IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

S&P 500 / NASDAQ (инвестиционни стратегии и макро)

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
    Почвам да се притеснявам, че след някой друг ден ще почнеш да ни чертаеш техника.
    Няма такава опасност
    Не съм от отрицателите на ТА ( все пак милиони се водят по него и човек ще не ще трябва се съобразява с тях), ама не съм и заклет фен.
    Интересуват ме главно няколко базисни неща само. Общ тренд, ака моментум, базисни нива подкрепи и съпротиви, RSI, ма 100 + 200 и...ми то попривършиха.
    Там разни вълнички, фибоначита и други подобни куци начета - мне, без миня.

    Има хора от форума де са на ти с ТА и правят пари само на тая база - халал да са им, заслужени. Аз не съм тоя тип.

    Коментар


    • И как така с тия опции таргетираш само 8% годишно на целия портфейл!

      Нали си чел The Big Short? Ония сополанковци Чарли и Джейми взимат дериват за $8,000 и само с една сделка правят $526,000. После с опции за $500,000 правят едни $5млн. И така с четири-пет врътки, за две години правят $12млн.

      И баба знае, че това е елементарно и достъпно за всеки със сметка в Schwab. Светът е пълен с милионери от борсата.

      Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
      Да, това със steamroll-a си e култово и се повтаря до втръсване ката ден.
      Та като стана дума за него - ето и малко статистика ( която ме интересуваше, понеже аз пускам на страйкове най малко 10% от пазарната цена, по често повече и то без да броя премията)
      За последните 50години ( 600 месеца) има всичко на всичко 7 месеца ( през 1980г, 1987, 1998, 2002, 2008, 2009 и 2002 Март) когато пазара на мес.база е падал с повече от 10%.
      Изключая 21.76% спад през окт1987г ( блек мъндей) , както и окт.2008 (-16.66) всички останали са в рамките на 10-11 до 14%.
      Излиза че вероятността да те сгази валяка е 7/600 = 1.166% месечно.
      И то ако не му избягаш, защитавайки позицията си, което е логично и задължително да направиш. Т.е. остават има няма 1, макс 2 случая на 50г. когато ще бъдеш сгазен, шанс около 0.16-0.30% месечно.
      Пък и по често да те гази - какво, оказваш се с акции дето харесваш на супер цени
      Когато навън се леят реки от кръв и властва страх и паника, баш като по учебник.

      https://www.marketvolume.com/analysi...erformance.asp

      Коментар


      • Почвам да се притеснявам, че след някой друг ден ще почнеш да ни чертаеш техника.

        В интерес на истината аз там теглих чертата. Не че е чак сложнотия някаква, ама прекаленото умуване и въртене е много вредно. А да заложа почти изцяло на техника, чисто по темперамент ми е чуждо.

        ===

        Как да е, внимавайте втората половина на септември. Изглежда, че през доста от годините следват едни от най-интересните седмици.
        Last edited by terziеv; 19.09.2021, 22:14.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
          Ще занулиш, ей! Събираш стотинки пред валяк!

          Малко по малко всички ще вденете, че борсовата игра е безобразно, направо обидно елементарна. Направо не мога да си простя колко късно се включих.
          Да, това със steamroll-a си e култово и се повтаря до втръсване ката ден.
          Та като стана дума за него - ето и малко статистика ( която ме интересуваше, понеже аз пускам на страйкове най малко 10% от пазарната цена, по често повече и то без да броя премията)
          За последните 50години ( 600 месеца) има всичко на всичко 7 месеца ( през 1980г, 1987, 1998, 2002, 2008, 2009 и 2002 Март) когато пазара на мес.база е падал с повече от 10%.
          Изключая 21.76% спад през окт1987г ( блек мъндей) , както и окт.2008 (-16.66) всички останали са в рамките на 10-11 до 14%.
          Излиза че вероятността да те сгази валяка е 7/600 = 1.166% месечно.
          И то ако не му избягаш, защитавайки позицията си, което е логично и задължително да направиш. Т.е. остават има няма 1, макс 2 случая на 50г. когато ще бъдеш сгазен, шанс около 0.16-0.30% месечно.
          Пък и по често да те гази - какво, оказваш се с акции дето харесваш на супер цени
          Когато навън се леят реки от кръв и властва страх и паника, баш като по учебник.

          https://www.marketvolume.com/analysi...erformance.asp

          Коментар


          • Ще занулиш, ей! Събираш стотинки пред валяк!

            Малко по малко всички ще вденете, че борсовата игра е безобразно, направо обидно елементарна. Направо не мога да си простя колко късно се включих.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
              Все повече налиташ на деривати.

              Но мене ми е много гот без тях.
              С дериватите е малко по-друга бирата.
              Ми нормално, като гледаш гората отстрани колко е гъста - мислиш си че е пълна с мечки.
              Съвсем логично - и аз до това лято бях така, преди да се позадълбая по темата. Имах някой друг опит с опциите и преди, ама доста рядко и не съм проявявал особен интерес към всички деривати.
              Малко храна за размишление по долу, не е агитация, всеки си решава сам.
              Кога ще постигнем консистентен съксес рейт над 94% колкото и да сме добри стокпикъри ? Дори и за големите известни батковци това е доста трудно.

              Имай предвид че мене 94% не ме задоволяват, когато откривам позиция с месечни путове ( главно такива продавам) гледам калкулатора да ми показва по скоро 96-98.

              Studies (and experience) show that the options buyer does not have a 50/50 chance of winning. They actually have a very high probability of losing. A study done using Chicago Mercantile Exchange ( CME ) data showed 83% of all options on stock indexes expired worthless.

              Remember that there is a winner for every losing options trade. If the buyer loses on 83% of these options that means the sellers win that often.
              CME data showed that 60% of calls expired worthless while 94% of puts expired worthless. This data shows that selling puts has a high probability of success.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                Сорка, Никола20, смесих ви Панталеев. Той май беше от американците.

                Щом е 5% не е страшно и спокойно можеш да забравиш. Ако ме засърбят ръцете аз лично бих продал половината позиция на 33+ И определено не бих купувал отново над 22. Не бих обаче продал цялата, дори да удари 80.
                Усетих се, че ни обърка. Да, Панталеев е в щатите и не се познаваме с него.

                За половината няма смисъл. Идеята ми в по-голяма степен е да ги взема на по-добра цена, отколкото да спечеля с 15% горница. Няма как да го направя без да ги продам всичките.
                Last edited by Никола20; 19.09.2021, 19:34.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                  Ама аз не те питам за борсови термини, а какво точно прави тази компания и защо ще се развива по-бързо и с повече печалби от конкурентите си.

                  Гледам, че правят някакъв analytics software (ама с малко повече data science и machine learning), продват най-вече на държавни организации, не са интергирани с други съществуващи софтуеъри и платформи и нямат добро сътрудничество с гигатнтите като IBM или Accenture, които биха им помогнали да си пробутат по-лесно софтуеъра и на големите корпорации. Палантир имат и конкуренти, но пише, че били по-добри от тях във визуализацията (ама това май най-лесно може да се копира).

                  Иначе откъм финанси, PLTR се продават на forward 2023 p/e от над 100. Печалбите на това нещо са в бъдещето. При тази оценка и промяна на сентимента PLTR могат да се сринат с 50%, че и повече. А ако някой от гинатите реши да ги глътне акциите може да се изстрелят на над +100%.

                  Май няма смисъл да пояснявам, че това не е моя тип компания.

                  А, да, и 5% от портфейла в нещо толкова спекулативно е ужасно много дори да си решил стратегията ти да е спекулативен растеж с печалби в бъдещето от типа на Кати Уудс.
                  Е, виждаш ли колко добре си го написал? Аз не мога по този начин.

                  За forward p/e също си прав. Аз понеже не разбирам към момента от това, ми е достатъчно да видя приходите за изминалата година и настоящата пазарна капитализация. Ами...несъответствие има явно. И въпреки всичко, акцията при начална цена 7.50, уверено стои между 22 и 25.

                  И за другото съм съгласен, че вероятните им печалбите са в бъдещето, даже мисля, че не в много близкото такова. Ама някак все се сещам за Нвидия и как се чудех защо, по дяволите, тази акция расте толкова неправомерно, а как се промениха нещата глобално.

                  Знам, че не са твоя тип компания. За мен, ти си може би най-консервативния инвеститор тук, в най-добрия смисъл. Ако правех портфейл за децата си, щях да ти го поверя без колебание.

                  Но...аз харесвам риска и в тези мащаби мога да си го позволя. 5% наистина биха били немалка позиция за такъв тип компания, но в голям портфейл. Моят е скромен, и сумата, олицетворяваща тия 5% ми изглежда съвсем нормална.

                  П. П. Първият коментар го писах, защото просто искам да споделя с някого, нещо свързано с борсата. От моите познати, нито един няма и грам интерес.
                  Last edited by Никола20; 19.09.2021, 19:34.

                  Коментар


                  • Ама аз не те питам за борсови термини, а какво точно прави тази компания и защо ще се развива по-бързо и с повече печалби от конкурентите си.

                    Гледам, че правят някакъв analytics software (ама с малко повече data science и machine learning), продват най-вече на държавни организации, не са интергирани с други съществуващи софтуеъри и платформи и нямат добро сътрудничество с гигатнтите като IBM или Accenture, които биха им помогнали да си пробутат по-лесно софтуеъра и на големите корпорации. Палантир имат и конкуренти, но пише, че били по-добри от тях във визуализацията (ама това май най-лесно може да се копира).

                    Иначе откъм финанси, PLTR се продават на forward 2023 p/e от над 100. Печалбите на това нещо са в бъдещето. При тази оценка и промяна на сентимента PLTR могат да се сринат с 50%, че и повече. А ако някой от гинатите реши да ги глътне акциите може да се изстрелят на над +100%.

                    Май няма смисъл да пояснявам, че това не е моя тип компания.

                    А, да, и 5% от портфейла в нещо толкова спекулативно е ужасно много дори да си решил стратегията ти да е спекулативен растеж с печалби в бъдещето от типа на Кати Уудс.

                    Първоначално изпратено от Никола20 Разгледай мнение
                    Мишо, донякъде си прав, че се занимавам с ала-бала. Не мога да ти отговоря за текущото и бъдещо представяне на компанията с борсови термини като: "IV, "EBITDA, "EPS" и останалите важни.

                    Имам акции, защото вярвам, че компанията ще расте и ще се развива. Мисля да ги продам (?), за да изкарам 15-20% печалба и най-вече, защото мисля, че ще мога да си ги купя обратно на по-добра цена.
                    Склонен съм да поема риска да не ми се получи обратното купуване.
                    Last edited by Money; 19.09.2021, 18:46.

                    Коментар


                    • Сорка, Никола20, смесих ви Панталеев. Той май беше от американците.

                      Щом е 5% не е страшно и спокойно можеш да забравиш. Ако ме засърбят ръцете аз лично бих продал половината позиция на 33+ И определено не бих купувал отново над 22. Не бих обаче продал цялата, дори да удари 80.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение
                        Ники, ти можеш ли да кажеш три-четири изречения за Палантир? Какво точно правят, колко са успешни и защо. По-добри ли са от конкурентите и в какво? Имат ли някъв advanatge, който конкурентите им не могат да имат и защо. Как виждаш бъдещето им и какви са рисковете.

                        Защото ако не можеш, за мене ти се занимваш с ала-бала и просто стреляш на посоки.
                        Мишо, донякъде си прав, че се занимавам с ала-бала. Не мога да ти отговоря за текущото и бъдещо представяне на компанията с борсови термини като: "IV, "EBITDA, "EPS" и останалите важни.

                        Имам акции, защото вярвам, че компанията ще расте и ще се развива. Мисля да ги продам (?), за да изкарам 15-20% печалба и най-вече, защото мисля, че ще мога да си ги купя обратно на по-добра цена.
                        Склонен съм да поема риска да не ми се получи обратното купуване.

                        Коментар


                        • Ако някой твърди, че недостига на газ у Европа не е в много голяма степен чиста пазарна манипулация от страната на Кремъл... трудно ще ми е да повярвам.




                          But Gazprom’s critics counter that it only takes a small swing in the balance of supply and demand in commodity markets for prices to soar or sink. The key part of their argument is that supplies to north-west Europe from Russia have, on average, been lower this year than before the pandemic

                          ...

                          A spokesperson for Russian president Vladimir Putin also said this week that starting up Nord Stream 2 would make more gas available, including in the spot market.

                          ...

                          Critics say the strongest evidence that Gazprom is playing a dangerous game with the market can be found in the data on European storage. Despite total storage being lower than normal, European energy companies have broadly managed to top up inventories at facilities they control to a reasonable level. Most of the storage in Europe that has not been filled is actually controlled by Gazprom itself.

                          By leaving its own storage facilities in Europe at very low levels, Gazprom is effectively declining to supply itself, and signalling to the industry that the market will be tight. Such actions can spook the market even if Gazprom is supplying its long-term customers.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от terziеv Разгледай мнение
                            Никола20 , в момента pltr не е толкова евтин, за да го отиграеш на сигурно. Винаги е била меме тази акция, така че това не важи като аргумент. Може да избухне в почти всеки момент, както и се случваше няколко пъти.

                            Щом вярваш в компанията, просто вземи едни 200 бройки. Половината ги забравяш и чакаш да стигнат 1000 долара парчето, останалите ги въртиш щом те сърбят ръцете.

                            Като цяло дългосрочно компанията е сигурна инвестиция. Нищо чудно обаче с години да се закучи под 40.

                            Ако искаш просто да отиграеш нещо бързо за 10-20% - x / clf. Още в понеделник обаче.

                            Оня ден бях на годишен технически и човека каза, че с месеци не могат да намерят джанти. А преди две седмици взех последните две гуми моя размер от склада на Нира....

                            Аз като изявен лудит повече вярвам на лъжливите си очи, а pltr не мога да го видя. Ти нали беше в САЩ. В супера как са нещата?

                            добавка - гледай свагистокс. Не бих вярвал на новини за wsb.
                            Не съм го написал ясно и може би затова не си ме разбрал. Имам акции на Палантир от февруари тази година. Купувах на два пъти - на 32+ и на 25+. Средна - 28.58. Заемат 5% от наличния порртфейл.
                            И ако щях да взимам 200 бр., щеше да е на 17 и нещо, когато ги шортиха. Но...отмина моментът.

                            Иначе нямам никакъв свободен кеш, нито мисля да наливам още тази година. Така че, не става въпрос да търся да купя нещо, за да изкарам каквито и да било проценти печалба.

                            В България живея. В щатите още не съм ходил.
                            Last edited by Никола20; 19.09.2021, 12:25.

                            Коментар


                            • Да, да. Рейтингите обаче не са виновни сами по себе си. Зависи как ги "изполваш".

                              Ако се замислиш, големите тек компании са с преобладаващ overweight рейтинг от 2012 насам и наистина се представят доста добре от тогава до сега.

                              От друга страна личните размишления и игнора на рейтнигите може също да изиграе много лоша шега. И отново можеш да питаш Равния за това. Примерно прогнозите за Епъл или Гилиъд от 2015-2016. А също и за Старбъкс и доста други, които направиха точно обратното на личните размишления, а дългосрочно се представиха приблизително както очакваха анализаторите.



                              Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение
                              РБС решили да даунгрейднат, ма не ми пука....една от най губещите игри е да играеш по свирката на анализаторите и техните ъп/даунгрейдове.
                              Равния ако бе тука щеше да го потвърди.

                              Коментар


                              • Ники, ти можеш ли да кажеш три-четири изречения за Палантир? Какво точно правят, колко са успешни и защо. По-добри ли са от конкурентите и в какво? Имат ли някъв advanatge, който конкурентите им не могат да имат и защо. Как виждаш бъдещето им и какви са рисковете.

                                Защото ако не можеш, за мене ти се занимваш с ала-бала и просто стреляш на посоки.


                                Първоначално изпратено от Никола20 Разгледай мнение
                                Имам чуденка за Палантир PLTR.
                                Вчера четох в платформата, че редитци и може би и бетсовци са харесали акцията.
                                Съдейки по движението на цената, явно е вярно.
                                И сега, иде ред на въпросите:

                                забравили ли са фондовете ГМЕ и АМС? Дали да не им натрият носленцата на простите хора и да не участват в кампанията до към 35-40 усд и после да ги сринат, за да купят на 22-25?

                                щортърите на коя цена ще се включат в кампанията (не се чудя дали) и колко дискаунт ще търсят?

                                Моето решение при случване на горните предпоставки е да изчакам до 34,50 и да продам (ако се стигне до там, естествено) и после да се опитам да купя на 25-26. Нстоящата ми цена е 28.58, така че новата такава определено ще ми е по-удобна за държане. Не съм се отказал от г-н Тийл, ама нещо минава време, а ситуацията е една тегава...Малко движение няма да навреди.

                                П.П. За другата тема го гласих, ама нещо се обърках. Смесих походка с учителско и ей ти грешка

                                Коментар

                                Working...
                                X