IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балонът във всичко

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Не искам да кажа че срива е сигурен. Такова нещо може да се каже само постфактум. но ама изобщо не съм сигурен че и растежа е дори близо до сигурен. Ако между втората половина на 2009 и 2014 бях убеден че идват добри години за акциите сега клоня много по-силно в другата посока.

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

      Не виждам да има значение дали настоящите лихви са вкарани в цената или не? Инфлацията за мен значи по-високи цени на ресурсите и продуктите. Това значи повече печалби и за добивните компании и за преработвателите. От друга страна ако сега в цента е калкулирана някаква инфлация, в случай че тази инфлация стане реалност, за мен е по-вероятно пазара да почне да вкарва в цената очаквания за още по-голяма инфлация. Р/Е 20 не изглежда чак толкова много. 5% годишно на фона на 1% лихви. Отделно от това, дори и да смяташ 20 за много, пазара и сега е пълен с компании на р/е 5-10.
      Ами заплатите къде ги забравяш. В момента профит маржина на компаниите от развития свят са на историческо високи нива. Като добавим и високото ниво на задлъжнялост при рекордно ниски лихви и това как ще се орази екстра инфлация върху акциите вече става доста мъгляво. да не кажа съмнително позитивно.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от unsworth Разгледай мнение
        Само да споменем, че има активи, които погрешно се третират като балони във времена на криза. Например индекса S&P 500. Сега е отворен пазарът и е малко динамично, но спрямо вчерашната цена затваря от 6 юни 2007 SPX е +905.15 | +59.12% . Тоест той никога не е бил балонизиран, независимо на какви коефициенти са търгувани сините чипове.

        От друга страна дот-кома беше балон, защото адски много технологични компании, листнати в периода преди Y2K псевдокризата, отдавна са в небитието. А техните първични предлагания бяха презаписани по 6 и повече пъти! И там Фед имаше своята роля. Без видима причина Грийнспан натискаше лихвите в посока 5%, което пазарите не разбираха, но харесваха. С потребителски кредити на двойни лихви обущари можеха да забогатеят овърнайт с инвестиции в браузъра Netscape, примерно. В момента е същата свинщина със Snapchat - платформа без никаква перспектива за монетизация (освен ако не допуснат +18 контент като Tumblr).

        Луковиците за лалета също са балон, макар че пак съществува търговия с тях. Недвижимите имоти са особена птица. Някои абсурдни сегменти на пазара не се възстановиха и няма да се възстановят, други си се търгуват на печалба от предкризисните нива. Между другото задавали ли сте си въпроса дали има фондове и банки, които отново биха купували subprime mortgages? Банките според мен не научиха никакъв урок с всичките тези директни bailout-ове и индиректната подкрепа на централните банки.

        Джънкбондовете, дали държавни или корпоративни, всички ги чакаме да се сринат. Те пък се крепят, кучетата... Криптовалутите се надявам да нямат системно значение, тоест да не излезе, че инвеститори от порядъка на City Group и JP Morgan Chase са пълни с нек'ви файлчета, буквално.

        Обратно в България. Имаше си класически балони и Понци схеми на БФБ, които вече са в небитието. Има и живи и здрави компании, които трудно ще достигнат цените от предлаганията си, те също са били форма на балон. Обаче виждате, че вече има книжа, които са над предкризисните нива. Следователно те никога, дори и тогава, не са били балон, а пазарът правилно е калкулирал бъдещите печалби за цели 10 години напред

        Но е хубаво, че повече хора гледат със скепсис чартовете. Това на мен ми говори, че фазата на еуфорията още не е достигната. Виждам, че и вдигането на лихвите, геополитическото напрежение, дори и историческият куриоз "Тръмп" не могат да спрат устрема. Бизнесът е хванал здраво работната ръка за гушата, бачка се здраво, технологиите се ползват, печалбите хвърчат, всичко си изглежда съответно засега. Е, че у някой ще остане "Черния Петър" явно знаем всички. Дано не е в нашите ръце
        Евала за мнението Само не ми е ясно защо трябва да има въобще черен петър и да остава в нечии ръце. Ти сам казваш, че за компания която има стабилен фундамент няма кризи. Естествено че всеки, включително и аз искам да купя евтино и затова съм си приготвил кеш. Затова и толкова ме вълнува въпроса каква е гаранцията, че ще имам възможност да си купя евтино някой ден?
        Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

          Да, ако акциите не бяха вкарали в цената тази инфлация. А какво вече е в цената винаги си е най-големия въпрос. Според мен поне инфлацията е вече в цената - иначе няма как да се оправдаят ПЕ та от по над 20. Всъщност мога да измисля алтернативна теория при която в цената не е вкарана инфлация, но тогава пък са вкарани сегашните ниски лихви до безкрай. Може да е едното може и да е другото. Нямам идея кое тласка нагоре цените. Но и в двата случая има прекалено много оптимизъм в цените. А мен не ме кефи когато има оптимизъм в цените.
          Не виждам да има значение дали настоящите лихви са вкарани в цената или не? Инфлацията за мен значи по-високи цени на ресурсите и продуктите. Това значи повече печалби и за добивните компании и за преработвателите. От друга страна ако сега в цента е калкулирана някаква инфлация, в случай че тази инфлация стане реалност, за мен е по-вероятно пазара да почне да вкарва в цената очаквания за още по-голяма инфлация. Р/Е 20 не изглежда чак толкова много. 5% годишно на фона на 1% лихви. Отделно от това, дори и да смяташ 20 за много, пазара и сега е пълен с компании на р/е 5-10.
          Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

          Коментар


          • Само да споменем, че има активи, които погрешно се третират като балони във времена на криза. Например индекса S&P 500. Сега е отворен пазарът и е малко динамично, но спрямо вчерашната цена затваря от 6 юни 2007 SPX е +905.15 | +59.12% . Тоест той никога не е бил балонизиран, независимо на какви коефициенти са търгувани сините чипове.

            От друга страна дот-кома беше балон, защото адски много технологични компании, листнати в периода преди Y2K псевдокризата, отдавна са в небитието. А техните първични предлагания бяха презаписани по 6 и повече пъти! И там Фед имаше своята роля. Без видима причина Грийнспан натискаше лихвите в посока 5%, което пазарите не разбираха, но харесваха. С потребителски кредити на двойни лихви обущари можеха да забогатеят овърнайт с инвестиции в браузъра Netscape, примерно. В момента е същата свинщина със Snapchat - платформа без никаква перспектива за монетизация (освен ако не допуснат +18 контент като Tumblr).

            Луковиците за лалета също са балон, макар че пак съществува търговия с тях. Недвижимите имоти са особена птица. Някои абсурдни сегменти на пазара не се възстановиха и няма да се възстановят, други си се търгуват на печалба от предкризисните нива. Между другото задавали ли сте си въпроса дали има фондове и банки, които отново биха купували subprime mortgages? Банките според мен не научиха никакъв урок с всичките тези директни bailout-ове и индиректната подкрепа на централните банки.

            Джънкбондовете, дали държавни или корпоративни, всички ги чакаме да се сринат. Те пък се крепят, кучетата... Криптовалутите се надявам да нямат системно значение, тоест да не излезе, че инвеститори от порядъка на City Group и JP Morgan Chase са пълни с нек'ви файлчета, буквално.

            Обратно в България. Имаше си класически балони и Понци схеми на БФБ, които вече са в небитието. Има и живи и здрави компании, които трудно ще достигнат цените от предлаганията си, те също са били форма на балон. Обаче виждате, че вече има книжа, които са над предкризисните нива. Следователно те никога, дори и тогава, не са били балон, а пазарът правилно е калкулирал бъдещите печалби за цели 10 години напред

            Но е хубаво, че повече хора гледат със скепсис чартовете. Това на мен ми говори, че фазата на еуфорията още не е достигната. Виждам, че и вдигането на лихвите, геополитическото напрежение, дори и историческият куриоз "Тръмп" не могат да спрат устрема. Бизнесът е хванал здраво работната ръка за гушата, бачка се здраво, технологиите се ползват, печалбите хвърчат, всичко си изглежда съответно засега. Е, че у някой ще остане "Черния Петър" явно знаем всички. Дано не е в нашите ръце

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Alonso Разгледай мнение

              Ако си убеден в предстоящата инфлация, не би ли следвало да си 100% в акции?
              Да, ако акциите не бяха вкарали в цената тази инфлация. А какво вече е в цената винаги си е най-големия въпрос. Според мен поне инфлацията е вече в цената - иначе няма как да се оправдаят ПЕ та от по над 20. Всъщност мога да измисля алтернативна теория при която в цената не е вкарана инфлация, но тогава пък са вкарани сегашните ниски лихви до безкрай. Може да е едното може и да е другото. Нямам идея кое тласка нагоре цените. Но и в двата случая има прекалено много оптимизъм в цените. А мен не ме кефи когато има оптимизъм в цените.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                На мен това не ми е ясно. Напълно е възможно да има по-дълбоки структурни причини за ниската инфлация и лихви.
                Eстествено. Невъзможно е обаче да няма трусове- и в реалната икономика, и в инфлационните очаквания.. В крайна сметка света, който описваш го виждаме в Япония от 90те години насам, а сам можеш да видиш какво се е случвало на пазара там при тези условия.

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                  Моите инфлационни очаквания не си ги изсмуквам от пръстите, гледам 40 години история на инфлация и парична политика
                  Ако си убеден в предстоящата инфлация, не би ли следвало да си 100% в акции?
                  Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

                    В крайна сметка нещата опират до там, независимо с какви суфистицирани думи го казва ravnovesie.
                    Аре сега суфистицирани, аз толкова се опитвам да обяснявам ясно

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                      Равновесие, ако правилно съм те разбрал "всичко" е балон защото твоите и пазарните инфлационни очаквания се различават. Пак не ми се пасва, но ще ви оставям.
                      В крайна сметка нещата опират до там, независимо с какви суфистицирани думи го казва ravnovesie.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                        Иначе "всичко" е ясно, че е следствие на свръхликвидността.
                        На мен това не ми е ясно. Напълно е възможно да има по-дълбоки структурни причини за ниската инфлация и лихви.

                        Коментар


                        • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                          Равновесие, ако правилно съм те разбрал "всичко" е балон защото твоите и пазарните инфлационни очаквания се различават. Пак не ми се пасва, но ще ви оставям.
                          Моите инфлационни очаквания не си ги изсмуквам от пръстите, гледам 40 години история на инфлация и парична политика

                          Коментар


                          • Равновесие, ако правилно съм те разбрал "всичко" е балон защото твоите и пазарните инфлационни очаквания се различават. Пак не ми се пасва, но ще ви оставям.

                            Коментар


                            • Аз между другото силно се замислям напоследък да наблъскам почти всичко в типсове. Но не ми е особено ясно как точно им се определя цената, спрямо лихвите и дюрацията, та това ме спира.

                              Коментар


                              • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение

                                Малко по-долу казваш че "пазарните рискови премии просто не пасват на историческите такива". Двете твърдения си противоречат. Веднъж се позоваваш на миналото а втори път отричаш позоваването на него.
                                Нищо не твърдя. Просто в обосновката за "всичко" усещам пробойни и се опитвам да ги разбера.
                                Въпросът е в големината на извадката. Малката извадка има по-точна прогностична стойност за близкото бъдеще, но е крайно неточна за по-продължителни периоди. По същия начин нямам никакъв проблем да шортвам викса за следващия месец, но не бих дълъг на ДАКС например. Иначе "всичко" е ясно, че е следствие на свръхликвидността. Свръхликвидността в момента е трудно да бъде отречена, проблемът е, че както каза Равновесие пазарите я екстраполират за десетилетия напред.

                                Коментар

                                Working...
                                X