IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Съвет за дългосрочна пасивна инвестиция

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
    Рей Далио вижда значителен риск при облигациите:

    https://www.cnbc.com/2017/10/26/brid...-in-bonds.html


    Щом той го казва...
    Нормално е в цикъла на tightening-a бондовете да се представят най-слабо.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от fl00d Разгледай мнение
      Здравейте. Не намерих тема за пасивно инвестиране, затова пускам нова.

      Тъй като имам излишни пари, обмислям възможности за дългосрочна пасивна инвестиция във финансови инструменти, като смятам да започна с една първоначална сума и да добавям средства всеки месец през следващите 30-тина години, като търся 6-8% средна годишна доходност (но не бих отказал по-висока, ако е възможно при неголям риск).


      Четох доста в интернет, но проблемът е, че повечето сайтове на английски са насочени към американската аудитория и разпределението на активите не ми се струва много приложимо за европейци. Засега мисля да инвестирам в стил buy and hold в някакви ETF-и на Vanguard, но не съм сигурен кои точно ETF-и биха били най-добри в моя случай.


      Вие къде бихте си влагали парите, ако бяхте на мое място и трябваше да сглобите пасивно управляван портфейл?
      Поне с половината от излишните ти пари си купи качествена земеделска земица / Не АДСИЦ!/ от райони с интензивни и сравнително добри отношения арендатор - арендодател. Такива са Северен Централен и Добруджа.
      Отдавай си я под наем по възможност с едногодишни договори.
      При текущите цени на земята и рентата годишната ти възвращаемост би била около 5%.
      Ангажиментите ти след това са веднъж в годината да подпишеш нови договори за наем, като самите договори могат могат да се предават и чрез куриер.
      Земята е единствения актив, който не се амортизира, а доходите от отдаването и под наем са не декларируеми и не облагаеми!
      За останалата част от свободните ти средства колегите по-горе са дали доста интересни и стойностни предложения.
      Успех!

      Коментар


      • Рей Далио вижда значителен риск при облигациите:

        https://www.cnbc.com/2017/10/26/brid...-in-bonds.html


        Щом той го казва...

        Коментар


        • Първоначално изпратено от maverik Разгледай мнение
          Тоя оксиморон..., не мога да го разбера...?!?
          На по-академичен език казано maturity transformation. Т.е. взимаш назаем 100млн. за един месец при 2% лихва и ги даваш на заем за 5 години при 7% лихва. Надяваш се, че някак си след един месец ще намериш ново финансиране на под 7%.

          Това е бизнесът на всяка банка, примерно. Финансира се краткосрочно, с депозити, а инвестира дългосрочно в заеми за 5, 10, 20 години. Ако загуби от инвестициите си не може да каже на депозантите, ами съжалявам, но сега имате по-малко пари pro rata. Всеки има по 99% от това което е вложил.
          Last edited by Misho ILIEV; 26.10.2017, 20:53.

          Коментар


          • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение
            Виж нямам представа какви са очакванията на всички участници но знам че все още сме на много ниски лихви или негативни и има огромна ликвидност която все още не се намалява. Търгува се с ниска рискува премия и се стимулира спекулата и харченето. А от кои инструменти/сектори/региони ще дойде пропукването и от там до криза нямам идея. Аз съм оптимист по принцип но според мен е добре поне малка част от портфейла да е в кеш и злато и постепенно да се увеличават. Аз пак ти напомням предните два краха на СП500 бяха с около 50% и то сравнително близко във времето а сега дори имаме много повече подкрепа та в един момент е нормално да има и по голям крах.

            Преди последните 2 краха или поне преди последният какво си мислеше? Виждаше ли проблем в системата или го видя след първите фалити или дори по късно?
            При предишните два краха не следих много отблизо нещата. Но и да бях чел бизнес пресата нямаше нищо да видя за финансовата криза.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

              Има много дълг и това е отразено в очкаванията за слаб растеж на глобалната икономика. А дългът нямаше да изглужда толкова много ако изгледите за растеж бяха по-добре. Но изгледите са лоши, защото никой не иска да харчи или да инвестира. А не искат, защото изгледите са лоши. Т.е. омагьосан кръг.
              Това което си казал горе - Параграф 22..., т.е. няма лечение..., а само интервенция спрямо болестта..., няма лечение..., засега...


              Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
              Иначе, многото дълг може да се точи дълго без нищо да стане ако ги няма условията за това.
              Дългът е хапчето за лечение... ама не лекува...


              Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
              Според мене алхимията на финансовата криза е: оптимизъм и апетит за поемане на риск, краткосрочно финансиране на дългосрочно инвестиране, спих, оттегляне на краткосрочното финансиране, принудителна разпродажба на активи, паника и още разпродажба. И за да е наистина една такава криза тежка, банките трябва да са замесени.
              Тоя оксиморон..., не мога да го разбера...?!?

              Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
              Повечето търсачи на подобен сетъп го намират във възникващите пазари.
              Че къде другаде да ги намерят играчорите...?!?

              Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
              Звучи малко банално вече, но когато всички очакват края на света, краят най-вероятно няма да дойде. Ако дойде, ще дойде от развоя на политическите събития, а не от икономиката.
              Последните кризи /икономически/, какво общо имат с политическите събития...? Освен хитри идеи на алчност, прокарани през политици...?!?

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                Има много дълг и това е отразено в очкаванията за слаб растеж на глобалната икономика. А дългът нямаше да изглужда толкова много ако изгледите за растеж бяха по-добре. Но изгледите са лоши, защото никой не иска да харчи или да инвестира. А не искат, защото изгледите са лоши. Т.е. омагьосан кръг.

                Иначе, многото дълг може да се точи дълго без нищо да стане ако ги няма условията за това.

                Според мене алхимията на финансовата криза е: оптимизъм и апетит за поемане на риск, краткосрочно финансиране на дългосрочно инвестиране, спих, оттегляне на краткосрочното финансиране, принудителна разпродажба на активи, паника и още разпродажба. И за да е наистина една такава криза тежка, банките трябва да са замесени.

                Повечето търсачи на подобен сетъп го намират във възникващите пазари.

                Звучи малко банално вече, но когато всички очакват края на света, краят най-вероятно няма да дойде. Ако дойде, ще дойде от развоя на политическите събития, а не от икономиката.
                Виж нямам представа какви са очакванията на всички участници но знам че все още сме на много ниски лихви или негативни и има огромна ликвидност която все още не се намалява. Търгува се с ниска рискува премия и се стимулира спекулата и харченето. А от кои инструменти/сектори/региони ще дойде пропукването и от там до криза нямам идея. Аз съм оптимист по принцип но според мен е добре поне малка част от портфейла да е в кеш и злато и постепенно да се увеличават. Аз пак ти напомням предните два краха на СП500 бяха с около 50% и то сравнително близко във времето а сега дори имаме много повече подкрепа та в един момент е нормално да има и по голям крах.

                Преди последните 2 краха или поне преди последният какво си мислеше? Виждаше ли проблем в системата или го видя след първите фалити или дори по късно?



                Коментар


                • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение
                  Цялата картина ме притеснява и нямам идея от къде ще дойде пропукването. Ако си спомняш преди 2008 всичко изглеждаше мед и масло докато в един момент всичко се прецака. После лъсна истината и всички разбрахме какви големи манипулация са правени за да се поддържа огъня а регулаторите доста удобно са проспали ситуацията. Знаеш как е при институциите всеки гледа месечно/годишно да вържи бюджета и да вземе бонуси а дългосрочно я камилата я камиларя.
                  Има много дълг и това е отразено в очкаванията за слаб растеж на глобалната икономика. А дългът нямаше да изглужда толкова много ако изгледите за растеж бяха по-добре. Но изгледите са лоши, защото никой не иска да харчи или да инвестира. А не искат, защото изгледите са лоши. Т.е. омагьосан кръг.

                  Иначе, многото дълг може да се точи дълго без нищо да стане ако ги няма условията за това.

                  Според мене алхимията на финансовата криза е: оптимизъм и апетит за поемане на риск, краткосрочно финансиране на дългосрочно инвестиране, спих, оттегляне на краткосрочното финансиране, принудителна разпродажба на активи, паника и още разпродажба. И за да е наистина една такава криза тежка, банките трябва да са замесени.

                  Повечето търсачи на подобен сетъп го намират във възникващите пазари.

                  Звучи малко банално вече, но когато всички очакват края на света, краят най-вероятно няма да дойде. Ако дойде, ще дойде от развоя на политическите събития, а не от икономиката.
                  Last edited by Misho ILIEV; 26.10.2017, 18:22.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                    Сохо, а тебе кой дълг най-много те притесява? Държавен, частен, в развитите държави, в ЕМ?
                    Цялата картина ме притеснява и нямам идея от къде ще дойде пропукването. Ако си спомняш преди 2008 всичко изглеждаше мед и масло докато в един момент всичко се прецака. После лъсна истината и всички разбрахме какви големи манипулация са правени за да се поддържа огъня а регулаторите доста удобно са проспали ситуацията. Знаеш как е при институциите всеки гледа месечно/годишно да вържи бюджета и да вземе бонуси а дългосрочно я камилата я камиларя.




                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение
                      Аз лично правя много голяма разлика между финансовата криза 2008г. и пукането на балона 2000г. И според мене сега няма да стане нито едното, нито другото.
                      Възможно. Винаги може и нещо трето да се случи, напр. Ким да издивее и да натисне копчето...

                      Коментар


                      • Аз лично правя много голяма разлика между финансовата криза 2008г. и пукането на балона 2000г. И според мене сега няма да стане нито едното, нито другото.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от SoHo Разгледай мнение

                          Примерно ама последните два краха бяха на около 50% а сега са натрупани още по големи дългове та как да е по малък спадът. Залагате че ще се повтори сценария след голямата депресия ама дали ??? Ситуацията е коренно различна и според мен пазарът е заблуден от евтината и в огромно количество пара с която е залят. В един момент както си смятаме екселите ще дойде време за плащане на сметката и дано сме подготвени за по малка сметка.
                          Сохо, а тебе кой дълг най-много те притесява? Държавен, частен, в развитите държави, в ЕМ?

                          Коментар


                          • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                            Аз също, но не чак толкова дълбока, примерно -30%. За сега няма изгледи, да почне сега. Но след една година може да сме на прага на рецесията.

                            До тогова СиП може да е на 2800-2900 и да се сурне през 2019-2020 на 1900-2000.
                            Примерно ама последните два краха бяха на около 50% а сега са натрупани още по големи дългове та как да е по малък спадът. Залагате че ще се повтори сценария след голямата депресия ама дали ??? Ситуацията е коренно различна и според мен пазарът е заблуден от евтината и в огромно количество пара с която е залят. В един момент както си смятаме екселите ще дойде време за плащане на сметката и дано сме подготвени за по малка сметка.

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от pipbel Разгледай мнение

                              И тук го казва същото, малко по тезисно само.

                              https://www.youtube.com/watch?v=hFcnu_54zl8
                              Рей Далио в началото като почна да говори как ситуацията му напомня 1937 бях много впечатлен. Тогава само се говореше за рейт хайкове.

                              Сега Федът направи няколко и светът не се свърши. Сравненията му с 1937 придобиха по-политологичен характер. Честно казано, като се прави на политически анализатор мене лично хич не ме впечатлява.

                              А и това за увеличаващата се разлика между богати и бедни, че богатите не харчат много, че на бедните им се налага да взимат кредити, за да поддържат стандарта си на живот, че средната класа е най-засегната от структурните промени в икономиките, това доста го предъвкват икономистите в академичните среди. Не е ново и радиклано.

                              Иначе, е готин пич Далио. Не ме разбирайте зле.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от ED Разгледай мнение

                                Интересна гледна точка!
                                Това е в светлината на възстановяващата се икономика и разтящи доходи. Картината в Европа едва ли е по-различна (може би само здравеопазването е по-добро от САЩ).
                                И тук го казва същото, малко по тезисно само.

                                https://www.youtube.com/watch?v=hFcnu_54zl8

                                Коментар

                                Working...
                                X