IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Защо е толкова твърдо разбирането, че CFD се търгува само краткосрочно (пример)?

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Ооох, този форум май е доста счупен/бъгнат. Не знам какво стана, но системата реши да ми публикува поста в момента, в който го пиша. Та явно ще си ги пиша първо на Notepad... :|

    Така! Започвам отначало, защото нямам идея какво стана с предния пост.

    Първо, благодаря на всички за отговорите!

    Доколкото усещам ceneto изказва мнение от гледната точка на технически трейдър. Аз не съм такъв и не планирам да бъда такъв. Да, не разбирам техническото трейдване, но за мен то е много по-близо до хазарта. Ще използвам терминологията и ще нарека себе си фундаментален трейдър. Търгувам само неща, за които знам и най-микроскопичните детайли и за които ежедневно следя всички новини и т.н.

    Сега нека да вкарам малко контекст, за да ви се изяснят намеренията ми и защо задавам такива въпроси.

    Аз съм от "късметлиите" (отстрани е лесно да го наречеш късмет), които решиха да се качат на TSLA влакчето достатъчно рано - точно в началото на годината. Притежавам реални акции. Тъй като освен собственик на TSLA акции, съм и софтуерен инженер и имам добър опит и в аутомотив средите, смея да твърдя, че знам какво се случва с този бизнес и съм достатъчно вещ, за да направя реалистична прогноза за развитието на тази компания, на акциите и и на целия автомобилен пазар в контекста на EV революцията, която скоро ще спре да изненадва неразбиращите материята.

    Брокерът, към който съвсем скоро ще си прехвърля акциите, предлага използването на акциите като обезпечение за CFD търговия. Естествено не 1:1, а 1:2 (мога да ползвам като обезпечение половината цена от акциите си). Примерът в конкретиката на TSLA означава, че ако небето не се срути или не настане ядрена война (или Мъск вземе да се гътне), тези акции скоро няма да спрат да се покачват. Да, в момента цената им изпреварва времето и както и преди изглежда като балон, но в средносрочен план (разбирайте 2-3 години) теукщата цена ще изглежда както цената им отпреди година ви изглежда днес.

    Планирам да отворя CFD позиция отново за TSLA, която да е обезпечена с реалните акции, а марджинът, който смятам да заложа да бъде достатъчен, за да оцелее при моментен спад от 50% (което според мен е 99% само хипотеза и едва ли може да се стигне до такава волатилност надолу в реалния свят и в контекста на TSLA). Осъзнавам, че по този начин залагам всичко спечелено досега и че ако паднат под 50% или ще трябва да намеря допълнително покритие на позицията или да изгубя всичко. Но също така пресмятам за себе си, че и най-песимистичната И реалистична прогноза е цената на тези акции да се качи с поне 20-30% до края на 2021 (четете $700-$800 на акция).

    Та, ако на теория оставя позицията отворена цяла година и лихвата си тече, то накрая просто ще махна 3-4% от натрупаната печалба (която залагам, че е мин 20%) и всички би трябвало да са щастливи.

    Естествено, това е наай-голият скелет на цялата стратегия и тя може да се оптимизира като позицията се разцепи на по няколко месеца, в зависимост от движението на цената през годината. Въпрос на сметки и на това какво точно ще се случи. Но основният фокус на стратегията е че не искам краткосрочната волатилност надолу изобщо да ме бърка.

    Коментар


    • Здравейте и ви благодаря за отговорите. Доколкото разбирам ceneto се притеснява, тъй като гледа примера от гледната точка на технически трейдър, а не фундаментален. Аз не съм технически трейдър и не планирам някога да бъда, не го разбирам, но и ми звучи доста по-близо до хазарта. Да, с някои лостове и добра дисциплина техническото търгуване също може да бъде печеллившо, но на мен то не ми е интересно.

      Нека тогава ви дам по-добър контекст, за да ви ориентирам в намеренията си и причините, заради които ви питам.

      Притежавам реални TSLA акции (едва ли е изненада в тези дни). Имах късмета да се кача на това влакче точно в началото на годината. През изминалата година сме

      Коментар


      • Само да добавя, че си заслужава CFD с повече от една позиции, за да има диверсификация. Защото няма смисъл да подсигуряваш твоята позиция с повече средства, които тъй и тъй притежаваш и да плащаш лихва за отворените. Освен това има смисъл да се ползва CDF, когато си склонен на по-голям риск, т.е. не си защитен от по-големи загуби
        Last edited by petyob; 30.11.2020, 15:13.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от stansky Разгледай мнение
          Здравейте,

          Предстои ми да навляза в CFD търговията (признавам, нямам опит), но от няколко дена се информирам усилено по темата. Ако има някакво значение - досега имам малък опит в търговията среални акции. Малко сделки, дългосрочни и силно успешни. Виждам, че се повтаря една мантра как CFD не се използва за дългосрочна търговия и колкото и да мисля и смятам, не мога да намеря къде е дупката в логиката ми. Та ето ви един пример, а вие ми кажете къде бъркам в сметките (не казвам, че това е оптималната стратегия за примера, но изглежда, че си е достатъчно печеливша?):

          ПРИМЕР:
          Идентифицираш акции, за които си убеден, че в рамките на една година ще се качат с 25% (или повече...дай Боже хаха)
          Отваряш дълга позиция със $100К и не я затваряш изобщо, докато не стигнеш целта си. Лихвата по отворената позиция си тече, ден след ден.
          Но доколкото разбирам тя ще бъде 3-4% на годишна база?
          Тоест накрая би трябвало да спечелиш едни ~$20K като приспаднеш лихвата? Брокерът също е хепи, изкарал е едни $3-$4К от теб?
          А ти си хепи, защото не си играеш всеки ден на руска рулетка, опитвайки се да гадаеш днес утре накъде ще ти ходят акциите и не ти пука за временни спадове. Освен това не правиш безумно много сделки, за които брокерът ще те чарджи всеки път допълнителна таксичка...

          Допълнение за марджин стратегията:
          Не играеш на безумен марджин, а само на 2:1, предвиждайки, че и в най-лошите дни акциите няма как да стигнат до под 1/2 от първоначалната си цената. Тоест, представяме си, че ги купуваме на $100 и гоним цена от $125. Обезпечили сме позицията за $100К с $50К в сметката си. Обаче идва КОВИД-38 и пазарът се срива. Всички са в паника и си скубят косите, но ти си набил достатъчно покритие за позицията, че да си позволиш да си я държиш отворена дори при близо 50% спад (т.е. $50 на акция). Минава кризата, всичко се възстановява и си затваряш позицията чак като излезеш на доволна печалба.


          Къде се чупи логиката, къде е дупката?

          Логиката не ти се чупи и е похвално, за начинаещ се ориентираш добре. Това е просто инструмент, който трябва да знаеш как да използваш правилно и безопасно. Все едно да не ползваш ножове, защото са опасни и има случаи на смърт от тях. Единственото неточно е, че брокерът ти може да не е хепи, когато ти имаш печалба, защото може да не е хеджирал твоята позиция, т.е. да не е балансирал всички отворени позиции.
          Last edited by petyob; 30.11.2020, 13:31.

          Коментар


          • Не знам отде ги слушаш тия глупости
            За всичко си става, имаш да следиш лихвите овърнайт и да си с ЧИТАВ брокер, ще си получаваш и дивиденти и всичко. Останалото е проста математика за ливъридж - и баш тя обърква главите на тия дето са ти дали тоя съвет по темата.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от stansky Разгледай мнение
              Здравейте,

              Предстои ми да навляза в CFD търговията (признавам, нямам опит), но от няколко дена се информирам усилено по темата. Ако има някакво значение - досега имам малък опит в търговията среални акции. Малко сделки, дългосрочни и силно успешни. Виждам, че се повтаря една мантра как CFD не се използва за дългосрочна търговия и колкото и да мисля и смятам, не мога да намеря къде е дупката в логиката ми. Та ето ви един пример, а вие ми кажете къде бъркам в сметките (не казвам, че това е оптималната стратегия за примера, но изглежда, че си е достатъчно печеливша?):

              ПРИМЕР:
              Идентифицираш акции, за които си убеден, че в рамките на една година ще се качат с 25% (или повече...дай Боже хаха)
              Отваряш дълга позиция със $100К и не я затваряш изобщо, докато не стигнеш целта си. Лихвата по отворената позиция си тече, ден след ден.
              Но доколкото разбирам тя ще бъде 3-4% на годишна база?
              Тоест накрая би трябвало да спечелиш едни ~$20K като приспаднеш лихвата? Брокерът също е хепи, изкарал е едни $3-$4К от теб?
              А ти си хепи, защото не си играеш всеки ден на руска рулетка, опитвайки се да гадаеш днес утре накъде ще ти ходят акциите и не ти пука за временни спадове. Освен това не правиш безумно много сделки, за които брокерът ще те чарджи всеки път допълнителна таксичка...

              Допълнение за марджин стратегията:
              Не играеш на безумен марджин, а само на 2:1, предвиждайки, че и в най-лошите дни акциите няма как да стигнат до под 1/2 от първоначалната си цената. Тоест, представяме си, че ги купуваме на $100 и гоним цена от $125. Обезпечили сме позицията за $100К с $50К в сметката си. Обаче идва КОВИД-38 и пазарът се срива. Всички са в паника и си скубят косите, но ти си набил достатъчно покритие за позицията, че да си позволиш да си я държиш отворена дори при близо 50% спад (т.е. $50 на акция). Минава кризата, всичко се възстановява и си затваряш позицията чак като излезеш на доволна печалба.


              Къде се чупи логиката, къде е дупката?


              Логиката ТИ "се чупи" при употреба на наречието "близо" (в "държиш отворена, дори при близо 50% спад...")

              Проблемът е в това, че "логиката" на твоето "близо" - НЕ Е логика на пазара, какъвто и да е инструментът, с който търгуваш.

              Т.е. - стратегията ти НЕ дефинира еднозначно състоянието "близо". Например, при 51% спад - все още ли ти е отворена сметката, ИЛИ я затваряш на загуба, ИЛИ посредникът ти я затваря принудително с Margin Call, ИЛИ - при силно волатилен пазар (при някакъв въображаем бъдеш вирус) - ти би продължил да пълниш, като добавяш към гаранционната сума в сметката си, ИЛИ - да допълваш отворената от теб губеща позиция от по-ниски нива, УЖ - за да усредниш и "намалиш" загубата, ИЛИ - ще преразгледаш и промениш "стратегията" си?... И това - до кога ще продължава?

              Това са няколко от причините, за да се "чупи логиката ти". Ако се понапънеш, ще добавиш и други...

              ​​​​​​​Вън от темата - не бях чувал да се чупи логика (очевидно това е вид антилогика)..., за държава вече съм чувал...
              ​​​​​​​

              Коментар


              • те и за краткосрочно не стават
                “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                Коментар


                • Защо е толкова твърдо разбирането, че CFD се търгува само краткосрочно (пример)?

                  Здравейте,

                  Предстои ми да навляза в CFD търговията (признавам, нямам опит), но от няколко дена се информирам усилено по темата. Ако има някакво значение - досега имам малък опит в търговията среални акции. Малко сделки, дългосрочни и силно успешни. Виждам, че се повтаря една мантра как CFD не се използва за дългосрочна търговия и колкото и да мисля и смятам, не мога да намеря къде е дупката в логиката ми. Та ето ви един пример, а вие ми кажете къде бъркам в сметките (не казвам, че това е оптималната стратегия за примера, но изглежда, че си е достатъчно печеливша?):

                  ПРИМЕР:
                  Идентифицираш акции, за които си убеден, че в рамките на една година ще се качат с 25% (или повече...дай Боже хаха)
                  Отваряш дълга позиция със $100К и не я затваряш изобщо, докато не стигнеш целта си. Лихвата по отворената позиция си тече, ден след ден.
                  Но доколкото разбирам тя ще бъде 3-4% на годишна база?
                  Тоест накрая би трябвало да спечелиш едни ~$20K като приспаднеш лихвата? Брокерът също е хепи, изкарал е едни $3-$4К от теб?
                  А ти си хепи, защото не си играеш всеки ден на руска рулетка, опитвайки се да гадаеш днес утре накъде ще ти ходят акциите и не ти пука за временни спадове. Освен това не правиш безумно много сделки, за които брокерът ще те чарджи всеки път допълнителна таксичка...

                  Допълнение за марджин стратегията:
                  Не играеш на безумен марджин, а само на 2:1, предвиждайки, че и в най-лошите дни акциите няма как да стигнат до под 1/2 от първоначалната си цената. Тоест, представяме си, че ги купуваме на $100 и гоним цена от $125. Обезпечили сме позицията за $100К с $50К в сметката си. Обаче идва КОВИД-38 и пазарът се срива. Всички са в паника и си скубят косите, но ти си набил достатъчно покритие за позицията, че да си позволиш да си я държиш отворена дори при близо 50% спад (т.е. $50 на акция). Минава кризата, всичко се възстановява и си затваряш позицията чак като излезеш на доволна печалба.


                  Къде се чупи логиката, къде е дупката?


                Working...
                X