IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вчера фотоволтаиците в Германия са произвели 22000 MW електроенергия

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
    1.Това, дето лития не го брояли, сега го чувам. Тази година даже имаше сериозни международни мрънканици именно поради ограничаването от страна на Китай на износа - за GSM-и, такива неща...а батерията на един GSM е хиляди пъти по-малка от тази на автомобил. Вярно, миналата година в печата се промъкна съобщение, че американците са открили в Афганистан /уж/ литиеви заежи, по тяхна предварителна оценка, за 1,3 трилиона долара...И досега, никого външен не са допуснали до тази разработка. Защо ли?
    Според тебе какъв процент от цената на литиево-йонната батерия се пада на лития?

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
      Тук задаваш удачно въпроса дали, аджеба, геологичните условия изобщо са на ниво достатъчно, за да бъде геотермалната енергия достъпна на приемлива цена. Стискам палци това да е така а, ако ти обезпечиш контакти, средства, хора, способни да я докопат, ще те черпя. Наистина.
      Аз съм далече от тези технологии, завършил съм МЕИ, а не МГЕИ. Но виждам че някъде по света са доста напреднали, имат 30% от дяла си вече на ток, а у нас няма нищичко. А сме плащали за образование на тези хора, все разправяме че сме имали много минерални води. Аз както го виждам, в Министертво на енергетиката трябва да се съберат и да отпуснат няколко милиона да побутнат тази технология, да се видят ресурсите ни, да се обучат специалисти, да се направи реклама в обществото. Няколко милиона. В сравнение с милиардите за Белене. И работни места ще се открият. И за вода трябва да се дупчи, вместо за газ (после го гори, прави ток и отоплявай ...). Не знам има ли условия, но трябва да се провери. Съмнява ме, че в цяла България няма условия за една геотермална ЕЦ или поне вода за отопление. Вместо да я караш хладка от Козлодуй за два милиарда лева, може да я вземеш 2 км под София с много по-висока температура. А пък става и за охлаждане, щото до едната сонда може да сложиш друга - за студена вода за лятото.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
        Няма страшно , не иде апокалипсис..той е СЕГА в този момент с пиковите си стойности ! Не се притеснявай.
        По-скоро, ти си стреснат. Идея нямаш за тежестта на истинските последствия от безотговорността на двуногите.
        И не, те още не са настъпили - Шоуто предстои.

        Коментар


        • Pyramid

          Няма страшно , не иде апокалипсис..той е СЕГА в този момент с пиковите си стойности ! Не се притеснявай.
          D.Y.F-091066

          Коментар


          • Първоначално изпратено от nezaetoime Разгледай мнение
            Това е невярно. И хайде да не намесваме синтеза още. В слънчевата радиация има много много повече енергия от тази във всикия уран, във вятъра също, в геотермалната енергия също. Всъщност тук изобщо не споменахме геотермалната. Не знам защо в България не се заделят поне няколко милиона да се направи геотермална електроцентрала. Или поне да се отоплява някой град (може да намалее търсенето на руски газ и комисионите на Р.Овч. и подобни). В света геотермалната енергия е извън лабораториите, икономически изгодна (4-10 цента/КВч) и почва да гони вятърната и соларната по дял. По-постоянна е и от ядрената, защото няма да се спират реактори за презареждане. За сега има 10ГВ мощности в света, но на 3-4 години се удвояват - отделно има за отопление и охлаждане. В България има няколко санаториума на отопление от извори, но не знам някой бие ли сонди за гореща вода.

            Не знам за какво спориш със супертрейдър. Изкуствен метан (основата на биогаз) и сега се добива и се прави ток, значи е дори икономически обосновано и не е в лабораториите. Никой не си прави илюзия, че от биогаз, биомаса и т.н. ще задоволяваме 100% тока си, но един дял дори 10% е много. Делът на АЕЦ в света е 13.5%, преди 5 години е бил 16% след 5 години може и да е колкото на биомасата и биогаза.

            Имаш капацитет да мислиш, макар и неулегнал, за разлика на Flanker, ама четеш много подвеждаща информация от ядреното лоби. Позагледай се и по-неутрално. Няма как АЕЦ чиито цени растат много над инфлацията и чиито дял постоянно намалява изведнъж да ни реши проблемът и с тока и с цената му.
            Тук задаваш удачно въпроса дали, аджеба, геологичните условия изобщо са на ниво достатъчно, за да бъде геотермалната енергия достъпна на приемлива цена. Стискам палци това да е така а, ако ти обезпечиш контакти, средства, хора, способни да я докопат, ще те черпя. Наистина.

            Коментар


            • 1.Това, дето лития не го брояли, сега го чувам. Тази година даже имаше сериозни международни мрънканици именно поради ограничаването от страна на Китай на износа - за GSM-и, такива неща...а батерията на един GSM е хиляди пъти по-малка от тази на автомобил. Вярно, миналата година в печата се промъкна съобщение, че американците са открили в Афганистан /уж/ литиеви заежи, по тяхна предварителна оценка, за 1,3 трилиона долара...И досега, никого външен не са допуснали до тази разработка. Защо ли?
              2.Цена на тока в Германия и Франция дава точна представа за това, каквото става В МОМЕНТА. "ТАМ". За ТУК и СЛЕД ГОДИНИ, тази картинка просто може да се окаже много в страни от действителността.
              3.Търсене и предлагане, както и баланс на обществените ресурси и тяхното разпределение са основните ценоопределящи фактори. Търсенето и предлагането, обаче, са функция на технология, ресурси /в т.ч. и ВЕИ/, политически решения, природни явления, катаклизми и т.н. На път сме да го издухаме като нация, а вие тук се посирате да плямпате, дагоеба. Що глупости изчетох тук, просто не е истина.
              Last edited by Pyramid; 10.10.2012, 12:23.

              Коментар


              • Luck

                Но аз не твърдя, че това е гориво в което енергията е концентрирана така че то да превъзхожда другите с концентрация. Достъпно е и затова е този газов генератор - да го превърне в концентрирано. Както и да е - успех и здраве и на теб ! И не съм казал, че в него може да се произведе газ само от биомаса или листа.
                Last edited by supertrader; 10.10.2012, 12:12.
                D.Y.F-091066

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Luck Разгледай мнение
                  Ядрените технологии (и разпад и синтез) са единствените които имат потенциал да свалят цената на енергията независимо от увеличаващото се потербление, тъй като потенциала им е практически безкраен.
                  Това е невярно. И хайде да не намесваме синтеза още. В слънчевата радиация има много много повече енергия от тази във всикия уран, във вятъра също, в геотермалната енергия също. Всъщност тук изобщо не споменахме геотермалната. Не знам защо в България не се заделят поне няколко милиона да се направи геотермална електроцентрала. Или поне да се отоплява някой град (може да намалее търсенето на руски газ и комисионите на Р.Овч. и подобни). В света геотермалната енергия е извън лабораториите, икономически изгодна (4-10 цента/КВч) и почва да гони вятърната и соларната по дял. По-постоянна е и от ядрената, защото няма да се спират реактори за презареждане. За сега има 10ГВ мощности в света, но на 3-4 години се удвояват - отделно има за отопление и охлаждане. В България има няколко санаториума на отопление от извори, но не знам някой бие ли сонди за гореща вода.

                  Не знам за какво спориш със супертрейдър. Изкуствен метан (основата на биогаз) и сега се добива и се прави ток, значи е дори икономически обосновано и не е в лабораториите. Никой не си прави илюзия, че от биогаз, биомаса и т.н. ще задоволяваме 100% тока си, но един дял дори 10% е много. Делът на АЕЦ в света е 13.5%, преди 5 години е бил 16% след 5 години може и да е колкото на биомасата и биогаза.

                  Имаш капацитет да мислиш, макар и неулегнал, за разлика на Flanker, ама четеш много подвеждаща информация от ядреното лоби. Позагледай се и по-неутрално. Няма как АЕЦ чиито цени растат много над инфлацията и чиито дял постоянно намалява изведнъж да ни реши проблемът и с тока и с цената му.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                    Не се смей , нас ни премаха много трудно в университетите и мога да се обзаложа, че никой завършил по него време не би спорил като се аргументира толкова зле. Много е ниско нивото и не беше високо преди 89-та , трудно ми е да си представя че е било възможно да се понижи.

                    Хахаха,като немаш аргументи и се почна с глупостите.Ти да не мислиш,че аз съм некой фанат от кварталната кръма,че да ти слуша глупости в стил "га бееме млади",а чиче ? Кат си толкова отворен-поствай тука дипломи,монографии,участия,трудове и так далее. Ако ли не,то тогава ставаш ощеповеке за смеф !

                    Коментар


                    • Хее

                      1во литият дори не го считат ,като разход в една батерия.Неговото количество е толкова малко и незначително.Прочетете малко и после може да си говориме.И да не мислите ,че литият е бъдещето ??

                      Но както и да е .Ето 2 линка с цената на тока Германия,Франция за сравнение.

                      http://www.renewablesinternational.n.../150/537/57302
                      http://www.eex.com/en/Press%20Room/P...e/press/115477

                      Коментар


                      • Много добре чета аз, но явно с теб не говорим един език... Карай, нямам време да оборвам една по една глупостите дето си ги написал по-долу. Кислороди, хидроксилни групи води... мале мале, доста каша има в главата ти, физика, химия, всичко ти е на едно. Най- общо казано кокото повече кислород има вече свързан в едно съединение (включително и в хидроксилните групи) толкова по-малко може въглеродни и водородни атоми могат да се свържат с нов кислоод при горенето следователно ще се отдели по малко енергия... Предполагам, че пак няма да разбереш какво съм написал и защо това поставя сериозни проблеми пред устройството дето си го описал. Изобщо не отричам че това може да се направи, напротив това изобщо не е голям проблем, само че при тези обстоятелства цялата работа изглежда безсмислена и по тази причина ще си остане просто едно нищо. Виж ако имаме много и евтна енергия и недостиг на въглеводороди като суровина, най-вероятно няма да имамме избор и да ги синтезираме от органични отпадъци или от въглероден диоксид. Но още не сме стигнали този етап и точно за да сме подготвени за подобен сценарий човечеството има нужда да развива ядрените технологии (не говоря за частния и доста съмнителен случай Белене). Ядрените технологии (и разпад и синтез) са единствените които имат потенциал да свалят цената на енергията независимо от увеличаващото се потербление, тъй като потенциала им е практически безкраен. Освен това могат да се ползват да получаване на нови или на изразходени вече елементи и изотопи. Както и да е хайде със здраве и лек ден.

                        Коментар


                        • Luck

                          Ти просто не четеш какво съм написал , там пише органични и въглеводороди. Сигурен си че проблема не е конструктивен ? Не само кислород има в целулозата , дори има хидроксилна група, а също и вода от разтвора..тя не се разтваря но доста добре поглъща вода - абсорбира.Процеса и при другите органични и въглеводороди не се наблюдава да е ендотермичен.Минимум знания означава все пак и да са полезни , а не основа за изводи напосоки - силно екзо...почти нищо не означава. Има важни открития, полезни и за да се използват трябва да се реши конструктивна задача за построяване на съответния апарат. Биват отречени самите открития !
                          D.Y.F-091066

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                            Не твърдя, че трябва да имаш моите познания...
                            Уау, ти сега и някой урок по химия може да ми изнесеш както е тръгнало . Аз му говоря за фундаментални проблеми с технологиите за които чете той седнал да ми цитира от Уикипердия как се синтезира метан. Като казах водород и въглерод имах предвид, че това са основните съставки на метана, а не че те не могат да са са включени в състава на други съединения от които да се получат. Колкото до твоите велики познания по химия, само да спомена че метана е едно от малкото без кислородни органични съединения и по тази причина изгарянето му е свързано с отделянето на по-голямо количество енергия отколкото при изгарянето на кослород съдържащите съединения като целлулозата за която говориш по-долу. По тази причина синтезирането на метан от целулоза е ендотермичен процес и необходимата енергия трябва да се набавя от външен източник или да се получава от изгаряне на значителна част от самата целулоза. Та отново, проблемите са фундаментали а не технологични и човек с твоите "познания" би трябвало да ги вижда тези неща.
                            PS: Вкарването на "шумата от гората" в графата въглеводороди окончателно те затвърждава като "екперт". Това поне е лесно да се види в Уикипедия, погледни какво точно се крие под наименованието hydrocarbon... (ах, то май метана беше нещо такова...)

                            Коментар


                            • Flanker

                              Не се смей , нас ни премаха много трудно в университетите и мога да се обзаложа, че никой завършил по него време не би спорил като се аргументира толкова зле. Много е ниско нивото и не беше високо преди 89-та , трудно ми е да си представя че е било възможно да се понижи.
                              D.Y.F-091066

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от supertrader Разгледай мнение
                                Написал съм нещо съвсем конкретно , не питам колко енергоемко е да се получи водород и от водород и въглероден диоксид между другото се синтезира метан. Това за което съм писал няма как да го прочетеш някъде на друго място и не е популярна вече технология. Не твърдя, че трябва да имаш моите познания...но поне някъв минимум за да можеш да прочетеш и осмислиш все пак е необходим. Написах , че корпуса и камерата на газовия генератор могат да бъдат от пластмаса и въобще не се изразходва много енергия за процеса, няма голямо загряване. Не става въпрос за синтезиране на метан от водород и въглероден диоксид. Има такава технология и тя е разработвана от автомобилен производител - Ауди. Метан генератора пхроизвежда газ метан от въглеводороди, а не от водород и въглероден диоксид.

                                Коментар

                                Working...
                                X