IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Инвестиране в стойност

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от new_investor Разгледай мнение
    Не отговоря точно на критериите на Греъм, но мисля че Alliance Resource Partners (ARLP - https://finance.yahoo.com/quote/ARLP...tistics?p=ARLP
    е добър пример.За разлика от другите компании в сектора работят по дългосрочни договори (5-7 години) с електроцентрали и не се влияят толкова от спот цените и съответно приходи им са стабилни през годините. Солиден дивидент, който е покрит 2 пъти от печалбата, нисък дълг, под единица. P/E 5.8, EV/ EBITDA 4.9, return on equity към 32%. Price/ book не отговаря на изискването на Греъм да е под 1, но все пак е само 2,39, а price/sales 1.47. На сегашния пазар под 1 не знам каква фирма трябва да е. Но реално причината, заради която я пиша тук е, заради подценеността на сектора. Заради ВЕИ въглищарите изпаднаха в немилост, но реално поне в САЩ малко въглищни централи се изключват, а сега Тръмп ги реабилитира, което за мен е добро предимство и възможност за растеж, а докато дойде този растеж има хубав дивидент.
    Първото нещо, което ми направи впечатление е около 10 forward P/E. Това е сравнимо с търговците на облекла - друг сектор, чието оцеляване е поставено под въпрос. В това отношение, на мен ми се струва по-скоро адекватно оценена. Мениджмънтът изглежда сред най-добрите в сектора, а и CEO-то държи към 1/4 от акциите, което винаги е добър знак. Ниските разходи за лихви, също ми се нравят.

    От тук нататък започва интересното. Известно време покривах ютилити компаниите в Германия, Франция и Италия. Мога да кажа, че страховете за съществуването на ТЕЦ-овете не са преувеличени и над 50% от тях в Европа губят пари в момента, а до 5 години ще са около 90%. Комбинацията от необходими инвестиции за достигане на заложени стандарти, цената на въглеродните сертификати, натискът върху цената на електричеството от страна на ВЕИ, е остро неблагоприятна за тях. Единственото, което вероятно ще ги спаси е зависимостта от техните мощности в средносрочен план и субсидиите на съответните държави.

    В САЩ ситуацията може и да е по-различна, не съм се задълбочавал. При всеки случаи това е една индустрия на доизживяване. Някои въпроси, които ми изникнаха и засега остават без отговор са:
    - Какво е съотношението на търсене/предлага на електрически на пазара, където оперира компанията (Илинойс)? В много други щати има излишък на капацитет.
    - Макар и с дългосрочни договори, кои са основните клиенти на компанията и какво ще стане с техния капацитет до 2020 година например? В тази статия се твърди, че през 2018-а ARLP ще загуби около 2.5 млн. т доставки. Това са към 10% от настоящата годишна продукция. Предвид сериозните фиксирани разходи, ефектът върху печалбата ще е сериозен.
    - Какво е отношението на местните власти към ТЕЦ-овете? Щатските власти до голяма степен имат независимост при въпроси свързани с енергийните мощности.

    Когато една индустрия си отива, линията никога не е право надолу. От време на време има възход, последван от поредния спад. Предвид неизвестните за мен компанията си е по-скоро добре оценена. Растеж на продукцията може да се реализира ако има студена зима (каквато засега отсъства) или ръст на цената на въглищата по някаква причина (какъвто определено има през миналата година). За мен има доста неизвестни, в една силно регулирана индустрия.

    Коментар


    • един ученик на греъм инвестира в акции на ейпъл по критерийте на греъм.. на пръв поглед акциите не отговарят по критерийте и някой знае ли защо все пак този ученик направи тази инвестиция == ако интелигентния инвеститор е горната част от айсберга , то долната по голяма , съществена и невидима част е книгата анализ на сигигурността (секюрити анализис)
      п.п. поздрави , хубава тема.
      Нека да изсмучим Земята , тя не ни е нужна.

      Коментар


      • Не отговоря точно на критериите на Греъм, но мисля че Alliance Resource Partners (ARLP - https://finance.yahoo.com/quote/ARLP...tistics?p=ARLP
        е добър пример.За разлика от другите компании в сектора работят по дългосрочни договори (5-7 години) с електроцентрали и не се влияят толкова от спот цените и съответно приходи им са стабилни през годините. Солиден дивидент, който е покрит 2 пъти от печалбата, нисък дълг, под единица. P/E 5.8, EV/ EBITDA 4.9, return on equity към 32%. Price/ book не отговаря на изискването на Греъм да е под 1, но все пак е само 2,39, а price/sales 1.47. На сегашния пазар под 1 не знам каква фирма трябва да е. Но реално причината, заради която я пиша тук е, заради подценеността на сектора. Заради ВЕИ въглищарите изпаднаха в немилост, но реално поне в САЩ малко въглищни централи се изключват, а сега Тръмп ги реабилитира, което за мен е добро предимство и възможност за растеж, а докато дойде този растеж има хубав дивидент.

        Коментар


        • Иска ми се темата да е за конкретни инвестиционни идеи. Теми, обсъждащи фундаментални неща, има достатъчно във форума.

          Естествено място, където търся подценени акции са сектори или региони, намиращи се в някаква несигурност. Такива в момента няма много, но един от тях е Великобритания. Затова ето една идея, в която наскоро отворих позиция - Babcock International.

          В момента се търгува за около 11 пъти печалбата, въпреки че бизнесът се характеризира с дългосрочни договори (над 7 години средно) и високи разходи за преминаване към друг доставчик (около 90% от изтичащите договори на компанията се подновяват).

          Основните притеснения са свързани освен, естествено, с Brexit и потенциално намаляване на правителствените разходи, също така и с проблеми в някои други компании от сектора - като например Serco, Capita, Carillion. Във всяка една от тях се откриха огромни дупки по отношение на начислени, но непостигнати приходи. Дълго е за обяснение, но общо взето компаниите са признавали приходи по дългосрочни договори, очаквайки че в бъдеще ще ги получат, но това така и не е станало. При Babcock не намерих разминаване между начислените приходи и реални получените от клиентите (това може да се провери като се следят динамиката на вземанията от клиенти или предвръщането на EBITDA в оперативен паричен поток).

          Засега Babcock не са дали поводи за притеснение и продължават да печелят поръчки. Историята от последните години показва постоянен ръст на приходите и печалбите.

          Коментар


          • Мажоритарно дялово участие в проекти с милиардни перспективи, пред миноритарни части от ст'инката, понеже били вече утвърдени. Я, колко утвърдени марки залязват. Били са супер, просто, Времето им е изтекло. И сега, по инерция. Докъдето - дотам.

            Коментар


            • А аз имам предвид непублични, с голям пазарен пробив и всички предпоставки за такъв, от които, държа сериозен дял: нещо, с което малцина , измежду участниците на вторичния пазар, могат да се похвалят. Не, щото са лоши или закъсали, а щото голямото раздаване, към момента, там е приключило. И остава разни да се тарикатеят, като си менкат едни хартийки.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Money Разгледай мнение

                Според мене ако тясно се придържаме към Греъм ще се окаже, че почти няма къде да се инвестира.
                Съгласен съм. Всяка стратегия има своето време. В наши дни, при всичките тези капитали, които се въртят на борсата, много трудно може да намериш компания, чиято пазарна капитализация е по-малка от 2/3 нетния оборотен капитал или т.нар. net-net. Вероятно има и такива, но те биха били със сериозни въпросителни пред тяхното бъдеще.

                Принципите обаче остават според мен непроменени с времето. Това, върху което аз се фокусирам са фундаментално здрави компании, които например в момента поради една или друга причина се търгуват за 11-12 пъти печалбата, нямат невероятно количество дълг и на база историческите им резултати може да заключиш, че бизнесът ще продължи да си функционира поне както досега или поне ще спадне с по-малко, отколкото се очаква. Крайната идея е да се намери несъответствие между цената и нормалната стойност на бизнеса, ако той не беше публичен.
                Last edited by Garcilаso; 09.01.2018, 09:02.

                Коментар


                • Това е игра на вероятности. Не на гаранции.

                  Коментар


                  • Пак бъркате нещо. Стойността, най-често, се разминава с цената, а показателите от миналото, важат ЗА МИНАЛОТО.
                    И гаранции за бъдещето няма. Ама никъде.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Garcilаso Разгледай мнение
                      Тази тема ми се иска да генерира инвестиционни идеи и дискусии за конкретни акции, подбрани в духа на инвестирането в стойност. Целта е да се придържаме към основите на стратегията, описана в глава 20 на Intelligent Investor:

                      - преди всичко е наличието на margin of safety
                      - без изключително високи P/E
                      - консервативни прогнози за бъдещето, предвид неговата непредсказуемаст
                      - по възможност поне средно качество бизнеси

                      За да бъде темата полезна и за да стане смислен разговор, инвестиционната идея е хубаво да бъде аргументирана.
                      Според мене ако тясно се придържаме към Греъм ще се окаже, че почти няма къде да се инвестира.

                      Коментар


                      • Инвестиране в стойност

                        Тази тема ми се иска да генерира инвестиционни идеи и дискусии за конкретни акции, подбрани в духа на инвестирането в стойност. Целта е да се придържаме към основите на стратегията, описана в глава 20 на Intelligent Investor:

                        - преди всичко е наличието на margin of safety
                        - без изключително високи P/E
                        - консервативни прогнози за бъдещето, предвид неговата непредсказуемаст
                        - по възможност поне средно качество бизнеси

                        За да бъде темата полезна и за да стане смислен разговор, инвестиционната идея е хубаво да бъде аргументирана.
                      Working...
                      X