IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фонд за недвижими имоти България АДСИЦ (5BU / BREF)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Малко като счупена грамофонна плоча - повтаряне на едно и също нещо до откат. Аз лично, моите инвестиции гледам да ги критикувам, за да се убедя, че не пропускам нещо.
    Last edited by X_Y; 26.08.2024, 15:55.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

      Не знам другите защо стоят тук, но аз седя защото считам, че е твърде вероятно да се удвои вложението ми в следващите 5 години и то при минимален риск. За мен такава доходност е добра и съм доволен, ясно осъзнавайки, че мноооого хора ще я бият. Дали виждам по-перспективни акции - да, виждам, но просто ме е страх да вложа повече от 5-10-15% там, защото нещата, които могат да се объркат при тях ми се виждат несравнимо повече отколкото тук. Може би риск профила на държащите тук е различен от този на акционерите на Тесла например...
      Що се мъчиш с младите адепти и/или многониковите? Аз подминавам, защото каквито и данни да им изнесеш, те си знаят своето - горе-долу ми е като да споря с умнокрасиви - веднага ме заклеймяват, че съм копейка, а копейките ми викат, че съм сороспия Но ето, за хората, които се вълнуват, че се е качило с некви пикливи стинки и на кво се надяваме - пояснявам, че това са моите виждания и разбирания, моят подход към нещата и моят тайминг с покупки от 1,80 лева (даже на 1,78 май имах покупки), след като махнах Спиди (разбира се, не съм вкарал парите от Спиди изцяло тук, което до някаква степен отчитам като грешка, но слдварително всеки може, нали). Е, после имах добавяния и т.н., с които средната ми отиде на 2 лева, но нали стартираме от някаква начална точка. Значи:

      1. Бреф - 1.80 (април'21) - 3.16 (в момента) - 3.40 (с дивидентите за периода) - 89% ъп за периода
      2. Атера - 2.18 (април'21) - 3.22 (в момента) - 4.25 (с дивидентите за периода) - 94% ъп за периода
      3. Софикс - 500 (април'21) - 874 (в момента) - 950 (примерно с дивиденти) - 90% ъп за периода
      4. Дау - 33800 (април'21) - 41200 (в момента) - 45000 (примерно с дивиденти) - 33% ъп за периода
      5. СиП - 4100 (април'21) - 5600 (в момента) - 5800 (примерно с дивиденти) - 35% ъп за периода

      И кво излиза, ми май не било чак толкова зле брефчето, а? А го смятам така, защото хората с портфейл над 10 000 лева не си слагат парите само в Алтерко, Нвидиа, Епъл, Майкрософт, биткойн и т.н., а разбиват и рисковите им компании са едно 10-15-20% макс (в зависимост от портфейла), затова и сравнявам Бреф с друг адсиц и/или индекс. И какво излиза? Риторично питам А най-доброто предстои....

      П.С. Един приятел ме пита за инвестиционен съвет за дребна сума в началото на август - 10-15К, викам му какво съм направил аз. Каза ми, че съм ненормален и той щял да си купи СиП, че там му било гарантирано, доверсифицирано и т.н. Миналата седмица го засичам по моретата, показвам му ръста на брефчето за месец (вярно, късмет) - той ми вика, ти що не ме натисна да го купя, ми ме остави да се набия в СиП. Весели хора
      Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

      Коментар


      • Първоначално изпратено от August Разгледай мнение

        ...Защо да седи човек тук, ако ще надява на мижав растеж от това дали ще има или няма договор за наем.
        Не знам другите защо стоят тук, но аз седя защото считам, че е твърде вероятно да се удвои вложението ми в следващите 5 години и то при минимален риск. За мен такава доходност е добра и съм доволен, ясно осъзнавайки, че мноооого хора ще я бият. Дали виждам по-перспективни акции - да, виждам, но просто ме е страх да вложа повече от 5-10-15% там, защото нещата, които могат да се объркат при тях ми се виждат несравнимо повече отколкото тук. Може би риск профила на държащите тук е различен от този на акционерите на Тесла например...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от 15- Разгледай мнение

          Ще почива до следващият подписан договор за наем. Аз бих предположил, че това ще стане след 2-3 седмици...
          Не е логично след вертикалния ръст от +60стинки но .... Защо да седи човек тук, ако ще надява на мижав растеж от това дали ще има или няма договор за наем. Защото с колко ще качи капитализацията некъв договор за наем. Просто се губи смисъла и от надеждата за договор за наем

          Коментар


          • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение

            До края на септември ще има 2 нови договора. Последното тримесечие - още 2 или 3 договора. Продажби не се очертават за 2024 г., което е по-добре в дългосрочен аспект. Лихвите по двата заема също ще се запазят. Борсовата цена е вече друго нещо и зависи от основно от нас и най-вече от поведението на фондовете, не вярвам да повтори вектора нагоре на "Актив пропъртис" от преди време, макар че тук и фундамента и мажото (липсата на тъкъв) са по-благоприятни.
            Вътрешна информация ли имаш, кристална топка ли? Дано да има, но в момента това е жива спекулация.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение

              До края на септември ще има 2 нови договора. Последното тримесечие - още 2 или 3 договора. Продажби не се очертават за 2024 г., което е по-добре в дългосрочен аспект. Лихвите по двата заема също ще се запазят. Борсовата цена е вече друго нещо и зависи от основно от нас и най-вече от поведението на фондовете, не вярвам да повтори вектора нагоре на "Актив пропъртис" от преди време, макар че тук и фундамента и мажото (липсата на тъкъв) са по-благоприятни.
              Приемаме 5 нови наемателя до края на 2024та. Всеки нов договор ще бута цената на акцията нагоре, очакванията също.
              Като нищо в края на годината цената да гравитира около 4ката, ако всичко изброено се случи
              Last edited by polax; 25.08.2024, 21:48.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от polax Разгледай мнение

                Я дай някакъв тайминг? Имам акции.
                АКо не обяват нови договори няма да се задържи дълго над 3лв.
                До края на септември ще има 2 нови договора. Последното тримесечие - още 2 или 3 договора. Продажби не се очертават за 2024 г., което е по-добре в дългосрочен аспект. Лихвите по двата заема също ще се запазят. Борсовата цена е вече друго нещо и зависи от основно от нас и най-вече от поведението на фондовете, не вярвам да повтори вектора нагоре на "Актив пропъртис" от преди време, макар че тук и фундамента и мажото (липсата на тъкъв) са по-благоприятни.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от penman Разгледай мнение

                  купувай тук, докато не е станало късно!
                  Я дай някакъв тайминг? Имам акции.
                  АКо не обяват нови договори няма да се задържи дълго над 3лв.
                  Last edited by X_Y; 26.08.2024, 11:51.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от August Разгледай мнение

                    7% и да почива в мир
                    купувай тук, докато не е станало късно!
                    Last edited by X_Y; 26.08.2024, 11:51.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от August Разгледай мнение

                      7% и да почива в мир
                      Ще почива до следващият подписан договор за наем. Аз бих предположил, че това ще стане след 2-3 седмици...

                      Коментар


                      • 7% и да почива в мир

                        Коментар


                        • Акцията добавя близо 7% към пазарната си оценка през седмицата и е в топ пет на най-търгуваните дружества на БФБ

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от lawyer_21 Разгледай мнение

                            На Портавентура е уникално, има сутринта от гарата на Барселона директен влак за там и късен следобед на обратно. Има време да се комбинира и с влаковете от и до Коста брава.
                            Мерси, букнах, директно от летището натам ще е - в барселона съм бил достатъчно, пък и това е за децата, да се кефят

                            Тъй, да не съм офтопик - вчера е излязла интересна сделка, която е сериозен пиър за нашите имоти - Ендуро сат са купили празната от много време сграда на Алфа банк, която е на 300 метра от нашата, но вече в доста по-кофти локация, щото при нас ще има хем метро, хем и сериозна зелена среда. Сградата беше топ изпълнение, но преди 12 години - пуснаха я, обаче после Алфа банк я продадоха на Пощенска в България и съответно от тогава си стои празна. Цената не е обявена, но слуховете са, че е около цената на строеж, а тя беше 32 милиона евро (сега, маляките са по далаверите и цената на строежа със сигурност е била надута -нашето Синерджи излезе като строеж към 80 милиона лева с всичко, а е три пъти по-голямо). Сградата е 17 000 квадрата РЗП, от които 5000 са подземни, т.е. точно 3 пъти по-малка от нашето Синерджи - всеки сам да си преценЯ колко следва да струва Синерджи Присетих се и за друг пиър - ултра смотаната като локация в бетона около Парадайз със сграда върху сграда и тотален гняс нова сграда на САП, която е 35 000 квадрата РЗП, от които 24 000 са офис площи - цената беше около 50 милиона евро - пак всеки сам да си преценЯ.

                            И понеже Батя каза, че цената на парцела на Бриколаж била пожелателна (принципно е прав, докато не стане реалност, всичко е пожелателно), та покрай сделката със сградата на Алфабанк се присетих да видя цените на парцелите тогава - парцелът на Алфа е почти 3 декара, а цената му, на който е купен през 2009 (точно в кризата) е 8.5 милиона евро. Колко пък да струват 15 декара с метро 15 години по-късно - вярно, на едни 1500 метра по-голяма дистанция от центъра, но пък с толкова по-близо до летището РЗП-то на сградата на Алфа от 17 000 квадрата прави по около 500 евро на квадрат, но както казах, маляките са по набутките, а и доста се е шарило, където трябва, но пък 12-15 години по-късно и цените на имотите, а и на строителството са други.

                            та такива работи със сметки и преценки - всеки си има глава на раменете, затова е излишно да пиша, че не е препоръкЪ
                            Never argue with idiots, they will bring you down to their level and then beat you with experience

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение

                              Много сте писали бре, чак се Очудих. Виж, тя магареспирацията си съшествува - не е като да не съм бил в този бизнес и да не знам как се случват някои неща, затова и евала бичим на някои яхтсмени у нас и по дойчландско - формирането на обсщественото мнение, т.е. воденето на стадото за носа, е основополагащо за всеки бизнес, особено за тези с астропрогнози

                              Така, да не отплесвам - задал си хипотететичен въпрос, но не си уточнил няколко основни неща:
                              - за каква сума става въпрос (все пак БФБ е доволно плитка борса, макар някои "кюфтета" да могат да се уредят по телефона)
                              - за какъв период на държене става въпрос
                              - за какво ниво на риск говорим
                              - от колко акции следва да е портфейлът

                              За моето ниво на риск, което искам да поема, за периода, който търся, сумата и видът на портфейла ми (винаги съм бил в макс 3 позиции на БФБ и макс толкова навън), то друга акция, освен Бреф отпреди месец, трудно бих намерил - просто защото следвам една основна максима, дето ругарят Бъфет (когото принципно не харесвам) е формулирал, че ако не смяташ да държиш една акция дългосрочно, не е ок да я купуваш и краткосрочно. В момента ми идва малко он топ хайпът тук, но пък може и да е нормално, след години на "натегане на пружината". Иначе моите предпочитания съм ги дал в анкетата на Беър за 2024 - бреф, доверие и пиб, но тогава цените бяха други, поне при първата и третата, а втората я сложих, щото чакам чичикака да я помпи.

                              Ако наистина следва да купя 3 компании сега, пак казвам - с моите условности и без Бреф, бих купил само Илевън и БФБ, обаче държавното участие в БФБ директно ме гони от подобна акция, колкото и да са положителни пердспективите пред нея. Има разни неликвидни екзотики тип одесос и особено алкомет със сегашната си цена, но аз подобни неликвидни позиции не харесвам.

                              Мога да ти кажа и какво категорично не бих купил - всякакъв хелий с претенциЙ (нищо че там могат да се реализират най-големите печалби, съответно загуби, моят рисков профил е друг) и всичко свързано със земеделия у нас (което за мен е тотално бита карта). Въобще изборът за добри дружества, с добри перспективи, добри мажоритари и ненабалончени цени у нас е много силно ограничен.

                              Ми успех, колеги, аз почвам да планирам една Барселона с Порт Авентура за децата догодина (примерно с дивидента оттук)
                              На Портавентура е уникално, има сутринта от гарата на Барселона директен влак за там и късен следобед на обратно. Има време да се комбинира и с влаковете от и до Коста брава.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                                - включен е самият Мариян - не очаквах да падне чак толкова ниЗко, след като вече си има достатъчно доходи от Спиди, ама нейсе. Марияне, как не те е срам, в седмицата, в която Бреф, при това като адсиц, а знаеш колко са слаби движенията при адсиците, та Бреф прави 8,21% ръст (вероятно най-големият седмичен ръст правен някога от адсиц евър без новина) на седмична база, което е и най-големият ръст на която и да е акция в Софикс за седмицата, но акцията на седмица според Мариян е Шменти капели, която не е мръднала като цена при това при изключително мижав оборот, щото били имали отчет!!! Кажи честно - за пари ли, а, за какво бре, Марияне, нали уж беше правдив журналист!?!?! Марияне, има ли пилот в самолета???
                                Определено Брефа трябваше да е топ акция на седмицата.И то много заслужено.Нямаше никаква логика да е Шелликойн,която даже падаше тогава. Което за пореден път показва как цялата машина е впрегната да помпи някакъв шит,та даже и моя акаунт изтриха заради критика към акцията която държат,а десетки даже не ги трият.Огромно падение,но и за пореден път показва къде живеем.С цензура,лъжи и манипулации обаче е до едно време.
                                Last edited by X_Y; 21.08.2024, 09:27.

                                Коментар

                                Working...
                                X