Първоначално изпратено от Alonso
Разгледай мнение
Или като примерче - корабна компания - или такава за недвижими имоти, ресурсни компании, петролни компании, газопроводи, разни утилитис. Имат големи дългове, относително ниска рентабилност като им вземеш печалбата, но пък на някой от тях паричния им поток е брутален. Може да се търгува да кажем на ПЕ 30, без растеж, но пък като им вземеш цена към паричен поток и става да кажем 4 или 5. Или с други думи паричния поток който генерират ги изплаща за 4-5 години. Поне при корабните и при ресурсните има прилично количество такива. А на тях дивидентите им идват от паричния поток, не от печалбата. А те се държат заради дивидентите - тъй като растеж трудно може да се очаква.
За да се стандартизира този коефициент обаче в много отрасли най-лесния начин е ентърпрайс валю ебитда. Има си доста кусури и той, но ако се търгува с цел дивиденти и за бързо сравнение между отрасли и за бързо пресяване между компании в отрасъла става. Ако погледнеш този коефициент при него вариациите са много по-ниски от тези на ПЕ то например.
В крайна сметка обаче никой показател не върши голяма работа, ако не есъчетан с много други неща. ПЕ без растеж е безсмислен. ЕВ/Ебитда без да се отчитат спецификите на дълга е безсмислен. Аз съм си купувал ресурсни компании на 2 пъти кеша който генерират на година. Но в огромен стрес от наближаващи големи падежи на краткосрочен дълг.
Ако при ниското ПЕ с други думи човек залага че печалбата ще почне да расте, а пазара не го отчита. То при ниското ЕВ/Ебитда човек залага че паричните потоци или активите ще са достатъчни за изплащане на дълга. Но да взимаш ПЕ то и да го пренастройваш през дълга е лек обезсмислено. Инвестициите се плащат с амортизации, не с печалба. А ако управляващите на компанията са толкова тъпи че са натрупали голям дълг и срещу тях няма активи, то човек така и така не му трябва да влиза вътре.
Коментар