IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
    Но, видях едни други суми за собствения и заетия капитал, а лихви за собствен не се плащат, нали?
    Не виждам особена разлика между собствен и зает капитал, дори мисля че в доклада думата "собствен" е условна, той пак ще е зает. Е, ако частния инвеститор ни признае земята под Белене за съществен собствен капитал, добре, но подозирам че нея може дори да не са я осчетоводили. Разбира се, ние може да не плащаме 100% от 10 милиарда, искаме 51% , но изниква другия въпроса как ще се намери частен инвеститор, ако проектът е наистина неизгоден. Дадох един куп доводи, че АЕЦ-овете стават все повече и повече неизгодни. Има едно правило на борсата, ако си търгувал. Ако някакъв индекс (примерно за АЕЦ) почне да пада и имаш акции в този индекс, бягай ги.

    Изобщо не сятам да се занимавам с безсмислени деиности, като това да слушам соларни специалисти колко са им високи разходите. То е като да слушаш жена, дето мъжа й я е хванал гола в леглото с друг мъж и тя му вика "не е това, дето си мислиш". В Испания махнаха напълно добавките за ФЕЦ "временно", соларните специалисти си отвориха устата, че никой няма да инсталира и 1КВ ФЕЦ, при което някой си започна да прави огромна ФЕЦ без да иска и цент субсидия.

    А на Гигов няма и да отговарям на железната му логика, всеки тук може да потърси "FIT" или "Feed-in Tariffs" и да види на най-официални страници цените из цяла Европа в историческо развитие.

    Коментар


    • Р.Овч не е тъп. Ама имам основание да не му вярвам. По-скоро, убеден съм, че е за прокурора.
      Обаче...
      обаче, това дето някого не го били интересували разходите за построяване и пускане на ФЕЦ, с инвестициите ИЗОБЩО не се връзва. Защото, съвсем малък пропуск в някоя от точки-подточки и т.н., и-ЧЕСТИТО, обектът Ви е незаконен, няма да го пуснем...Тоест, ако си истински инвестор, може да се стремиш да снижиш разходите но, без да ги знаеш като структура, взаимовръзка и т.н., няма да успееш с оптимизацията. Та, заяжданията ти с Матеев са безпочвени и неуместни. Намери поне един друг толкова навътре нещата у нас, поне толкова коректен и почтен, и ела ми го покажи, ще те черпя за това.
      Прав си за свалянето на цените чрез технологии. НО.
      Но, за силиция, грешката ти е сериозна. Едно е СУРОВИНА, а друго-приложим за производство на полупроводници, зонно пречистен монокристал, дай да се разберем. Едното сигурно става да легираш с него стомана, или да го използваш като гориво в ракетен двигател, с чистота 99,999%, ама другото е с още поне 16 деветки след запетаята та... сещаш се.
      За "репорта" - не знам, дали аз бих могъл изобщо да го направя, дори и за 2 милиона.
      Но, видях едни други суми за собствения и заетия капитал, а лихви за собствен не се плащат, нали? Едно е 6-7 и съвсем друго-10,35 милиарда, така мисля.
      Отделно, че, първо строиш единия блок, той почва да изплаща /някакси/ и, за тази период от 5-7 години между пуска на първи и втори блок, главницата пак е спаднала тоест, никога няма да видиш такава главница по кредита и, съответно, такива суми, каквито твърдиш. Отделно, наистина, че не заемаш тези 10 милиарда, а около два са вече вложени...Става нещо като "-Ама как плават железните кораби, нали желязото по-тежко от водата?".
      -Сети се, как.
      И не, лично аз не държа непременно АЕЦ-2 да е в Белене но, нали не може да я построя в двора на село, пък и дори в Козлодуй да замъкнат измъчения реактор, пак ще се отложи с Н години пускът, докато физически, рисковете за енергодобива растат...дай решение и нещата сами ще се утресат, ама дотогава, молим.
      И те така тЭ.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
        Да попитам и аз, дали Незаетото знае за т.нар."добавки към цената", с които у нас, от 4-стотин и няколко, левовете ставаха над 700? Дали по същия начин стоят нещата в Германия? питам, защото наистина не знам.
        И още нещо:
        - Наистина ли вземаш предвид, Незаети, ВСИЧКИ разходи, като твърдиш, че били дъното било много по-ниско? Ако обичаш, изброй ги, пък ние тука ще сверим - става ли? Ами то, по тази логика, по целия ти път, от проекта, визата, смяната на статута, таксите за присъединяване, разрешителни, за откриване на партида за продажби, за одити, измервания и сертификатиа на заземления, противопожарни средства, такси за общината, за брадата на Мохамед, за чехлите на Буда, за всякакви мерки за електро безопасност и мълниезащита, за следящите слънчевото греене и записващи апаратури, които на тебе може и да не ти трябват, но са изисквани, за нотариални такси /едни добри проценти от цялата сделка/ при сключването на договори за аренда на земя, покриви, за охрана, за огради, за /периодично/ миене и поддръжка, за инвертори, съединителни проводници и крепежни елементи и т.н., които трябва да отговарят на еди-какви си изисквания и т.н-всички, безусловно, би трябвало да ти правят сериозни отстъпки...на теб, на оня до теб, преди теб и онези след теб, за да можеш да докажеш тези си думи, нали?
        - Да, ама не, уважаемо другарче.
        Още нещо - смяташ ли построяването на конструкции, фундаменти, следящи с/ми, ако се използват, буферни акумулатори, промяна в квадратурата на проводката от теб до най-близкия ТП?
        А за цената на силиция не грешиш ли? Вярно, преди година беше около $300 /кг, дали наистина е спаднала чак до 30? И къде е толкоз евтин, да ида да си взема 5-6 кила ей тъй на, за всеки случай? А какъв силиций имаш предвид, с каква концентрация на неосновни токоносители? Каква степен на пречистеност?
        - Много обичам ТОЧНИТЕ неща - да не стане като този "доклад", който ни пробутваш за Белене, че още ми тича по тъча нещо? Аз чета "презентация на модела", ти му казваш "репорт"...
        Дай сега отговори по същество, пък може да спрем да се заяждаме, знае ли човек
        Ето тук има цена на силиции за панели 2012г - $30. Не търгувам с него за да знам много детайли, въпросът беше как успяват да смъкнат цените в пъти - не е само с евтин труд в Китай (то в развитите райони там минималната заплата е по-висока вече от у нас), а най-вече с нови технологии.

        Цените когато бяха у нас 700лв/МВтч и на запад бяха толкова, печалбите бяха малки, а панелите малко, там няма кражба. Тази цена от 700лв надува също цената на тока много по-малко, отколкото 600МВ панели на 485лв.

        Е те това искат соларните специалисти да ме разхождат с дни по разходите си - колко скъпо купуват от Китай, противопожарни средства, рушвети и т.н. Какво го инетерсува това крайния потребител? Тяхно задължение е напълно да докарат цените като в Германия и по-ниски - тук и земята и труда са по-евтини, а слънцето много повече, като не могат ще слагаме перки или друго.

        Стига с тази "презентация на модела" - това си е репорт, който се прави с цел от HSBC като се обадят на някоя фирма да го показват. Шефът на другата фирма казва "ти, ти и ти отивате да изслушате HSBC, а аз имам работа". Ако се появи интерес, се прави пълно счетоводство - пише го дори май на 2 стр, че трябва да се направи. Това е целта на репорта, никой не пита до кое как се стига в началото. Ами ти може да искаш всички сметки за цената на тока, Гошо да иска всичко за капитала, Пешо всичко за лихвите. Това си е репорта, ти би могъл да го направиш по-добре, ама тях са ги наели. И в него ми харесва как са разделили времето на две, докато АЕЦ-а прави само разходи и след това, и смятат всичко. А не като тъпия Р.Овч. - имало овърнайт цена на реакторите 4 милиарда, на HSBC не била вярна цената, ами колко е тогава, не знаел ама знаел, че била по-малка.

        Коментар


        • Да попитам и аз, дали Незаетото знае за т.нар."добавки към цената", с които у нас, от 4-стотин и няколко, левовете ставаха над 700? Дали по същия начин стоят нещата в Германия? питам, защото наистина не знам.
          И още нещо:
          - Наистина ли вземаш предвид, Незаети, ВСИЧКИ разходи, като твърдиш, че били дъното било много по-ниско? Ако обичаш, изброй ги, пък ние тука ще сверим - става ли? Ами то, по тази логика, по целия ти път, от проекта, визата, смяната на статута, таксите за присъединяване, разрешителни, за откриване на партида за продажби, за одити, измервания и сертификатиа на заземления, противопожарни средства, такси за общината, за брадата на Мохамед, за чехлите на Буда, за всякакви мерки за електро безопасност и мълниезащита, за следящите слънчевото греене и записващи апаратури, които на тебе може и да не ти трябват, но са изисквани, за нотариални такси /едни добри проценти от цялата сделка/ при сключването на договори за аренда на земя, покриви, за охрана, за огради, за /периодично/ миене и поддръжка, за инвертори, съединителни проводници и крепежни елементи и т.н., които трябва да отговарят на еди-какви си изисквания и т.н-всички, безусловно, би трябвало да ти правят сериозни отстъпки...на теб, на оня до теб, преди теб и онези след теб, за да можеш да докажеш тези си думи, нали?
          - Да, ама не, уважаемо другарче.
          Още нещо - смяташ ли построяването на конструкции, фундаменти, следящи с/ми, ако се използват, буферни акумулатори, промяна в квадратурата на проводката от теб до най-близкия ТП?
          А за цената на силиция не грешиш ли? Вярно, преди година беше около $300 /кг, дали наистина е спаднала чак до 30? И къде е толкоз евтин, да ида да си взема 5-6 кила ей тъй на, за всеки случай? А какъв силиций имаш предвид, с каква концентрация на неосновни токоносители? Каква степен на пречистеност?
          - Много обичам ТОЧНИТЕ неща - да не стане като този "доклад", който ни пробутваш за Белене, че още ми тича по тъча нещо? Аз чета "презентация на модела", ти му казваш "репорт"...
          Дай сега отговори по същество, пък може да спрем да се заяждаме, знае ли човек
          Last edited by Pyramid; 22.09.2012, 21:28.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
            Всъщност май-разбрах кое ти се губи - на база, че 1KWp готов ФЕЦ струва 2.50 евро и малки трикове като това, че са записали годишно производство по документи 1100МВч, а то е 1250МВч, соларните специалисти (дето не били виновни, а бил виновен само ДКЕВР) твърдят, че цената 485лв/МВч е напълно нормална и справедлива за България. Докато в Европа тази цена е към 220лв и дори при по-скъпа земя и цена на труд и там соларните специалисти правят печалби.
            Незаетия, стига лъга за цената на тока от фотоволтаиците в Европа.
            Ако токът от ФЕЦ беше 21 стинки за киловат (11 евроцента) германците да не са амсалаци да плащат по 28-29 евроцента? За токова прости ли ги мислиш?
            Лъжеш като дърт циганин!
            Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
              Глей сега, нали разбираш, че тоя "виновния, дето никога няма да бъде наказан" не е държал цените 6 месеца на соларния ток над два пъти по-високи от европейските просто ей така.
              И защо няма да бъде наказан

              Че не ги е държал ей така, ми е ясно!
              Last edited by prodigal; 22.09.2012, 19:01.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от master of the seven seas Разгледай мнение
                В Германия цената на изкупуване на соларният ток Е ПО-ВИСОКА. Спорът е, в крайна сметка КАКВА е цената на тока ИЗКУПУВАН от ФЕЦ. Пиша ти го за пореден път, ама явно чукча писател , а не читател
                Всъщност май-разбрах кое ти се губи - на база, че 1KWp готов ФЕЦ струва 2.50 евро и малки трикове като това, че са записали годишно производство по документи 1100МВч, а то е 1250МВч, соларните специалисти (дето не били виновни, а бил виновен само ДКЕВР) твърдят, че цената 485лв/МВч е напълно нормална и справедлива за България. Докато в Европа тази цена е към 220лв и дори при по-скъпа земя и цена на труд и там соларните специалисти правят печалби.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от master of the seven seas Разгледай мнение
                  В Германия цената на изкупуване на соларният ток Е ПО-ВИСОКА. Спорът е, в крайна сметка КАКВА е цената на тока ИЗКУПУВАН от ФЕЦ. Пиша ти го за пореден път, ама явно чукча писател , а не читател
                  Говорим за цените до 30 юни 2012, когато в Германия бяха 217лв (във Франция и Испания бяха подобни), а у нас бяха 485лв. Това ако не си разбрал, какво се обаждаш.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                    Може би не осъзнаваш, че кражбата във ФЕЦ само за 6 месеца 2012г беше за милиарди, а не за милиони. Краде се и във ВЕЦ и в ТЕЦ, всичко е повече от грозно. Но във ФЕЦ договорите са за 20 години напред. Мощностите на ФЕЦ в България само за 6 месеца нарастнаха от 80МВ на 680МВ. Колко пъти е това? Умножи 600МВ по 1250МВч/год по 20 години по 485лв и ще получиш нещо като 7-8 милиарда лева. За милиарди, а не за милиони говорим! Мега-кражба на пари от близкото ни бъдеще. Соларните ни специалисти от алчност отрязаха клона на който седят. Затова сега са неадекватни. Ти го питаш директно защо в Германия цената на соларния ток е над два пъти по-евтин от този в България, той ти пише две страници постинг за смисъла на живота, "придавайки стойност на форума". Сега като направим и "изгодното" Белене съвсем ще я вапцаме. Пък ти си вярвай на който ти е симпатичен.
                    В Германия цената на изкупуване на соларният ток Е ПО-ВИСОКА. Спорът е, в крайна сметка КАКВА е цената на тока ИЗКУПУВАН от ФЕЦ. Пиша ти го за пореден път, ама явно чукча писател , а не читател

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от NOK Разгледай мнение
                      Гледай сега ще се опитам да ти го обясня елементарно ...
                      Глей сега, нали разбираш, че тоя "виновния, дето никога няма да бъде наказан" не е държал цените 6 месеца на соларния ток над два пъти по-високи от европейските просто ей така. Тук един "специалист" заяви, че знае че рушветите били поне 20%, считайки че тази цена трябва да я плаща крайния потребител, за да си правят те спокойно "бизнеса". Изобщо не го видях да се дистанцира от тази мегакражба, а започна да ни убеждава с това че бил голем специалист и трябва да му верваме, че цените на ФЕЦ имали "непробиваемо дъно" на 2.00 - 2.50 евро.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                        Дотираха производството на клетки с цел да унищожат производителите в други държави , вече спряха.
                        Не е ясно дали има и такова нещо. САЩ и Германия са се хванали гуша за гуша сега с Китай да доказват горното. Спорът е за около 20-30% от цената.

                        Основния спад на соларните панели идва от нови технологии. Сега с едно кило силиции, който струва примерно $30 се правят в пъти повече панели от преди 3 години, при това с леко по-добра използваемост на слънцето.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                          Може би не осъзнаваш, че кражбата във ФЕЦ само за 6 месеца 2012г беше за милиарди, а не за милиони. Краде се и във ВЕЦ и в ТЕЦ, всичко е повече от грозно. Но във ФЕЦ договорите са за 20 години напред. Мощностите на ФЕЦ в България само за 6 месеца нарастнаха от 80МВ на 680МВ. Колко пъти е това? Умножи 600МВ по 1250МВч/год по 20 години по 485лв и ще получиш нещо като 7-8 милиарда лева. За милиарди, а не за милиони говорим! Мега-кражба на пари от близкото ни бъдеще. Соларните ни специалисти от алчност отрязаха клона на който седят. Затова сега са неадекватни. Ти го питаш директно защо в Германия цената на соларния ток е над два пъти по-евтин от този в България, той ти пише две страници постинг за смисъла на живота, "придавайки стойност на форума". Сега като направим и "изгодното" Белене съвсем ще я вапцаме. Пък ти си вярвай на който ти е симпатичен.
                          Гледай сега ще се опитам да ти го обясня елементарно и се надявам този път да разбереш. Основен принцип в икономиката е че инвеститорите винаги търсят най добрата възможност където да инвестират парите си. Това че са били присъединени 500-600 или 1000 МВ означава, че много инвеститори са преценили че ФЕЦ е добра инвестиционна въможност. Ако според теб това е кражба върви плюй по некадърното правителство и чиновниците от ДКЕВР, които са определили цените и са създали условията това да се случи. На власт са 3 години през които са сменени закона, наредби, всяка година се променя цената, т.е. те са хората които са създали инвестиционната среда. Следователно какво излиза - не са крадци инвеститорите, а просто са ни некадърни управляващите. И знаеш ли кое е по-лошо - инвеститорите могат да променят инвестициите си, но чиновниците ще си останат все така некомпетентни.
                          Като доказателство за последното е идиотщината, която сътвориха с таксата за пренос. Единствения губещ от тази такса са потребителите, по простата причина че с нея няма да се намялят сметките за ток, а ще се увеличи печалбата на ЕРП-тата, а което е по-лошото след като тя падне в съда /тъй като е незаконна/, тези пари ще трябва да се възстановят на платилите ги преди това + лихвите. Предполагам се досещаш че няма да ги плати Семерджиев или бат' ти Бойко ...

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                            Може би не осъзнаваш, че кражбата във ФЕЦ само за 6 месеца 2012г беше за милиарди, а не за милиони. Краде се и във ВЕЦ и в ТЕЦ, всичко е повече от грозно. Но във ФЕЦ договорите са за 20 години напред. Мощностите на ФЕЦ в България само за 6 месеца нарастнаха от 80МВ на 680МВ. Колко пъти е това? Умножи 600МВ по 1250МВч/год по 20 години по 485лв и ще получиш нещо като 7-8 милиарда лева. За милиарди, а не за милиони говорим! Мега-кражба на пари от близкото ни бъдеще. Соларните ни специалисти от алчност отрязаха клона на който седят. Затова сега са неадекватни. Ти го питаш директно защо в Германия цената на соларния ток е над два пъти по-евтин от този в България, той ти пише две страници постинг за смисъла на живота, "придавайки стойност на форума". Сега като направим и "изгодното" Белене съвсем ще я вапцаме. Пък ти си вярвай на който ти е симпатичен.
                            Виж сега, ако някой е крал като е позволил толкова проекти да се включат на цени позволяващи повече от добра възвращаемост, да му се търси отговорност!!!

                            Но не виждам като вземем едни пари от хиляди инвеститори и ги дадем на НЕК, ЧЕЗ, ЕВН и ЕнергиПРО, с какво точно замазваме стореното в горният параграф. Ми да с нищо, просто заздравяваме балансите на гореизброените дружества и оправяме някои сътворени простотии дето нямат нищо общо с ФЕЦ.

                            Забележи и как се взимат парите от инвеститорите, променяйки безпринципно правилата на играта, в нарушение на няколко действащи закона и на база този може да даде толкова, онзи онолкова, а нашите не бива да дават!

                            Айде със здраве.

                            Коментар


                            • valio1900

                              Дотираха производството на клетки с цел да унищожат производителите в други държави , вече спряха.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Някой знае ли, как стои въпросът с въглеродните емисии и енергията от ВЕИ?

                                Коментар

                                Working...
                                X