IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

    Аз бих направил един Golden Butterfly:
    20%: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00B5BMR087
    20%: SPDR Russell 2000 US Small Cap UCITS ETF https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00BJ38QD84
    20%: Invesco Physical Gold A https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=DE000A1MECS1
    40%: JPMorgan BetaBuilders US Treasury Bond UCITS ETF USD (acc) https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00BJK9HH50 (горе-долу като да имаш по 20% Short-term bonds и 20% Long-term bonds)

    Тук e описано как се сглобява и как се е представяло в исторически план: https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/

    Но аз бих изчакал да видим накъде сме тръгнали, че с тия търговски войни, брекзити, Ирански простотии и прочие, а и лошите leading индикатори идващи отвъд океана, може би е добре да изчакаш S&P-то да спихне с 50% както от октомври 2007-ма до март 2009-та.

    Но и твоят е вариант. Просто аз обичам да имам и злато.

    Харесва ми, че си си избрал ETF-и domiciled в Ирландия (ЕС) (а не примерно в Люксембург, Швейцария или остров Ман) и че са accumulating, няма да се занимаваш да пишеш дивиденти в декларацията. И аз само такива диря.

    Направил съм си го този бътърфлай в на Интерактив Paper Trading-га и си го гледам само за сега. Можеш и в JustETF да си направиш такъв фейк портфейл и да си го погледаш известно време: https://imgur.com/a/lsP2tJx
    ++
    Добър съвет е даден тук.

    Нещо подобно е и пф на малкия ми син дето водя, което също е с поне 15-20г хоризонт.
    В моя вариант смол капс са заменени от qqq, a има и по 18% злато, LTT + TIP. Остатъка от 6% е в 1 качествен рейт - VTR.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
      Имало е случаи когато от НАП твърдят, че доходите от търговия с финансови инструменти следва да се облага с 15%, а не с 10%. Според НАП дефинирането на едно физическо лице като търговец не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на Търговския закон. Когато физическото лице осъществява търговски сделки, не е от значение дали то е манифестирало или не участието си в тях като едноличен търговец: сделките го определят като такъв, а не то определя сделките като търговски.

      Неяснотата в тълкуването на закона според мен е проблемна. Подал съм сигнал в Министерството на финансите за този и други проблеми с данъчното законодателство, писах за това в тази публикация от блога "Финансовите услуги и червената лента".
      Аз нарочно пазарувам само на регулиран пазар в ЕС -- Xetra, Borsa Italiana, Euronext Amsterdam. Не искам да се занимавам с данъци. Но те след 10 години могат да сменят закона 10 пъти, така че....

      Иначе, ето какво пише в хелпа на ИБ: https://www.interactivebrokers.com/e...tselection.htm

      Яко, имат си Tax Optimizer където можеш да кажеш как да ги продава -- FIFO, LIFO, etc, даже може да му кажеш специфичен лот че искаш да продадеш. Супер е: https://www.interactivebrokers.com/e...atchmethod.htm
      Last edited by hamorphis; 08.10.2019, 11:11.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

        В декларацията за 2019 (която се подава през 2020) пишеш, че си притежавал и трите порции акции (на три отделни реда). В декларацията за 2020 година - пишеш същото, което и в предишната декларация (в таблицата за притежавани акции - тези, които си ги продал през 2020 година си ги притежавал през 2020 година и затова пак ги пишеш). Чак в декларацията за 2021 година (която се подава през 2022 година) няма нужда да пишеш първата порция акции, които си продал през 2020 година.

        Според мен, в случай че ИП ги усреднява, нямаш право да "решаваш" кои си продал, а следва да усредняваш при всяка промяна в позицията за целите на декларирането на доходите от продажба на акции (ако се налага - ако акциите се търгуват на борси извън европейските - напр. на сащанските борси, на руските борси и т.н. - за европейските борси и БФБ не се налага да го мислиш, защото доходите от продажба на акции на тези борси не се облагат).

        Ето го текста от ЗДДФЛ:



        Ако си сигурен, че платформата за търговия не може да разграничи кои акции точно продаваш - усредняваш (за целите на декларирането на дохода от продажбата на акции).

        Обаче за целите на декларирането на притежаваните акции усредняването няма смисъл, защото си длъжен да пишеш датата на придобиване. Няма как да напишеш "средна" дата на придобиване, нали?

        Ето как изглежда таблицата в данъчната декларация:




        Тогава трябва да решиш LIFO или FIFO да ползваш. Законът мълчи (или го пише в някой друг закон, който не съм чел). Следователно избираш по-логичния метод - първо продаваш тези, които си купил първоначално (най-старите) - т.е. FIFO.

        В САЩ по подразбиране се ползва FIFO за смятане на дължимите данъци (вж. "The FIFO method is the default for the IRS"). Значи приемаме, че това е логичния стандарт, който ще се ползва. Може нещо в международните счетоводни стандарти да пише за това, счетоводителите да кажат.




        Интересен въпрос.

        До сега съм декларирал общата цена на придобиване на всички акции. Не помня дали бях питал счетоводител или сам реших така, но откакто попълвам данъчни декларации го пиша така.

        Нито в закона, нито в инструкциите за попълване на годишната данъчна декларация е изрично и ясно написано, че се пише цената на придобиване на цялата порция акции. Обаче в другата таблица се пише цената на придобиване на цялата порция акции (от съответния ред) и е логично и в тази таблица да е така.

        Ето го текста от указанията за попълване:



        Още един проблем:



        Според НАП това не е правилно (за физически лица), защото в ЗДДФЛ не пише никъде, че разходите за такси и комисионни участват в изчисляване на данъчната основа.

        Разбира се, може от НАП да грешат в тълкуването на закона, обаче това може да го каже само съдът (при обжалване на АУАН). Не ми е известно каква е съдебната практика.


        И това също може да се окаже не така (според НАП) в някои случаи:



        Имало е случаи когато от НАП твърдят, че доходите от търговия с финансови инструменти следва да се облага с 15%, а не с 10%. Според НАП дефинирането на едно физическо лице като търговец не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на Търговския закон. Когато физическото лице осъществява търговски сделки, не е от значение дали то е манифестирало или не участието си в тях като едноличен търговец: сделките го определят като такъв, а не то определя сделките като търговски.

        Неяснотата в тълкуването на закона според мен е проблемна. Подал съм сигнал в Министерството на финансите за този и други проблеми с данъчното законодателство, писах за това в тази публикация от блога "Финансовите услуги и червената лента".
        Благодаря ти. Това сега ще си го запазя като ПДФ и ще си го сейвна за вечни времена.

        Хипер много инфо на едно място си събрал -- жив да си! Още веднъж -- БЛАГОДАРЯ!

        Коментар


        • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
          Значи ако съм разбрал правилно. Давам пример:

          №1 2019 Купувам 5 акции на цена 10
          №2 2019 Купувам 5 акции на цена 15
          №3 2019 Купувам 5 акции на цена 20

          2020 Продвавам 10 акции.

          Понеже Interactive Brokers ти ги слага всички в една позиция (кюп демек 15 броя) аз си решавам, че съм продал №1 и №2 и смятам средната цена като 12.50. В декларацията за 2020 все пак пиша, че съм притежавал №1 и №2, пиша че съм ги продал, но в декларацията вече за 2021 вече спирам да ги пиша. Пиша само №3 защото продължавам да си ги държа.

          Прав ли съм?
          В декларацията за 2019 (която се подава през 2020) пишеш, че си притежавал и трите порции акции (на три отделни реда). В декларацията за 2020 година - пишеш същото, което и в предишната декларация (в таблицата за притежавани акции - тези, които си ги продал през 2020 година си ги притежавал през 2020 година и затова пак ги пишеш). Чак в декларацията за 2021 година (която се подава през 2022 година) няма нужда да пишеш първата порция акции, които си продал през 2020 година.

          Според мен, в случай че ИП ги усреднява, нямаш право да "решаваш" кои си продал, а следва да усредняваш при всяка промяна в позицията за целите на декларирането на доходите от продажба на акции (ако се налага - ако акциите се търгуват на борси извън европейските - напр. на сащанските борси, на руските борси и т.н. - за европейските борси и БФБ не се налага да го мислиш, защото доходите от продажба на акции на тези борси не се облагат).

          Ето го текста от ЗДДФЛ:

          Когато финансови активи от един вид, издадени от едно лице, са с различни цени на придобиване и впоследствие се продава част от тях и не може да бъде доказано коя част се продава, цената на придобиване на всеки един от тях е средно претеглената цена, определена въз основа на цената на придобиване на държаните към датата на продажбата финансови активи от същия вид и издател.
          Ако си сигурен, че платформата за търговия не може да разграничи кои акции точно продаваш - усредняваш (за целите на декларирането на дохода от продажбата на акции).

          Обаче за целите на декларирането на притежаваните акции усредняването няма смисъл, защото си длъжен да пишеш датата на придобиване. Няма как да напишеш "средна" дата на придобиване, нали?

          Ето как изглежда таблицата в данъчната декларация:




          Тогава трябва да решиш LIFO или FIFO да ползваш. Законът мълчи (или го пише в някой друг закон, който не съм чел). Следователно избираш по-логичния метод - първо продаваш тези, които си купил първоначално (най-старите) - т.е. FIFO.

          В САЩ по подразбиране се ползва FIFO за смятане на дължимите данъци (вж. "The FIFO method is the default for the IRS"). Значи приемаме, че това е логичния стандарт, който ще се ползва. Може нещо в международните счетоводни стандарти да пише за това, счетоводителите да кажат.


          Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
          Off-topic: В данъчната декларация като напиша че съм купил 10 акции на еди коя си дата, после в колоната "Цена на придобиване" цената за 1 акция ли пиша или общата сума която съм платил. Ако съм купил 10 акции по 10 евро всяка -- какво пиша 10 или 100?

          Сори за тъпия въпрос, ама от долу в бележките не пише ясно цена за 1 акция ли искат или общата цена.
          Интересен въпрос.

          До сега съм декларирал общата цена на придобиване на всички акции. Не помня дали бях питал счетоводител или сам реших така, но откакто попълвам данъчни декларации го пиша така.

          Нито в закона, нито в инструкциите за попълване на годишната данъчна декларация е изрично и ясно написано, че се пише цената на придобиване на цялата порция акции. Обаче в другата таблица се пише цената на придобиване на цялата порция акции (от съответния ред) и е логично и в тази таблица да е така.

          Ето го текста от указанията за попълване:

          В Част І се описва информация за притежаваните от местни физически лица акции и дялови участия в дружества в чужбина, като в колона 2 се посочва държавата, в която е регистрирано съответното дружество, а в колона 3 - броят на акциите или дяловете. В колона 4 се вписва датата на придобиване на съответните акции или дялове, а в колони 5 и 6 - цената на придобиването им в съответната валута и в български левове.
          Още един проблем:

          Първоначално изпратено от Сайтът на Елана
          С разходите по сделките (транзакционните разходи) се увеличават цените на придобиване, респективно намаляват се продажните цени на финансовите активи.


          Според НАП това не е правилно (за физически лица), защото в ЗДДФЛ не пише никъде, че разходите за такси и комисионни участват в изчисляване на данъчната основа.

          Разбира се, може от НАП да грешат в тълкуването на закона, обаче това може да го каже само съдът (при обжалване на АУАН). Не ми е известно каква е съдебната практика.


          И това също може да се окаже не така (според НАП) в някои случаи:

          Първоначално изпратено от Сайтът на Елана
          Размерът на данъчната ставка, с изключение на доходите от дивиденти, е 10% за всички доходи от финансови инструменти.
          Имало е случаи когато от НАП твърдят, че доходите от търговия с финансови инструменти следва да се облага с 15%, а не с 10%. Според НАП дефинирането на едно физическо лице като търговец не следва да се обвързва единствено с наличието или липсата на регистрация по реда на Търговския закон. Когато физическото лице осъществява търговски сделки, не е от значение дали то е манифестирало или не участието си в тях като едноличен търговец: сделките го определят като такъв, а не то определя сделките като търговски.

          Неяснотата в тълкуването на закона според мен е проблемна. Подал съм сигнал в Министерството на финансите за този и други проблеми с данъчното законодателство, писах за това в тази публикация от блога "Финансовите услуги и червената лента".

          Last edited by vstoykov; 07.10.2019, 19:25.
          Два прости метода за легално намаляване на данъците

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Bf109 Разгледай мнение

            Доколкото знам IBKR ползват FIFO метод - first in, first out. Първо се продават тия които си купил първи.
            Вероятно. Но не ми разбива позицията по сделки, а я окрупнява. Със средна цена на придобиване. Иначе си има стейтмънт в пдф ако искаш за всички сделки -- дата, цена, етц.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение

              Аз бих направил един Golden Butterfly:
              20%: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00B5BMR087
              20%: SPDR Russell 2000 US Small Cap UCITS ETF https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00BJ38QD84
              20%: Invesco Physical Gold A https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=DE000A1MECS1
              40%: JPMorgan BetaBuilders US Treasury Bond UCITS ETF USD (acc) https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00BJK9HH50 (горе-долу като да имаш по 20% Short-term bonds и 20% Long-term bonds)

              Тук e описано как се сглобява и как се е представяло в исторически план: https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/

              Но аз бих изчакал да видим накъде сме тръгнали, че с тия търговски войни, брекзити, Ирански простотии и прочие, а и лошите leading индикатори идващи отвъд океана, може би е добре да изчакаш S&P-то да спихне с 50% както от октомври 2007-ма до март 2009-та.

              Но и твоят е вариант. Просто аз обичам да имам и злато.

              Харесва ми, че си си избрал ETF-и domiciled в Ирландия (ЕС) (а не примерно в Люксембург, Швейцария или остров Ман) и че са accumulating, няма да се занимаваш да пишеш дивиденти в декларацията. И аз само такива диря.

              Направил съм си го този бътърфлай в на Интерактив Paper Trading-га и си го гледам само за сега. Можеш и в JustETF да си направиш такъв фейк портфейл и да си го погледаш известно време: https://imgur.com/a/lsP2tJx
              Ще направя следния експеримент. На 03.10.2019 направих Golden Butterfly portfolio за 100К EUR в Paper Trading акаунта си в ИБ. Ще поствам как се развива това нещо. Пак казвам, това е само на хартия.

              https://imgur.com/a/h1TDVml

              Коментар


              • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                Значи ако съм разбрал правилно. Давам пример:

                №1 2019 Купувам 5 акции на цена 10
                №2 2019 Купувам 5 акции на цена 15
                №3 2019 Купувам 5 акции на цена 20

                2020 Продвавам 10 акции.

                Понеже Interactive Brokers ти ги слага всички в една позиция (кюп демек 15 броя) аз си решавам, че съм продал №1 и №2 и смятам средната цена като 12.50. В декларацията за 2020 все пак пиша, че съм притежавал №1 и №2, пиша че съм ги продал, но в декларацията вече за 2021 вече спирам да ги пиша. Пиша само №3 защото продължавам да си ги държа.

                Прав ли съм?
                Доколкото знам IBKR ползват FIFO метод - first in, first out. Първо се продават тия които си купил първи.

                Коментар


                • Значи ако съм разбрал правилно. Давам пример:

                  №1 2019 Купувам 5 акции на цена 10
                  №2 2019 Купувам 5 акции на цена 15
                  №3 2019 Купувам 5 акции на цена 20

                  2020 Продвавам 10 акции.

                  Понеже Interactive Brokers ти ги слага всички в една позиция (кюп демек 15 броя) аз си решавам, че съм продал №1 и №2 и смятам средната цена като 12.50. В декларацията за 2020 все пак пиша, че съм притежавал №1 и №2, пиша че съм ги продал, но в декларацията вече за 2021 вече спирам да ги пиша. Пиша само №3 защото продължавам да си ги държа.

                  Прав ли съм?

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение

                    Разгледай какви са възможностите на платформата. Например на Делтасток има два режима (превключват се от един checkbox) - дали като купиш още финансови инструменти да ти ги смята средно или да отваря нова позиция като при продажба задаваш от коя позиция колко продаваш.

                    Цената на придобиване трябва да я знаеш за да я пишеш на две места - в таблицата с притежавани акции и в таблицата с продажби (на всеки ред се пише както продажната цена, така и цената на придобиване).

                    Помисли малко и ще стигнеш до извода, че усредняване е допустимо когато платформата не прави разлика между това кои акции продаваш - тези купени първия път или тези купени втория път (на друга цена). В закона беше ясно написано (ако не са го променили) - пише се средната цена, ако не можеш да разбереш кои точно акции продаваш (защото платформата за търговия ги вкарва в общия кюп и усреднява цената на придобиване).

                    Ако платформата за търговия разграничава акциите - не можеш да правиш усредняване (в таблицата за продажбите на акции).

                    Тоест пише се на отделен ред всяка порция акции (в таблицата за продажбите на акции).

                    Не може данните в таблицата за продажби на акции да противоречат с данните от таблицата за притежавани акции в чужбина. Защото не е логично и не пише никъде в закона, че може да си попълваш противоречиви данни.

                    Имай предвид, че служителите на НАП, които правят проверки и ревизии вероятно не разбират добре тези неща, вероятно просто ще вдигнат ръце (ако няма съществени разминавания) или ще ги прехвърлят на началника си . Ако разбираха нямаше да работят в НАП, а в някоя счетоводна фирма. Вероятно четат по форумите (вкл. и в тази тема) за да се образоват кое как.

                    Това за "средната цена към 31 декември" не знам от къде си го измисли. Прочети внимателно закона, там няма такова нещо. Цената на придобиване е цената, на която са купени акциите към датата на купуването им, а не към 31 декември. Също така се декларират притежаваните акции през цялата година, а не само тези, които са притежавани към 31 декември. Например купил си 100 акции на 10 януари, продал си на 12 януари (или още същия ден - няма значение!) - декларираш притежавани акции с цена на придобиване цената на акциите към 10 януари (когато си ги придобил). Ако така купуваш и продаваш през 100 дена от годината по 100 акции (дей трейдваш) - трябва в годишната декларация да напишеш 100 реда с по 100 акции.

                    Сигурен съм, че ще има много "специалисти", които ще ми обясняват как не съм прав и не се пишат 100 реда. Обаче при внимателен прочит на закона става ясно, че трябва да се пишат 100 реда в този случай.

                    Ако някой "специалист" ми цитира къде в закона пише нещо за 31 декември - много ще му се зарадваме. Обаче в закона нищо не пише за 31 декември, за съжаление...

                    Писах на Елана за проблема, чакам да се обосноват или да си коригират текста.



                    Значи според вас спазването на закона е "престараване"?

                    "не означава всички купувани през цялата година акции"

                    Не само акциите купени през съответната година, но и купените през предишни години (ако са продадени през годината, за която се отнася данъчната декларация или не са продадени).

                    Например, ако си купил акции през 2015 година и си ги продал през 2018 година (или не си ги продал), се декларират като притежавани в данъчната декларация за 2018 година (която се подава в началото на 2019 година).

                    За съжаление, ако са продадени акции, които са необлагаеми, системата на НАП няма информация за това, че "притежаваните" акции всъщност са продадени и данъкоплатецът реално не притежава толкова акции, колкото е декларирал. И може да вдигне погрешка червени флагове, които да доведат до проверка.

                    Данните от инвестиционните посредници, доколкото ми е известно са във формат "сканирани снимки на документи" или някакъв друг формат, който не е лесно машинно четим. Така че едва ли тези данни се обработват и системата разчита на данните от данъчната декларация за притежавани и продадени акции (пак напомням, че не всички продажби на акции се декларират)...

                    Да не се декларират притежаваните акции както е по закон е едно възможно решение на този проблем, така е. Обаче ако решат да събират глоби от всички, които не си декларират коректно притежаваните акции може да се окаже, че не е добро решение.

                    Да се прави печалба от чести покупко-продажби (day trading, swing trading) е доста съмнителен бизнес модел, повечето се провалят. Който иска да го прави - да си регистрира фирма в чужбина (и фирмата да купува/продава акциите) и така няма да има проблеми с НАП.

                    Ако просто купувате и държите - притежаваните реално акции ще отговарят горе-долу на декларираните притежавани акции (и на декларираните доходи - нали с доходите си сте купили тези акции) и няма да бъдете класифицирани като рискови данъкоплатци.
                    Аз първоначално разсъждавах точно като теб. После 5 човека ми казаха, че е твърде сложно и открих два текста на сайтовете на Елана и още един ИП със схемата 31ви декември и си казах еха така е бая по-просто.

                    А сега съм тотално объркан. Нищо де аз прилежно си записвам в един Ексел всичко: дата и час, количество, цена, курс на БНБ който е еднакъв щото е евро. До 2020 трябва да разбера как се пише - на 1 ред или на 100.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
                      Значи явно просто трябва да си пиша количеството и средната цена към 31 декември всяка година за акциите придобити на регулиран пазар в ЕС, а не да описвам всяка отделна сделка. След 10 години като почна да продавам -- от къде да знам кои точно акции от коя година съм продал, че да им пиша цената на придобиване.
                      Разгледай какви са възможностите на платформата. Например на Делтасток има два режима (превключват се от един checkbox) - дали като купиш още финансови инструменти да ти ги смята средно или да отваря нова позиция като при продажба задаваш от коя позиция колко продаваш.

                      Цената на придобиване трябва да я знаеш за да я пишеш на две места - в таблицата с притежавани акции и в таблицата с продажби (на всеки ред се пише както продажната цена, така и цената на придобиване).

                      Помисли малко и ще стигнеш до извода, че усредняване е допустимо когато платформата не прави разлика между това кои акции продаваш - тези купени първия път или тези купени втория път (на друга цена). В закона беше ясно написано (ако не са го променили) - пише се средната цена, ако не можеш да разбереш кои точно акции продаваш (защото платформата за търговия ги вкарва в общия кюп и усреднява цената на придобиване).

                      Ако платформата за търговия разграничава акциите - не можеш да правиш усредняване (в таблицата за продажбите на акции).

                      Тоест пише се на отделен ред всяка порция акции (в таблицата за продажбите на акции).

                      Не може данните в таблицата за продажби на акции да противоречат с данните от таблицата за притежавани акции в чужбина. Защото не е логично и не пише никъде в закона, че може да си попълваш противоречиви данни.

                      Имай предвид, че служителите на НАП, които правят проверки и ревизии вероятно не разбират добре тези неща, вероятно просто ще вдигнат ръце (ако няма съществени разминавания) или ще ги прехвърлят на началника си . Ако разбираха нямаше да работят в НАП, а в някоя счетоводна фирма. Вероятно четат по форумите (вкл. и в тази тема) за да се образоват кое как.

                      Това за "средната цена към 31 декември" не знам от къде си го измисли. Прочети внимателно закона, там няма такова нещо. Цената на придобиване е цената, на която са купени акциите към датата на купуването им, а не към 31 декември. Също така се декларират притежаваните акции през цялата година, а не само тези, които са притежавани към 31 декември. Например купил си 100 акции на 10 януари, продал си на 12 януари (или още същия ден - няма значение!) - декларираш притежавани акции с цена на придобиване цената на акциите към 10 януари (когато си ги придобил). Ако така купуваш и продаваш през 100 дена от годината по 100 акции (дей трейдваш) - трябва в годишната декларация да напишеш 100 реда с по 100 акции.

                      Сигурен съм, че ще има много "специалисти", които ще ми обясняват как не съм прав и не се пишат 100 реда. Обаче при внимателен прочит на закона става ясно, че трябва да се пишат 100 реда в този случай.

                      Ако някой "специалист" ми цитира къде в закона пише нещо за 31 декември - много ще му се зарадваме. Обаче в закона нищо не пише за 31 декември, за съжаление...

                      Писах на Елана за проблема, чакам да се обосноват или да си коригират текста.

                      Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение

                      Тук искам да вметна една корекция, защото прекалено много го усложнявате. В приложение 8 таблица 1 се декларират всички притежавани акции, но това не означава всички купувани през цялата година акции. Това означава наличните към 31 декември. Колко акции, на какви цени са купувани и продавани, намира отражение при деклариране на финансовия резултат от акциите, при това без сделките на регулираните пазари в ЕС.
                      Конкретно от записания от Стойков пример, ще впишете че притежавате 90 брой акции /т.е. само непродадените/ в таблица 1, а продадените 10 ще декларирате като финансов резултат /но само ако са на нерегулирани пазари, а не 100 броя акции/. Деликатната подробност е, че НАП иска да декларирате всички притежавани акции в чужбина /вкл. и придобитите напр. чрез xetra/, независимо, че не всички са облагаеми. Но отново обръщам внимание, притежавани са само тези, които са ви налице по инвестиционните сметки към 31 декември. Ако се престараете и опишете всички купувани през годината, независимо, че те са продадени в голямата си част, само ще си вкарате автогол, защото като излезе това което сте декларирали, много лесно ще влезете в групата на лицата, на които трябва да се направи проверка или ревизия с цел оценка на източниците на доходи.
                      Значи според вас спазването на закона е "престараване"?

                      "не означава всички купувани през цялата година акции"

                      Не само акциите купени през съответната година, но и купените през предишни години (ако са продадени през годината, за която се отнася данъчната декларация или не са продадени).

                      Например, ако си купил акции през 2015 година и си ги продал през 2018 година (или не си ги продал), се декларират като притежавани в данъчната декларация за 2018 година (която се подава в началото на 2019 година).

                      За съжаление, ако са продадени акции, които са необлагаеми, системата на НАП няма информация за това, че "притежаваните" акции всъщност са продадени и данъкоплатецът реално не притежава толкова акции, колкото е декларирал. И може да вдигне погрешка червени флагове, които да доведат до проверка.

                      Данните от инвестиционните посредници, доколкото ми е известно са във формат "сканирани снимки на документи" или някакъв друг формат, който не е лесно машинно четим. Така че едва ли тези данни се обработват и системата разчита на данните от данъчната декларация за притежавани и продадени акции (пак напомням, че не всички продажби на акции се декларират)...

                      Да не се декларират притежаваните акции както е по закон е едно възможно решение на този проблем, така е. Обаче ако решат да събират глоби от всички, които не си декларират коректно притежаваните акции може да се окаже, че не е добро решение.

                      Да се прави печалба от чести покупко-продажби (day trading, swing trading) е доста съмнителен бизнес модел, повечето се провалят. Който иска да го прави - да си регистрира фирма в чужбина (и фирмата да купува/продава акциите) и така няма да има проблеми с НАП.

                      Ако просто купувате и държите - притежаваните реално акции ще отговарят горе-долу на декларираните притежавани акции (и на декларираните доходи - нали с доходите си сте купили тези акции) и няма да бъдете класифицирани като рискови данъкоплатци.
                      Last edited by vstoykov; 04.10.2019, 18:34.
                      Два прости метода за легално намаляване на данъците

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от ghost33 Разгледай мнение
                        Здравейте, неук съм в инвестирането, търся дългосрочна инвстиция (20+ години) с цел пенсиониране.
                        Разглеждах Bogleheads стратегията, при която се препоръчва да държиш World Bonds ETF и World Stocks ETF и да ребалансираш да кажем веднъж годишно, която ме отведе към

                        https://www.justetf.com/uk/etf-profi...n=IE00BDBRDM35
                        и
                        https://www.justetf.com/uk/etf-profi...n=IE00B4L5Y983

                        Като планът е да купувам през Interactive Brokers през Карол на 2-3 месеца. Греша ли много някъде из този план?
                        Аз бих направил един Golden Butterfly:
                        20%: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc) https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00B5BMR087
                        20%: SPDR Russell 2000 US Small Cap UCITS ETF https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00BJ38QD84
                        20%: Invesco Physical Gold A https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=DE000A1MECS1
                        40%: JPMorgan BetaBuilders US Treasury Bond UCITS ETF USD (acc) https://www.justetf.com/de-en/etf-pr...n=IE00BJK9HH50 (горе-долу като да имаш по 20% Short-term bonds и 20% Long-term bonds)

                        Тук e описано как се сглобява и как се е представяло в исторически план: https://portfoliocharts.com/portfolio/golden-butterfly/

                        Но аз бих изчакал да видим накъде сме тръгнали, че с тия търговски войни, брекзити, Ирански простотии и прочие, а и лошите leading индикатори идващи отвъд океана, може би е добре да изчакаш S&P-то да спихне с 50% както от октомври 2007-ма до март 2009-та.

                        Но и твоят е вариант. Просто аз обичам да имам и злато.

                        Харесва ми, че си си избрал ETF-и domiciled в Ирландия (ЕС) (а не примерно в Люксембург, Швейцария или остров Ман) и че са accumulating, няма да се занимаваш да пишеш дивиденти в декларацията. И аз само такива диря.

                        Направил съм си го този бътърфлай в на Интерактив Paper Trading-га и си го гледам само за сега. Можеш и в JustETF да си направиш такъв фейк портфейл и да си го погледаш известно време: https://imgur.com/a/lsP2tJx
                        Last edited by hamorphis; 04.10.2019, 14:04.

                        Коментар


                        • Здравейте, неук съм в инвестирането, търся дългосрочна инвстиция (20+ години) с цел пенсиониране.
                          Разглеждах Bogleheads стратегията, при която се препоръчва да държиш World Bonds ETF и World Stocks ETF и да ребалансираш да кажем веднъж годишно, която ме отведе към

                          https://www.justetf.com/uk/etf-profi...n=IE00BDBRDM35
                          и
                          https://www.justetf.com/uk/etf-profi...n=IE00B4L5Y983

                          Като планът е да купувам през Interactive Brokers през Карол на 2-3 месеца. Греша ли много някъде из този план?

                          Коментар


                          • Значи явно просто трябва да си пиша количеството и средната цена към 31 декември всяка година за акциите придобити на регулиран пазар в ЕС, а не да описвам всяка отделна сделка. След 10 години като почна да продавам -- от къде да знам кои точно акции от коя година съм продал, че да им пиша цената на придобиване. Ако някой го е играл това, нека сподели. Пак казвам -- става дума за ЕТФ купуван от XETRA (регулиран пазар) и домицилиран в Ирландия. Ето какво намерих още по темата:

                            https://finex.bg/wp-content/uploads/...0%BD%D0%B5.pdf

                            Точка 9. Притежавани към 31 декември акции, с емитенти извън България.

                            Споделете опита си моля?
                            Last edited by hamorphis; 21.08.2019, 19:27.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение

                              Тук искам да вметна една корекция, защото прекалено много го усложнявате. В приложение 8 таблица 1 се декларират всички притежавани акции, но това не означава всички купувани през цялата година акции. Това означава наличните към 31 декември. Колко акции, на какви цени са купувани и продавани, намира отражение при деклариране на финансовия резултат от акциите, при това без сделките на регулираните пазари в ЕС.
                              Конкретно от записания от Стойков пример, ще впишете че притежавате 90 брой акции /т.е. само непродадените/ в таблица 1, а продадените 10 ще декларирате като финансов резултат /но само ако са на нерегулирани пазари, а не 100 броя акции/. Деликатната подробност е, че НАП иска да декларирате всички притежавани акции в чужбина /вкл. и придобитите напр. чрез xetra/, независимо, че не всички са облагаеми. Но отново обръщам внимание, притежавани са само тези, които са ви налице по инвестиционните сметки към 31 декември. Ако се престараете и опишете всички купувани през годината, независимо, че те са продадени в голямата си част, само ще си вкарате автогол, защото като излезе това което сте декларирали, много лесно ще влезете в групата на лицата, на които трябва да се направи проверка или ревизия с цел оценка на източниците на доходи.
                              Т.е. ако правилно съм разбрал -- Да приемем, че започвам годината без нищо, ако купя 100 акции от Ксетра през годината, но ги продам всичките преди 31-ви декември, то не трябва да пиша абсолютно нищо никъде? Ако е така -- това е супер.

                              Прав си -- ей гледай какво намерих: https://www.elana.net/bg/trading/edu...vices_557.html



                              I. Акции, права и дялове на колективни инвестиционни схеми:
                              1. Регулиран пазар в страната и Европейския съюз (ЕС)

                                Ако сделките с акции, права и дялове на колективни инвестиционни схеми, са сключени на регулиран пазар в страната и ЕС, какъвто е „Българска фондова борса – София“ АД, резултатите от тях са изключени от данъчно облагане. Печалбите от тези източници не се облагат, но и загубите не биха могли да намалят друг облагаем резултат.
                              2. Сделки с дялове на колективни инвестиционни схеми (КИС - инвестиционни дружества и договорни фондове) по условия и ред предвиден за обратното им изкупуване

                                Ако сделките с дялове на колективни инвестиционни схеми (инвестиционни дружества и договорни фондове), допуснати за публично предлагане в страната, ЕС и ЕИП, са сключени при условията и по реда, предвиден за обратното им изкупуване, резултатите от тях са изключени от данъчно облагане. Печалбите от тези източници не се облагат, но и загубите не биха могли да намалят друг облагаем резултат.
                              3. Сделки по реда на търгово предлагане по глава 11, раздел II от ЗППЦК

                                Ако сделките с акции са сключени при условията и по реда на търгово предлагане по глава 11, раздел II от ЗППЦК, резултатите от тях са изключени от данъчно облагане. Печалбите от тези източници не се облагат, но и загубите не биха могли да намалят друг облагаем резултат.
                              4. Сделки на регулиран пазар извън ЕС

                                Ако сделките с акции на чуждестранни емитенти са сключени на регулиран пазар извън ЕС, положителните резултати от тях са облагаеми.
                              5. Сделки с акции, права и дялове на КИС на извънрегулиран пазар

                                Ако сделките с акции, права и дялове на колективни инвестиционни схеми са сключени на извънрегулиран пазар, положителните резултати от тях са облагаеми.
                              6. Сделки с акции, права и дялове на КИС сключени чрез процедура по регистрационно агенство

                                Ако сделките с акции, права и дялове на колективни инвестиционни схеми са сключени чрез процедура по регистрационно агентство (предварително договорени сделки), положителните резултати от тях са облагаеми.
                              7. Доходи от дивиденти и ликвидационни дялове от местни емитенти

                                Доходите от дивиденти от местни емитенти са облагаем доход, но те се облагат с окончателен данък от 5 процента при източника (при емитента) и лицата получават вече обложени суми, които не подлежат на понататъшно облагане и деклариране.
                              8. Доходи от дивиденти от чужбина

                                Доходите от дивиденти от чужбина подлежат на деклариране и облагане с окончателен данък от 5% (тук данъчната ставка е различна от данъчна ставка за облагаеми доходи от търговия с финансови инструменти, която е 10%). В голяма част от случаите на постъпили доходи дивиденти от чуждестранните емитенти, дивидентите вече са обложени, тъй като в болшинството от случаите чуждестранните емитенти са задължени да облагат при източника такъв тип доходи. При случаи на обложени в чужбина дивиденти, местните физически лица декларират в данъчната си декларация, в специално за целта приложение, получения доход от дивиденти от чужбина и размера на удържания в чужбина данък. Ако „данък-дивиденти“ в чужбина е по-нисък от 5% или не съществува такъв в страната на емитента, то доходите от дивиденти следва да бъдат дообложени до размера на 5 процентния данък за България.

                                За възстановяване на данъци от чужбина - партньорство на ЕЛАНА Трейдинг с Globe Tax
                              9. Деклариране на притежавани към 31 декември акции, с емитенти извън България

                                В годишната данъчна декларация, местните на България за данъчни цели физически лица, следва да декларират притежаваните си към края на годината акции, с емитенти извън България. Тук режима е само декларативен, няма облагане и формиране респективно на данъчно задължение.
                              Last edited by hamorphis; 08.07.2019, 10:24.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Intern-trader Разгледай мнение

                                Но отново обръщам внимание, притежавани са само тези, които са ви налице по инвестиционните сметки към 31 декември.
                                Това 100% ли е сигурно, че е така? Не казвам, че не е, просто се чудя. Аз досега само съм купувал, не съм продавал още. Но има логика. Така или иначе аз съм бай-енд-холд и имам страшно малко сделки, примерно всеки месец си пазарувам един етф на ксетра. До сега не съм продавал нищо. не ми се мисли, ако бях дей-трейдър какво писане щеше да падне в декларацията за вдяка сделка.

                                Коментар

                                Working...
                                X