IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Търся съвети за инвестиране в ЕТФ-и

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Pyramid Разгледай мнение
    По темата: Малко доста кофти момент за етф-ско „инвестиране” но, ако си започнал...
    ...ИЗТЕГЛЯЙ МОМЕНТАЛИЧЕСКИ И СПАСЯВАЙ В РЕАЛНИЯ СЕКТОР, щото, паричките на ей таквизи „тарикати” ( дето тук, във форума, питат щото, явно, не е да са в час) предстои да бъдат ... усвоени и преразпределени между Обия, дето дърюат конците на света. КРИЗИТЕ (КАТО НАСТЪПВАЩАТА) СА ТОЧНО ТАКИВА ПЕРИОДИ, НА ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯНЕ.
    Риба се лови в мътна вода. Когато другите продават и чакат края на света, аз ще съм този който ще си купи най-евтино. ЕТФ!
    The best things in life are free. The second best things are very expensive!
    не е препоръка

    Коментар


    • Първоначално изпратено от O2 Разгледай мнение
      Недей ИСКАЙ а иди с пари в джоба в офиса на Експат за консултация …… еееех не се научихте че безплатно нема ей скръндзи български
      Какво означава „недей искай”? Май не само скръндзите се намножиха.

      Коментар


      • Недей ИСКАЙ а иди с пари в джоба в офиса на Експат за консултация …… еееех не се научихте че безплатно нема ей скръндзи български

        Коментар


        • По темата: Малко доста кофти момент за етф-ско „инвестиране” но, ако си започнал...
          ...ИЗТЕГЛЯЙ МОМЕНТАЛИЧЕСКИ И СПАСЯВАЙ В РЕАЛНИЯ СЕКТОР, щото, паричките на ей таквизи „тарикати” ( дето тук, във форума, питат щото, явно, не е да са в час) предстои да бъдат ... усвоени и преразпределени между Обия, дето дърюат конците на света. КРИЗИТЕ (КАТО НАСТЪПВАЩАТА) СА ТОЧНО ТАКИВА ПЕРИОДИ, НА ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯНЕ.

          Коментар


          • Ако някой си мисли така... това е просто незнание. За мене леко шокиращо. Люксембург е една от държавите основателки на ЕИО, в Люксембург е Съдът на ЕС, там е и Евростат, част от администрацията на Европейския парламент, някои дирекции на Комисията и т.н.

            Разбира се, че Люксембург е в ЕС.


            Да не би някай да бърка с Лихтенщайн, що ли?

            Първоначално изпратено от LuckyYou Разгледай мнение

            Пичове, на тази тема на няколко пъти се натъквам на хора, които съветват да не се инвестира в ETF, domiciled в Люксембург, защото не бил европейския съюз? Искам да попитам какъв ви е проблемът с Люксембург? И защо решихте, че не е в ЕС и ЕИЗ и не може да се инвестира там без да се плаща данък печалба?

            Коментар


            • Първоначално изпратено от hamorphis Разгледай мнение
              Ако законът остане същият докато решиш да продаваш, не дължиш данък печалба за финансови инструменти купени/продадени на регулиран пазар в ЕС. Само внимавай с Швейцария, Люксембург и о-в Ман, защото има много ЕТФ-и domiciled там, а те не са в ЕС.

              Трябва да си описваш притежаваните акции в ГДД. Малко по-долу един колега vstoykov го е обяснил мега-обширно. Как се пише като купувап, как се пише ако продаваш -- всичко. Върни малко назад темата и го има всичкото.
              Пичове, на тази тема на няколко пъти се натъквам на хора, които съветват да не се инвестира в ETF, domiciled в Люксембург, защото не бил европейския съюз? Искам да попитам какъв ви е проблемът с Люксембург? И защо решихте, че не е в ЕС и ЕИЗ и не може да се инвестира там без да се плаща данък печалба?
              The best things in life are free. The second best things are very expensive!
              не е препоръка

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Rampart_H3 Разгледай мнение

                Ако някой фонд има domicile Ирландия, но го търгувам през Немската борса, кой данък дивиденд ме хваща - Ирландския или Немския?

                Като българско физическо лице плащаме 5% данък върху дивидента, изплатен от ирландския ETF. Капиталова печалба не плащаме, защото финансовият инструмент се търгува на европейска борса (и има предвидено изключение).

                В Ирландия не се удържа данък дивидент когато ETF плаща дивидент на българско физическо лице. Но когато сащанска компания (например) изплаща дивидент към ETF - тогава има данък дивидент 15%.

                Ако информацията ми е коректна, от това следва, че е по-изгодно да се купят сащански акции (при което данъчната тежест върху дивидентите е 10% вместо 15% + 5%) вместо ирландски разпределящ ETF (инвестиращ в сащански акции). Но това е валидно само ако пренебрегнем таксите за покупка на отделните акции, които при малка инвестирана сума са големи. (Не знам дали няма някакви изключения, които променят тези числа; разсъжденията ми са на база ставките, които се прилагат в общия случай. Може някои фондове да успяват да се възползват от някое облекчение, пишете ако знаете, ако източникът ви е надежден ще го включа в блога си за червената лента.)

                Затова, ако реша да инвестирам в S&P 500 бих избрал акумулиращ ETF, при който данъчната тежест върху дивидентите е 15% (тъй като се търгува на европейска борса няма данък върху печалбата при продажба на дялове). Или ако сумата е по-голяма - може директно да купя множество сащански акции. Но проблемът с това е, че ако реша да купя всичките 500 акции от индекса ще платя много за такси. И ще ми излезе по-евтино да плащам 5% отгоре данък дивидент за акумулиращ ETF (данъчна тежест върху дивидентите 15%). Дивидентите не са голяма част от печалбата, повечето от печалбата се дължи на нарастването на цената на акциите (в условия на бичи пазар обаче). Ако купя сащански акции директно данъкът върху дивидента ще е 10% (СИДДО), обаче при продажбата им ще имам данък печалба 10% (докато при ирландския ETF мисля, че не се плаща данък печалба в нито един от етапите, ETF-ът би трябвало да е освободен от данък върху печалбата).

                Всичките тези разсъждения за оптимизиране на данъците може да се обезсмислят, ако се ползва ИП, който иска допълнително пари за коректното прилагане на СИДДО. От такива ИП е практично да се купува само акумулиращи ETF-и.


                Irish regulated funds are exempt from Irish tax on income and gains derived from their investments and they are not subject to Irish taxation on their net asset value tax. As such income and gains arising to an ETF are allowed to accumulate (or roll-up) “gross” of tax.
                https://www2.deloitte.com/ie/en/page...rish-etfs.html

                Изводът е: за инвестиране в сащански акции е добре да се ползва ирландски акумулиращ ETF.
                Last edited by vstoykov; 21.02.2020, 19:46.
                Два прости метода за легално намаляване на данъците

                Коментар


                • Благодаря ви за отговорите. Помагат.

                  Да, и аз четох няколко статии за хеджираните ETF-и и при дълъг хоризонт, не е необходимо. Те валутите постоянно ще ходят нагоре надолу.
                  Може би не трябва да се мисли кой знае колко, а купуваш и държиш, след като си направил проучване и си избрал вече портфейла де.

                  А мислили ли сте за ETF-и, които са на европейска почва като ISHARES CORE EURO STOXX 50 ETF (XETRA:CSSX5E, примерно)? Доста по-малък доход, но си е в евро, ако го сравним с някой S&P 500. Но си мисля, че за ~20 години като се държи едно разминаване от 5%-8% при валутата няма да натежи толкова.

                  Мислех да инвестирам в активен фонд на MetLife, но в българския клон ми искат 300 EUR на година такси (При годишна вноска от EUR 3600+, взимат 0.50% процентна месечна такса)...
                  В Кипър искат по-малко, но доходността не можеш да я сравниш с ETF-ите.

                  hamorphis - От теб разбрах за www.justetf.com и се оказа доста полезен. Мисля, да направя един абонамент и да си поиграя с различни портофлиа, за да се ориентирам, особено за дивидентите.
                  Браво за портфейла, добре си тръгнал.

                  Ако някой фонд има domicile Ирландия, но го търгувам през Немската борса, кой данък дивиденд ме хваща - Ирландския или Немския?

                  Поздрави.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от vstoykov Разгледай мнение
                    В дългосрочен план да се хеджира валутен риск (чрез покупка на хеджиращ ETF) не е изгодно. Разходите изяждат евентуалната полза.

                    Цените на стоките и услугите се променят с инфлацията на съответната валута. Помислете над това. Ако го обмислите добре ще разберете защо няма смисъл това хеджиране.
                    Така е. За това си купувам само злато. То не признава фиатните курсове. Ако тръгна да пазарувам S&P ЕТФ ще изчакам долара да отслабне леко, че сега е много дебел спрямо еврото. Но и то ще стане. Като гръмне американският балон. Нека фед да сипват още.

                    Но все пак, ако човек реши изобщо да не хеджира във собствената си валута, то от инвестиция се превръща в инвестиция с елемент на FOREX. Paper Account-а ми се вдигна не само защото S&P 500 и Russel 2000 са нагоре, но и защото от както го създадох и доларът поскъпна спрямо еврото. A ETF-ите които са в него са деноминирани в Евро.

                    Ето моментното му състояние: https://imgur.com/a/SoikydU

                    Ето го и в justetf.com Golden Butterfly-a как се справя: https://imgur.com/a/Qp57ypy
                    Last edited by hamorphis; 21.02.2020, 11:16.

                    Коментар


                    • В дългосрочен план да се хеджира валутен риск (чрез покупка на хеджиращ ETF) не е изгодно. Разходите изяждат евентуалната полза.

                      Цените на стоките и услугите се променят с инфлацията на съответната валута. Помислете над това. Ако го обмислите добре ще разберете защо няма смисъл това хеджиране.
                      Два прости метода за легално намаляване на данъците

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от Rampart_H3 Разгледай мнение
                        Здравейте,

                        Много интересна тема и за мен. От година и половина чет и се интересувам как да инвестирам в ETF-и за предсрочно пенсиониране, но това си зависи от пазара в крайна сметка.

                        Много интересни и съдържателни мнения намерих тук. Благодаря на hamorphis, че ми отговори на лично, преди време.
                        След като разбрах за PRIIPs, определено нещата наклониха към стратегията на hamoprhis. Купувай и дръж, пък каквото пазарът е решил. Мисля да купувам 2 до 3 пъти годишно, но ще правя сметки сега, за да видя приблизително какви ще са таксите и комисионните.

                        @hamoprhis: Как се развива Paper акаунта ти в IB? Не си поствал ъпдейт от доста време за него. След 6 месеца с IB през Карол, почнаха ли да ти начисляват inactivity fee или все още не?

                        В момента препрочитам статии за дивидентите и искам да видя дали има смъсъл от такива ETF-и, защото дивидентите може да покрият поне разноските за такси и комисионни. А и явно само се вписват в данъчната декларация, щом данъкът в чужбина е над 5%. Но тепърва ще вадя калкулатора и ще смятам на база минали периоди, за да се ориентирам по-добре.

                        Интересно мнение е казал и Д.Петков, относно 5G-то. Определено има бъдеще и то много малка част от него е свържано с мобилните телефони. Скоро (може би до 5-8) всяко у-во ще разполага с 5G компонент. То домашните рутери имат вече....

                        В сферата на IT съм, но определено инвестирането ми стана много интересно и продължавам да чета и чета.

                        Някой попълвал ли е електронна данъчна декларация? Живея в чубина и за това питам. А може би трябва да пиша акциите в тукашната данъчна декларация и да не пипам българската.

                        Поздрави.
                        Paper account-a е 9.4к евро на плюс с начална инвестиция 100к евро. Но! Да не забравяме че доларът смазва еврото. По-големият гейн е от там. Иначе помага и хипер балонът във всичко - щатски акции, щатски трежърита и злато. Искам да съм свидетел как този пейпър акаунт ще изпие водата до края на годината.

                        Няма никакво inactivity fee. Държа 40+k EUR в 8PSG и нищо друго в реалният си акаунт. Демек 80к лева злато. Unrealized profit към 7к лева.

                        Само внимавай в какво са ти деноминирани активите. И в какво ще ги харчиш при пенсия. Търси ЕТФ хеджиращ в тази валута, в която ще ядеш и пиеш след пенсия. Или ще трябва да ходиш в щатско да ядеш и пиеш. Разбра ми намекът за валутен риск.
                        Last edited by hamorphis; 20.02.2020, 19:58.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от Rampart_H3 Разгледай мнение

                          Някой попълвал ли е електронна данъчна декларация? Живея в чубина и за това питам. А може би трябва да пиша акциите в тукашната данъчна декларация и да не пипам българската.
                          Повече от половин година извън България - данъците и декларациите в държавата, където живееш повече от половин година.

                          Това на пръв поглед дава възможност да не плащаш данъци никъде (ако живееш в три държави последователно - по 3-4 месеца), но има и усложнения - "център на жизнените интереси".

                          https://en.wikipedia.org/wiki/Perpetual_traveler

                          Първоначално изпратено от Haralmbi Разгледай мнение

                          Т.е. ако продавам на Регулираните европейски борси част от ЕИП не следва да декларирам доходи от продажбите на дялове (Приложение 5)?
                          Само притежаването на тези акции се декларира, продажбата им не се декларира. Защото печалбата (или загубата) от продажбата им не участва в изчисляване на данъчната основа за финансовите активи. Когато има печалба - това е добре. Когато има загуба - зле, защото ако има печалба от други акции (сащански например), от печалбата не се приспадат загубите за целите на данъчното облагане.

                          Освен това при физическите лица загубата от една година не се пренася в друга година.

                          Тук писах за грешните инструкции за деклариране на притежаваните акции, които се намират в Интернет и как е правилно да се декларират.
                          Last edited by vstoykov; 20.02.2020, 14:06.
                          Два прости метода за легално намаляване на данъците

                          Коментар


                          • Здравейте,

                            Много интересна тема и за мен. От година и половина чет и се интересувам как да инвестирам в ETF-и за предсрочно пенсиониране, но това си зависи от пазара в крайна сметка.

                            Много интересни и съдържателни мнения намерих тук. Благодаря на hamorphis, че ми отговори на лично, преди време.
                            След като разбрах за PRIIPs, определено нещата наклониха към стратегията на hamoprhis. Купувай и дръж, пък каквото пазарът е решил. Мисля да купувам 2 до 3 пъти годишно, но ще правя сметки сега, за да видя приблизително какви ще са таксите и комисионните.

                            @hamoprhis: Как се развива Paper акаунта ти в IB? Не си поствал ъпдейт от доста време за него. След 6 месеца с IB през Карол, почнаха ли да ти начисляват inactivity fee или все още не?

                            В момента препрочитам статии за дивидентите и искам да видя дали има смъсъл от такива ETF-и, защото дивидентите може да покрият поне разноските за такси и комисионни. А и явно само се вписват в данъчната декларация, щом данъкът в чужбина е над 5%. Но тепърва ще вадя калкулатора и ще смятам на база минали периоди, за да се ориентирам по-добре.

                            Интересно мнение е казал и Д.Петков, относно 5G-то. Определено има бъдеще и то много малка част от него е свържано с мобилните телефони. Скоро (може би до 5-8) всяко у-во ще разполага с 5G компонент. То домашните рутери имат вече....

                            В сферата на IT съм, но определено инвестирането ми стана много интересно и продължавам да чета и чета.

                            Някой попълвал ли е електронна данъчна декларация? Живея в чубина и за това питам. А може би трябва да пиша акциите в тукашната данъчна декларация и да не пипам българската.

                            Поздрави.

                            Коментар


                            • Прочетох темата за да разбера колко такси и други разходи се плащат при инвестиране от България (в момента живея в Германия). Правилно ли разбирам че ако инвестираш в европейски инструменти (или поне дялове, не разбирам как е за опции и други деривътивс) не плащаш абсолютно нищо в данъци и единствения разход е комисията (като най-добрата опция е 6 eur-0.1%-29 eur)?

                              Реално не разбирам точно как е в Германия, но изглежда сравнително по-евтино в България. Изпускам ли нещо?

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от Haralmbi Разгледай мнение
                                Да разбирам ли, че ако продавам дялове на Регулирани пазари в ЕИП (Швейцария не е член), не дължа данъци и не следва да обявявам транзакциите
                                в Приложение 5? А само да попълня приложение 8 с датите (включително от предходни години) на придобиване на дялове?
                                Благодаря.
                                Аз така го разбирам -- пишеш какво си имал и какво си продавал, но данък не дължиш.

                                Коментар

                                Working...
                                X