IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

S&P 500 / NASDAQ (инвестиционни стратегии и макро)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Купих си я днес. В ръцете ми е

    Щуротии обаче ще продължа да мисля, даже ще я ползвам като храна за размисъл, който да роди още повече щуротии

    Първоначално изпратено от Todor Sabev Разгледай мнение

    А дали не е най добре да ги издирим по IP адреси и да им пратим ония с белите престилки.

    Те ти нещо за четене, да не мислиш щуротии.
    https://impressio.dir.bg/litsa/imita...-sebe-si-otkas

    Коментар


    • А, това не го пуснах във връзка с комплексността. Даже напротив, това е в частта защо пазарите са ефективни и то във връзка с опита на ravnovesie с дългосрочното инвестиране. Почти няма сериозни наблюдатели (било в академичните среди, било в практиката), които да отричат, че дългосрочно пазарите имат тенденцията към рационална оценка на активите

      Комплексността помага за анализа защо пазарите са неефктивни, понякога брутално неефективни

      Първоначално изпратено от representjah

      Money за мъдростта и множеството се знае много, още от времето на Любон. Но в никакъв случай твоя пример не е пример за Комплексна система (каквато са финансовите пазари). Липсва най-важното, фийдбека / обратната вързка - между агентите / хората. Дори и спортните залагания не биха казал че са "чиста" Комплексна система. Преди време правехме подобен експеримент във един форум точно за мачовете и тълпите. За съжаление малко хора се включиха с прогнози и данните бяха слаби. Но едни от най-големите в Бранша - Пинакъл правят точно това. И затова са единствените където професиоалните комарджии са добре дощли: https://www.pinnacle.com/en/betting-...20to%20perfect.
      Last edited by Money; 17.10.2020, 11:17.

      Коментар


      • Съгласен съм с dddd. В повечето случаи успехите на фондовете, които систематично бият пазара се свързват конкретно с личността на мениджъра, който обикновено става звезда в бранша. И мениджърът като се оттегли, фондът обикновено скоро след това отива към едно посредствено представяне

        До сега май няма случай успехът на един вещ фонд мениждър да се репликира след оттеглянето му с някакви вътрешни процедури или стратегии

        Коментар


        • За мен всичко е до фонд мениджъра. Малцина от тях имат алфа и си я носят в себе си. Някои от тях по рождение. Повечето нямат такава. Няма как да има модел, който да се следва и винаги да дава алфа. В случай, че има такъв то всички ще го ползват и той ще се обезсмисли. Но моделите са важни за риск мениджмънт. Всеки бърка и модела на риск мениджмънт го предпазва от загуби. В общи линии за да стане човек добър в нашата професия трябва да си го носи по рождение и с години къртовски труд да опознава пазара и себе си. В какъв контекст се представя по-добре от средното и да се поставя само в него. Да знае какво не трябва да се прави защото ще загуби. То си е призвание. Добрите в бранша са леко странни, но като цяло готини типове.

          Коментар


          • От 2000 два бичи пазара и два мечи

            Коментар


            • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
              Резултатите от част от тези стратегии са от преди години - и както казах сайтовете където ги пробвах една част просто ги купиха, други махнаха тази функционалност, така че за някой от тях не съм сигурен че и сега резултатите ще са такива.
              През кои години си тествал тези стратегии, предполагам от 2009 - насам, колкотото и най-дългия бичи пазар със QE-тата ??

              Коментар


              • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                Резултатите от част от тези стратегии са от преди години ...............
                +++

                Нека специално да обърна внимание на този пост, един от най добрите, поне в тая тема, особено по младите съфорумци могат си го копи пейстнат някъде като мемо. Кратко, синтезирано и ясно.
                Най малкото ще им спести време( и пари) от гонене на Михаля...

                Може да са стари тия резултати, но все още си важат болшинството, поне за мен.

                Не че и аз се имам за старо псе, само 7г стажа ми е на нисе, но имам същите впечатления ( вкл. и изпитани на собствен гръб) от казаното от Равния и за мен едно поне 80, ако не и 90% от нещата стоят точно така.

                Специално за себе си мисля да задълбая по сериозно по тоя въпрос доле, сърфирал съм по него, ама по скоро повърхностно.

                Най-добри резултати даде стратегията да купувам това което купуват институционалните инвеститори. където имат голям на инвестиции от тях.
                Last edited by pipbel; 16.10.2020, 21:34.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Анализаторите като дадат рейтинг strong buy те не го дават за дълъг период, а за дадения момент

                  Анализа кое става за дълъг период трябва сам да си го правиш

                  Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Рейтинги на анализаторите за Northrop Grumman (NOC)


                  Consensus Rating 4.5
                  Buys 81.8% 18
                  Holds 13.6% 3
                  Sells 4.5% 1
                  12M Tgt Px 19/25 390.32
                  Ако price target е за 12 месеца, би трябвало и препоръката да е за толкова. А дали има случаи price target да е под текущата цена а препоръката да е hold или buy.
                  На мен би ми било достатъчно да познават price target. Препоръката ми се струва висяща във въздуха без цена.
                  Каква им е ползата на анализаторите? Тези данни са безплатни сякаш. Активи ли управляват?

                  Коментар


                  • Знаеш ли го това за Галтън, волът, 800-те зяпачи и мъдростта на тълпата


                    It was in 1906 that Galton made his discovery of what is known as the wisdom of crowds. He attended a farmers' fair in Plymouth where he was intrigued by a weight guessing contest. The goal was to guess the weight of an ox when it was butchered and dressed. Around 800 people entered the contest and wrote their guesses on tickets. The person who guessed closest to the butchered weight of the ox won a prize.

                    After the contest Galton took the tickets and ran a statistical analysis on them. He discovered that the average guess of all the entrants was remarkably close to the actual weight of the butchered ox. In fact it was under by only 1lb for an ox that weighed 1,198 lbs. This collective guess was not only better than the actual winner of the contest but also better than the guesses made by cattle experts at the fair. It seemed that democracy of thought could produce amazing results.

                    However, to benefit from the wisdom of crowds several conditions must be in place. First each individual member of the crowd must have their own independent source of information. Second they must make individual decisions and not be swayed by the decisions of those around them. And third, there must be a mechanism in place that can collate these diverse opinions.

                    Коментар


                    • Стойността на всяка компания е в бъдещето. В бъдещият и растеж - за следващите 10, 20 и повече години. Ако даден анализ не съобразява този бъдещ растеж значи е тотално безсмислен. Ако поне успяват да оцелят компании, които растят добре, пак портфейл направен по техни препоръки ще има смисъл. Но те и с това не се справят. Масовата практика е ако дадена компания се търгува на над 20% дисконт от това което те си мислят че пазара слага в цената и да и лепят бай рейтинг. Но пазара не случайно ги търгува с 20% дисконт - най-вероятно защото не вярва на растежа, който слагат анализаторите. И поне от собствения ми опит, в 90% от случайте пазара е много по-прав от анализаторите.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Анализаторите като дадат рейтинг strong buy те не го дават за дълъг период, а за дадения момент

                        Анализа кое става за дълъг период трябва сам да си го правиш


                        Така е. Но ако анализите им не ми позволяват да държа дългосрочно, значи не стават за чеп за зеле. Те биха ли търгували със собствените си сметки на всяка тяхна актуализация на препоръка.

                        Коментар


                        • Анализаторите като дадат рейтинг strong buy те не го дават за дълъг период, а за дадения момент

                          Анализа кое става за дълъг период трябва сам да си го правиш

                          Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение
                          Не трябва да купувам това което анализаторите казват че е стронг бай - тотална издънка са тези прогнози за дълъг период. Не съм го тествал тримесечие по тримесечие, просто бях направил един портфейл със стронг бай препоръки и бе един от най-зле представящите се портфейли в дълъг план.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от jori Разгледай мнение

                            Този ти пост нарушава техния Terms of Service, и следователно може би и на инвестора:
                            point is - АКо някой ти предлага да ти управлява парите проверявай внимателно и не се доверявай докато не видиш реални резултати.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                              E, нямаше ли някоя друга ( с приличен RAR) които да изпъкват над останалите, ако ти се иска да споделиш де...
                              Резултатите от част от тези стратегии са от преди години - и както казах сайтовете където ги пробвах една част просто ги купиха, други махнаха тази функционалност, така че за някой от тях не съм сигурен че и сега резултатите ще са такива.

                              Но в общи линии - не трябва да купувам неща които ако слушам Бен Греъм или Бъфет са подценени - пълни глупости са това, ако нещо е евтино ще става по-евтино.

                              Не трябва да купувам това което анализаторите казват че е стронг бай - тотална издънка са тези прогнози за дълъг период. Не съм го тествал тримесечие по тримесечие, просто бях направил един портфейл със стронг бай препоръки и бе един от най-зле представящите се портфейли в дълъг план.

                              Не трябва да търгувам на технически анализ в дълъг срок. Става само за спекула и то краткосрочна.

                              фундаментален анализ базиран на баланса - не работи - резултатите са в общи линии ужасни

                              фундаментален анализ базиран на съотношения - не работи - но все пак може да добута до пазарна доходност, ако човек не се засили много във валю

                              фундаментален анализ базиран на парични потоци, работи отлично - но доходността е близка до това което може да се очаква от пазара - то е и нормално защото това се използва най-масово

                              Ако навсякъде приказват че нещо е скъпо - НЕ ГО ШОРТИ. Ще загубиш.

                              Портфейл само от дивидентни компании НЕ се изплаща. Загубата на стойност е по-висока от получените дивиденти.

                              Порфейл от това какво купуват инсайдерите не дава добър резултат. И те си надценяват собствените компании.

                              В общи линии повечето диверсифицирани стратегии даваха около пазарна доходност - което бе очаквано. Но пък означаваше че няма смисъл да се занимавам с тях, като мога да си купя директно ETF.

                              Най-добри резултати даде стратегията да купувам това което купуват институционалните инвеститори. където имат голям на инвестиции от тях.

                              Другата стратегия която даде много добър резултат, но нея съм я тествал за по-малко време - вече в настоящето е да се купува това което валю инвеститорите приказват че трябва да се шорти. това трябва да мине и през мечи пазар, за да съм убеден че мога да я използвам.

                              Всички тези стратегии съм ги тествал с изчистени от други фактори неща. Т.е. опитвам се да вкарам само един максимум два фактора, за големи компании. И реално не са препоръка за каквото и да било. Хубаво е човек сам да си тества подобни стратегии, но отнема наистина много време


                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение
                                Аз лично не вярвам че някои може 1/ да реализира консистентно 50-100% годишно...
                                Възможна е такава огромна доходност... но само ако участваш в пирамида, или понци-схема.
                                По спомен, в периода на крипто-мания биткойна само за 2-3 месеца май имаше над хиляда процента доходност. И пирамидата на Мавроди е била със хиляди проценти доходност. Проблемът е, че всички тези схеми, които "дават" космическа доходност имат неприятното свойство да гърмят внезапно, и да завличат всички пари на балъците. И то баш тогава, когато хората най-малко очакват...

                                https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C...B2%D0%B8%D1%87
                                ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                                Коментар

                                Working...
                                X