IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за ETF-и в евро

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • VSS се представяше досега особено добре като за фонд в портфейла, но днес стабилитета е при Йоло очевидно.
    Last edited by Кисимов; 17.08.2021, 21:17.

    Коментар


    • Тогава валутно хеджиране не ти трябва. Няма да получаваш дивидент, а ще "държиш" дялове от компании. Съответно моментното отношение между валутите не е толкова важно. В идеалния случай самите активи на компаниите са един вид валутен хадж.

      Активен ucits евров, акумулиращ не мога да препоръчам, защото са налазени от "устойчиво, еко, био инвестиране". За твоите цели един световен фонд е добре, а вече да бие инфлацията ще е много много трудно.

      Важното е да започнеш. Не е голяма болка да купиш един фонд, а след месец два да купиш друг. При все това, ако следиш пазарите, изчакай малко. септември октомври винаги има малък спад, който ще е добра възможност за вход.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
        Ако гледаш на фонда като на алтернатива на депозит, търсиш разпределящ с добър дивидент и в него има бая не европейски компании - валутното хеджиране е важно. За акумулиращ е абсолютно ненужен разход.

        Извън това личното ми мнение е да гледаш активни фондове, а не пасивни.
        Привет,

        Да, общо взето по този начин гледам на ETF-ите. Търся някакви финансови инструменти за buy & hold, които да бият реалната инфлация + някой и друг % доходност, ако е възможно, а не такива за ежедневна търговия.
        Не държа на разпределението на дивидент, а даже предпочитам с дивидента да се купуват още дялове (т.е. acc), т.к. иначе имам занимавка с реинвестиране на дивидента, вписване в ГДД и на дивидента и т.н.

        Честно казано никога не съм гледал активни фондове, т.к. нямам никаква идея кой ще е екипът зад активното упраление и затова съм ползвал само такива, които си репликират индексите. Би ли препоръчал някакви такива?


        Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

        Ако си вземеш няколко ЕТФ- а, ще трябва ти да ребалансираш, което води до разходи и една камара излишни редове в ГДД. Ако са и разпределящи, и дивиденти ще описваш в ГДД. Щом ти се пише действай.

        Аз всеки месец на 15то число пазаря VWCE за 3500лв. В ГДД имам по 12 реда за всяка година. Най лесния безболезнен начин за buy and hold.
        Не, затова не искам разпределящи.
        Мисля да ги пазарувам на няколко транша - да кажем 4 пъти в годината, и после да ги оставя да си стоят така без да продавам.
        За VWCE - може би си най-прав, че за човек като мен е най-подходящ.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от s4vit4r Разгледай мнение

          Благодаря ти за отговора, но какво е толкова драматичното на TER на хеджираните?
          Гледам IWLE например (това е една идея по-тясно, но е близо до VWCE ) - тотал е 0,3%, дали ще е 0,1% или 0,3% за "инвеститор" като мен няма значение. Единствено не ме кефи, че разпределя, а не акумулира, но ако поровя сигурно ще намеря и такъв ETF.
          Идеята ми беше за 40-50% S&P500, 25-30% Европа + 10 на 10 нещо от рода на Китай и Индия или пък 20-25% ЕМ дългосрочно.
          Изкарвам и си харча парите в левове=евро, така че май наистина ще се ориентирам към ирландските, но не мога да преценя относно хеджирането, та затова ви тормозя за акъл.
          Ако си вземеш няколко ЕТФ- а, ще трябва ти да ребалансираш, което води до разходи и една камара излишни редове в ГДД. Ако са и разпределящи, и дивиденти ще описваш в ГДД. Щом ти се пише действай.

          Аз всеки месец на 15то число пазаря VWCE за 3500лв. В ГДД имам по 12 реда за всяка година. Най лесния безболезнен начин за buy and hold.

          Коментар


          • Ако гледаш на фонда като на алтернатива на депозит, търсиш разпределящ с добър дивидент и в него има бая не европейски компании - валутното хеджиране е важно. За акумулиращ е абсолютно ненужен разход.

            Извън това личното ми мнение е да гледаш активни фондове, а не пасивни.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Yolo Разгледай мнение

              Ако смяташ да си харчиш парите в евро, си вземи Ирландските еврови варианти на фондовете. Тия хеджиращите ще ти изядат главата само заради тия упражнения за хедж. Все едно ще плащаш 3 пъти по дебел TER. Long term ще страдаш.

              Сложи всичко само във VWCE и не го поглеждай повече.
              Благодаря ти за отговора, но какво е толкова драматичното на TER на хеджираните?
              Гледам IWLE например (това е една идея по-тясно, но е близо до VWCE ) - тотал е 0,3%, дали ще е 0,1% или 0,3% за "инвеститор" като мен няма значение. Единствено не ме кефи, че разпределя, а не акумулира, но ако поровя сигурно ще намеря и такъв ETF.
              Идеята ми беше за 40-50% S&P500, 25-30% Европа + 10 на 10 нещо от рода на Китай и Индия или пък 20-25% ЕМ дългосрочно.
              Изкарвам и си харча парите в левове=евро, така че май наистина ще се ориентирам към ирландските, но не мога да преценя относно хеджирането, та затова ви тормозя за акъл.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от s4vit4r Разгледай мнение
                Привет,

                Решил да напазарувам 4-5 ЕТФ-а, но ви моля за съвет какъв е най-добрият начин да го направя.
                Сумата, която ще инвестирам в момента е в евро, а искам да взема фондове върху S&P500, EM и други подобни.
                Според мен правилният подход в моя случай е да пазарувам всичко в евро, но да внимавам да има хеджиране, т.е. вместо да обърна всичко в долари, за да купя например SPY (SPDR S&P 500 ETF) да взема направо IUSE (iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)).
                Ако съм прав, има ли нещо, за което трябва да внимавам при хеджираните фондове?

                Благодаря ви предварително!
                Ако смяташ да си харчиш парите в евро, си вземи Ирландските еврови варианти на фондовете. Тия хеджиращите ще ти изядат главата само заради тия упражнения за хедж. Все едно ще плащаш 3 пъти по дебел TER. Long term ще страдаш.

                Сложи всичко само във VWCE и не го поглеждай повече.

                Коментар


                • Съвет за ETF-и в евро

                  Привет,

                  Решил да напазарувам 4-5 ЕТФ-а, но ви моля за съвет какъв е най-добрият начин да го направя.
                  Сумата, която ще инвестирам в момента е в евро, а искам да взема фондове върху S&P500, EM и други подобни.
                  Според мен правилният подход в моя случай е да пазарувам всичко в евро, но да внимавам да има хеджиране, т.е. вместо да обърна всичко в долари, за да купя например SPY (SPDR S&P 500 ETF) да взема направо IUSE (iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)).
                  Ако съм прав, има ли нещо, за което трябва да внимавам при хеджираните фондове?

                  Благодаря ви предварително!
                Working...
                X