IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Американски акции

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Аназли за феновете на RobinHOOD , защо скочи с 100% (няколко дни след неубедителното IPO на NASDAQ).
    Във видеото има анализ на вероятността за дългосрочен растеж на тази мразенa на Wall Street компания.

    https://www.youtube.com/watch?v=u9bPwOElUxA
     

    Коментар


    • Първоначално изпратено от runningdog1 Разгледай мнение
      Здравейте,
      Нов съм и още се образовам, но съм се насочил към инвестиране в акции. Възникнаха обаче някои въпроси във връзка с условията при търговия с такива в България. Дотук съм събрал следното инфо от други теми във форума, поправете ме, ако греша:
      1. Всяка година се декларират всички притежавани акции в ГДД;
      2. Декларират се и затворените позиции за съответната година; (10% данък върху печалба)
      3. Декларират се и получените дивиденти (5%, но те се облагат при източника, така че само се вписват и няма данък върху тях)
      Аз съм начинаещ и не работя с големи суми, съмнявам се, че до края на годината ще имам повече от няколко стотин лева инвестирани - просто пробвам. Въпросът ми е следния. Ако взема да купувам и продавам много често от НАП ще ми направят ли проблем? Т.е. да не трябва да се регистрирам като Ет и тн. Пак казвам, става дума за суми от под 1000 лв на този етап. Четох някъде за оборот 50 000лв, който аз няма как да достигна. За това ли се отнася?
      Друго нещо, което се сещам. Ако инвестирам в ETF, него го декларирам в същите графи при акциите? Или има някаква разлика?
      И за ГДД - вярно ли е, че имало само 5 графи за деклариране на акции. Ако имам повече?
      Благодаря много, малко лаишки въпроси, знам, но просто гледам да съм изряден на края на годината.
      Съвет от мен.
      1. Това че започваш с малко пари не бива да те притеснява, заядливци има колкото искаш. И с $500 долара пак можеш спокойно да си правиш инвестиции и да си добавяш и след няколко години да си събереш прилична сума, ако инвестираш умно (не се лакомиш да играеш непрекъснато, а купуваш и чакаш с години)(сега да не ме нападнете другите - човекът каза че е нов! Да може да се играе и много, но от някой, който е по-навътре в нещата).
      2. Данъчните декларации в никакъв случай не трябва да те притесняват, особено ако играеш с малко пари. Джиткай си, гледай си живота, данъчните декларации лесно се попълват. Толкова много изписано няма никакъв смисъл. ИГРАЙ си и се кефи, това е! Не ги мисли толкова тия работи.
      The best things in life are free. The second best things are very expensive!
      не е препоръка

      Коментар


      • Това са много интересни юридически въпроси ако ще пишеш докторска дисертация по securities law, но не е хубаво да се правиш на интересен пред данъчните

        Въпросът възниква на практика при фалит на брокер

        Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
        vstoykov ако ти се занимава, следващите неща за изясняване:

        1. При положение че акоциите не се водят на твое име никъде извън брокера, те смятат ли се за твои?
        2. Ако ползваш маргин акаунт дори техническото време за сетълмънт липсва и не е известно в кой момент акциите "са твои" и в каква част са просто залог
        3. (Голи) къси продажби как следва да се декларират при положение че не в никой момент не притежаваш акциите?

        4. Опциите и фючърсите как следва да се декларират?

        Коментар


        • Дали тази компанията на Питър Тийл ще надмине Microsoft. Интересна история в това видео:
          https://youtu.be/84gmNeFpfV4

           

          Коментар


          • 1.) Друга интересно какво пишем в приложение 8 за ADR акциите. Примерно газпром руска компания търгувана на лондоската борса в долари. Или NIO китайска компания търгувана в САЩ в долари.

            2.) Сплитовете мисля че не водят до данъчно събитие вие какво мислите. Какво попълваме в декларация номер 8 предполагам новата цена. Днес един etf ми направи сплит който съм купил миналата година имам 10 акции сега гледам имам 20 акции
            https://i.ibb.co/qB7VpBP/1.jpg.
            http://www.proflashgame.com

            Коментар


            • Първоначално изпратено от qnidopi Разгледай мнение
              Това не е вярно
              Аз доказах, че това, което пиша е вярно като цитирах текста на закона.

              Първоначално изпратено от 20000леваЗАПЛАТА Разгледай мнение
              vstoykov ако ти се занимава, следващите неща за изясняване:

              1. При положение че акоциите не се водят на твое име никъде извън брокера, те смятат ли се за твои?
              2. Ако ползваш маргин акаунт дори техническото време за сетълмънт липсва и не е известно в кой момент акциите "са твои" и в каква част са просто залог
              3. (Голи) къси продажби как следва да се декларират при положение че не в никой момент не притежаваш акциите?
              4. Опциите и фючърсите как следва да се декларират?

              1. Ако си действителен собственик на акциите - декларираш ги. Тоест - декларират се. Законът не прави разлика точно как ги притежаваш (къде точно пише, че ти си техен действителен собственик).

              2. Това не е въпрос и не разбирам смисъла му.

              3. Силно се съмнявам, че активът, който е продаден накъсо е акции. Договорите за разлика не се декларират като притежавани. Ако наистина е възможна къса продажба на акции според мен няма как да се декларира притежание на акции, защото в нито един момент акциите не се притежават реално. В резултат на покупката нямаме притежание на акции, а връщане на продадени накъсо акции. Тоест според мен покупката на накъсо продадени акции не води до притежаването им - те директно се връщат обратно на собственика.

              Тоест аз не бих декларирал притежавани акции във връзка с такива сделки. Силно се съмнявам, че данъчните при проверка ще се занимават да ви пишат АУАН за това. Ако проверката/ревизията не е "поръчкова" (такава, която цели да ви навреди).

              4. В закона не е предвиден специален начин за декларирането им, би трябвало да се декларират така както се декларират договорите за разлика. (Притежанието им не се декларира, декларира се печалбата/загубата.)

              Ако опцията вместо да се продаде доведе до покупка/продажба на някакъв друг актив (акции например) - отварянето и затварянето на позицията с акции се третира както всяка друга покупка-продажба на акции.

              Логично е упражняването на опция, която е купена преди това, да се разглежда като продажба на цена нула. Но тъй като в закона това не е предвидено може да се наложи загубата от тази сделка да не се осчетоводи като загуба. Защото единствения начин това да стане е да се декларира продажба. А упражняването на опцията не е продажба. От което следва, че загубата от покупка на опцията не участва в данъчната основа...

              За да се избегне този проблем е логично да се избягва упражняването на опции (само да се купуват и продават опции - защото това е пределно ясно как се декларира).

              5. (Незададен въпрос). Дивидентите по договори за разлика не е много ясно според закона как се декларират. Може да се наложи да се декларират като "други" (което води до облагане със здравна осигуровка 8% и данък 10%). Писах тук за този проблем.
              Last edited by vstoykov; 21.01.2021, 02:12.
              Два прости метода за легално намаляване на данъците

              Коментар


              • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                еми с тоя капитал 1 акция ще купиш ако не е от скъпите.
                Зависи от акциите, разбира се, но поне 5 като за начало. Нататък ще му мислим.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от runningdog1 Разгледай мнение

                  Не става дума за огромни печалби, пак казвам - любопитство. В най-добрия случай не очаквам повече от 7-10%. Просто занимавка.
                  еми с тоя капитал 1 акция ще купиш ако не е от скъпите.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                    и колко мислиш да печелиш на година?
                    Не става дума за огромни печалби, пак казвам - любопитство. В най-добрия случай не очаквам повече от 7-10%. Просто занимавка.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от runningdog1 Разгледай мнение

                      Правя го главно от чист интерес и любопитство. Иначе при положение, че нямам такси и комисионни от брокера, какви други разходи? Разбира се, освен ако не съм на загуба с позициите си, хаха.
                      и колко мислиш да печелиш на година?

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                        Най-честата грешка е при декларирането на притежаваните акции.
                        Това не е вярно. Също така, примерът в посоченият линк:
                        "Всяка „порция“ акции се декларира на отделен ред. Например, ако попълвате декларация за 2019 година и сте купили 10 акции през 2018 година (които сте продали през 2019 година), 30 акции през 2019 година, продали сте ги, после пак сте купили 30 акции, пак сте ги продали, купили сте 40 акции - ще трябва да напишете това на 4 реда:"
                        също е неверен.

                        Декларира се само това, което притежаваш към 31.12. в Приложение 8. Това, което си продал ще фигурира в редовете, където се калкулира финансовият резултат от сделките (Приложение 5). Акциите купение през 2018 ще фигурират ГДД подадена през 2019 в Приложение 8, като притежавани към 31.12.2018. В ГДД подавана през 2020 ще има 3 реда в Приложение 5 (за затворените сделки) и 1 ред Приложение 8 (за последната сделка за 40 акции).

                        Грешен цитат от твоя блог: Интернет се срещат грешни съвети да се декларират само акциите, които са притежавани към 31 декември. В закона няма предвидено изключение, което позволява да не се декларират акциите, притежавани към 1 януари, 2 януари, 3 януари .... 29 декември, 30 декември.

                        За НАП продадените акции не ги притежаваш. Притежавал си ги за някаквъ период (и си декларирал притежанието им към края на всяка календарна година), но след като си се освободил от тях, НАП се интересува от финансовия резулат от сделката (Приложение 5).

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

                          С няколко стотин лева не си заслужава разправията.Разходите ще са повече от приходите.
                          Правя го главно от чист интерес и любопитство. Иначе при положение, че нямам такси и комисионни от брокера, какви други разходи? Разбира се, освен ако не съм на загуба с позициите си, хаха.

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от runningdog1 Разгледай мнение
                            Благодаря за изчерпателния отговор!
                            Тоест въпросът с ETFs не е изяснен в закона... Ако някой от форума има опит с тях, ще се радвам да сподели дали ги декларира и как точно.
                            При ИП без комисионни и такси (аз ползвам Trading212) няма проблем да си продавам и купувам акции, колкото си желая през годината, при положение, че не са сделки за хиляди.
                            С няколко стотин лева не си заслужава разправията.Разходите ще са повече от приходите.

                            Коментар


                            • Благодаря за изчерпателния отговор!
                              Тоест въпросът с ETFs не е изяснен в закона... Ако някой от форума има опит с тях, ще се радвам да сподели дали ги декларира и как точно.
                              При ИП без комисионни и такси (аз ползвам Trading212) няма проблем да си продавам и купувам акции, колкото си желая през годината, при положение, че не са сделки за хиляди.

                              Коментар


                              • vstoykov ако ти се занимава, следващите неща за изясняване:

                                1. При положение че акоциите не се водят на твое име никъде извън брокера, те смятат ли се за твои?
                                2. Ако ползваш маргин акаунт дори техническото време за сетълмънт липсва и не е известно в кой момент акциите "са твои" и в каква част са просто залог
                                3. (Голи) къси продажби как следва да се декларират при положение че не в никой момент не притежаваш акциите?
                                4. Опциите и фючърсите как следва да се декларират?
                                Last edited by 20000леваЗАПЛАТА; 05.07.2020, 18:19.

                                Коментар

                                Working...
                                X