Първоначално изпратено от analog
Разгледай мнение
Съединени щати (САЩ):
През 2023 г. възобновяемите енергийни източници са осигурили над 22,7% от производството на електроенергия в САЩ. Това представлява леко увеличение спрямо 22,4% през 2022 г. Слънчевата енергия е допринесла с 5,6% от общото производство на електроенергия, като битовата слънчева енергия представлява 30,9% от цялото производство на соларен ток и осигурява повече от 1,7% от доставките на електроенергия в страната. Вятърната енергия е съставлявала 10% от енергийния микс, докато въглищата са намалели до 15,9%. Комбинацията от всички възобновяеми енергийни източници (биомаса, геотермална енергия, хидроенергия, слънчева енергия, вятър) изпреварва ядрената енергия с почти една четвърт (24,7%).
Китай:
Китай е световен лидер в инсталирането на ВЕИ мощности. До края на 2023 г. страната е достигнала общ инсталиран капацитет от 1,4 теравата (TW) за производство на електроенергия от възобновяеми източници, включително 420 гигавата (GW) водноелектрическа енергия, 536 GW фотоволтаична енергия, 404 GW вятърна енергия и 44 GW биомаса. Въпреки това, въглищата продължават да доминират в енергийния микс на Китай, като през 2022 г. те са представлявали 61,7% от общото производство на електроенергия. Възобновяемите източници, включително хидроенергия, вятърна и слънчева енергия, са съставлявали около 28,7% от производството през същата година.
Въпреки значителните инвестиции във ВЕИ, Китай продължава да разширява и въглищните си мощности. През последното десетилетие страната е извадила от употреба над 100 GW остарели въглищни мощности, но нови проекти продължават да се изграждат, за да осигурят резервни мощности и
В обобщение, и САЩ, и Китай отбелязват напредък в интегрирането на възобновяеми енергийни източници в своите енергийни системи. САЩ постепенно увеличават дела на ВЕИ в енергийния си микс, докато Китай бързо разширява инсталираните си ВЕИ мощности, въпреки че въглищата все още заемат значителен дял в производството на електроенергия.
Коментар