IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ТБ ДЗИ банк АД (RXB)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от market
    Снощи прочетох новината като треснат с мокър парцал - ако това не се оправи час по скоро, капитала на 99% от акционерните дружества трябва да бъде блокиран по тази логика. Аз съм втрещен, струва ми се по страшно от зимата на Виденов. Надявам се тази също да донесе борд - този път съдебен. Иначе явно няма спасение.

    Коментар


    • Предполагам, че тези решения на ВКС са причината Горнооряховския районен съд да се "осмели" да наложи запор на акциите на ДЗИ Банк, като обезпечение на иск за обявяване на нищожността на продажбата на акциите на "Тракия банк".
      Тази безумна практика на ВКС води до извода, че и повечето приватизационни сделки са нищожни, защото обичайно вместо да джироса закупените акции Агенцията за приватизация джиросва на купувачите временните удостоверения за тях.
      Следователно Волен Сидеров няма защо да се бори за реприватизация. Според цитираните решения на ВКС и без това повечето сделки на АП са нищожни.

      Коментар


      • NIVATA OT 8.20- 8.25 SA MNOGO IZGODNI ZA PRODAJBA ZA TEZI KOITO NE ISKAT DA SE ZANIMAVAT S BJUROKRACIJATA I RAZHODITE PO TURGOVOTO

        Коментар


        • Решение № 292 от 26.07.2004 г. на ВКС по гр. д. № 1021/2003 г., II т. о., докладчик председателят Лидия Иванова
          ------------------------
          Издадените временни удостоверения установяват направените парични вноски и са основание за притежателите да искат да им бъдат дадени акции срещу тях, но не създават членствени правоотношения - аргумент от ал. 2 на чл. 167 ТЗ. Ищецът - касатор не може да черпи аргументи в подкрепа на тезата си от разпоредбата на чл. 187, ал. 2 ТЗ, тъй като с нея се предвижда редът за прехвърляне на временното удостоверение. В никакъв случай, обаче, предвидената еднаква процедура за прехвърляне на акции и временни удостоверения не означава, че законът поставя знак за равенство между тях. Както личи от наименованието им, временните удостоверения по замисъл имат временен характер. Те заместват акциите до тяхното издаване без да се идентифицират с тях, тъй като само временно изпълняват функциите на акции. Членството, обаче, не се свързва с издаването на временно удостоверение, тъй като то няма конститутивно, а само декларативно действие. При издаването на временно удостоверение е възможно дружеството още да не е възникнало. В такъв случай не може да се формира членствено правоотношение.
          Временното удостоверение има още една функция, която е типична само за него - без да е квитанция, то служи като разписка за направената имуществена вноска. Срещу представено временно удостоверение неговият притежател може да претендира от дружеството да го снабди със съответния брой акции.
          ......................................

          Коментар


          • Решение № 134 от 9.03.2004 г. на ВКС по гр. д. № 882/2003 г., ТК, докладчик зам.-председателят на ВКС Любка ИлиеваРешение № 134 от 9.03.2004 г. на ВКС по гр. д. № 882/2003 г., ТК, докладчик зам.-председателят на ВКС Любка Илиева
            Бюлетин на ВКС, бр. 12/2003 г., стр. 38
            чл. 185, ал. 2,
            Поименните акции записани с временните удостоверения могат да се прехвърлят едва след издаването им.
            ------------------------

            Предявеният иск с правно основание чл. 71 ТЗ е недопустим. С него ищците искат да бъде вписано в книгата на поименните акционери прехвърлянето на поименните акции, посочени във временните удостоверения от собствениците на удостоверенията на ищците. Искът е недопустим като преждевременно заведен. Исканото вписване в книгата на поименните акционери може да се извърши само след валидно прехвърляне на акциите. Такова в случая няма, защото прехвърляне на посочени във временните удостоверения поименни акции може да стане само след издаване на акциите.
            Временното удостоверение отговаря по съдържание на акциите, но не се идентифицира с тях. То удостоверява само, че собственикът му срещу направените имуществени вноски е записал определения брой акции, които акции ще му бъдат издадени от дружеството при представяне на удостоверението (чл. 167 ТЗ). Временното удостоверение материализира само правото на акционера да получи записаните акции. То замества акциите до издаването им, временно изпълнява функциите на акциите, но не може да се отъждествява с тях.
            Временното удостоверение представлява поименна ценна заповедна книга, поради което само по себе си може да се прехвърли чрез джиро след възникване на дружеството (чл. 187, ал. 2 във вр. с чл. 185, ал. 2 ТЗ), като приобретателят му ще придобие и правото да получи посочените в него поименни акции. В случая, обаче не се прехвърлят временните удостоверения, а се цели прехвърляне на удостоверените с тях поименни акции. Става въпрос за налични, а не безналични поименни акции, които не представляват заповедна ценна книга и не се прехвърлят с джиро. (Съгласно чл. 127 ЗППЦК и чл. 15 от Наредба № 19 от 12.08.1996 г. за Централния депозитар за ценни книжа издаването, прехвърлянето и залагането им се регистрира в Централния депозитар, който издава документ с удостоверително значение).
            Не е извършено валидно прехвърляне на акциите, посочени във временните удостоверения. Сделката е нищожна, поради невъзможен предмет (чл. 26, ал. 2 ЗЗД). Предмет на прехвърляне са записаните поименни акции, които се различават от временните удостоверения, материализиращи правото на собственика да получи записаните акции след издаването им. За да бъдат прехвърляни, акциите трябва да съществуват реално като такива. Те трябва да отговарят на изискванията на чл. 183, ал. 1 ТЗ: да съдържат означението "акция", вида на акциите, както и останалите задължителни съставки на закона.
            Акциите на дружеството са поименни (вж. чл. 8.1 от Устава на дружеството), поради което на лицевата им страна следва да се впише и името на първоначалния собственик (чл. 183, ал. З ТЗ). Те се прехвърлят само с джиро (чл. 185, ал. 2 ТЗ и чл. 12 от Устава) и то трябва да бъде написано върху ценната книга или върху прикрепен към нея лист/алонж (чл. 468 ТЗ).
            Следователно джирото трябва да бъде написано върху самата акция или прикрепен към нея лист, а не върху временните удостоверения. За да настъпи прехвърлителният ефект на джирото, трябва да съществува ценната книга - акцията - т. е тя трябва да бъде издадена като такава с вписване на лицевата й страна на нейния собственик, след което именно тя да бъде прехвърлена с джиро. След като няма издадени акции, не е извършено валидно и тяхното джиросване, поради което няма и прехвърляне на поименни акции, което да бъде вписано в книгата на поименните акционери.
            Съобразно изложеното дотук ВКС Търговска колегия намира, че решенията на двете съдебни инстанции са неправилни, като постановени по недопустим иск (чл. 218б, б. "б" ГПК). На основание чл. 218ж, ал. 2 във вр. с чл. 209 ГПК те ще следва да бъдат обезсилени, а производството по делото прекратено.

            Коментар


            • 31803

              Коментар


              • ZA6TO NE TURGOVO SLED KOREKCIJA OT KFN NA 8.60

                Коментар


                • 8.31?!?!?!?!?!?!?

                  Коментар


                  • SAMO DA VI PRIPOMNJA 4E PO PODOBEN NA4IN I KUM DRUGITE FALIRALI BANKI I TEHNITE KUPUVA4i IMA6E PRETENCII BEZ POSLEDICI.VIDJA SE OT DEISTVIJATA IM, 4E GURCITE SI IZPI4AT RABOTATA. LI4NO AZ VE4E 4AKAM TURGOVOTO, KOETO AKO GO VURNE KFN - MOJE I DA E MALKO PO VISOKO

                    Коментар


                    • и аз сьм на това мнение,ама все пак трябва да опровергаят инфото!!
                      тези сега ли се сетиха че е тяхна банката!?!?!

                      Коментар


                      • TOVA E BALONNA ISTORIJA- PREDPOLAGAM 4E GURCITE 6TE IZLEZAT S MNENIE

                        Коментар


                        • защо инвестора не излезе с някво мнение?!?!
                          вестниците искривяват нещата в по-вечето случай!! и от депозитара да излезнат с нещо по темата!!

                          Коментар


                          • Някой знае ли нещо по темата от Монитор

                            Запорираха акциите на ДЗИ Банк

                            Сделката на продажбата є на Юробанк ЕФГ Холдинг (Люксембург) е под въпрос
                            Чавдар Цолов

                            Факсимиле от копието на запорното съобщение, връчено от частен съдебен изпълнител Силвия Косева и удостоверителен подпис от анонимно длъжностно лице от Централния депозитар, получило копието.
                            Седмица преди официалното прехвърляне на акциите на ДЗИ Банк на Юробанк ЕФГ Холдинг (Люксембург), което е днес, частен съдебен изпълнител е връчил на Централния депозитар запор на 50 млн. акции, които представляват целият капитал на българската банка, научи "Монитор". Тази факт задължава Централния депозитар да преустанови прехвърлянето на собствеността на търгуваните акции от капитала на ДЗИ Банк и поставя под въпрос продажбата му на Юробанк.
                            Запорът е заради удовлетворяване на претенции на акционери на предшественика на банката - пловдивската Тракия банк - по два иска за по 27 265 000 лв. или общо почти 58 млн. лв.
                            47 стари акционери на Тракия банк, предшественик на Росексимбанк и на сегашната ДЗИ Банк, искат да се удовлетворят финансовите им претенции към тогавашните купувачи на банката със заведено дело, по което се е произнесъл Горнооряховският районен съд. Това са продадени по предварителни договори за продажба пакети акции, представляващи 1. 371 млн. акции от капитала на Тракия банк. Според ищците извършеното джиро за прехвърляне на тяхната собственост тогава не е породило никакъв вещно правен ефект и последици и затова е нищожно и недействително. Това, просто казано, означава, че жалбоподателите продължават да са собственици на 54% капитала на Тракия банк, респективно на универсалния правоприемник на тази банка - ДЗИ Банк.
                            Като доказателство се сочи и фактът, че прехвърлянето на акциите е отразено в акционерната книга на Тракия банк, но до момента не са издавани налични акции с право на глас от капитала както на Тракия банк, така и на Росексимбанк, а така също и на ДЗИ Банк. Акциите не са имали материален носител, а са били безналични.
                            Продавачи на 74.26% от капитала на ДЗИ Банк на фондовата борса са собствениците на този пакет: ЗПАД "ДЗИ"/50.9%/, "Ривиера" АД и "Галоуей" ООД на Весела Кюлева, съпругата на убития банкер.
                            Но връченият запор на Централния депозитар на 11 декември т.г., според старите акционери на Тракия банк, е неглижиран от отговорните фактори там. Затова те изпращат жалба до главния прокурор Борис Велчев с дата 14.12. 2006 г., в която го информират за "нагло демонстрирано поведение от отговорните длъжностни лица на депозитара, управителното тяло на ДЗИ Банк и главния изпълнителен директор и длъжностните лица на "Булброкърс". В жалбата си те ги упрекват в тотално незачитане, несъобразяване и грубо погазване на Конституцията и законите на страната.
                            От Централния депозитар скриха от скоро назначения си прокурист Пилафов. След напускането на Юлия Бондаренко, мястото й за кратко заема Юлиян Динков от квотата на БНБ, но той наскоро подава оставка, а човекът, който е най-вътре в кухнята на дружеството Васил Големански отказа какъвто и да е коментар под предлог, че не е оторизиран да говори.
                            Определението на Горнооряховския районен съд след преценка на представените към молбата на ищците доказателства, е в уважаване на искането за обезпечение на бъдещите им искове срещу банката, дружествата юридически лица - акционери и останалите акционери. Допуснатото обезпечение е възбрана на недвижими имоти, собственост на ДЗИ банк и запор на 50 млн. броя обикновени поименни безналични акции с право на глас от капитала на банката.
                            В същото време на БФБ-София АД в петък постъпи уведомление относно проект на търгово предложение за закупуване на акции от ТБ ДЗИ Банк АД на цена от 8,31 лв. за брой, съобщават от борсата.
                            Предложител е Юробанк ЕФГ Холдинг (Люксембург) АД, притежаваща 37 445 210 акции то банката, които представляват 74,89 на сто от капитала.
                            Също така търговият предложител възнамерява да поиска отписване на ТБ ДЗИ Банк АД-София от регистъра на публичните дружества, воден от КФН.
                            В четвъртък на БФБ в две сделки бяха прехвърлени 37,13 млн. акции на ДЗИ Банк, представляващи 74,26% от капитала на компанията за общо 320 млн. лв. В петък още 8,77 млн. акции, или над 17,5% от капитала на финансовата институция, смениха своя собственик на средна цена от 8,25 лв.
                            Броят на акциите, обект на търговото предложение е 12 554 790, като КФН все още не е взела отношение към предложението.
                            Тъй като ЕФГ Юробанк Ергасиас АД, дружеството-майка на търговия предложител, контролира друга банка в България, а именно Българска Пощенска Банка АД, е вероятно да настъпи сливане през 2007 г. между ТБ ДЗИ банк АД и Българска Пощенска Банка АД, се посочва в постъпилото уведомление до борсата.
                            Общата сума на активите на ДЗИ Банк към края на септември е 1,06 млрд. лв. Отчетената печалба за периода е в размер на 2,78 млн. лв. в сравнение с 2,48 млн. лв. за съответния период на миналата година.

                            Коментар


                            • Средната претеглена пазарна цена на акциите за последните 3 месеца, към днешна дата е 8,54лв!


                              Първоначално изпратено от RedHot
                              а кой реши всъщност, че търговото ще е около 8 лева, според мен излиза, че ще бъде между 7 и 7.5 според приложените нормативи

                              (6) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2002 г.) Предложението по чл. 149, ал. 1 и 6 и по чл. 149а включва обосновка на предлаганата цена, съответно на предлаганата разменна стойност по чл. 150, ал. 2, т. 3 . В обосновката се посочва справедливата цена на една акция на дружеството, изчислена въз основа на общоприети оценъчни методи. Изискванията към съдържанието на обосновката, включително към прилагането на оценъчните методи, се определят с наредба.

                              (7) (Изм. - ДВ, бр. 61 от 2002 г.) Цената, съответно разменната стойност на търговото предложение по чл. 149, ал. 1 и 6 и по чл. 149а , не може да бъде по-ниска от най-високата стойност между:

                              1. справедливата цена на акцията, посочена в обосновката по ал. 6; и

                              2. средната претеглена пазарна цена на акциите за последните 3 месеца, а когато такава не е налице - от най-високата цена за една акция, заплатена от предложителя през последните 6 месеца преди регистрацията на предложението; в случаите когато цената на акциите не може да бъде определена съгласно предходното изречение, тя се определя като по-високата между последната емисионна стойност и последната цена, платена от търговия предложител.

                              ....

                              (1) Справедливата цена на акциите се основава на тяхната текуща цена (при последна сделка) на регулиран пазар, когато акциите на дружеството се търгуват на международно признати и ликвидни пазари на ценни книжа, включени в списък, одобрен от Държавната комисия по ценните книжа, наричана по-нататък "комисията".

                              (2) Ако акциите на дружеството се търгуват активно на регулиран пазар на ценни книжа в страната или в чужбина, който не е включен в списъка по ал. 1, справедливата цена на акциите се основава на тяхната среднопретеглена цена на сключените сделки на регулирания пазар за предходните 3 месеца.

                              (3) При определяне на справедливата цена на акциите по ал. 1 и 2 трябва да бъдат отчетени и оценките на акциите, определени чрез методите по чл. 6 .

                              Коментар


                              • Освен това съм съгласен с Пончо, че всичко по тази сделка беше достатъчно прозрачно и справедливо и че някои от пишещите тук нямат угодия - все ще са недоволни. Мисля, че основание да бъдат недоволни имат само тези, които са продали под 8 лева и тези, които изобщо не са влизали в тази позиция. Само че те могат да са недоволни само от себе си. В цялата сага имаше възможност да се спечели до последния момент - до преди сделката цената беше 7,60 - 7,70, което пак осигурява прилична печалба. Никой на пазара не е купувал над 8, следователно всички печелят!

                                Коментар

                                Working...
                                X