IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъци върху дивиденти

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

    Достъпна: за нас. За тях - теоретически. Вярваш ли, че НАП-аджиите ще издирват 38 чужди компании колко дивидент са снелси, пък колко данъци са удържани и т.н.

    Радев - тогава що ми искат документи, приложени към декларацията? Ако знаех, че може и без - на юнашко доверие - щеше да ми е ного по-лесно. Ти държава нещо да приема на доверие чувал ли си?

    Манцев - зная, че от Coca cola няма да ми - и точно това е въпросът. Днес от посредникът ми казаха, че нямат практика да дават документи за снесени дивиденти - само за сделки правели това - и ся кво?

    Както казах, не ме тревожи това, че ще снеса някой леФ на горанов, но това, че може да се заядат и да ме тормозят - щото те друга работа си нямат. Щото могат да кажат: "Ти си ни снесъл 38 лева тука, ама сигурно си някакъв мошшшшеник, очесал си няколко Б дивиденти, дължиш ни 5-600 кинта данък, а тия 38 левченца - наглецо - ни ги подхвърляш да ни залъжеш. РЕВИЗИЯ !!!" И те така. За мен - без документ - не важи някак.
    документа го искат явно за да видат колко си платил данък. и без докумет може ама тогава нема ти признаят платеното

    Коментар


    • Първоначално изпратено от ceneto Разгледай мнение

      при положение че цялата информация е публично достъпна какво ще им доказваш
      Достъпна: за нас. За тях - теоретически. Вярваш ли, че НАП-аджиите ще издирват 38 чужди компании колко дивидент са снелси, пък колко данъци са удържани и т.н.

      Радев - тогава що ми искат документи, приложени към декларацията? Ако знаех, че може и без - на юнашко доверие - щеше да ми е ного по-лесно. Ти държава нещо да приема на доверие чувал ли си?

      Манцев - зная, че от Coca cola няма да ми - и точно това е въпросът. Днес от посредникът ми казаха, че нямат практика да дават документи за снесени дивиденти - само за сделки правели това - и ся кво?

      Както казах, не ме тревожи това, че ще снеса някой леФ на горанов, но това, че може да се заядат и да ме тормозят - щото те друга работа си нямат. Щото могат да кажат: "Ти си ни снесъл 38 лева тука, ама сигурно си някакъв мошшшшеник, очесал си няколко Б дивиденти, дължиш ни 5-600 кинта данък, а тия 38 левченца - наглецо - ни ги подхвърляш да ни залъжеш. РЕВИЗИЯ !!!" И те така. За мен - без документ - не важи някак.
      Last edited by Императорът; 18.04.2018, 16:20. Причина: Рекетьорчетата на салам.
      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

      Коментар


      • Първоначално изпратено от nradev Разгледай мнение

        и без документ ще ти земат парите споко. нали е декларация декларираш и се подписваш. примерно аз ако си деларирам наем и има устен договор с наемателя къв е проблема
        Той иска от Кока-кола да му пратят писмо че е акционер, иначе не се брои

        Коментар


        • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
          Хъх - знам им нивото на нападжиите. Не знам как е - както рекох - притеснява ме това, че не виждам начин да докажа отде, колко и какво получил и оттам - евентуалното снасяне на 5%. Не че ми е толкова мъчително да им дам 5% - а и принципно пиша декларации - просто идеята да декларираш нещо без никакъв документ, ми се вижда абсурдна. А щом аз не мога да докажа - ТЕ как ще докажат?
          и без документ ще ти земат парите споко. нали е декларация декларираш и се подписваш. примерно аз ако си деларирам наем и има устен договор с наемателя къв е проблема

          Коментар


          • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение
            Хъх - знам им нивото на нападжиите. Не знам как е - както рекох - притеснява ме това, че не виждам начин да докажа отде, колко и какво получил и оттам - евентуалното снасяне на 5%. Не че ми е толкова мъчително да им дам 5% - а и принципно пиша декларации - просто идеята да декларираш нещо без никакъв документ, ми се вижда абсурдна. А щом аз не мога да докажа - ТЕ как ще докажат?
            при положение че цялата информация е публично достъпна какво ще им доказваш
            “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

            Коментар


            • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение
              Тоест дивиденти, които са платени вече в брокера (като гледам всички са над 5% според таблицата) все пак се описват "информативно"? Това е лудница.
              Това им е мисленето на чиновнишките боклуци. Те изпитват перверзно удоволствие от това да се гаврят с хората, дето им плащат заплати и да им създават колкото може повече затруднения и въртели.
              Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

              Коментар


              • Хъх - знам им нивото на нападжиите. Не знам как е - както рекох - притеснява ме това, че не виждам начин да докажа отде, колко и какво получил и оттам - евентуалното снасяне на 5%. Не че ми е толкова мъчително да им дам 5% - а и принципно пиша декларации - просто идеята да декларираш нещо без никакъв документ, ми се вижда абсурдна. А щом аз не мога да докажа - ТЕ как ще докажат?
                Last edited by Императорът; 17.04.2018, 21:15. Причина: (Почти) недоказуемо.
                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                Коментар


                • Първоначално изпратено от Императорът Разгледай мнение

                  Да не говорим, че им е нужно и доста високо ниво на компетентство - поне колкото нашето - обясних по-надолулу защо.

                  А некомпетентникът е по-опасен и от злодеецът - ако рече да се заяжда с.

                  Манцев - става дума дали има отделни графи за данъчно дължимите дивиденти и информативните? Силно се съмнявам. Дали знаят, че в Британия например може да си на 0% данъчна ставка? Сам аз трябваше ного да диря информация и да чета, за да го науча... и тук нозина колеги инвеститори не го знаят.
                  Императоре, някъде бях чел че вече НАП ще имат достъп до информацията на българските граждани получаващи дивиденти от чужбина. Не знам дали знаят колко е данъчното облагане в разичните държави, но предполагам че все ще имат някакви подготвени хора в структурата. Тази година за първи път ще получа дивидент от чужбина, и точно затова се интересувам. Питах посредника и той ми каза че дивидентите се декларират само информативно след като вече е платен данъка. Доколкото прочетох или чух от другия си посредник Елана, те също подават информация за дължими данъци към своите клиенти. Но не са ми ясни детайлите, и затова питам.
                  Last edited by mancev; 17.04.2018, 20:44.

                  Коментар


                  • Тоест дивиденти, които са платени вече в брокера (като гледам всички са над 5% според таблицата) все пак се описват "информативно"? Това е лудница.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение

                      Точно това се чудим с Императорът - реално, за да направят истинска проверка, трябва да се свържат с твоя брокер и той да им даде данните. Да, ама ти не пишеш кой е той в данъчната. Също и не пишеш коя е компанията, за да проверят те. Предвид колко хора се чудим, ми става ясно, че не се плащат много тия неща.

                      Иначе не мога да разбера защо IB удържат 10% за САЩ-България, при положение, че знаят, че от наша страна е 5%.
                      https://ibkr.info/article/861
                      Да не говорим, че им е нужно и доста високо ниво на компетентство - поне колкото нашето - обясних по-надолулу защо.

                      А некомпетентникът е по-опасен и от злодеецът - ако рече да се заяжда с.

                      Манцев - става дума дали има отделни графи за данъчно дължимите дивиденти и информативните? Силно се съмнявам. Дали знаят, че в Британия например може да си на 0% данъчна ставка? Сам аз трябваше ного да диря информация и да чета, за да го науча... и тук нозина колеги инвеститори не го знаят.
                      Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                        Колеги, на мен ми изникна друг въпрос на който се надявам някой да ми даде компетентен отговор, а не предположения. Колко графи за доходи от дивиденти от чужбина съществуват в данъчната декларация. Питам защото се получава следния казус. Примерно получавам 500 евро дивиденти от държави с по-висок от 5% данък, и следователно те ми са неблагаеми. Същата година получавам и 500 евро дивиденти от Англия с 0% данък, следователно дължа такъв в България. Въпроса ми е, ако има една графа за доходи от чужбина, как ще разгранича че дължа данък само за 500 евро, при положение че съм получил 1000 общо, но за половината вече има удържан такъв?
                        дивидента за всяка компания е на отделен ред, предполагам могат да се добавят колкото искаш редове (или поне някакво разумно число)
                        “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от mancev Разгледай мнение
                          Колеги, на мен ми изникна друг въпрос на който се надявам някой да ми даде компетентен отговор, а не предположения. Колко графи за доходи от дивиденти от чужбина съществуват в данъчната декларация. Питам защото се получава следния казус. Примерно получавам 500 евро дивиденти от държави с по-висок от 5% данък, и следователно те ми са неблагаеми. Същата година получавам и 500 евро дивиденти от Англия с 0% данък, следователно дължа такъв в България. Въпроса ми е, ако има една графа за доходи от чужбина, как ще разгранича че дължа данък само за 500 евро, при положение че съм получил 1000 общо, но за половината вече има удържан такъв?
                          Точно това се чудим с Императорът - реално, за да направят истинска проверка, трябва да се свържат с твоя брокер и той да им даде данните. Да, ама ти не пишеш кой е той в данъчната. Също и не пишеш коя е компанията, за да проверят те. Предвид колко хора се чудим, ми става ясно, че не се плащат много тия неща.

                          Иначе не мога да разбера защо IB удържат 10% за САЩ-България, при положение, че знаят, че от наша страна е 5%.
                          https://ibkr.info/article/861
                          Last edited by johndoe2014; 17.04.2018, 19:55.

                          Коментар


                          • Колеги, на мен ми изникна друг въпрос на който се надявам някой да ми даде компетентен отговор, а не предположения. Колко графи за доходи от дивиденти от чужбина съществуват в данъчната декларация. Питам защото се получава следния казус. Примерно получавам 500 евро дивиденти от държави с по-висок от 5% данък, и следователно те ми са неблагаеми. Същата година получавам и 500 евро дивиденти от Англия с 0% данък, следователно дължа такъв в България. Въпроса ми е, ако има една графа за доходи от чужбина, как ще разгранича че дължа данък само за 500 евро, при положение че съм получил 1000 общо, но за половината вече има удържан такъв?

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от johndoe2014 Разгледай мнение

                              Интересен въпрос. Доколкото аз разбирам никой не го е правил. Но дори и да го е правил - как? Та ние с повечето пазари за инвестиции - САЩ/Европа/Големите в Азия имаме спогодби за избягване на двойно данъчно + там данъкът е над 5%. Едно от изклченията е Хонк Конг (0% при тях).

                              Като цяло мен друго ми е по-интересно - аз при самия брокер съм пратил документи от коя държава съм, какво правя и подобни, т.е. те могат да разберат, че съм български гражданин или не. Защо тогава трябва да се попълва данъчна декларация въобще - направо да удържат парите при тях и да ги препращат към държавата. Същото важи и за продажба на акции.

                              Също това, което казва Императорът звучи логично - защо трябва да пращаш документи, че дивидентите, които си написал са верни - нали тяхна е работата да проверят, т.е. те да си търсят кое какво и как. Реално ако напишеш верните неща, проверката ще установи точно това.

                              ПП: Нещо не мога да намеря къде точно в сайта е линкът за да се появи онлайн формуляра за данъчна декларация. Цъкам през услуги през ПИК, Е-услуги и т.н., но ме препраща към информационни страници. Да не е някъде по-скрит и някой Plugin на browser-а да го блокира, че ползвам защити от какво ли не. Не знам защо не са сложили един бутон "подай данъчна декларация" и от там да става.

                              https://inetdec.nra.bg/eservices.html с електронен подпис или ПИК влизаш и подаваш
                              парите за данъка върху дивидента се удържат при източника тоест компанията, когато е в чужда страна те се водят платени в съответната страна, ти тук уведомяваш нап че еди къде си платил данък дивидент, ако не си платил в съответната страна тогва трябва да го платиш тук
                              “The best time to plant a tree was 20 years ago. The second best time is now.”

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от vankata89 Разгледай мнение
                                Аз си платих %5 рекет към държавата тази година за дивидент получен миналата година въпреки че ме бяха очесали 30% данък. Точно този термин ме притеснява доказателства от закона. Ходих при брокито ми да ми даде бележка с подпис и печат ама вместо дивидент на компанията която го е изплатила ми излиза CFD и сумата която ми е изплатила иди се оправяй . Иначе имат да си принтираш дивидентите от платформата ама не знам дали служителката имаше достъп или не знаеше как да го направи. Междо другото така и така карат брокитата да се отчитат за печалбите що наитина не вземт да ги карат да се отчитат и за тия глупости. Към импето за това че за всеки данък който плащап ти трябва подпис и печат не е така. Как някоя броки от Кипар примерно ще ти даде подпис и печат или дори Interactive Brokers. Друго интересно е че тези https://www.dukascopy.com/ е че тези ми пратиха следния email.

                                Тоест почва автоматичния обмен на дантчнни данни. Това което биха получили нападжиите е the account balance for 31.12.2016 and 31.12.2017 това и ги интересува най - много. Иначе нападжийката която ми при декларацията ми кажа че щом плащам дивидента със сигурност няма да имам проблем.
                                Защо бе, човек - защо си им дал 5% на тия разбойници, щом са те очесали веднъж? ного ясно, че ще ти каже - "плащай и няма проблем" нищо, че не си им длъжен. Ега след 30% на американците или франсетата, дам още 5% на горанов, дано е проклет.

                                И да - най-добре е (поне при положението с британските) посредниците да плащат тия 5% и после да ги удържат от нас.
                                Мразете ме ако щете - Гарванът Селдън тоже не са го обичали :-)

                                Коментар

                                Working...
                                X