай какво са 600МВ ФЕЦ. Това са над 30 000 декара панели, площ на няколко села. Що кораби са идвали тук и що редене е паднало в най-лютия февруарски студ и що рушвети са хвърчали в милиони. Тук се изсипаха всякакви фалирали и мошенически фирми от цял свят да правят "бизнес" с политиците ни. Сега се оказа, че никой нищо не знае и е заел невинна физиономия. И как не се намери един соларен "специалист" да каже "спрете това разграбване"

                    Какво ще ни струва? 1МВp произвежда 1250 МВч, * 600 * 485 са 360 милиона.
                    По 20 години са 7.2 милиарда, като ще получим скромен ток срещу това.
                    Да ти обяснявам ли колко пари са това за България и каква завист видя у мене, че се възмущавам. А твойто проектче за 2 милиарда ще трябва да поизчака. Май и развитието на икономирата ни ще поизчака, пари нема.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
                      Според мен климатика, радиатора и бойлера лапат лъвския пай от сметката ти. Може би и ъглошлайфа, но зависи колко го ползваш
                      ИМАШ ВИДЕО?!!! - За какво го ползваш?
                      И да, сметката ми е около 45-50лв, но в нея има и някви такси различно от тока, както и отделен ред във фактурата за ВЕИ, което ме прави малко подозрителен за обяснението как заради панелчетата се вдига цената на целия ток, като зеления ток го плащам отделно.
                      Основно сме двама човека в къщата, но не всеки ден. Имам горе долу същите уреди, но нямам топлене и охлаждане, откакто сложих изолация не съп пипал врътката и на парното. Всички крушки са ЛЕД, компа е със ССД и не работи постоянно. Лампите не светят много , защото телевизора (който също е ЛЕД и не е голям) свети достатъчно.
                      Ние пък живеем постоянно трима, а понякога четирима. Поне един комп работи непрекъснато, а още два на прекъсване. И как да се не топля, като съм почти цял ден в къщи. Зимата в офиса ходя за по два-три часа. Иначе трябва да топля и него. Синът ми цяла година е в къщи. И той топли. А компа не го изключва. Телевизорите са ми плоски, ама лед ли са, сняг ли са - не знам.
                      А видеото ми е спечелено от една томбола на веригата магазини "ЦБА" (CBA), не е пускано повече от дестина пъти за пет години. Ама го имам! Впрочем от тази верига магазини от томболи имам още два електроуреда печалба. Един радиатор и ВНИМАВАЙ! съдомиялна машина. Голяма като пералня. Жената като я видя и веднага каза да я махам. Та дори не я разопаковах. Занесох я в склада. После я продадох на един приятел за 10 лева. (Толкова платих на таксито-комби да ми я докара. И за да не съм вътре от подаръка, му взех 10 лв )
                      Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                        И знаеш ли? Наскоро седнах да броя какви видове електроуреди има у дома. Ето ги:

                        Лампи, бойлер, компютър с периферни устройства, радио, телевизор, ютия, радиатор, печка, хладилник, пералня, прахосмукачка, парочистачка, диспенсър за вода, фурна за хляб, климатик, вентилатор, видео, сушоар, машинка за подстригване, самобръсначка, епилатор, телефон, gsm, пасатор, електическа скара, сандвич грил, сокоизтисквачка, центрофуга за пасиране на плодове и зеленчуци, фритюрник, машинка за кисело мляко, кафеварка, кафемелачка, миксер, тостер, цифрова камера, дрелка, ъглошлайф, поялник. Тук не влизат неща, които работят само на батерии. Като часовници, кантарче, уред за мерене на кръвно и подобни.

                        Някои от тези са в мазата и доста са ми подарени. Ама виж колко от тях имаш и ти?
                        Всъщност се оказа, че единствения уред, който имам у дома и не работи на ток е водомера!
                        Според мен климатика, радиатора и бойлера лапат лъвския пай от сметката ти. Може би и ъглошлайфа, но зависи колко го ползваш
                        ИМАШ ВИДЕО?!!! - За какво го ползваш?
                        И да, сметката ми е около 45-50лв, но в нея има и някви такси различно от тока, както и отделен ред във фактурата за ВЕИ, което ме прави малко подозрителен за обяснението как заради панелчетата се вдига цената на целия ток, като зеления ток го плащам отделно.
                        Основно сме двама човека в къщата, но не всеки ден. Имам горе долу същите уреди, но нямам топлене и охлаждане, откакто сложих изолация не съп пипал врътката и на парното. Всички крушки са ЛЕД, компа е със ССД и не работи постоянно. Лампите не светят много , защото телевизора (който също е ЛЕД и не е голям) свети достатъчно.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                          Е, панелите по стените тоже могат да бъдат турени под някакъв ъгъл, като тези откъм югозапад ще бъдат извити на юг. Пак ще фабрикуват точец, макар и по-малко.
                          Човече, казвам ти като инженер. Панелът е почти легнал. И е ефективен най-вече лятото, при силното слънцегреене. Това означава, че не може да се наслага по цялата площ на фасадата. На един етаж ще може да има само един ред панели. Иначе, ако сложиш два реда, горният ще засенчва долния. и това е на ЮЖНА фасада. На западната до 1 часа няма да имаш слънце. А за ефективност да не говорим. Същото е на източна фасада. Там пък след 1 часа слънцето ще е НУЛА.

                          Обаче всеки има право да харчи парите си както иска, стига да не пречи на другите. Ама панели по ВСЯКАКВИ фасади не е харчене, ами прахосване.
                          Единственото, което може да бъде изгодно за един блок е инсталация за топла вода. Ама няма как да се разберете в блока. Понеже ще трябва да се монтира топломер за всеки ... И да се дели по някакви формули. Щото потребен един кубик вода с температура 50 градуса не е равен на един кубик с температура 30 градуса.

                          Абе Импе! Устата ми пресъхна да пиша и да смятам. Поне за една студена бира не заработих ли? Я да почерпиш!
                          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Тялото Разгледай мнение
                            Майко мила! Какво имаш в това жилище, колко човека живеете там?
                            Средното за страната е малко над 250кВч на месец, аз влизам под 200, като не съм се зорил да пестя.
                            И как точно "влизаш" под 200 кВт/ч. Че това са под 40 лв бе човек! Нещо ме баламосваш! Ползваш топла вода от ТЕЦ и за хладилник мазата? Готвиш на газ? Лягаш по светло, а компа си го захранваш от велоергометър? А?

                            Аз си признавам, че не пестим никак тока. Ама на 05.06.2012г съм платил ток за 151 лв и 54ст. Това прави към 800 кВт/ч. Не знам кога е засечен и за кой период. Мисля че е за април, ама не съм сигурен. На разплащателна сметка съм.

                            А иначе у дома всичко е на ток. Парно в Шумен вече нямаме. Топля се на ток. Живеем 4 човек и добре се топлим.
                            И знаеш ли? Наскоро седнах да броя какви видове електроуреди има у дома. Ето ги:

                            Лампи, бойлер, компютър с периферни устройства, радио, телевизор, ютия, радиатор, печка, хладилник, пералня, прахосмукачка, парочистачка, диспенсър за вода, фурна за хляб, климатик, вентилатор, видео, сушоар, машинка за подстригване, самобръсначка, епилатор, телефон, gsm, пасатор, електическа скара, сандвич грил, сокоизтисквачка, центрофуга за пасиране на плодове и зеленчуци, фритюрник, машинка за кисело мляко, кафеварка, кафемелачка, миксер, тостер, цифрова камера, дрелка, ъглошлайф, поялник. Тук не влизат неща, които работят само на батерии. Като часовници, кантарче, уред за мерене на кръвно и подобни.

                            Някои от тези са в мазата и доста са ми подарени. Ама виж колко от тях имаш и ти?
                            Всъщност се оказа, че единствения уред, който имам у дома и не работи на ток е водомера!
                            Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                            Коментар


                            • Е, панелите по стените тоже могат да бъдат турени под някакъв ъгъл, като тези откъм югозапад ще бъдат извити на юг. Пак ще фабрикуват точец, макар и по-малко.
                              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
                                Ми турих 38% като напримерно число. А може ли да натуряме от тия черни плочки тук-там и по фасадата? Те не ного тежки. Имаме слепи стени и откъм юг, и откъм запад и откъм изток. Ами ако навирим по покривът и перчици, да се връткат от вятърът? Може пък до 20% да се съберат...
                                Разсъждавам просто - ама май няма да се мине без цигани, заключени в мазето на минус втори етаж - да въртят колелото срещу 300 грама хляб на ден

                                От друга страна в един блок не сичкото хора ще се навият да извадят пари за черни снънчеви плочи - тоест ако в нашият блок се съюзим към 18 семейства, можем да покажем среден пръст (макар и малко плахо) на Енергото, срещу малко по-сосна инвестиция.
                                Слагането на панели по стените ще бъде крайно неефективно. Казах ти че наклонът на панела трябва да е 25-30 градуса спрямо хоризонтала. А ако е на източна или западна стена ще е абсолютно безсмислено. И с перки допълнително пак не можете да достигнете 20% средногодишно. А за средния пръст, дето ще покажете на енергото - това го забрави. Нали ще потребявате все пак 80%.
                                Да не си мислиш обаче, че лятно време при вятър и слънце, ако имате излишна енергия ще я продадете на енергото на преференциални цени? Това при положение, че сте присъединени по всички правила и енергото наистина ви взема излишната енергия и я продава после. Ама няма да ви я плати по "преференциалните" цени, ами първо от цялото ви потребление ще извади произведената и получена от дружеството излишна енергия и вие ще си платите остатъка от потребената. По преференциални цени ще ви я плати САМО АКО изкупената от енергото енергия е повече от потребената. Тоест, за вас балансът е положителен.
                                Така че се запасете с вазелинче, щото във всички случаи ще ви натаковат.
                                Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                                Коментар

                                Working...
                                X