Първоначално изпратено от Факушкa
Разгледай мнение
1.Загубите от триене вътре между стени и течност
2.Загубите от пренос на тока НН /към 4000 А ток на 20 kV/ , защото проводниците, във вид на шини, лягат върху ел.изолация с прилична топлопроводност /1-2 мм тефлон стигат/ , положена върху тръбата, която води водата, а отвън са топлоизолирани - така, топлината се пренасочва и, вместо да се губи, грее пренасяната вода. Това означава, че енергията за целта се купува на място без такса пренос, енергоснабдяването върви по самата тръба и загубите от охлаждане от въздуха значително се снижават и се трансформират в полезна работа /нагряване на водата в тръбата/
3.Загубите от охлаждане на помпените агрегати, защото водата преминава през техните охладителни системи, вместо да ги обдухва въздух.
4.Изолацията на тръбата е разчетена 10 см. пяна или вата
5.Топлоотдаването навън се модулира чрез увеличаване контактната повърхност на водата в тръбата с парната фаза/въздуха, които са над 1000 пъти по-малко топлоемки и с по-ниска плътност, което позволява самоизолиране донякъде. как се увеличава тази повърхност? С тръби с некръгла форма, съвсем накратко, като проточното сечение е малко по-голямо от необходимото-над течната фаза се формира газова възглавница, много добър топлоизолатор.
Има и други по-дребни мерки но, помагат. Черпиш, да речем, 120 /май толкова бяха/ мегавата по 4-5 цента, на място доставяш към 592, ако не се лъжа, губят се някъде около 34 MW но, нали 500-те са от отпадното топло.
Нещо такова, накратко. Разрешавам да се смееш, Факи.
P.S.
Разчетите за всички загуби са правени при външна температура не - 20, а при - 30 С.Подобни ниски загуби не биха били възможни, ако се пренасяше вода или пара над 80-100 С, просто, защото изолацията много се напряга. Ама това го вижда, който се замисля...
Коментар