IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Балонът във всичко

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение

    Не е малко, а е комбинация между шум и относително по-бързо растящ сектор. EPS на SP500 за последните 10 години расте някъде между 2 и 3 % годишно и то благодарение на ниските лихви и обратните изкупувания.
    И разлики между проформа и счетоводнни печалби

    Коментар


    • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение


      Растежа на какво? 17.6% растеж на печалбите при технологичните малко ли е?



      Освен това, при 0.3% реална възвръщаемост при US 10YR, ни ти трябва кой знае какъв растеж, за да се надуят още цените на bond proxies.
      Не е малко, а е комбинация между шум и относително по-бързо растящ сектор. EPS на SP500 за последните 10 години расте някъде между 2 и 3 % годишно и то благодарение на ниските лихви и обратните изкупувания.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение


        Растежа на какво? 17.6% растеж на печалбите при технологичните малко ли е?



        Освен това, при 0.3% реална възвръщаемост при US 10YR, ни ти трябва кой знае какъв растеж, за да се надуят още цените на bond proxies.
        Ето това е правилното отношение за да се кефиш на борсите

        Коментар


        • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

          Тцъ рисковите активи се оценяват през растежа. Ако не се случи расттеж рисковите активи трябва да се сринат спрямо насттоящите капитализации.
          Простто в момента пазара оценява само готините работи. Очаква як растеж и никаква инфлация и съответно ниски лихви. Нещо което никога, ама наиститна никога не се е случвало и е почти невероятно да се случи пак.

          Растежа на какво? 17.6% растеж на печалбите при технологичните малко ли е?

          The Information Technology sector reported the third highest (year-over-year) earnings growth rate of all eleven sectors at 17.6%.

          https://insight.factset.com/hubfs/Re...ght_060217.pdf
          Освен това, при 0.3% реална възвръщаемост при US 10YR, ни ти трябва кой знае какъв растеж, за да се надуят още цените на bond proxies.

          Коментар


          • Точно и заради това състояние на пазарите в момента вече ми се струва че съм възрастен за тази игра. Не е готино пазара да расте балоните да се надуват, а на мен все да ми се виждат огромни дисбаланси. Човек трябва да няма много опит че да се наслаждава на риска или по-скоро невиждането на рисковете е част от очарованието.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от Misho ILIEV Разгледай мнение

              Значи, че ниските лихви и по-бавния растеж може да са новото нормално. Ако е така, рисковите активи може не само да не са надценени, а да са подценени.
              Тцъ рисковите активи се оценяват през растежа. Ако не се случи расттеж рисковите активи трябва да се сринат спрямо насттоящите капитализации.
              Простто в момента пазара оценява само готините работи. Очаква як растеж и никаква инфлация и съответно ниски лихви. Нещо което никога, ама наиститна никога не се е случвало и е почти невероятно да се случи пак.

              Коментар


              • Първоначално изпратено от 15% Разгледай мнение

                Ако приемем, че си прав, каква е твоята рецепта? Какво трябва да направи човек в тази ситуация?

                П.П. Поздравления за темата към всички участници в нея! Не бях срещал такава, в която всяко едно мнение да има толкова голяма стойност и без простотии!
                Нямам идея. Това в момента наистина е нещо грандиозно. Аз лично стискам палци всичко да се размине и гледам да съм максимално предпазлив какво правя, т.е. да не купувам нищо в което цената се определя от ниските лихви

                Коментар


                • Първоначално изпратено от ravnovesie Разгледай мнение

                  Към момента няма нито един актив който да не е балонизиран в една или друга степен. Може би само някакви екзотики, които бяха използвани за шортене, като част от развиващите се пазари Бразилия и източна азия в частност. Балонът на БФБ определено не е такъв като през 2007. Но поне на мен ми е много по-лесно да оправдая цени наполовина на настоящите пред настоящите.
                  Ако приемем, че си прав, каква е твоята рецепта? Какво трябва да направи човек в тази ситуация?

                  П.П. Поздравления за темата и към всички участници в нея! Не бях срещал такава, в която всяко едно мнение да има толкова голяма стойност!
                  Last edited by 15%; 06.06.2017, 19:33.
                  Пътека се прави камък по камък!

                  Коментар


                  • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                    Мен ми се върти един глупав въпрос в главата. Казвате, че този път абсолютно всичко е балон. Няма нищо което да не е. Тогава възможно ли е това да е нормалното състояние на нещата? Имам предвид ако всичко е оценено по един и същ начин и няма отклонения от него, но според вас е безумно скъпо? Само въпрос за размисъл към песимистите. Тоест дали е възможно проблема да е в техните методи на оценка.
                    Гръцките драми започнаха заради 200 милиарда дълг, цяла европа се лашкаше заради тази сума. От година и половина ЕЦБ изкупува по 60 милиарда на месец. Но ще спре. Аналога на изкупуванията на ЕЦБ са някой за година и половина да изкупи 30% от капитализацията на БФБ. Не само на компаниите от Софикс, а на цялата БФБ. Като цената няма значение за изкупуващия. Фед имаше подобно като машаб изкупуване. На Японската централна банка е по-малко като машаб, но спрямо япония е много по-високо. Китай правят нещо подобно но през фиска.

                    Ниските лихви - безумно ниските насочиха огромни пари към недвижими имоти. В Германия недвижимите имоти не бяха мърдали от години, вече се говори за балон. И към акции, гледай какво става в САЩ,

                    http://www.sharecafe.com.au/roger_m.asp?a=AV&ai=43479

                    Маржин дълга им е на равнищата от балона от 2000, година. 2007 ряпа да яде. При суровините е труднно да се каже, но като се има в предвид че голяма частт от търговията са фючърси, а в цената на фючърсите лихвите имат значително влияние то едва ли и те са пожалени. Включително и златото. Към момента няма нито един актив който да не е балонизиран в една или друга степен. Може би само някакви екзотики, които бяха използвани за шортене, като част от развиващите се пазари Бразилия и източна азия в частност. Балонът на БФБ определено не е такъв като през 2007. Но поне на мен ми е много по-лесно да оправдая цени наполовина на настоящите пред настоящите.

                    Коментар


                    • Първоначално изпратено от kubrat Разгледай мнение
                      Какво значи нормално състояние на нещата? Ако гледаме назад активите са били оценявани щедро, нормално или евтино. Сега рисковите активи са твърде щедро оценени за състоянието на икономиката и средните очаквания за перспективите.
                      Значи, че ниските лихви и по-бавния растеж може да са новото нормално. Ако е така, рисковите активи може не само да не са надценени, а да са подценени.

                      Коментар


                      • Първоначално изпратено от dddd Разгледай мнение
                        Мен ми се върти един глупав въпрос в главата. Казвате, че този път абсолютно всичко е балон. Няма нищо което да не е. Тогава възможно ли е това да е нормалното състояние на нещата? Имам предвид ако всичко е оценено по един и същ начин и няма отклонения от него, но според вас е безумно скъпо? Само въпрос за размисъл към песимистите. Тоест дали е възможно проблема да е в техните методи на оценка.
                        Какво значи нормално състояние на нещата? Ако гледаме назад активите са били оценявани щедро, нормално или евтино. Сега рисковите активи са твърде щедро оценени за състоянието на икономиката и средните очаквания за перспективите. Ако пък приемем, че икономиката ще се засили значително и рисковите активи са нормално оценени, тогава пък получаваме грандиозен балон в държавните облигации.

                        Коментар


                        • Мен ми се върти един глупав въпрос в главата. Казвате, че този път абсолютно всичко е балон. Няма нищо което да не е. Тогава възможно ли е това да е нормалното състояние на нещата? Имам предвид ако всичко е оценено по един и същ начин и няма отклонения от него, но според вас е безумно скъпо? Само въпрос за размисъл към песимистите. Тоест дали е възможно проблема да е в техните методи на оценка.

                          Коментар


                          • http://charleshughsmith.blogspot.bg/...-ever-end.html

                            Коментар


                            • Първоначално изпратено от Грую Груев Разгледай мнение
                              Alonso, ще ме прощаваш и ти, уважавам доста мнението ти, но в случая мисля, че доста грешиш, говоря основно за България - 2007 абсолютно нищо не предващаваше краш, повтарям краш, а не лека корекция от 10-20% - държавата ни влезе в ЕС, заплатите растяха ударно (все още много хора не могат да си достигнат доходите от тогава), имахме страшно много да наваксваме (то и сега има), политическата обстановка беше повече от стабилна, държавата беше с най-ниските ставки по корпоративен данък, въведе се плоския върху доходите и т.н., и т.н. Кризата дойде отвън, както и ръста, естетсвено и нямаше почти нищо общо с тукашната конюнктура. Просто имаше прекалено много горещи пари, които разпродадоха на всяка цена и се разкараха оттук. Толкова за 2007 - отново повтарям, че ако не беше кризата отвън, ние щяхме да си раастем поне още 5-6 години, ако не и повече. То и после пак бързо щяхме да се възстановим, ако не беше свети Тиква и пророк Невдянков

                              Сега викаш нямало балон - къде го няма? При коя компания не го виждаш? Къде виждаш някакъв огромен потенциал за растеж, че наистина ми е много интересно? Защото аз не виждам нито една компания, която е регистрирана на БФБ и да си струва - всички са ми скъпи, с оглед на потенциала им. Имотите казваш - случи ми се, че с парите от БФБ купих имот уж на дъно през 2010 - 1000 евро на реален квадрат ново строителство беше дъното на хубавите (доколкото в София има такова животно) имоти - 2008 са били в същата кооперация по 1400, сега пак са толкова. Викаш тогава имало балон, пък сега нямало, а в София доходте на т.нар. средна класа не са мръднали реално - статистиката лови само увеличенията на минаималната и заплатите на държавните чиновници, компаниите са замразили заплатите на ниво 2008, ама без бонуси

                              За мен всичко се движи от печатането на Запад и липсата на алтернатива на кеш-а, дето го печатат, той все някъде трябва да отиде и да направи балон. Е, отиде в акции, че е най-лесно, пък и изгодно за всички - зер иначе пенсионната система с бейби бумърите си отиваше отмах. Но да не влизам в конспирации Тук при нас всичко тръгна от нарочно фалираната КТБ, оттам ниски лихви по депозитите, които спасиха едни други гнили ябълки, дето за тях не трябва да се говори, оттам се качи интереса към имоти и лека-полека, с липсата на добри депозити, народът започнаха отново да го лъжат да вкарва в разхи хибридни депозити, дето не били баш депозити, ами дялово от асет мениджмънт дружества....

                              Балонът скоро пак ще гърми и ще гърми яко - мога да кажа и откъде според мен ще тръгне, но не искам да ми трият целия пост, все пак съм се старал да го пиша. Всеки да се радва на това, което има, защото ако не е кеширал, всичко е виртуално, нали
                              Благодаря Въобще няма за какво да те прощавам. Аз по принцип нямам мнение за да е грешно. Затова обясних как разсъждавах 2007-ма и че сега не ми изглежда същото. Също така написах, че съм на голям процент кеш, от което следва да заключим че сме в един отбор. Обаче аз предстояща криза не мога да видя. Не и толкова ясно колкото се виждаше през 2007-ма. Бай Ганьовската ми логика ми вика като не знам какво да правя да не правя нищо и аз това и правя. Всъщност правя много неща но не и инвестиции Сложните взаимовръзки ги оставям на икономистите.
                              Та да продължа с разсъжденията, пък вие ще кажете дали съм прав и къде греша. По моята логика за да се случи криза има два варианта. Или да се спука много голям балон или дето вика равния да има множество малки балони. Аз поне така го разбирам, като казва че топ 10 били балони. Какво значи за мен много голям балон? Ами с прости думи много голям % от бизнеса да е инвестирал в един и същи сектор. Така както беше 2007-ма. Сигурно 30-40 % беше курортно строителство и то с потенциални клиенти чужденци. Съвсем логично тяхната криза да ни удари, като си продадоха боклучавите ни акции и спряха да купуват килийки в кошерите ни. Тези показатели на държавата ни които цитираш, не мислиш ли че бяха свързани с голямото ДДС от материали в строителството и последващите продажби, както и с високата заетост именно в строителството. Ами съпътстващите дейности свързани с транспорт, обзавеждане и т.н? Според мен и най-стабилната икономика си има фалити и най-стабилната банка си има лоши кредити. Това си е в реда на нещата. Не е в реда на нещата обаче ако тези фалити и лоши кредити преминат някакъв праг, образуващ лавина, която не може да бъде спряна.
                              За БФБ акции съм решил да не коментирам, но мога да пусна лека шега по въпроса. Кога например хим е по-голям балон? На 1.8 или на 18 например както беше? Аз лично балон не мога да видя при никоя БФБ компания в момента а ти виждаш при всички. Дори има компании, които продължавам да смятам за подценени, въпреки че съм разпродал голяма част от акциите им. А за огромен потенциал не говоря въобще. Ако погледнеш пак предното ми мнение, ще видиш, че твърдя, че точно липсата на виждане на огромен потенциал държи извън пазара в момента. Това обаче че аз не виждам огромен потенциал, въобще не значи че липсва.
                              Това червеното силно ме заинтересува. Наистина някои неща не върви да се пишат в публичен форум, но ще съм благодарен ако споделиш на лични какво имаш предвид
                              Акъл ми дай, пари сам ще си спечеля.

                              Коментар


                              • Пак гаф ...
                                Ще гледам да приключа кратко.
                                Средата е манипулирана и несигурна.
                                Парите са твърде евтини.
                                При тези условия се залавям, че съм готов да се примиря и с малко.
                                Какво значи това.
                                Очакванията и представите ми какво мога да очаквам от една облигация/заем се промениха драстично надолу.
                                Представите ми за съотношението брой годишни пазарни наеми на един недвижим имот днес КЪМ пазарната му цена днес (да не се бърка с в
                                Възвращаемост на инвестициято в недвижим имот) се повишиха значително (повече наеми).
                                Представите ми за основни финансови показатели като P/E и EV/EBITDA се промениха в посока да толерирам неща, коино някога считах за абсолютно неприемливи.

                                Понеже обещах да съкратя максимално. Въпреки страха, тази инвеститорска позиция има пробалонерски последици.
                                Успокоява ме само това, че пазарът не зависи от мен.
                                Лични и субективни изживявания, наситени с доста емоция, без претенции и добавена стойност ))

                                Коментар

                                Working...
                                X