IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от verimg Разгледай мнение
    1. Някъде да си видял да искам Белене да се строи?
    2. Енергосистемата е единно цяло. Тя не е готова за много източници на енергия, за разпределена система не е готова(така наречените ГРИДове). Това са огромни инвестиции - кой ще ги даде?

    Ако си работил само за централи - моля не подценявай преноса и разпределението и автоматиките за управлението му. Ако си работил в някой ТЕЦ - нали знаеш колко струва пускането/спирането на една турбина. Като пари колко струва? Това не са ли разходи?
    Аз също харесвам технологиите за вятър и слънце и метан и подобни какви ли не. Публична тайна е обаче, че инвеститори в баничарници се юрнаха да инвестират във ФЕЦ-ове и никой не ги спря навреме и не им обясни какво следва. После настана рев. Ами - системата не може да поеме над определен процент ФЕЦ-ове. Това е комутация на огромни енергии. В момента, в който малко облаче премине над 1 гигаватова ФЕЦ и генерараната енергия от нея стане за секунди само 10МВт какви устройства комутират това нещо, колко струва експлоатацията на такива устройства? Или - това са подробности? Ако ги няма тези устройства - какво правим? Май стоим на тъмно и търсим виновни. От правителството може да са некомпетентни, обаче поне ясно си представят България без ток за един ден. И затова ги спряха ФЕЦ-овете. Не за друго. То ако можеше да си джиткат така - щяхме и 101% фотоволтаици да имаме - доста сериозно "лапане" пада покрай тия панелчета за всички.
    Е - точно затова казвам, че Енергосистемата е правена преди години с разум и мисъл.
    А никой не отрича самата енергия от вятър , вода и слънце. Проблемът е субсидираната цена, която доведе до набутване на всякакви "екземпляри" в тая сфера. Нещо като балона на имотките, сега и зеления балон на енргията..
    Не е вярно че никой не е предупредил.Предупредил съм отдавна казал съм и начина по който трябваше това да стане но българина много обича далаверката.Радвам се че предпазих мои много близки хора от загуби.Сега са ми благодарни но в ония години ми се сърдеха.Трябваше да се обяви промерно че през лятото ни трябват 500 а през зимата 1000W.Да се обявят конкурси и предложилите най ниски цени да спечелят.И на тях да е гарантирано присъединяването към ЕЕС.Ма кой да слуша.В България политици и началници са умствено увредени агресивни мързеливи и бездарни хора.Със самочувствие на всичко знаещи и можещи тарикати.Щом съм ти началник значи знам и мога повече от теб.С такъв какво да говориш освен да го бъзикаш и да се забавляваш с простотията му.Един подобен дивак енергиен министър на Лорда от факултета по география обясняваше че енергетиката била двама мангали Фърляли кИмур с лопата в една пещ.Ей такива идиоти при това с дипломи от уж най престижния в БГ Софийски университет управляват.В съюз с далаверджии зад тях.

    Коментар


    • Специално около фотоволтаичните централи и слънчевата енергия може да се счита, че числата, дадени от мене, са възможно най-верните в България. Аз живях с този бизнес последните 5 години, направих стотици слънчево-енергийни одити, стотици бизнес-планове за субсидии, построих стотици централи - мои и чужди, знам в най-големи подробности стотици аспекти, дори и такива, за които не подозирате и т.н и т.н. Произволно соларно или фотоволтаично число е в главата ми и мога да изнеса петчасова лекция само за него. Комуникирам от първа ръка със стотици инвеститори или соларни фирми, така че и клюките и слуховете също минават през мене. Би могло да се каже, че аз съм един от изворите на соларната и фотоволтаичната информация в България. Просто задайте произволен соларен въпрос и ще получите възможно най-верния отговор.

      По-долу ще дам набор от първична информация за тези, които искат сами да си направят сметките по тяхната си методология.

      1. Средногодишното електропроизводство на 1 kWp инсталирана мощност за региона на България е около 1200 kWh. Разброса на това число е много малък. В най-лошите региони (София, Видин) трудно пада под 1150, а в най-добрите (Русе, Силистра) трудно стига 1300. Масовите централи в България са в региона Пловдив-Ямбол-Бургас и за тях смело можете да смятате с 1250 kWh/kWp.

      2. Пълната цена на една инвестиция във фотоволтаична електроцентрала през годините се движеше от 4.3 EUR/Wp и постепенно намаляваше, като през последната година стигна и се закова на 2.0 EUR/Wp без ДДС. Това е днешната цена, с която трябва да смятате. Разброса на тази цена се движи в диапазона от 1.8 до 2.5 EUR/Wp в зависимост от това дали централата е малка или голяма и какви дадености има терена, разстоянието до далекопровода и т.н. Ако сложим и подкупите, с които държавните служители и служителите на ЕОН, ЕВН, ЧЕЗ и НЕК изнудват инвеститорите, бих казал, че цена под 2.5 EUR/Wp си е направо невъзможна. По-ниска цена в бъдещето едва ли е възможна, дори и панелите да започнат да ги правят с фотоволтаични клетки, напечатани на лазерен принтер. Има си инвертори, окабеляване, табла, присъединителни съоръжения и доста труд, който в бъдещето ще става все по-скъп. Бих казал че 2.0 EUR/Wp е едно дъно, което едва ли някога ще бъде пробито. Смятайте с него и няма да сбъркате. Ако обаче искате да си правите централа, смятайте с 2.5 EUR/Wp, защото ще трябва да нахраните и корумпираните олигофрени на всички нива и то не по ваше желание, а по ЗАДЪЛЖЕНИЕ. Побелелите си коси и разклатеното си психическо здраве не знам как ще оцените, но бъдете сигурни, че и това ще ви се случи.

      3. Нивото от около 40 стотинки е една справедлива изкупна цена, която би събласнила един инвеститор да даде пари за фотоволтаична централа. Ако някой от вас не знае - БИЗНЕСМЕНИТЕ СИ ПРАВЯТ БИЗНЕС-ПЛАНОВЕ на бъдещите си инвестиции. Ако човек има свободни пари, винаги тъси по-изгодна алтернатива за тях. И най-лошата алтернатива в момента са депозитите по банките. И докато в България все още има банки, които дават 8 или 9% лихви по депозитите, бизнесмените ще са в правото си да търсят инвестиции с доходност 10, 12, или 15%. Нима и вие не правите така. Защо тогава вярвате на олигофрените от ДКЕВР с тяхната "справедлива" норма на възвръщаемост от 7%?

      4. За живота на панелите нямаме много информация просто защото все още не са изминали толкова много години. Знаем само откъслеччни факти, като например че в космоса спокойно издържат повече от 50 години. У дома имам панели, работещи вече 6 години, имам и нови панели. Едните са неразличими от другите на визуален оглед. Ясно е, че поне от физическа гледна точка панелите наистина ще издържат 50, 100 или повече години. От електрическа гледна точка има повече теоретични и по-малко практични наблюдения. Фотоволтаичната клетка е кристал, което означава че атомите и молекулите са твърдо закрепени в кристалната решетка и там ще си останат дори и след 1000 години. При производството на ток не се губят електрони или каквато и да било друга маса или вечество. Теоретично една клетка би работила и след 1000 години, ако успеем да я съхраним дотогава. Все пак има дифузия дори и при стайна температура и тази дифузия изтънява PN-прехода и рано или късно ще се окъси, но пак говорим за стотици или хиляди ходини. Тази дифузия я има и в PN-преходите на транзисторите. Та когато транзисторите на вашия компютър започнат да се скапват, тогава ще започнат и панелите. На фона на всичко това бих казал, че 100 години си е един напълно разумен срок на експлоатация, като за този период ще оживеят поне 99% от панелите и като мощност ще са деградирали не повече от 10%-20% и то не клетките, а промяната на прозрачността на стъклото и EVA-филма, с който са вакумирани самите клетки (виждали сте стари коли с пожъктели стъкла заради същия този EVA-филм вътре в тях).

      Кажете какво друго число ви интересува, за да ви го дам или кажете кой аспект ви е интересен, за да ви го разясня или просто изчетете хилядите страници на този форум: http://solar.sts.bg/forum
      Този форум е единствения информационен център в България за всички соларни аспекти. В него пишат и него го четат всички прослойки, заинтересувани от соларните технологии, включая и представители на електроразпределителните предприятия, ДКЕВР, министерствата и Държавен фонд земеделие. Други форуми няма или дори и да има, информацията е оскъдна. Разровете архивите на форума, за да намерите извора на всяка една техническа или соларна информация. Всеки един аспект е обсъждан многократно. А напоследък се обсъжда и простотията и късогледството на управлявашите. Нея можете да я прескочите, ако ви интересува само техническата и финансовата страна на въпроса.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
        Аз съм против Белене, според мене тази "инвестиция" ще върне България в развитието си 10-15 години назад и то без да споменаваме за рискове като физическа авария, или излизане на неочаквано добра нова технология, тръгване на цените на тока надолу вместо нагоре и т.н. Не съм луд привърженик на перки и панели, старая се да ги оценя реално. Но ти пишеш, а просто не си разбрал, че цената на тока от Белене ще е 200лв, което ще е по-скъпо от цената на перките СЕГА - фиксирана на 160лв за 20 години, която ти наричаш "скъпа". До 2017г при пуска на Белене, сигурно и панелите ще дават по-евтин ток, говоря за у нас, а не научна фантастика. Ако не се случи ще е чудо. Имам над 20г стаж по цял свят, не съм от младоците.
        Е като перките и панелите са скъпи, да направим Белене дето ще е още по-скъпо? Би ли го обяснил.
        1. Някъде да си видял да искам Белене да се строи?
        2. Енергосистемата е единно цяло. Тя не е готова за много източници на енергия, за разпределена система не е готова(така наречените ГРИДове). Това са огромни инвестиции - кой ще ги даде?

        Ако си работил само за централи - моля не подценявай преноса и разпределението и автоматиките за управлението му. Ако си работил в някой ТЕЦ - нали знаеш колко струва пускането/спирането на една турбина. Като пари колко струва? Това не са ли разходи?
        Аз също харесвам технологиите за вятър и слънце и метан и подобни какви ли не. Публична тайна е обаче, че инвеститори в баничарници се юрнаха да инвестират във ФЕЦ-ове и никой не ги спря навреме и не им обясни какво следва. После настана рев. Ами - системата не може да поеме над определен процент ФЕЦ-ове. Това е комутация на огромни енергии. В момента, в който малко облаче премине над 1 гигаватова ФЕЦ и генерараната енергия от нея стане за секунди само 10МВт какви устройства комутират това нещо, колко струва експлоатацията на такива устройства? Или - това са подробности? Ако ги няма тези устройства - какво правим? Май стоим на тъмно и търсим виновни. От правителството може да са некомпетентни, обаче поне ясно си представят България без ток за един ден. И затова ги спряха ФЕЦ-овете. Не за друго. То ако можеше да си джиткат така - щяхме и 101% фотоволтаици да имаме - доста сериозно "лапане" пада покрай тия панелчета за всички.
        Е - точно затова казвам, че Енергосистемата е правена преди години с разум и мисъл.
        А никой не отрича самата енергия от вятър , вода и слънце. Проблемът е субсидираната цена, която доведе до набутване на всякакви "екземпляри" в тая сфера. Нещо като балона на имотките, сега и зеления балон на енргията..

        Коментар


        • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
          Гигов,

          може би най-върлия полит-агитатор в тази тема си ТИ! Ако познаваше Матеев и знаеше къда са интересите и бизнесът му нямаше да си толкова убеден, че лъже.

          Виж колко е струвало изграждането на мегават мощност със соларни панели 2005-та примерно и колко с ако е АЕЦ.
          Виж колко струват сега...., а колко биха стрували след 5 години, а след 10


          Иначе всички червени са ясни - Белене та Белене, а като стане дума колко реално ще струва това, можем ли да си го позволим, има ли кой да ни финансира и на каква цена....почват лъжите. С тази 'политика' там се загробиха луди пари и бандата около Людмил Стойков и сие фенове на Гоце и БСП изкараха доса милиони докато такива баламурници като теб вярват във вечната дружба със СССР

          Фундаменталната грешка , която се прави в момента е, че се прави аналог с цената на тока добиван от АЕЦ Козлодуй с евентуална бъдеща цена от нова АЕЦ, НО никой от крадливото енергийно плене не казва, че условията при които се построи Козлодуй никога повече няма да се върнат по нашите ширини и руснаците са последните хора, които ще ни пуснат нещо изгодно.

          Понеже всички ревете какви били американците лоши и ни работели, а руснаците били най-добрите приятели на България ...да ми кажете тогава

          КОЙ ни цака 20 години с цена на ГАЗ и Петрол. Кои фирми точат печалбите от Лукойл навън и Нефтохима е сигурно единствената рафинерия в района дето бачка системно на загуба при положение,че е монополист.

          Писна ми вече от прости управляващи (сегашните), нагли лъжци (бсп и сие) и прост народ дето им вярва.
          Ти кажи колко струва сега. И дай линк.

          Аз обичам да правя сметки. А ВИЕ, противниците на АЕЦ излизате само с голи заклинания. НИТО един от вас не е представил някакви изчисления.
          Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

          Коментар


          • Гигов,

            може би най-върлия полит-агитатор в тази тема си ТИ! Ако познаваше Матеев и знаеше къда са интересите и бизнесът му нямаше да си толкова убеден, че лъже.

            Виж колко е струвало изграждането на мегават мощност със соларни панели 2005-та примерно и колко с ако е АЕЦ.
            Виж колко струват сега...., а колко биха стрували след 5 години, а след 10


            Иначе всички червени са ясни - Белене та Белене, а като стане дума колко реално ще струва това, можем ли да си го позволим, има ли кой да ни финансира и на каква цена....почват лъжите. С тази 'политика' там се загробиха луди пари и бандата около Людмил Стойков и сие фенове на Гоце и БСП изкараха доса милиони докато такива баламурници като теб вярват във вечната дружба със СССР

            Фундаменталната грешка , която се прави в момента е, че се прави аналог с цената на тока добиван от АЕЦ Козлодуй с евентуална бъдеща цена от нова АЕЦ, НО никой от крадливото енергийно плене не казва, че условията при които се построи Козлодуй никога повече няма да се върнат по нашите ширини и руснаците са последните хора, които ще ни пуснат нещо изгодно.

            Понеже всички ревете какви били американците лоши и ни работели, а руснаците били най-добрите приятели на България ...да ми кажете тогава

            КОЙ ни цака 20 години с цена на ГАЗ и Петрол. Кои фирми точат печалбите от Лукойл навън и Нефтохима е сигурно единствената рафинерия в района дето бачка системно на загуба при положение,че е монополист.

            Писна ми вече от прости управляващи (сегашните), нагли лъжци (бсп и сие) и прост народ дето им вярва.
            Last edited by bertram; 21.09.2012, 08:56.
            това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Mateev Разгледай мнение
              И последно да кажа коя е най-евтината електроенергия, ако забравим за печалбата и приемем че бизнеса реши да направи подарък на населението.

              Ядрената вече я знаем (ха...ха...).

              Ветрогенераторната е някъде около 15-16 стотинки, но ветрогенератора ще "живее" поне 15-20 години, което е двойно повече от периода на изплащане, което означава че вероятно нейната "комунистическа" цена е някъде около 7-8 стотинки.

              Фотоволтаичната по днешни цени на инвестицията излиза 30-35 стотинки, но не забравяйте, че 50 години живот на панелите си е нещо нормално. В космоса дори има стари сателити с 60 годишни панели. На практика живота на една фотоволтаична централа е колкото на една водна или на една атомна, но ако атомната ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ЗАТВОРЕНА след 50 или 60 години, то водната или фотоволтаичната има шанса да живее дори и 100 години с периодични дребни ремонти. Та от тази гледна точка една фотоволтаична централа ако се изплаща за 10 години при цена на тока 35 стотинки, то после тя 50-60 или 100 години ще ПРОИЗВЕЖДА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ БЕЗ ПАРИ !!! Е хайде да кажем 1 стотинка - все пак ще трябва да косим тревата и от дъжд на вятър да ремонтираме някой друг инвертор (а това е електроника, която след 10 години ще струва левче и ще е с размерите на цигарена кутия).

              И какво излиза?

              Цената на слънчевата енергия, ако се разхвърля по целия живот на централата, едва ли ще надхвърли 3 или 4 стотинки.

              Следователно НАЙ-ЕВТИНАТА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ Е ФОТОВОЛТАИЧНАТА и ако въобще някой е в състояние да я конкурира, то това е водната.

              Накратко:
              1. Най-евтината електроенергия е фотоволтаичната, защото има нулеви разходи за суровини и почти нулеви за поддръжка, а съоръженията нямат механични части и не се износват. Има някаква електрическа деградация (според гаранциите на производителите), но на практика изследванията показват че тя е с 1 порядък по-ниска.
              2. Най-екологичната енергия е фотоволтаичната
              3. На земята има колосален запас (потенциал) от тази енергия, който стотици пъти надхвърля нуждите на човечеството
              4. Енергията (панелите) са там, където са и потребителите. Няма нужда от огромни разходи и загуби по време на преноса. Далекопроводите могат да изпълняват само балансираща роля и съществуващите съоръжения да се разтоварят поне 2-3 пъти
              5. Няма нужда от огромни и мощни енергийни обекти (язовири, тецове, ядрени и т.н.) защото освен всичко друго тези обекти се явяват и военна и/или терористична цел. А милионите панели, разпръснати по покривите няма кой да ги стреля, защото бомбата или ракетата е по-скъпа от тях.

              Единствения проблем си остава ден-нощ или лято-зима, но разрешаването му е детска играчка за съвременните технологии. Все пак да не забравяме, че има енергиен микс и от ветрогенератори, водни централи, ПАВЕЦ (които по презумпция са акумулатори), енергия на вълниге, геотермална, биогаз и поне 50 други ВЕИ възможности.

              Ако ме питате мене, атомните и ТЕЦ-овете трябва да бъдат затворени още утре. А то какво стана? ББ вместо да изпише вежди - извади очи. Взе от народа пари за зелена енергия, екология или ВЕИ (както там е написана лъжата във вашите сметки за ток) и тези пари ги даде на ТЕЦ-овете, за да могат по-успешно да замърцяват природата и на НЕК, за да може неговите ръководители да сключват неизгодни договори за милиарди.

              Ха-ха-ха.......

              Браво на ББ !!! Вместо да накаже виновниците за замърсяването, той ги награждава с още пари и им казва "Продължавайте в същия дух. Догодина пак ще излъжем народа. ВЕИ-тата пак ще са виновни, въпреки че то не остана нито едно за цяр".
              Ти си поредният политагитатор срещу АЕЦ и ЗА фотопанелите.
              Обаче и ти си скаран с числата.

              Я се постарай да докажеш, че един киловат ток от панелката струва 35 ст.
              Хайде да видим изчисления.
              Инсталиране на 10 киловат пика панели струва толкова- и даваш линк към източника.
              10 киловатпика за година произвеждат толкова киловатчаса - и даваш линк към източника.
              Разходите годишно са толкова - сметки за охрана, почистване, ремонт и т.н.
              Крива на производителността на панела по години - и линк.
              Лихвите на които се финансира подобно начинание толкова - и линк.
              Време за изплащане на инвестицията - толкова години.
              И чак тогава последната сметка - за цената на произведения ток.

              Хайде да ви видя СМЕТКИТЕ. До тук защитниците на панелите САМО ПРИКАЗВАТЕ ПРАЗНИ ПРИКАЗКИ.

              Сметките ви ги дадох АЗ. И не можете да ги опровергаете.

              Дайте ВАШИТЕ сметки!
              И накрая сметката за цената.
              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

              Коментар


              • Коментар


                • Ми то излиза че дори и да ни я подарят рашките, пак не е изгодно.

                  Коментар


                  • И последно да кажа коя е най-евтината електроенергия, ако забравим за печалбата и приемем че бизнеса реши да направи подарък на населението.

                    Ядрената вече я знаем (ха...ха...).

                    Ветрогенераторната е някъде около 15-16 стотинки, но ветрогенератора ще "живее" поне 15-20 години, което е двойно повече от периода на изплащане, което означава че вероятно нейната "комунистическа" цена е някъде около 7-8 стотинки.

                    Фотоволтаичната по днешни цени на инвестицията излиза 30-35 стотинки, но не забравяйте, че 50 години живот на панелите си е нещо нормално. В космоса дори има стари сателити с 60 годишни панели. На практика живота на една фотоволтаична централа е колкото на една водна или на една атомна, но ако атомната ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ТРЯБВА ДА БЪДЕ ЗАТВОРЕНА след 50 или 60 години, то водната или фотоволтаичната има шанса да живее дори и 100 години с периодични дребни ремонти. Та от тази гледна точка една фотоволтаична централа ако се изплаща за 10 години при цена на тока 35 стотинки, то после тя 50-60 или 100 години ще ПРОИЗВЕЖДА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ БЕЗ ПАРИ !!! Е хайде да кажем 1 стотинка - все пак ще трябва да косим тревата и от дъжд на вятър да ремонтираме някой друг инвертор (а това е електроника, която след 10 години ще струва левче и ще е с размерите на цигарена кутия).

                    И какво излиза?

                    Цената на слънчевата енергия, ако се разхвърля по целия живот на централата, едва ли ще надхвърли 3 или 4 стотинки.

                    Следователно НАЙ-ЕВТИНАТА ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ Е ФОТОВОЛТАИЧНАТА и ако въобще някой е в състояние да я конкурира, то това е водната.

                    Накратко:
                    1. Най-евтината електроенергия е фотоволтаичната, защото има нулеви разходи за суровини и почти нулеви за поддръжка, а съоръженията нямат механични части и не се износват. Има някаква електрическа деградация (според гаранциите на производителите), но на практика изследванията показват че тя е с 1 порядък по-ниска.
                    2. Най-екологичната енергия е фотоволтаичната
                    3. На земята има колосален запас (потенциал) от тази енергия, който стотици пъти надхвърля нуждите на човечеството
                    4. Енергията (панелите) са там, където са и потребителите. Няма нужда от огромни разходи и загуби по време на преноса. Далекопроводите могат да изпълняват само балансираща роля и съществуващите съоръжения да се разтоварят поне 2-3 пъти
                    5. Няма нужда от огромни и мощни енергийни обекти (язовири, тецове, ядрени и т.н.) защото освен всичко друго тези обекти се явяват и военна и/или терористична цел. А милионите панели, разпръснати по покривите няма кой да ги стреля, защото бомбата или ракетата е по-скъпа от тях.

                    Единствения проблем си остава ден-нощ или лято-зима, но разрешаването му е детска играчка за съвременните технологии. Все пак да не забравяме, че има енергиен микс и от ветрогенератори, водни централи, ПАВЕЦ (които по презумпция са акумулатори), енергия на вълниге, геотермална, биогаз и поне 50 други ВЕИ възможности.

                    Ако ме питате мене, атомните и ТЕЦ-овете трябва да бъдат затворени още утре. А то какво стана? ББ вместо да изпише вежди - извади очи. Взе от народа пари за зелена енергия, екология или ВЕИ (както там е написана лъжата във вашите сметки за ток) и тези пари ги даде на ТЕЦ-овете, за да могат по-успешно да замърцяват природата и на НЕК, за да може неговите ръководители да сключват неизгодни договори за милиарди.

                    Ха-ха-ха.......

                    Браво на ББ !!! Вместо да накаже виновниците за замърсяването, той ги награждава с още пари и им казва "Продължавайте в същия дух. Догодина пак ще излъжем народа. ВЕИ-тата пак ще са виновни, въпреки че то не остана нито едно за цяр".

                    Коментар


                    • Още малко за теорията на вероятностите и за риска, на който човечеството в момента се е изложило:

                      Сами видяхте как едно земетресение създаде цунами и как цунамито разказа играта на една ядрена централа в Япония. Но не ме уплаши това. Уплаши ме факта, че това цунами почти обиколи земното кълбо и енергията на предния фронт на вълната затихваше много бавно. И по телевизията гледах какви щети нанася същото това цунами по бреговете на Америка на хиляди километри от Япония.

                      Ами ако цунамито беше 2 пъти по-високо и по-мощно?
                      Ами ако беше 4 пъти или 10 пъти по-високо?

                      Според теорията на вероятностите каквото и число да напиша за височина на вълната, то все ще е вярно. Тоест все някога ще се случи, просто вероятността за неговото случване се намалява. А сега си представете цунами с височина на вълната 100 или 200 метра. Такива е имало в миналото, ако се вярва на библейските писания. А ако погледнем повърхността на луната или на марс (благодарение на Гугъл) и видим как е направена на решето от кратери - малки, средни, големи и огромни, сами можем да се досетим, че е просто въпрос на време в океана да падне един малко по-голям метеорит, които да предизвика 100 или 200 метра цунами. Щетите ще са огромни, жертвите ще са милиони или дори милиарди, НО ЧОВЕЧЕСТВОТО ЩЕ ОЦЕЛЕЕ !!! Оцелявало е и друг път. Освен ако ....... ако ....... ако ...................

                      ако едновременно не гръмнат 500 ядрени реактора, които да отровят атмосферата за следващите 100 000 години...................

                      А те ще гръмнат всичките до един, защото всичките са разположени в низините в близост до море или голяма река.................

                      Коментар


                      • Този разбира от ядрена енергетика. Да ви припомня.
                        Първоначално изпратено от netware5 Разгледай мнение
                        Аз отново ще повторя някои елементарни неща за ядрената енергетика, извън сметките за себестойност на произведената енергия:

                        Нека си представим, че АЕЦ Белене е икономически изгодна или че по-скоро е някъде около "нулата" между печалбата и загубата и тогава "другите" ползи могат да имат решаващо значение за накланяне на везните.

                        И така ето ги тези ползи:

                        1. Независимост. Учудва ли Ви? Да, за чудене е, особено след до болка повтаряните от партийната пропаганда клишета за "зависимостта от Русия". Да, ама не. АЕЦ гарантира най-висока "сигурност на доставките" сред всички възможни източници на енергия - и ВЕИ и не-ВЕИ. ТЕЦ зависят от доставките на гориво, като спрат влаковете с въглища, танкерите с мазут или някой врътне кранчето на природния газ - и енергетиката е на колене до няколко дни, най-много 2 седмици. За България, която няма собствени ресурси, освен лигнитните въглища в Марица-изток, това е от съществено значение. Да не говорим пък че зависиш и от алчни синдикати - транспортни стачки, миньорски стачки и прочее синдикална бълвоч. ВЕЦ, соларните и вятърните пък зависят от капризите на природата. Единствено соларна централа в Сахара може да се доближи до АЕЦ по осигуряване на енергийна независимост. Докато при АЕЦ горивото, необходимо за работа на един реактор за една година се събира в 3-4 обикновени ТИР-а без ремаркета. И се нуждае от складова площ колкото 1/4 от един магазин Кауфланд. И може да се съхранява в продължение на години. И има поне три фирми в три различни държави, които могат да ти го произведат и доставят. И струва 30-40 милиона лева за едно зареждане. Ако си побъркан на тема "независимост" можеш да извадиш вместо 80 милиона за двата блока годишно - 160 милиона за по две зареждания и ако току що си заредил - имаш ТРИ ГОДИНИ пълна автономност! Ето на това му казвам аз независимост! Между другото наскоро чехите обявиха, че имат намерение да създадат държавен резерв от ядрено гориво за ШЕСТ ГОДИНИ, и разбира се не Уестингхаус, а РУСКО.

                        2. Авторитет. Когато си "ядрена държава" се съобразяват с теб. Дори по време на войните в бивша Югославия никоя от страните не смееше да припари на по-малко от 100 км от АЕЦ "Кръшко". Пътувал съм там с влак и с кола след войната и видях как следите от куршуми по стените на постройките изведнъж изчезнаха, когато наближихме района на централата.

                        3.Съживяване на икономиката на цял регион. Една АЕЦ произвежда продукт с голяма добавена стойност, съответно дава високи заплати, но също така има купища обслужващи и съпътстващи бизнеси, които се хранят наоколо. При това ти говоря само за периода на експлоатация и не включвам икономическия бум по време на строителството, защото той е твърде кратък - само 6-8 години.

                        4. Предвидимост и стабилност на цените. При един класически ТЕЦ на газ "горивната" компонента в себестойността на произведената енергия достига почти 90%. Малко да мръдне цената на борсите в неправилната посока и твоят ТЕЦ се превръща в икономически и финансов провал. При другите класически горива "горивната компонента" е също достатъчно висока. При АЕЦ тя е под 30%, а в "златното минало" преди доста години беше даже около 12%. Освен това цените на ядреното гориво се променят много бавно във времето. Комбинирано с големия дял на началната инвестиция в общата себестойност, всичко това води до голяма предвидимост на цената на тока за един период от 30-60 години.
                        А това пък последното е неоценимо в дългосрочното планиране на бизнеса. Не може да очакваш инвестиции, ако няма предвидимост на бизнес средата.
                        Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                        Коментар


                        • Колкото до цената на тока от атомните и фотоволтаичните централи:

                          Ами не се ли усещате как ви будалкат. Едните били скъпи, другите - евтини, и това ви го казват хора, които не знаят колко е две по две.

                          Има си един единствен начин за изчисляване на икономическата ефективност на един проект и този начин предполага знанието на определени цифри за цената на инвестицията и прогноза за всички видове разходи, които биха могли да се случат по време на живота на проекта. В това число влизат и разходите за ликвидация на проекта в края на неговия живот, както и разходите за възстановяване на екологичното равновесия в региона. В тази цена влиза и МАТЕМАТИЧЕСКОТО ОЧАКВАНЕ на нанесените щети на хората и околната среда в резултат на аварии в централата или язовира или каквото там се използва. Това е. Тези разходи са факт и все някой трябва да ги заплати. И ако някой разход го скрием от полезрението на народа сега, то това не означава, че той няма да се появи и че бъдещите поколения няма да го заплатят. И че тогава вместо на майка най-предпочитаната псувня ще е на дядо и прадядо.

                          Забравих да кажа, че бъдещите приходи и разходи се дисконтират през процента на инфлацията, за да се получи нетната настояща стойност на проекта, която пък е критерий, по който могат да се сравняват коренно различни проекти. Но това не е важно. Важното е друго, ако ще сравняваме атомни с водни, вятърни или фотоволтаични централи.

                          ВАЖНО Е МЕТОДОЛОГИЯТА ЗА ИЗЧИСЛЕНИЕ ДА Е ЕДНА И СЪЩА ПРИ ВСИЧКИ ВИДОВЕ ЦЕНТРАЛИ, за да може все пак най-накрая да получим едно число за цената на електроенергията, което да е вярно и да подлежи на сравнение с другите видове централи.

                          И тука е тънкия момент, които нашите управници използват за лъжа и манипулация на населението - Ядрените централи ги смятат че трябва да се изплащат за 50 години, а всички останали - за 7 до 9, както е методологията на ДКЕВР. Ако и ядрената я сметнем по методологията на ДКЕВР, тока ще излезе най-малко лев и 50 на киловатчас. И от тука извода:

                          ЯДРЕНАТА ЕНЕРГИЯ Е ВЪЗМОЖНО НАЙ-СКЪПАТА ЕНЕРГИЯ спрямо всички останали. А ако се отчетат разходите за бъдещо закриване на реакторите и разходите за съхранение на отработеното гориво в следващите 1000 или 10 000 години, то тогава един киловатчас електроенергия ще струва колкото една лека кола. Живо престъпление си е да се строи ядрена централа и бъдещите поколения ще си имат огромни проблеми и разходи, грижейки се стотици хиляди тонове ядрени отпадъци от съществуващите 500 ядрени реактори по света.

                          Малко и за теорията на вероятностите и за това, че от 500 реактора по света 2 вече гръмнаха яко, още 4-5 - малко по слабо, но пак заразиха с радиация хиляди квадратни километри (вижте Гугъл), предполагам че има поне още 2-3 прикрити случая. Какво станааа.............. Вероятност от 2% до момента, а докато ги закрием всичките 500 реактора вероятността може би ще стигне 4 или 5%. Умножете всичките тези напр. 20 потенциални инциденти по 100 милиарда щети от всеки един от тях и ми кажете колко е цената на 1 киловатчас електроенергия..... Ха, ха.....Смятайте де.....

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
                            Е, па йебеш ли пичку му матерну? Пше там, нек'ва презентация на модел, не пише доклад, пише и некви други работи по тази и други страници...ти да хващаш нещо от там, или пак Незаетото да питаме?
                            Понеже не съм го чел, а и не мисля да го правя, та затова питам.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Факушкa Разгледай мнение
                              Какво е това LEC=98 ?
                              Е, па йебеш ли пичку му матерну? Пше там, нек'ва презентация на модел, не пише доклад, пише и некви други работи по тази и други страници...ти да хващаш нещо от там, или пак Незаетото да питаме?

                              Коментар


                              • Здравей, г-н Матеев! Радвам се да те видя тук
                                -Дали да не пожелая на тези Бокови следовници, дето я ги има следните десетилетия, я-не, повече деца и внуци, дано се отрезвят, па помислят с главите си, вместо със задните си части, що ли?

                                Коментар

                                Working...
                                X