IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ето един пример:
    значи 4 членно семейство 150м2 къща-ток+ термопомпа (топла вода и отопление )=8500 кв часа годишно.В Германия това е доста модерно,някои дори се опитват целият ток да го набавят от своите солрани инсталации.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
      Забравих да кажа мерси за инфото

      да ги има влиза в бюджета на бертрам перфектно за 10 киловата за 9000 евро до ключ... 1,20 на ват

      Аз написах защо за другото лято ще го мисля искаше ми се да имам неограничен бюджет ама а и ми писна от ремонти поне за тази година...

      Само да го приемат за въртящите на обратно електромери и ще е перфе, който иска да хейтва а малката китайка в контейнере ще е бонус
      Ако не ме лъже паметта, в закона за енергетиката, раздел ІІІ, т. 29 май беше описано точно това и, по идея, би трябвало отдавна вече да е фект...

      Коментар


      • [QUOTE=nezaetoime;1059323544][QUOTE=Pyramid;1059323503]Обясни, пор фавор, що е то "енергийна ефективност 20%".

        А бе ти ако разбираш от болтчета, жички и енергийна ефективност на двигателчета и си тръгнал да бистриш изгодно ли е Белене, трябва да можеш да се сетиш поне, че един термин може да има няколко значения. В случая се говори за енергийна ефективност на потреблението на ток през 2020г спрямо 2012г., това си мислех че е ясно за средно интелигентен потребител на ток, дори неинженер.
        Ами прецизирай си изказа бе, уважаеми. 20% 2020/2012 означава понижение на ефективността с 80%.
        ...средно интелигентен потребителю. А твърдиш, че ти си инженер. Леле, какъв смях, малееее

        Коментар


        • Значи цената от 60 цента на ватпик е вярна,може и по-евтини да се намерят.Това лято имах вземане даване с няколко големи германски фирми и това е цената ,която те плащат.И сега сме 2012,представете си след 10 години за какво ще иде реч,когато Аец белене бъде построен.

          Просто в този сектор играчите са много, а и самото производство не е кой знае трудно,всравнение с един Аец.И пак ще се повторя,колко са фирмите които могат да построят и проектират Аец и колко са тези с фотоволтаиците-за ветрените нямам наблюдение и затова не споменавам тях.И дрyго, в бъдеще самите домакинства ще използват много по-малко енергия(добра изолация;нов вид системи за отопление-термопомпи,които сега в германия набират сили и тн.
          Last edited by BrutalMan; 04.10.2012, 11:01.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от master of the seven seas Разгледай мнение
            Цената на панелите,инверторите,стойк ите монтажа, си я вземи от Интернет, ама от БГ вносител
            Българският потребител не е длъжен да плаща за трудностите ти като бизнесмен. Толкоз. Да, видях още един проблем за раздуване на цените. В България, освен на политиката и корупцията, бизнес се вика и на надлъгването и слуховете. Внася някой слухови апаратчета от Китай по $5 и ги продава по $50. Ами като ще слагаш повече от два панела и БГ вносителя иска много, пали един камион до Холандия и си докарай панели. Най-лесно му било потребителят на ток да му плаща два пъти по-висока цена от тази в Холандия, за да му се гарантира печалбата. То работата на частника е да освободи обществото от рискове, а не обратно. Стигна се тук до парадокса да се иска да се осчетоводят и рушвети. Представяте ли си, в България по счетоводните книги да има в графа разходи сметка "рушвет 20%". Ами те чиновниците ще почнат да искат по 30% рушвет тогава.

            Чувал съм как германците били тъпи, защото като влезе в автобус си показва картата, че не пътува без билет. Тъпи са, ама не висят на митинги пред ДКЕВР и икономиката им върви.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
              Само да кажа без да се заяждам или нещо.... те сега гонят тези цени ако не гледаш при бг фирмите при тях има 50 процента разлика в цените в зависимост дали са ги внесли тази година или миналта година, ( база долната цена) миналогодиния китайски внос го продават на 626лв без ддс тези с запас от тази година го дават 254 евро с ддс за 240 Wp панели излизат 750 лв - 500 лв паднаха доста ударно от миналата година и мен ме изненада

              http://solar.anidi.net/2011/02/%D1%8...BB-cnm240p-60/

              http://www.motto-engineering.eu/bg/p.../yingli-solar/

              ето тези в алибаба са верифайд селър прпизводител и предлага плащане с кредит летър (демек шанса за измама е минимален) L/C,T/T,L/C at sight
              US $ 0.9 - 1.1 / Watt ФОБ на порт шанхай Approvals: CE, IEC61215/61730,TUV


              http://www.alibaba.com/product-gs/31...ystalline.html

              Има панели 310 дето все още тук са рядкост

              трябва да се сложи транспорт мито и ддс, инвертор а относно инсталацията аз с моята 4ка при шеф катедра електротехника в ТУ софия (много ни юркаше) мисля че ще се оправя, ама все пак някой трети курс електротехника на френски ще се оправи съвсем лесно

              може да си викна един стандартен строителен майстор са помага със строителната част и кабелите

              за 10 киловата ще надхвърли с малко 10 000 евро в момента... или хайде да ги кажем около 11 12
              Пишеш само за цените които си видял в Интернет. Да,да ама не.. Забравяш че живеем в България. И ако не си от 'богопомазаните' си плащаш като поп всички допълнителни такси и таксички.
              Не знам дали можеш, реално, да направиш ФЕЦ в БГ като физическо лице. На хартия можеш, но реално не се получава, поради вътрешните правила на ЕоН, общината и останалите. Значи правиш фирма, която има поне управител с осигуровки около 130лв на месец ( по памет ). За да минеш през таксите,таксичките и разрешителните, в БГ ти трябва около година ( официално, реално е повече). В Германия официално е ЕДИН работен ден. Различните таксички ( без транспорта и изгубеното време) вземат поне 7К лева ( при мен повече, тъй като за финансиране от ЕС искат още неща). След това чакаш ЕоН да ти тества мрежата и да те свърже.
              В крайне сметка, 1,5 години след като си стартирал процедурата, започваш да получаваш пари от ЕоН. И почваш да 'избиваш' дадените пари : 130 X 18 + 7 000 = 9340лв. Не говорим за данъчна декларация, счетоводител... И ВСЕКИ месец плащаш като поп осигуровките на управителя.
              Цената на панелите,инверторите,стойките монтажа, си я вземи от Интернет, ама от БГ вносител.. При мене се получаваше около 70К, но то беше на двор със следяща система преди 2г.
              При изкупна цена 40ст на киловат, средно на месец, печалбата от 10кВ ФЕЦ е около 600лв( сега, преди беше 1200лв) - 130лв осигуровки = 470лв. Познай кога малката централа ше излезе на печалба. А ако си взел кредит от банката за да я построиш
              Така е направено, че само големи инвеститори да могат да влязат. Просто малко закончета тук и там и само наши хора се включват. И иначе мярка 312 по ПРСР, беше за малки и средни предприятия. Ами че те дигнаха горният праг на подмагане на ФЕЦ на 100МВт,а сумата на 10млн лева. Е гати средното редприятие
              Last edited by master of the seven seas; 04.10.2012, 10:28.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                Това са съвсем реални цени в момента, на доста големи европейски пристанища. В мейла има оферта и по за 20,30, 40 и т.н. панели, почти на същите цени. Продават се и цели системи, предполагам, че при желание могат да пъхнат и някоя мъничка китайка да ти я сглоби ако искаш. итайците знаят как да продават. И аз не се интересувам, но просто да отметнем в интерес на истината.
                Забравих да кажа мерси за инфото

                да ги има влиза в бюджета на бертрам перфектно за 10 киловата за 9000 евро до ключ... 1,20 на ват

                Аз написах защо за другото лято ще го мисля искаше ми се да имам неограничен бюджет ама а и ми писна от ремонти поне за тази година...

                Само да го приемат за въртящите на обратно електромери и ще е перфе, който иска да хейтва а малката китайка в контейнере ще е бонус
                Last edited by marketleverage; 04.10.2012, 02:36.
                mWPCloud.com

                Коментар


                • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
                  а и цената е по ниска от това което мога да възприема за реално в момента... ..
                  Това са съвсем реални цени в момента, на доста големи европейски пристанища. В мейла има оферта и по за 20,30, 40 и т.н. панели, почти на същите цени. Продават се и цели системи, предполагам, че при желание могат да пъхнат и някоя мъничка китайка да ти я сглоби ако искаш. итайците знаят как да продават. И аз не се интересувам, но просто да отметнем в интерес на истината.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
                    Ако се интересуваш сериозно, да ти дам един спам от мейла си, гледам че дават поликристал на 0.49 EUR/W и то на голямо еропейско пристанище, а не на alibaba
                    Април мисля същото вървеше към 0.60 EUR/W

                    Dear Friends
                    We want to share the new price with you.
                    1: The price is based on the 40Ft container
                    It is EU0.59/w ex-bonded warehouse black mono200w, silver 195w
                    It is EU0.615/w ex-bonded warehouse for black mono250w
                    It is EU0.49/w ex-bonded warehouse for poly230w
                    It is EU0.525/w ex-bonded warehouse for poly 235w, poly 240w
                    2: Take goods from Rotterdam, and Antwerp, LA spezia ,Felixstowe warehouse directly.
                    3: The goods is with bankable, TUV, Plus output tolerance,

                    Alisa ( Sales Manager)
                    Wotech solar group limited
                    www.wotechsolar.com
                    Tel:0086-021-62099100
                    MSN: Wotechsolar@hotmail.com
                    Skype:wotech-solar
                    тези са прайвът регистрация на домейна и нямат други знаци за верификация кой са като бизнес, затова ме съмняват, през али баба не че няма измамници но е по лесно да се хване като някой друг е изгорял и е репортвал продвачва а и цената е по ниска от това което мога да възприема за реално в момента... А са ми разправяли апокрифна история за мисля човек от Пловдив дето е изгорял така с контейнер панели... ама знам ли цена на много едро за цял контейнер направо ме учудва скороста на падане на цените последните две години... мен ми трябват само 5 киловата на дребно



                    Освен това да си кажа честно не съм се подготвил въобще за солари, оправяхме покрива това лято смяна на стара мембрана с брамак, и смяна на водопровода правихме и с кладенец се сдобих, другото лято ще се поинтересувам до тогава ще следя цените как се движат...
                    Last edited by marketleverage; 04.10.2012, 01:41.
                    mWPCloud.com

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                      поправям се .. надценка!



                      Мастера от моретата - под цена на инсталирана мощност имам предвид, панели, рамка, монтаж и съответното допълнително оборудване, което реално си е пари..особено ако е качествено и матеев беше прав, че там драстичен спад в цената както при панелите не може да се очаква.

                      поздрави
                      това май за мен се отнасяше

                      значи гледах по едно реалити където симулират бедствие и група с различни умения трябва да оцелее в стара индустриална сграда http://dsc.discovery.com/tv/colony/about/colony.html

                      в един от епизодите в първия сезон като и свърши горивото за генераторчето и нямаше с какво да си зареждат акумулаторите им разрешиха да намерят два изоставени големи слънчеви панели един чичка от старото поколение ИТ инжинери в САЩ (от тези с големите бради и коси) им налепи стойки - рамки от парчета винкел и със стара фотоклетка и ел двигател ги направи да следват слънцето за максимална ефективност...

                      ето за този говоря


                      а инвертора им беше обикновен пластмасов преди го ползваха само за акумулаторите и изглеждаше много износен


                      Не че ще правим такива изпълнения а и той е по умен от мен в електрониката, но не е невъзможно дори с подръчни средства да се оправи човек не са златни тези стойки
                      Last edited by marketleverage; 04.10.2012, 01:48.
                      mWPCloud.com

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от marketleverage Разгледай мнение
                        го дават 254 евро с ддс за 240 Wp....
                        Ако се интересуваш сериозно, да ти дам един спам от мейла си, гледам че дават поликристал на 0.49 EUR/W и то на голямо еропейско пристанище, а не на alibaba
                        Април мисля същото вървеше към 0.60 EUR/W

                        Dear Friends
                        We want to share the new price with you.
                        1: The price is based on the 40Ft container
                        It is EU0.59/w ex-bonded warehouse black mono200w, silver 195w
                        It is EU0.615/w ex-bonded warehouse for black mono250w
                        It is EU0.49/w ex-bonded warehouse for poly230w
                        It is EU0.525/w ex-bonded warehouse for poly 235w, poly 240w
                        2: Take goods from Rotterdam, and Antwerp, LA spezia ,Felixstowe warehouse directly.
                        3: The goods is with bankable, TUV, Plus output tolerance,

                        Alisa ( Sales Manager)
                        Wotech solar group limited
                        www.wotechsolar.com
                        Tel:0086-021-62099100
                        MSN: Wotechsolar@hotmail.com
                        Skype:wotech-solar

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от gigow Разгледай мнение
                          А стига ве! 100-200% марж? Не виждаш ли каква глупост си написал?
                          Но си прав относно "търговците" на ток, като Кадиев и компания. Наистина трябва да се премахне такова ограбване.
                          И производителите на енергия (АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ и т.н.) да участват в една свободна борса, където потребителите (ЕРПтата) да купуват ток. Европа ни натиска по този въпрос, ама баницата е много вкусна и всяко управление се стреми да си я хапне! И Бойко яде направо от тавата. Нали Цветелина прибра 120-130 милиона от дела си в СиБанк и обяви, че ще ги насочи към "зелената" енергия. А днес Ангел Семерджиев беше много учуден и "не знаеше" от къде са се появили 600 МВт мощност от фотоволтаици през май и юни. От въздуха просто... 600 мегавата...
                          поправям се .. надценка!

                          не мисля, че това е най-важното, а който мисли ме е разбрал

                          Мастера от моретата - под цена на инсталирана мощност имам предвид, панели, рамка, монтаж и съответното допълнително оборудване, което реално си е пари..особено ако е качествено и матеев беше прав, че там драстичен спад в цената както при панелите не може да се очаква.

                          поздрави

                          ПП
                          До 4-5 години цената на зелената енергия може да падне под тази от конвенционалните централи, смята председателят на Българския енергиен форум
                          Last edited by bertram; 04.10.2012, 00:51.
                          това мнение не е препоръка за покупка или продажба на акции

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение

                            Очаквам до 2018 10 киловата мощност да струва до ключ от порядъка на 9К Е
                            Само да кажа без да се заяждам или нещо.... те сега гонят тези цени ако не гледаш при бг фирмите при тях има 50 процента разлика в цените в зависимост дали са ги внесли тази година или миналта година, ( база долната цена) миналогодиния китайски внос го продават на 626лв без ддс тези с запас от тази година го дават 254 евро с ддс за 240 Wp панели излизат 750 лв - 500 лв паднаха доста ударно от миналата година и мен ме изненада

                            http://solar.anidi.net/2011/02/%D1%8...BB-cnm240p-60/

                            http://www.motto-engineering.eu/bg/p.../yingli-solar/

                            ето тези в алибаба са верифайд селър прпизводител и предлага плащане с кредит летър (демек шанса за измама е минимален) L/C,T/T,L/C at sight
                            US $ 0.9 - 1.1 / Watt ФОБ на порт шанхай Approvals: CE, IEC61215/61730,TUV


                            http://www.alibaba.com/product-gs/31...ystalline.html

                            Има панели 310 дето все още тук са рядкост

                            трябва да се сложи транспорт мито и ддс, инвертор а относно инсталацията аз с моята 4ка при шеф катедра електротехника в ТУ софия (много ни юркаше) мисля че ще се оправя, ама все пак някой трети курс електротехника на френски ще се оправи съвсем лесно

                            може да си викна един стандартен строителен майстор са помага със строителната част и кабелите

                            за 10 киловата ще надхвърли с малко 10 000 евро в момента... или хайде да ги кажем около 11 12
                            Last edited by marketleverage; 04.10.2012, 00:51.
                            mWPCloud.com

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от bertram Разгледай мнение
                              да плащаме тока по европейски цени, защото такъв бил пазара...докато жената на Кадиев, Р.Овч. ЦБ и незнам още кой известен и неизвестен енергиен мафиот..купуват тока от държавната БЕЛЕНЕ без пари и го изнасят с марж 100-200%.

                              Поздрави и успех на всички.
                              А стига ве! 100-200% марж? Не виждаш ли каква глупост си написал?
                              Но си прав относно "търговците" на ток, като Кадиев и компания. Наистина трябва да се премахне такова ограбване.
                              И производителите на енергия (АЕЦ, ТЕЦ, ВЕЦ и т.н.) да участват в една свободна борса, където потребителите (ЕРПтата) да купуват ток. Европа ни натиска по този въпрос, ама баницата е много вкусна и всяко управление се стреми да си я хапне! И Бойко яде направо от тавата. Нали Цветелина прибра 120-130 милиона от дела си в СиБанк и обяви, че ще ги насочи към "зелената" енергия. А днес Ангел Семерджиев беше много учуден и "не знаеше" от къде са се появили 600 МВт мощност от фотоволтаици през май и юни. От въздуха просто... 600 мегавата...
                              Не спори с идиот! Ще те смъкне на неговото ниво и ще те бие с опит.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Mr_crash Разгледай мнение
                                Да ве пич, ама за да напишеш тия глупости в 21.30 часа ползваш ток от АЕЦ.
                                Твойте любими ФЕЦ произвеждат по това време 0 вата.
                                Кръгла нула, геврек, дупка ако щеш.
                                Първоначално изпратено от Flanker Разгледай мнение
                                Абе бях се зарекъл,ама тоя мегабисер...просто утрепа коча със мотиката !

                                По ред на поредната порция небивалици:
                                1.Пак си противоречиш-защо ли ?Ами щото га е толку голема таз далаверка,секи ще си тури по един панел с перка,секи ше си задоволява потреблението денем и кат духа.Ся се пита-на кой ше продавате ?
                                2.От кой ше консумираш през нощта ве ?Нъл си против АЕЦ-а ? Нещо двоен стандарт долавям тука.
                                3.АЕЦ-а и сега върти на "празни" обороти нощем,брато. Само дето простите комунисти и лоши ендженери,дет не знаят как се подгряват турбините са му изчислили и направили ено нещу-ПАВЕЦ му викат.
                                Та га нема кой да му консумира точеца,макар че такива се намират доста нощем,даже и зад граница,та тогаз му са включва туй ти нящу.
                                Знаех си аз че ще намерят хора като им откажеш да изплащаш аеца и поискаш да продаваш ток на мрежата за да си нулираш сметката дори и на цени едно към едно ще кажат ама как така той няма да плаща и ще хейтнат здраво...


                                Ама то нощем потреблението е по-малко, сигурно 80+% от бизнеса (които през деня харчи ток не работи) затова са го измислили със връзка с мрежата и го стимулират пред това да имаш батерии и да не продаваш нищо, подпомагаш мрежата точно когато и трябва повече ток... Нощната тарифа не е измислена не заради нощните птици търгуващи на форекс, и да си греят хората вода в бойлерите по тънко ами защото конвенционалните централи въртят на празни обороти а при тока е ако не ползваш губиш... мрежата може спокойно да е подпомагана от няколко десетки хиляди къщи през деня с фотоволтаици на покрива, ама дай да блъскаме в ПАВЕЦ не да "стимулираме" тези с фотоволтаиците на къщите като им изкупваме тока едно към едно че е видно кой са аванта... ТЕЦовете така или иначе въртят пара за топла вода те ще са резервата и нормалните вецове

                                този с ПАВЕЦа прави арбитраж като купува на нощна и продава на дневна аз искам едно към едно за да ми е нощната без пари... ама и той е на партията човек, трябва да папа, а не съседа да не плаща ток, все пак сме в бг
                                Как и да е.... далавера ще има страшна, с това падане на цените панелите.... само че далаверата ще е за тези с къщите... еднофамилна къща на един етаж 120 кв (истински може да мине за апартамент ново строителсво 160+ кв) има покрив около 160 кв там може да се боднат спокойно 5 киловата панели (май може и 10 ама не искам да се изказвам неподготвен) може част да са в градината...

                                Кои ще купува? Няколко пъти написах че тези с апартаментите в колективни сгради са пре*бани... те ще купуват... дори и да са на работа климатиците и хладилницте им въртят... защо са прецакани? ами този покрив на къщата си е само мой и ще ми стигне за лично потребление + малко отгоре, обаче в един блок на 7 етажа фотоволтаичните панели на покрива ще са достатъчни само за тези от последния етаж (даже може да са достатъчни замо 2 от южните апартаменти а за другите два да няма достатъчно) покрива се води общ (нищо че като има ремонт долните етажи се ослушват) ще вдигнат вой до небесата от къде ще се слагат панели и те няма да намажат а да се съберат пари да се сложат панели и тока да се продава като парите са за входа не си го представям в нашата реалност.... (2,5 - 3 милиона българи живеят в големи градове и нямат достатъчно покривно място за собствени панели)

                                Същото е и със офис сградите който са на повече етажи може собствениците на сградата да сложат панели и да продават тока на 100% на наемателите обаче не всяка фирма ще може да намаже... печалбата ще си е за собствениците на сградата... фирмите със собствена офис сграда на възможно по малко етажи ще намажат повече но пак ще купуват част от тока от мрежата....

                                Само малките градове и предградията с къщи могат да намажат....

                                А ако не изкупуват с падналите цени фотоволтаиците може да се прави овър паур на кавото ми трябва като номинал, да блъскам в батерии за през ноща и да се разбера да продавам ток някой съсед през деня по вътрешен кабел на дъмпингови цени, или да му го давам без пари защото ми е кеф и съм пич, да си включи хладилника безплатно, само и само да оскъпявам дневния ток на тези който изплащат АЕЦа като двамата харчим по-малко....

                                С пет киловата панели през по голямата част от годината и батерии ще да се оправя и евентуално да купя някой къс киловат, целта е минимална сметка 10 или 20 пъти по ниска от на някой който си няма собствена мощност... а с 10 киловата със сигурност ще имам излишък и при лошо време...


                                няколко пъти на дадох примера какво харчи и какво му остава на австралиеца може да си го блъска в акумулатори

                                Used to be well over 20Kw 10 years ago when we had a family of 5 at home but now with just two of us and we are more energy aware we are averaging under 10Kw per day during May. We are also averaging over 18Kw per day output to the grid this month. So we are doing really well. (4.62Kw solar system)

                                Large 5 brick bedroom house low set

                                Heat pump which we turn off for most of the day
                                Electric oven/microwave and Nuwave (infra red oven)
                                LED TV
                                Two computers but only one on at time..mainly Laptop
                                5 Split level systems but here in sunny QLD still haven't needed heating as yet. Home is well insulated as well.
                                Energy Efficient light bulbs throughout house
                                Last edited by marketleverage; 03.10.2012, 23:58.
                                mWPCloud.com

                                Коментар

                                Working...
                                X